פרסים 2013: חלום אמריקאי, בתור התחלה

עונת הפרסים והסיכומים 2013 נפתחה רשמית, ובפרסים הראשונים של העונה זכו "חלום אמריקאי" ו"בתוך לואין דייויס"

זה מתחיל.

עונת הסיכומים, הרשימות, הפרסים והכיבודים לשנת 2013 התחילה רשמית השבוע. יש עוד חודש שלם – 1/12 של השנה – עד לסיומה, אבל זה לא מפריע למסכמים הזריזים ביותר להתחיל לפרסם את רשימות "הטובים ביותר" ולחלק פסלונים. ובעצם, הם היו סבלנים למדי השנה – בשנים קודמות הסיכומים התחילו עוד לפני סוף נובמבר. אני מת על סיכומים ורשימות, אבל אני אהיה גם הראשון שאודה שהעסק הזה בדרך כלל הופך למעייף מאוד מהר מאוד – בעיקר אינסוף הפרסים השונים המחולקים על ידי אינסוף הגופים השונים, ובסופו של דבר לגבי רובנו אין להם משמעות מלבד הכנה לקראת הפרס ה"אמיתי" היחיד, האוסקר. טקס האוסקר ה-86 ייערך ב-2 במרץ, 2014. מעכשיו ועד התאריך הזה, אנחנו הולכים לשמוע על הרבה סיכומים ופרסים מסוגים שונים. נקווה לפחות שתהיה עונה מעניינת. מתחילים עכשיו.


שני מגזינים מכובדים, כבדי ראש ואירופאיים עד מאוד פרסמו השבוע את סיכומי השנה שלהם – "Sight and Sound" הבריטי ו"מחברות הקולנוע" הצרפתי. שניהם, כמובן, מתייחסים לקולנוע מהצד המוזיאוני שלו, והרשימות שלהם מורכבות מסרטים מהסוג שמוקרן בקולנוע לב, במוזיאון ת"א או רק בפסטיבלים. ובכל זאת, מעניין לראות יש סרט הוליוודי אחד ששניהם מסכימים עליו.

זוהי רשימת הסרטים הטובים ביותר של Sight and Sound:

1. מעשה בהרג (The Act of Killing) – סרט תיעודי, שאמנם נחשב לדני מבחינה רשמית אבל צולם באינדונזיה, ועוסק בזוועות מלחמת האזרחים האינדונזית. זה סרט שמקבל שבחים נדירים, נחשב לבעל משמעות פוליטית אמיתית, וככל הנראה ייקח כל פרס לסרט תיעודי בחודשים הקרובים, כולל האוסקר.
2. כח משיכה
3. כחול הוא הצבע החם ביותר
4. יפה לנצח (La grande bellezza) – הסרט האחרון של פאולו סורנטינו, שלא הוקרן (עדיין?) בארץ.
5. פרנסס הא
6. A Touch of Sin – סרטו של ז'אנג ז'יה-קה, במאי סיני המוכר לבאי הפסטיבלים (ורק להם).
6 נוסף (תיקו): אפסטרים קולור
8. הענק וגנו (The Selfish Giant) – סרטה של קליאו ברנרד הבריטית.
9. נורטה, סוף ההיסטוריה (Norte, the End of History) – נציג הפיליפינים.
עוד 9: זרים על שפת האגם.

[הרשימה המלאה במקור]

וזוהי הרשימה של מחברות הקולנוע:
1. זרים על שפת האגם
2. ספרינג ברייקרס (כן. הם כאלה).
3. כחול הוא הצבע החם ביותר
4. כח משיכה
5. A Touch of Sin
6. לינקולן
7. Ja Jalousie
8. Nobody's Daughter Haewon
9. You and the Night
10. La bataille de Solférino


