מצאנו באינטרנט 78: תה עם הזרת בחוץ

מסתורין רצח מבוטל ומסתורין רצח מחודש, דבורים ומתאבקים, המלוכה הבריטית, עולם מופלא ועוד דברים שמצאנו באינטרנט.

אני לא נואם גדול ואין לי מילים מנחמות או מעוררות השראה לשתף. המלחמה תפסה את כולנו באמצע השגרה וזה, באמ-אמא של הלשון המעטה, מבאס: רכילות מפסטיבלי סרטים, המו"מ של גילדת השחקנים ועוד חדשות קולנוע וטלוויזיה (שתכף אביא אותם בפניכם) – כולם ללא יוצא דופן נדחקו לפינה הנידחת, השוממת ומלאת קורי העכביש שבתוך הראש שלנו (ולסובלים מארכנופוביה אני מתנצל על הדימוי). בימים כתיקונם הייתי כותב ארוכות על הביטול המפתיע של "אפטר פארטי", אבל היום זו פשוט סתם ידיעה מצערת-אך-שולית, אחת שמתגמדת לעומת הכותרות האחרות שבחוץ.

אלא שלהיכנס היום לאינטרנט נהיה מדכא בריבוע גם כשמדובר באתרים שבדרך כלל אמורים להסב אסקפיזם (תודה יוטיוב, אבל אני לא זקוק לעשרות סרטונים בני 6 שמסבירים את הסכסוך) ולכן, בין אם אלה לובשי המדים (חלקם חברי האתר), ההורים הדואגים (חלקם חברי האתר) וכל אזרח פוסט טראומטי (אתם ואני): כולנו זקוקים לכמה דקות של משהו שמזכיר שפיות: בין אם זה ההסכת של עין הדג, בין אם זו הביקורת המתגלגלת של יצחק על העונה השנייה של לוקי ובין אם זו הפינה הקבועה שאתם קוראים עכשיו. האתר כמובן לא חוזר לפעילות שוטפת מלאה בגלל הנסיבות אבל נשתדל, לאט לאט, לעשות מה שאפשר.


1. אחרי שנלחם נגד כרישי ענק (פעמיים), היה מהיר ועצבני בסרטי "מהיר ועצבני" (אני מנחש, לא ראיתי) והושתל בו רעל שיהרוג אותו אם קצב הלב שלו ירד לדרגה נורמלית ("קראנק"), ג'ייסון סטיית'הם סוף סוף מחליט להירגע ולהשתתף בסרט שקט ושליו שבו הוא מגדל דבורים. זה הכול, כי במה עוד יכול לעסוק סרט שקוראים לו "הכוורן"?

תקשיבו, לא ידעתי שלהיות כוורן זה כל כך אינטנסיבי. ינואר 2024 בבתי הקולנוע בארה"ב.


2. אנחנו יודעים כעת מי הקורבן בעונה השלישית של "אפטר פארטי": הסדרה עצמה.

כן, "אפטר פארטי" בוטלה, אם כי "בוטלה" זו מילה חזקה מדי. הכותרת ב-TV Line אומרת שהסדרה "לא תשוב לעונה 3", שזה, האמת, נשמע פחות גרוע. עצם טבעה האנתולוגי אומר שהיא פשוט תכיל פחות עונות משחשבנו, ועל אף שהיא שלא תשוב היא עדיין סדרה שאתם יכולים להתחיל ממש עכשיו וליהנות מסיום נחמד (אפילו שניים).

ובכל זאת, אין לאפל להיטים רבים. מה הקטע? בהתחלה עוד חשבתי שהשואוראנר שלה כריסטופר מילר עסוק עם ההפקה המדשדשת של "ספיידרמן: מעבר לממדי העכביש" אבל אם זה היה המצב, אולפני סוני לא היו מודיעים שהם ינסו למכור את הסדרה לגוף שידור אחר (לא לפתח ציפיות, שמעתי את המשפט הזה כל כך הרבה פעמים בנוגע לסדרות אחרות שבוטלו שכבר אין לי אמון שזה משהו שאולפנים באמת מנסים). חבל, אפל. אני מניח שהסיכויים לעונה שלישית של "שמיגדון!" קלושים גם הם.


