מצאנו באינטרנט 35: בין אם גדולים ומעניינים, ובין אם שאריות בפיתה

טריילרים, סטים בעייתים, וניסויים חדשים בהפצה מצד סינמה סיטי ויס פלאנט.

1. טריילר ראשון ל"שנות אור" (Lightyear), הספין-אוף המוזר של "צעצוע של סיפור".

טוב, ככה מוזר, ככה נראה די טוב. אבל אם פיקסאר כל כך רוצים לעשות "לבד על מאדים" משלהם, הם באמת היו חייבים את באז שנות אור בשביל זה? זה לא שמישהו מאיתנו בכלל ידע מה הסיפור של באז שנות אור המקורי. האם כשפיקסאר ירצו לעשות מערבון, הם ישתמשו במי שזה לא יהיה שוודי מבוסס עליו?

על מי אני עובד, ברור שכן.


2. נכון השביתה הגדולה בהוליווד שדיווחתי עליה פעם קודמת? ובכן עזבו, לא חשוב.


3. עוד מוקדם לקבוע אם ההסכם החדש ישפר את תנאֵי ההעסקה בהוליווד, אבל אפשר לקוות שמקרים כמו האחד שעברה רובי רוז לא יישנו. כוכבת "באטוומן" בדימוס חשפה מדוע פרשה מהתפקיד בתום עונה אחת בלבד: סביבת עבודה נוראית. רוז שיתפה שהפעילו עליה איומים ומניפולציות רגשיות כדי שתחזור לעבודה באופן מיידי, לאחר ניתוח חירום שעברה, וגם האשימה את שחקן הסדרה דוגריי סקוט בהתנהגות רעילה ופגיעה בפעלולנית.

אבל זה כאין וכאפס לעומת מה שעבר איש צוות (אזהרת טריגר) שחווה כוויות מדרגה 3 בכל גופו, ורוז ואחרים ראו איך פניו נתלשות. למרות זאת, אף אחד מהם לא זכה לתמיכה נפשית, ורוז הייתה היחידה מההפקה שטרחה לשלוח פרחים לאיש המסכן. היא גם תיארה כיצד עוזרת הפקה נותרה משותקת ברגליים, בעוד הבוסים ניסו להטיל את האשמה על העוזרת אשר בלית ברירה פתחה דף מימון המונים למימון הטיפולים שלה. רוז האשימה את ההפקה שהתעקשה לעבוד גם בזמן קורונה, מה שגרם לחלק ניכר מאותן תקריות נוראיות.

וורנר כמובן הכחישו, אבל אחרי הגיהנום שעבר ריי פישר על סט "ליגת הצדק", קשה להאמין להם.


4. ומסיוט אחד על סט הצילומים לסיוט אחר: חבר'ה, כל סרט שאלק בולדווין צילם וטרם שוחרר זכה השבוע לשדרוג יח"צ משמעותי, לאחר שהשחקן ירה באקדח שחשב שהוא מזויף ובטיחותי, אבל הוא לא היה, וכתוצאה מכך הוא הרג את הצלמת הלינה האצ'ינס ופצע את במאי הסרט עליו עבדו, "Rust". קיימים נכון להיום סימני שאלה רבים סביב התקרית. יש הטוענים שההפקה התנהלה ברשלנות עוד לפני הירי המצער ולא ברור אם אכן יוגשו כתבי אישום (מישהו מוכרח להיות אשם, לא?). מה שבטוח, הסיפור יעסיק אותנו עוד שנים קדימה, ומתקשר ישירות, איך לא, לשביתה שלא הייתה.


5. שמעתם על הסרט "מחוץ למפה"? לא, זו לא אוטוביוגרפיה על חייו של טל ברודי. לא, זה גם לא ריבוט של דורה כאישה מבוגרת שמגלה שהעולם הקסום שהכירה היה רק הזיה. לא, מדובר בשם העברי של "Uncharted".

המחמאה הכי גדולה שאני יכול לתת לטריילר היא "בסדר". אולי אני מוּטֶה כי שיחקתי בכל חמשת וחצי משחקי הסדרה, אבל רואים שהסרט החליף 80 במאים לפני שהטריילר יצא: העלילה היא מישמאש של שני המשחקים האחרונים, ואם טום הולנד נראה ומתנהג כמו ניית'ן דרייק אז אני הטניסאי הצ'כי תומאש ברדיך. כמו כן, מי שבחר במארק וולברג במְקום ג'יי.קיי סימונס לתפקיד סאלי צריך להיות מפוטר. טוב נו לא נורא. תמיד יהיה לנו את סרט המעריצים עם ניית'ן פיליון.


6. כוכב הסרט "ג'אמפר" היידן כריסטנסן מצטרף לסדרה של אסוקה טאנו ביקום "מלחמת הכוכבים". לא ברור את מי כריסטנסן יגלם, אבל שימו לב: עשיתי בירור קטן, והתברר שנוסף על התפקיד האלמותי שלו בג'אמפר, הוא גילם גם דמות בשם אנאקין סקייווקר בפרקים 2-3 של "מלחמת הכוכבים" – ואני לא חושב שזה צירוף מקרים. אמשיך כמובן לעקוב.