מבין פרסי סיכום השנה, הראשונים שפרסמו מועמדות הם פרסי האינדיפנדנט ספיריט, שגם משאירים את המועמדים במתח למשך הזמן הרב ביותר: הפרס מחולק ב-1 במרץ, יום לפני האוסקר. הפרס הזה מיועד לסרטים עצמאיים בלבד, אבל בשנים האחרונות יש חפיפה משמעותית בינו לבין האוסקר. כשהמונח "סרטים עצמאיים" מכסה חלק גדול מהסרטים המתמודדים באוסקר. הסרט המוביל כאן הוא "12 שנות עבדות", שקיבל מועמדויות בשבע קטגוריות – והוא נחשב על ידי חזאים ונתחנים למוביל גם באוסקר (אישית, אני מהמר כאן ועכשיו – ובלי לראות אותו – שהוא יזכה באוסקר לסרט הטוב ביותר). אחריו במספר המועמדויות נמצא "נברסקה" של אלכסנדר פיין, עם שש. המועמדים האחרים לפרס הסרט הטוב ביותר הם "הכל אבוד", "פרנסס הא" ו"בתוך לואין דייויס".

אלא שכחזאי אוסקר, הפרס הזה חלקי בלבד משום שלא כל הסרטים כשירים להשתתף בו. העובדה ש"כח משיכה" ו"חלום אמריקאי" לא נמצאים בין המועמדים אומרת רק שהם אינם סרטים עצמאיים.

רשימת המועמדים המלאה לאינדי ספיריטס


פרס נוסף לסרטים עצמאיים הוא פרסי גותאם, והם לא מסתפקים בחלוקת מועמדויות אלא יצאו ישר לדרך וחילקו את הפרסים עצמם – טקס הפרסים הראשון של השנה. הזוכה בפרס הסרט הטוב ביותר אצלם: "בתוך לואין דייויס" של האחים כהן; השחקנית הטובה ביותר – ברי לארסון על "Short Term 12"; השחקן – מתיו מקונוהי על "מועדון הלקוחות של דאלאס". סרט תיעודי – "מעשה בהרג". רשימת הזוכים המלאה.


והערב הגיע גם הפרס הראשון שמתייחס לכלל הסרטים שיצאו השנה (בארה"ב), ולא רק לתחום מוגבל מבינהם: פרס איגוד המבקרים של ניו יורק, הראשון מבין המון תאי מבקרים מקומיים שיעניקו את פרסיהם בחודשים הקרובים. הזוכה בפרס הסרט הטוב ביותר אצלם הוא דווקא "חלום אמריקאי" (American Hustle) של דייויד או. ראסל. ג'ניפר לורנס קיבלה את פרס שחקנית המשנה הטובה ביותר על אותו סרט. את פרס הבמאי קיבל דווקא סטיב מקווין על "12 שנות עבדות"; השחקן הטוב ביותר ע"פ ניו יורק הוא רוברט רדפורד על "הכל אבוד", השחקנית – קייט בלאנשט על "יסמין הכחולה", ושחקן המשנה – ג'ארד לטו על "מועדון הלקוחות של דאלאס".

את פרס סרט האנימציה הטוב ביותר מבקרי ניו יורק בחרו לתת ל"הרוח עולה" של מיאזאקי, שיתחרה ב"לשבור את הקרח" על פרסי האנימציה הבאים. פרס הסרט הזר הלך ל"כחול הוא הצבע החם ביותר", ואת פרס הסרט התיעודי הם נתנו ל"סיפורים שאנו מספרים", וכך הנבואה שלי בקשר ל"מעשה בהרג" מתחילת הפוסט הזה כבר התבדתה, מה שמראה לכם כמה שווים ההימורים שלי. (רשימת הזוכים המלאה).


מה למדנו מכל זה? נכון לעכשיו, לא הרבה. שום דבר בפרסים האלה לא היה נורא מפתיע, אבל גם אי אפשר לומר שהכל מכאן והלאה צפוי: הפרסים והמועמדויות מתפרסים על פני די הרבה סרטים ואישים שונים. הפרסים הבאים ימקדו בוודאי את תשומת הלב בסרטים בודדים שיהפכו לשחקנים המובילים במירוץ. ואת רוב הסרטים המתמודדים אנחנו נוכל לראות רק בינואר-פברואר. עד אז, תחגרו חגורות.