3. מסתורין רצח אחד מבוטל, מסתורין רצח אחר מחודש: "רק רוצחים בבניין" תשוב לעונה רביעית (כן אני יודע, אני חייב לכם את המתגלגלת על פרק הסיום. זה… בדרך?), וחבל כי הייתי מחליף בשמחה בין הגורל של "אפטר פארטי" לזו של "רק רוצחים", סדרה שעושה שמיניות באוויר כדי ליצור עניין והתוצאה בשנתיים האחרונות משמימה. מצד שני, אם הסדרה עשויה להיות התפקיד האחרון של סטיב מרטין כדבריו, מצידי שתמשיך עוד 10 עונות.


4. טריילר ראשון ל-The Iron Claw: סרט שבהיעדר הפצה ישראלית רשמית אני אתרגם אותו ל"מגהץ הטפר" ואתם לא יכולים לעשות שום דבר בנידון.

אני מדמיין או ש"מגהץ הטפר" נראה ממש אבל ממש טוב? לא שציפיתי להרבה מסרט על משפחה מפורסמת של מתאבקים, בטח לא עם זאק אפרון בתפקיד הראשי, אבל הטריילר מריח כמו אוסקר (וזיעה) ואם הוא לא יועמד על ידי האקדמיה לפרס צילום או תסריט אז לכל הפחות על משחק (הימור שלי? לג'רמי אלן וייט). על כל פנים, בארה"ב "מגהץ הטפר" יופץ בבתי הקולנוע ב-22 בדצמבר.


5. התאמנו על שתיית תה עם הזרת בחוץ כי "הכתר", כנראה אחת הסדרות האהובות עליי מבית נטפליקס, תשוב ב-16 בנובמבר, כך לפי הטיזר המשעמם של השנה. וכמיטב המסורת של נטפליקס עם הסדרות המצליחות שלה, העונה החדשה (שתהיה האחרונה) תפוצל לשניים כשאת 6 פרקי הסיום נוכל לראות ב-14 בדצמבר.

התקופה שאותה העונה השישית תכסה היא השנים 1997 (קרה משהו מעניין בשנה הזו? אני לא מצליח להיזכר…) עד 2005, כלומר נזכה לראות גם את אהבתם המלבלבת של ויליאם וקייט, מותה של מרגרט ומעלליו של הנסיך אנדרו עם ג'פרי אפשטיין (או שלא. כנראה שלא).


6. אם הייתה לכם תקווה שהסדרה החדשה של דרדוויל תחת השרביט של דיסני מנוהלת על ידי צוות מיומן ומקצועי, כדאי שתחשבו שנית: ארבעת הפרקים שצולמו בטרם נעצרה ההפקה בקיץ (בשל השביתה) גרמו לקווין פייגי ובכירי מארוול להבין שלא, זה לא עובד. לפי הדיווחים, הסדרה הייתה יותר דרמה משפטית מאשר סדרת גיבורי על, ומאט מרדוק לפי מה שכתוב לא לבש עד פרק 4 את החליפה האדומה (שהיא תכלס בצבע בורדו).

לכן "דרדוויל: נולד מחדש" נולדת מחדש. כל הכותבים והבמאים פוטרו ומארוול מחפשת מחליפים שיביאו לסדרה כיוון חדש. מה שאני קורא בין השורות זה "כן פחחח… אל תצפו לה לפני 2025". הכתבה מבית Hollywood Reporter אף מתארת איך סדרות דוגמת "שי-האלק: עורכת דין בשירות החוק" ו"פלישה סודית" סבלו מבעיות חמורות בהפקה, שינויים תכופים בתסריט וכיצד צוותים שלמים לא הסתדרו, פוטרו או הוחלפו (ובמקרים מסוימים נשכרו מחדש אחרי שפוטרו).