7. טריילר מרהיב לסרט "פסגת האלים" שיעלה בנטפליקס ב-30 בנובמבר.

סרט האנימציה הצרפתי (שהוקרן בפסטיבל קאן האחרון) מבוסס על סדרת המנגה "פסגת האלים", שבתורהּ מבוססת על רומן שכתב באקו יוּממָארוּקה. העלילה עוסקת בצלם שמגלה את המצלמה של מטפס ההרים ג'ורג' מאלורי שנעלם באוורסט בשנת 1924 והוא יוצא, בעקבות הגילוי, למסע טיפוס חוצה גורלות (אין לי מושג מה "חוצה גורלות" בכלל אומר, זה סתם נשמע לי מגניב). הסרט יצא בנטפליקס בסוף נובמבר.

את המנגה עצמה שווה לקרוא ולוּ עבור האיור הריאליסטי בה. לא מדובר אגב בעיבוד הקולנועי הראשון של "פסגת האלים" – ב-2016 שוחרר סרט לייב אקשן יפני אבל הוא לא מי-יודע-מה. סרט האנימציה נראה הרבה יותר מבטיח.


8. שתי סדרות הודיעו על עונות חדשות: הראשונה, הקומדיה הנהדרת של אפל "המסע המיתולוגי" תשוב לעונה שלישית ורביעית (החדשות הנהדרות האלה הגיעו בשיחת ועידה עם אנתוני הופקינס. אני רוצה את כל החדשות שלי לקבל מאנתוני הופקינס).

השנייה היא "הממלכה האחרונה", סדרת הוויקינגים שמבוססת על ספריו של ברנרד קורנוול (ושהתחילה אצל ה-BBC וכיום היא של נטפליקס). הסדרה חודשה השנה לעונה חמישית ואחרונה שמצטלמת בימים אלה, אולם בכנס MCM Comic Con בלונדון הכריז השחקן הראשי (והקראש הגברי שלי) אלכסנדר דריימון על סרט בשם "שבעה מלכים מוכרחים למות" (Seven Kings Must Die) שיעטוף את הסיפור. הסרט יצולם שנה הבאה.


9. ספר המד"ב של אורסולה לה גווין, "המנושל" (או "בידיים ריקות" בתרגום החדש של עמנואל לוטם), יעובד כמיני סדרה לטלוויזיה. הספר, זוכה פרס הוגו ונבולה, עוסק בשני עולמות צמודים, יוראס ואנארס (האחד ירח של השני). באוראס מתקיים שלטון שמזכיר את כדור הארץ בתקופת המלחמה הקרה, ואילו בשני חברה אנרכיסטית, שממנה מגיע פיזיקאי שמתכנן לנתק את ההפרדה בין העולמות.

פרטים נוספים על הסדרה (כמו מי יכתוב אותה ואיפה תשודר) עוד אין, אז ייקח עוד זמן לפני שנזכה לראות אותה.


10. לידיעת המעריץ סטיבן קינג: החלק השני של "חולית" קיבל אור ירוק. הסרט, שגם אותו יביים דני וילנב יגיע לאקרנים באוקטובר 2023, ורק לאקרנים – אחרי ענייני ההפצה של "חולית" הראשון, היה חשוב לכל הצדדים להבהיר את הנושא הזה. כלומר, כל זה בהנחה שלא תהיה עד אז עוד קטסטרופה עולמית.

מעבר לכך, בשיחה עם בכירי וורנר שנערכה שבוע שעבר, הביעה החברה רצון להמשיך את "מטריקס" לסרטים נוספים אם לאנה וואשובסקי תחפוץ בכך (לאנה, בבקשה לא) וייתכן שגם "הסופרנוס" תזכה לפרויקטים נוספים ב-HBO Max. יאי?


11. מבקר הקולנוע מאיר שניצר פורש בגיל 71, וקצת מוזר לדווח על זה כאן בעין הדג.

מי שלא מכיר, הטאגליין שלנו, ביקורות קולנוע לאנשים שלא אוהבים ביקורות קולנוע, מופנה כהתרסה לעבר מבקרים מהדור הישן דוגמת שניצר; למעשה, מטבע הלשון העין-דגי "נחמן שניצקליין" הוא הלחם של מאיר שניצר, אורי קליין ונחמן אינגבר (שגם הוא פרש מאז) – והוא בא לתאר זן ישן ויומרני של ביקורות שאינו רלוונטי לקהל הכללי, קהל שרק רוצה לדעת אם הסרט סבבה או לא. בשנים האחרונות, ביקורות קולנוע הפכו ליותר מוצלחות ומעניינות בהמיספירה הישראלית, ופרישתו של שניצר היא צעד נוסף לסיומה של תקופה שאני מקווה שלא תחזור. שיהיה לו בהצלחה בפנסיה.


12. האם אנחנו בדרך לעידן של הקרנות אנימה סדירות בישראל? כן.

