בואו לראות: שיר הים! הסיפור שאינו נגמר! ירושלים! חיפה! באר שבע!

הקרנה חד-פעמית של סרט האנימציה המופלא ביותר שלא תראו בבתי הקולנוע המסחריים השנה - ועוד כמה אירועי עין הדג

תקשיבו רגע למה שהיה לאיש האנימציה המקומי, רז גרינברג, להגיד על "שיר הים":

לפני חמש שנים ראיתי באייקון סרט אנימציה אירי בשם "סוד הספר מקלס". התרשמתי מאוד, בעיקר מבחינה ויזואלית וגם מבחינה אנושית. סימנתי לי את הבמאי, טום מור, בתור מישהו ששווה לעקוב אחריו.
לפני כמה שבועות הייתי בלונדון, בדיוק בזמן של פסטיבל הסרטים הבינלאומי בעיר והקרנת הבכורה האירופאית של הסרט. ציפיתי בהחלט לסרט טוב, גם בהתבסס על הסרט הקודם של הבמאי וגם מהבאז החיובי שהתלווה לסרט הזה. אבל שום דבר לא הכין אותי למה שחיכה לי באולם.

זה לא רק שמדובר בסרט מצוין (והוא בהחלט סרט מצוין).

זה לא רק שמדובר בסרט האנימציה הכי טוב שראיתי השנה, ולמעשה אחד הסרטים הכי טובים שראיתי השנה (והרשימה של "הכי טובים שראיתי השנה" עדיין מצומצמת למדי, אגב).

"Song of the Sea", הסרט החדש של טום מור, הוא סרט שנמצא אי-שם בליגה של "טוטורו" ו-"המסע המופלא". מור מפגין כאן יכולת שלא נופלת מזו של מיאזאקי לשלב בין סגנון חזותי ייחודי, עשיר, לרגש מתפרץ וקסם אמיתי. סיימתי את הצפיה בסרט, ביחד עם כל יתר הנוכחים באולם, עם דמעות בעיניים. בסופה של ההקרנה הבמאי עלה לענות על שאלות, אבל כמעט ולא היו שאלות לענות עליהן – כמעט כל מי שקיבל את המיקרופון רק השתפך על כמה הוא התאהב בסרט.

הבעסה היא שאין לי מושג איך אני אגיב לסרט הבא של מור. נראה לי שכל דבר אחרי הסרט הזה יהיה אכזבה עבורי.

(התגובה במקור מפה).

החדשות הרעות הן שאז כמו עכשיו, אין כוונה להקרין בארץ באופן מסחרי את "שיר הים". החדשות הטובות הוא שאנחנו מקרינים אותו בכל זאת.

יום שלישי, 23.12, בשעה 21:00 בסינמטק חולון. נר שביעי של חנוכה, למי שסופר. הסרט מוקרן (באדיבות יונייטד קינג) במסגרת תחרות "מרטון" – תחרות יצירת סרטוני אנימציה מקוריים בתוך חמישה ימים בלבד, וההקרנה תשולב עם חלוקת הפרסים לזוכים בתחרות, הקרנת הסרטונים הזוכים ועוד הרצאה קצרה של דורון פישלר (אני. היי). למי שמעוניין לצפות בכל הסרטונים שנוצרו במהלך התחרות – הם יוקרנו באולם החל מהשעה 20:00, והכניסה להקרנה הזאת חופשית.

אפשר לרכוש כרטיסים כאן (במחיר של 38 ש"ח); אפשר גם להזמין טלפונית (בטלפון 03-5021552) ולמזמינים שיזהו את עצמם כגולשי עין הדג – כרטיסים במחיר של 28 ש"ח בלבד.


ועוד אירועים בשבועות הקרובים:

18.12: ערב האייטיז הפנטסטי בסינמטק הרצליה!
אם הלכתם לקולנוע עם ההורים ב-1984, או שהייתם כבר גדולים מספיק כדי ללכת בלי, תתכוננו לאירוע שיחזיר אתכם לילדות מהר יותר מדלוריאן מעופפת. זה יקרה ב-18.12 בסינמטק הרצליה, וזה סדר האירועים:

20:00: הסיפור שאינו נגמר
21:45: הפסקה קצרה, ואז:
22:00. הגוניס

שני הסרטים מוצגים בעותקים דיגיטליים חדשים, נוצצים ומתורגמים. הם ילוו בהרצאות קצרצרות שלי, ושניהם במחיר של (פחות מ-)אחד: 35 ש"ח בלבד לאירוע כולו. וזה, תסכימו איתי, מדליק, ואפילו משדיד. אפשר להזמין כרטיסים כאן.


15.12: "משחק כפול" בירושלים
כנס "מאורות", עוסק השנה בנושא "מלחמה לנצח", וזו הזדמנות טובה לצפות בסרט מצוין ולא מאוד ישן, שיש סיכוי טוב שפספסתם: "משחק כפול" ("Duplicity"), עם ג'וליה רוברטס וקלייב אוון, העוסק במלחמה מהסוג הנפוץ ביותר היום – מלחמת תאגידים, הכוללת פרשיות ריגול מסמרות שיער. זה סרט מתח מבדר מאוד ומתוחכם שלא עוסק במלחמה הקרה ובביון בין-מדינתי, אלא בין-תאגידי. ואני אהיה שם, כמובן, כדי לספר קצת על ריגול תעשייתי, ולמה הסרט הזה רלוונטי הרבה יותר מכל ג'יימס בונד.
אפשר לקנות כרטיסים כאן.


ובתחום ההרצאות, הפתעה גאוגרפית!

21.12: חייזרים בחיפה!
סדרת ההרצאות על מדע ועל בידיוני בסינקופה בחיפה ממשיכה. אחרי שכבר שוחחנו על מסעות בחלל ובזמן, עכשיו אני מדבר על חייזרים: ירוקים, עם ראשים גדולים או עיניים גדולות, או בכלל כחולים וסקסיים. על יצורים מהחלל החיצון – בקולנוע, וגם במציאות: האם הם באמת שם, האם הם באמת מבקרים אצלנו, איזה סרטים – אם בכלל – מציגים אותם נכון, והאם יש מקום לתביעת דיבה נגד יוצרי "היום השלישי". זה דף האירוע בפייסבוק.
21.12, 21:00, סינקופה, כיאט 5 חיפה, 20 ש"ח בכניסה.

29.12: מסע בזמן בבאר שבע!
יש פה באר שבעים? ביום שני, ה-29.12, בשעה 20:00, ב"קוקה", ארלוזורוב 50 בבאר שבע, אערוך את ההרצאה "איך להרוג את היטלר: המדריך לנוסע בזמן". היא כוללת הרבה מידע שימושי לאנשים שמתכוונים לנסוע בזמן, קדימה או אחורה, כמו למשל – האם זה בכלל אפשרי, ואיזה סרטים כדאי לראות לפני שיוצאים למסע כדי להכין את עצמכם. ההרצאה כוללת קטעים מסרטים והרבה התייחסויות למרטי מקפליי והומר סימפסון. כניסה: 20 ש"ח, במקום. אם זה נשמע לכם כמו משהו שעשוי לעניין אתכם – בואו, ותביאו חברים; גם הפעם, אם זה יילך טוב – אין סיבה שההרצאות האלה לא ימשיכו גם בחודשים הבאים. בחיפה זה עבד.
דף האירוע בפייסבוק