מצאנו באינטרנט 36: מחילה, אני פה אילצתי אתכם לקרוא הרבה

שחקנים עצלנים, דברים גזעיים, קופים, וסיפורים מתקופת המנדט.

גוטן אָוונט צו דיר. נכד שלי רומה'לה הוא עסוק – גם עסוק מדי לבקר סבא שלו חולה, וגם עסוק לכתוב עבור אתר המענטשן הזה שלכם אשר, זולת שמו, לא מוכר עיניים של דגים (עוד היום אשלח מִברק בסוגיית מרמה זו אל ראש המרשתת). ברם, כיוון שקצתי משידורים חוזרים של חוצה ישראל עם רינו צרור, שינסתי מותניים (בשעות שהן לא מכאיבות לי בייסורי תופת), וכתבתי במקום נכד דרעק שלי את פינת "חשפנו במרשתת ל"ו". מי יתן ותסבלו כמוני.


1. הפושטק ליעונארדו דיקעפריו עתיד להשתתף בפֿילם חדש. הפֿילם יעסוק בפועלו של ג'ים ג'ונס, הבחורצ'יק שהנהיג כת של נוצרים משיגנע, מה שהצעירים היום קוראים "אחוזי תזזית". בשנת תשל"ח, כשהייתי עלם חמודות, הוביל ג'ונס למותם 909 בני אדם בקומונה שהקים – כולל ינוקא, יימח שמו.

האמינו לי כשאני אומר שבשנים הללו עשיתי בעצמי דברים מסובבים על הראש מה שנקרא. אני זוכר בערגה את הפעם שבה חברי שרגא קיבל וספה משהו סוף הדרך, וכבר בחצות היום עשינו דאווינים ליד גשר מעריב ופגענו בתייר דײַטש (טפו עליהם), והוא כמובן גידף אותנו בשפתו המקוללת. אבל ג'ונס הזה הוא ללא ספק טיפוס מחופף הרבה יותר ממה ששרגא ואני היינו.

אני רק לא מבין דבר אחד, וזה מתי הווילדע חייע הזה דיקעפריו ייתן קצת נחת לאמא שלו ויעשה כמה ילדים. הוא לא חבר שלו מה-שמו בנג'מין באטען שנהיה צעיר יותר, אפילו אם בנות הזוג שלו כן.


2. קדימון לסדרת טמבלוויזיה חדשה-דנדשה בשם "הספר של בובה פט".

איזה מין זה משהו זה? כולם שם זה לבושים כמו קרקס, איז מאָדנע לחלוטין. אבל אהבתי. פעם הראבוטה שלי הייתה טסטר בחברה שמייצרת תרמומטרים, ובפורים אני ככה מגיע עם עניבה אדומה, מה זה כולם שם עף להם הסכך! אסתר מלקוביץ' מכוח אדם כל כך צחקה שיצא לה קריסטל ענבים מהאף! זה קדימון הזכיר לי נשכחות. עבודה יפה!

אבל אני ככה ממרומי גילי, אולי דקויות חולפות מעל ראשי כי אני פה חייב ככה מביע אכזבה שאין פה אפילו ספר אחד. נו שוין, זו סדרה נוצרת על ידי קוזאקים שלא יודעים איך בכלל נראה אחד. עצוב, עצוב מאוד. אני זוכר איך שרגא ואני בילינו שעות בספרייה שמה ליד הדואר. שרגא עשה את זה כדי ככה למצוא לעצמו מה שנקרא א פרוי פאר לעבן, אבל הוא גם מה לעשות, הוא נראה כמו חולד. לא הלך לו.


3. הדור של היום, אין, לא מסוגלים לקרוא יותר מכמה שורות בלי לעצור ולראות בטיק טוק שמיק טוק הזה שלכם סרטון. אז הנה עוד וידאו. צעירה שחקנית שמשחקת, ממש כמו בריג'יט ברדו, איך בְּנות חווה נכתבות בסרטי פעולה עתידניים, מה אתם קוראים אותם "מדע בדיוני".


4. וכעת אדבר על השחקנית הציונית, עלמת החן גל גדות שטסה לנכר כדי מגלמת אותה אימא חורגת בפילם חדש של וולט דיסני, "שלגיה", ששונה מפֿילם מאויר כי זה פה ייתן פרנסה לשחקנים אמיתיים ולא עצלנים מאחורי מיקרופון.


5. העצלן כריסטיאן פראט ידבב חתול מה קוראים אותו גארפיעלד, כמו נשיא נהדר בארצות של ברית, בפילם מאויר שיוצרים אותו גויים שעשו גם פילם "קיסר התחלק על השכל" – עדיין חוויית צפייה משהו קטסטרופה (ואני עוד הזמנתי את אסתר מלקוביץ' להקרנת בכורה של "תלווה לי את אשתך", ויי זמיר גם במנד"ט לא סבלתי ככה). אני זוכר איך לקחתי את רומה'לה הזה כשהיה ינגל קטן לראות את קיסר זה שעף לו הסכך בקולנוע אורי שם בחיפה… הוא מסכן קטן לא הסתדר לו טוב הפופקורן שבישלתי בעצמי, חטף חררה והקיא בָמאחורה של ראש דרדק שישב מקדימה. היה מצב מאוד ומגעלומפּערט, אז אני כמו סבא טוב שאני סיפרתי לו על השואה ואיך בשואה לא בכו. מהסרט הוא כבר לא נהנה.


