אבולוציה

במקור: Evolution
במאי: איוון רייטמן
תסריט: דון ג'ייקובי
ודיוויד דיאמונד

שחקנים: דיויד דוכובני,
אורלנדו ג'ונס, ג'וליאן מור,

שון וויליאם סקוט, דן אקרויד

מתוך דו"חות המשימה של סוכנת FBI מיוחדת דנה סקאלי:

עמדתי לצאת לחופשת הריון, כשהשותף החדש שהדביקו לי נבר בערימה ישנה של תיקי איקס, ושלף ממנה אחד שאף פעם לא ראיתי. אני חושבת שקראו לו 'מכסחי השדים'. דובר שם על אדם צ'כוסלובקי בשם רייטמן. אותו רייטמן היגר להוליווד, שם הוא אסף קבוצה בלתי ממושמעת של אנשים, אשר רשומים כ"קומיקאים" (למרות שטענה זו עדיין לא הוכחה סופית), ושלח אותם להלחם ברוחות רפאים מלאכותיות. אף אחד לא קנה את הסיפור של רוחות הרפאים, אבל רייטמן הספיק לשלוח את הצוות שלו לשתי משימות נועזות, ולהרוויח מהם הרבה כסף.

מאז, האנשים ההם התפזרו בכל רחבי הוליווד. חלקם נעלמו, חלקם הפכו לכוכבים, וחלקם הלכו להלחם בחייזרים יותר משכנעים. רייטמן עצמו העסיק את עצמו כמה שנים בניסויים מדעיים שנויים במחלוקת, כמו להכניס את שוורצנגר להריון ולהפוך את דני דה-ויטו לאחיו התאום (ראו תחת תיק שוורצנגר). אבל זה, מסתבר, לא הספיק לו.

לאחרונה, לאחר מספר שנים של שקט, החלו לרוץ שמועות שרייטמן מתכנן תעלול דומה לזה שפרסם אותו, בעזרת קבוצה חדשה של אנשים. השמועות הספיקו לי – לקחתי את השותף החדש שלי, וטסנו למפקדה הראשית שלו באריזונה. מה שגילינו היה מטריד, בלשון המעטה: מתברר שרייטמן שוב לקח ארבעה אנשים שאין להם מושג או ניסיון בנושא, ושוב שלח אותם להלחם במפלצות ובשדים. אלא שהפעם המזימה שלו להרוויח כסף על גבם לא הצליחה.

דווקא הצוות שרייטמן הקים הפעם לא מבייש את הצוות הקודם, זה שנלחם בשדים. המנהיג-לכאורה של הצוות, ד"ר איירה, דומה באופן חשוד לשותף הקודם שלי, מאלדר, במיוחד באזור הישבן. הוא נראה אותו דבר, חושב אותו דבר, ואפילו לובש אותה חליפה שחורה (אם כי הוא כן טורח לשים כפפות גומי). יתרה מכך, הוא אפילו מתאהב בג'ינגית שעובדת לצדו, באופן דומה למדי למה שקרה למאלדר ולי. אין כל ספק, מדובר בעוד קונספירציה. האיש המעשן חייב להיות מעורב בעניין איכשהו.

דווקא את הג'ינגית לא אהבתי… זו היתה לא אחרת מאשר אותה אחת שגנבה לי, לפני כמה חודשים, את המשימה לשמור על חניבעל – הסוכנת ג'וליאן מור. אלא שכאן היא מתבררת כיוצמכית לא קטנה, כך שיש כאן איזושהי נקמה מתוקה בשבילי.

מלבד השניים הללו ישנו עוד אחד, ד"ר שחור… סליחה, ד"ר איטונג, שתפקידו לשמש מקור לכל הבדיחות הגופניות שישנן, ומדי פעם לפלוט איזו התחכמות מדעית (ובהתחשב בעובדה שהוא דוקטור, תדירותן נמוכה ביותר). הגלגל הרביעי בצוות הוא בחור צעיר ונאה, בעל שאיפות להיות כבאי, אולם מאז שהתרסק לו מטאור על המכונית הוא מסתובב תמידית עם מבט בעיניים שכמו שואל, "אחי, איפה האוטו?".

הצוות חסר הכישורים מגלה את העובדה הידועה לי מזמן: אכן ישנם חיים מחוץ לכדור הארץ. הוא מגלה גם שאותם חיים הגיעו לכדור הארץ, והם מתפתחים בקצב מדאיג, ומוכנים להשתלט על העולם תוך חודש. בקיצור, אם הם היו עובדים ביחד איתי, זה היה יום עבודה רגיל.

בדרכם להציל את העולם מידי החייזרים המתפתחים, מסתבכת הרביעייה עם מגוון דמויות סטנדרטיות שמטרתן בעיקר להפריע. אציג בפניכם דוגמאות מספר: גנרל מניאק שפוקד עליהם לעזוב את המקום ומיד; פוליטיקאי שחושב כמו פוליטיקאי – לטוב ולרע (אני סבורה שהוא היה אחד ממכסחי השדים המקוריים, אבל השותף שלי שכח את תיק הX- במשרד); שני תלמידים מטומטמים המתגלים במפתיע כלא כל כך מטומטמים. וכך הלאה.

בדו"ח נוסף ששלח לי עמיתי המלומד, סוכן חשאי חיימוביץ', נטען כי כל הבסיס הביולוגי שעליו נבנו החייזרים-כביכול הוא שטויות גמורות. אבולוציה במהירות כזאת הינה בלתי אפשרית, היצורים חיים וגדלים ללא מקור מזון, התרגום של המונחים המדעיים מועמד בטוח לפרס 'מניח רעפים נוצרי' בתחום הטכנובבל וכדומה. כרופאה, אכן הפריעו לי לא מעט בעיות שכאלה – אבל כמישהי שמדי שבוע מתמודדת עם דברים מוזרים יותר, אני יכולה לסבול את זה.

יהיו אנשים שיגידו שכל פרוייקט האבולוציה המפוקפק הזה הוא פשוט בדיחה על חשבון עבודת הקודש שאני עושה כאן, במטה ה-FBI. אבל אני אומרת שמאחורי כל ההומור שניסו לדחוף לסיפור, מדובר פה על מקרה קלאסי של "להציל את העולם ולהשיג את הבחורה", עם קצת חייזרי מחשב באמצע.

נספח לדו"ח:
כמו במקרה של החבורה שנלחמה ברוחות רפאים, רייטמן הפך את עלילות הצוות שלו לסרט. אם מתייחסים לסרט כקומדיה, בדיוק כפי שהיה 'מכסחי השדים', למשל (פחות מוצלחת, כמובן), אזי מתקבל סרט לא רע. לא עניין של בדיחה בחצי דקה, אבל סיפור מעניין ומבט הומוריסטי. הקטע המדעי הוא אכן חרפה, אבל עם סיספונד מתאים אפשר לעבור אותו. הסרט נחמד בשביל אחר צהריים עם הילדים או האחים הקטנים. אם באים אליו עם ראש פתוח ובלי ציפיות, הוא מהווה בידור לא רע. אבל עדיף לראות את ההרפתקאות החדשות שלי ושל השותף החדש. זה גם יותר זול, ואנחנו עושים גם נתיחות לאחר המוות.