רשת "יס פלאנט" הודיע על הקרנה של סרט האנימה "פייט גראנד אורדר 2" – וכמעט כולם הרימו גבה, משום שלא קיים סרט אנימה רנדומלי יותר שיס פלאנט הייתה יכולה להקריץ (ובאמת שניסיתי לחשוב על אחד). הסרט הוא המשך לסרט שמבוסס על משחק סמארטפון, שהוא עצמו חלק מפרנצ'ייז גדול ומסובך יותר. כדי שתבינו על קצה המזלג על מה מדובר, יש פוסט נהדר בבלוג אנימה (לשם שינוי, לא שלי) שעושה סדר בדברים. תעשו ctrl+F על "Fate/Grand Order" ותבינו עד כמה אקראית ההקרנה הזו של "יס פלאנט".

אז איך זה קרה? חסרים סרטי אנימה נורמליים להקרין? ובכן, הניחוש שלי הוא שהסרט הגיע כחלק מעסקת חבילה. מפיצות רבות שרוצות להיפטר מהקטלוג שלהן מבקשות מרשתות קולנוע להקרין סרטים אזוטריים יותר שמגיעים בצוותא חדא עם הסרטים המדוברים יותר. אם יס פלאנט היו באמת מעוניינים בנאד שכוּח-האל הזה, הם היו מקרינים אותו ליותר מיום אחד בשעה אחת בסוף השבוע הזה (למי שתוהה מתי: עזבו, פספסתם כבר).

ושיטוט קצר ברשת מגלה כי המפיצה של "פייט גראנד אורדר" היא ODEX Israel, שלוחה מקומית של מפיצת סרטי אנימה בשם ODEX. הם אלה שהביאו למעשה את "דימון סלייר" לישראל (ובהצלחה רבה יש לציין), ובעמוד האינסטגרם הישראלי מוזכרים שמות של סרטי אנימה קצת יותר ידועים. אומנם עוד אין הכרזה על מועדי ההקרנה שלהם פה בארץ, אבל זו רק שאלה של זמן.

לכן אפשר לומר בביטחון שמפיצה גדולה של סרטי אנימה החלה לפעול השנה בארץ, עם רשת "יס פלאנט" כשותפה שלה, דבר שיוביל להקרנות קבועות של סרטי אנימציה חדשים מיפן במחוזותינו – בין אם גדולים ומעניינים, ובין אם שאריות בפיתה כמו "פייט גראנד אורדר".


13. נטפליקס הודיעו שהם משנים את שיטת המדידה של מספר הצופים שלה. עד כה, מי שהפעיל סרט או סדרה למשך 2 דקות נחשב כ"צופה", וזאת בעולם בו יש סרטים וסדרות עם כותרות פתיחה ארוכות יותר מזה. כעת, החברה תעבור למדד דפוק קצת פחות (אבל עדיין דפוק): מספר שעות הצפייה של כלל הצופים ב-28 הימים הראשונים.

וואו, הם יעשו הכל, העיקר לא לחשוף נתונים נורמליים, הא? הרי איך מספר שעות זה נתון שאפשר להבין ממנו משהו? נניח יהיה סרט, נקרא לו "אנולה הולמס 5: קנוניית הפלמ"ח" והאורך שלו הוא ארבע שעות, ובמקביל ייצא סרט בשם "האירי בדוכן הנשיקות" והאורך שלו הוא שעתיים, ולשניהם מיליון צופים בדיוק; על אחד מהם נטפליקס תדווח שצפו בו 4 מיליון שעות, ועל השני 2 מיליון שעות?

אולי אני בכל זאת מעדיף את שיטת המדידה הקודמת.


14. BBC ערכו סקר בקרב 206 מומחי טלוויזיה מכל העולם (100 נשים, 104 גברים ו-2 א-בינאריים), כולל נציגות לישראל, וזאת במטרה לקבוע את 100 סדרות הטלוויזיה הטובות ביותר של המאה ה-21. יש גם חוקים לרשימה הזו: בלי סדרות שהתחילו במאה העשרים (וזו הסיבה היחידה ש"פלורנטין" נעדרת מהרשימה) ובלי סדרות שהן חידוש לסדרות ששודרו באחת המאות הקודמות (טוב, גם ככה הייתה טלוויזיה לא משהו במאה ה-19).

בכל אופן ספרתי, וראיתי עונה מלאה אחת של לפחות 30 סדרות ברשימה. מה איתכם?


15. ולסיום, סינמה סיטי חשפו גימיק חדש ביום הקולנוע הישראלי (שנערך אתמול): אלו ששילמו 10 שקלים לסרט לא יראו את כל הסרט. כלומר, הם קוראים לזה "הפסקת חשמל", אבל אני מקווה שמדובר בתחילתו של עידן שבו נוכל לשלם לסרט בהתאם לכמה מתוכו בא לנו לראות. למשל, אם בא לי להיכנס רק לסוף של סרטים של שאמלאן – למה שאשלם מחיר מלא ולא 5 שקלים? קדימה סינמה סיטי, אל תהיו שפנים.