6. פעם ידעו לעשות מלחמות. לא כמו היום, כל חייל מעלה סטורי מה סטורי שאיזו גבינה במטבח לא עשויה מדשא. קחו את האוסטרלים למשל, אין גברים כאלה אני אומר לכם. היו כל כך צמאי דם שהם פתחו מלחמה מול ציפור! חולים בראש אני אומר לכם. אז עכשיו ההיפים שם בשמוליווד עושים על זה סרט, עם ההוא ממונטע פעתון מה שמו, ג'ון קליז, ואפילו שהוא בריטי ויימח שמם על המנדט – אני מחבב אותו. יש בפילם עוד שחקנים אבל אף פעם לא קראתי עליהם בגאזט שלי, בטח חדשים – ג'ים ג'עפריז אחד ומונטי פרענקלין.


7. אוי מחילה, אני פה אילצתי אתכם לקרוא הרבה בלי הפסקה לוידאו.

מה קטע שלו זה? הוא ערפד? אה אז הוא מוצץ דם ממש כמו נכד שלי. אה וזה גם נראה גרוע… כמו נכד שלי. רומל'ה אם אתה קורא את זה, הכל בהומורסקה.

בכל מקרה, הקדימון הלחיץ אותי מאוד למה אני חשבתי הפכתי אותה עיוור צבעים כי מה זה פה, כמה אפור. בהלוויה של שרגא היה יותר שמח. נראה רע.


8. אני אולי לא צעיר אבל אני כן יודע מה גזעי היום – הפייסבוק! לא זחה עלי דעתי, אבל בואו נגיד שעמיתכם הנאמן בהפייסבוק לא מעט. אני "במוֹדָה" מה שנקרא, ולומד שם דברים משהו משהו. אתם למשל לא תאמינו מה יש בתוך חיסונים ומה הצורה האמיתית של כדור הארץ (בואו נגיד ככה… יש טעות גדולה בפרסום).

אז אני לא מזמן גם מצאתי שם בהפייסבוק איזה סרטון מאויר, אבל לא כמו הדיסני-שמיסני הזה שלכם שם כולם עוגיות מדברות, אלא סרטון עם ערכים על דוד המלך שייבדל לחיים ארוכים. החַבִּיבָּלך שעשו אותו, הם עכשיו רוצים לעשות פילם ארוך – ואם וידאו ארוך שהם עושים נראה כמו וידאו פגז קצר שהם עשו, אז זה משהו שווה לעשות אותו "לייק" כי זה נראה עניבה אדומה שלי, משהו סוף הדרך.


9. הקוריאנים או הסינים, לא מבדיל, יודעים לעשות טלוויזיה. הנה בדיוק עכשיו ראיתי קדימון למשהו שנראה מיליון לירות:

זה פה מבוסס על ספר, קוראים לו "בעיית שלושת הגופים" שכתב אחד אומרים שמו ליו צשין, ונכד שלי אמר לי פעם שהוא סופר מד"ב משהו אחד הבומבות. סדרה זו הסינים מוציאים ב-2022.


10. כשמישהו שואל אתכם מי הבמאי שהוא אחול בלוע, משהו ליגה, יחיד בדורו, מה אתם עונים? נכון, אלחנדרו חודורובסקי! אז היהודי הטוב הזה כתב פעם קומיקס, שזה ספר רק לעצלנים, קוראים אותו "The Incal". פארשילטן, אין לי איך לתרגם את זה לעברית. אז יהודי טוב אחר, טאיקה כהן (לאבא ש'ך קרא ואטיטי) הולך לביים על פי זה פילם חדש.

לא ידוע מה פה סיפור, משהו על אנשים בחלל שמצאו חפץ, אבל אני יש לי תחושה טובה על זה.


11. הדרדלק בראדלי קופר מעתיק מהיהודים הטובים שלנו, ויפיק גם הוא פילם מדע בדיוני, על פי הספר הנחוּת "היפריון" שכתב איזה פרעמד אחר, דן דימונס. עלילה של זה היא בעתיד רחוק שם בעולם עם יצור בשם שרייק, ויש כאלה שסוגדים אותו ויש כאלה שמפחדים אותו. אני כמובן לא מפחד מכלום, ואם החצוף הזה רוצה לחפש סנוקרות שלי, אני יד ימין נקראת צדק יד שמאל נקראת כאב, אני הולם בו כל כך חזק שהיה בוכה כמו האלה בתוכניות ריאליטי שם כולם עם סיפורי ביטוח לאומי זה משהו נורא, וזה עוד בלי שרגא לצידי.


12. והנה זה בשביל נכד שלי שרואה כל היום סרטים מצוירים, נראה לי כולם בסינית – חזירה לא כשרה קוראים אותה פפה מ"פפה הקטנה" היא, מסתבר, כך על פי אותו אינטרנט שם לומדים כל יום דבר חדש (לא תאמינו מה גיליתי שבנט עושה בפיצריות), אז פפה היא לא כזו קטנה אלא יותר מ-2 מטר גובה. אותה שרגא ואני כבר לא היינו מצליחים לכפכף.


13. אני מה אני אוהב? קופים. זה לא חוכמה זה כולם יודעים הולכים ברחוב אומרים "שלום לך סבא'לה שאוהב קופים" זה קיבלתי אפילו פרס. אבל מה קופים אוהבים? קופים אחרים! אז יש בטמבלוויזיה עכשיו סדרה משהו במודה, "קופה ראשית" שאני לא יודע מה זה כי מה לי ולקופים, אבל הנה וידאו ששואל מה אם התכנית הייתה… תשע-תשע? זה כמו עשר-עשר? כלומר כמעט טוב? אני לא אבין אתכם.


14. ואני מסיים אותה עכשיו עם מלל שכתבה אותו נעמה רק על דימויים ועיצוב בתכנית טמבלוויזיה כולם רואים "משחק הדיונון" (דיונון, זו… זו חיה כשרה? אני חייב לדעת אם שרגא נחנק למוות מחיה לא כשרה או שהוא מת יהודי טוב).