וכך, בשעה טובה, הבינו במארוול שהדרך שבה הם הפיקו סדרות עד כה לא ממש עובדת. בעוד גופים אחרים שכרו שואוראנר עם חזון וצילמו פרק פיילוט כדי לראות מה עובד ומה לא, בדיסני שפכו 150 מיליון דולר על עונות שאושרו מראש במלואן, והסתמכו על מפיקי הסרטים בתור האנשים על ההגה. אבל לא עוד. מארוול, לפחות כך הם מבטיחים, משנים כיוון והם יתעדפו סדרות בנות מספר עונות, יצלמו פרקי פיילוט והשואוראנר ינווט את הספינה. במילים אחרות, כולם בהפקה ידעו מה החזון של כל סדרה לפני שתידלק המצלמה. מבריק, אני יודע. האם זה יעזור לסדרות עצמן להיות, אתם יודעים, טובות? זה רק העתיד יגיד. אבל כיוון טוב, מארוול. עדיף מאוחר מאשר אף פעם.


7. טריילר חדש לסדרת הגודזילה של אפל טי וי:

די נו, השוט של גודזילה לבדו שווה את כל תקציב ההפקה של "אפטר פארטי". ברצינות, אפל, אתם חברת של טריליון דולר. למה לבטל משהו טוב?

אה רגע כן, סורי, גודזילה. נכון. הטריילר נהדר, אני אוהב את סרטי יקום המפלצות של וורנר, והסדרה הזו שמדלגת בין עשורים (לפי הטריילר, לפחות) נראית כיף. ולא שצריך פה סטנדרטים גבוהים. מפלצות? יש. ארגון חשאי? יש. אקשן? יש. קורט ראסל וג'ון גודמן? יש. מה עוד צריך? אה כן, עונה שלישית ל"אפטר פארטי"!

בכל אופן, שני הפרקים הראשונים יעלו ב-17 בנובמבר. פרק חדש מדי יום שישי שלאחר מכן.


8. שביתת התסריטאים הסתיימה. כן, זהו, נגמר. היו אלה חמישה חודשים ארוכים שבסופם חתמו התסריטאים על חוזה שתקף לשלוש שנים (שלוש שנים? זהו? זה הכול?), חוזה שמאפשר להם תנאי עבודה טובים יותר, שכר הוגן, תמלוגים ואצבע משולשת בכל הקשור לבינה מלאכותית (בקצרה: שימוש בבינה מלאכותית לא ייחשב חומר מקור ולא ניתן יהיה להכריח תסריטאי להשתמש בבינה מלאכותית; אבל אם תסריטאי יבחר להיעזר בה הוא מוזמן).

ובינתיים, בגילדת השחקנים (שלצד גילדת הבמאים הוציאו הודעת תמיכה בישראל) ממשיכים במו"מ עם האולפנים ואין צפי לסיום. באסה.


9. אנחנו רגילים לבירוקרטיה ישראלית שמטרפדת לא פעם הפקות, אבל לשמוע על משהו כזה בהוליווד זה חדש. גיירמו דל טורו סיפר בראיון מדוע לא הוא ביים את הסרט השני של "פסיפיק רים", האחד שלימים נודע בתור "פסיפיק רים: המרד". הסיבה היא כי הסטודיו, שימו לב, שכח לשלם לאולפן הסגור. לדברי דל טורו, הם היו אמורים לתת פיקדון עד השעה 5 בערב כדי להבטיח שהאולפן הסגור שבטורונטו יובטח להם, אלא שהשעה 5 הגיעה והפיקדון לא הופקד, וכך הם איבדו את המקום שבו דל טורו רצה לצלם את ההמשכון.

הסטודיו ניסה לאתר אולפן סגור לצילומים בסין, אבל דל טורו לא רצה להתרחק מטורונטו בגלל סרט קטן אחר שהוא ביים, "צורת המים" שלימים יביא לו אוסקר. ואת ההמשך אתם מכירים: סטיבן ס. דינייט הובא כמחליף וקיבלנו את גרסת הפיצה-פיתה של "פסיפיק רים". ובנושא הזה סיפר דל טורו שהוא עצמו לא צפה בסרט השני כי, לדבריו, זה כמו לראות את גרושתך. יש לי תחושה שגיירמו דל טורו לא מחבב את גרושתו.


10. בתזמון מעניין מבחינה אקטואלית, שוחרר טריילר לסרט האנימה "טוטו-צ'אן: הילדה הקטנה שבחלון" שצפוי לעלות לאקרנים ביפן בדצמבר.

הסרט מבוסס על ספר אוטוביוגרפי מצליח והוא עוסק בחיי היומיום של ילדה קטנה בשם טוטו (שאותה אגב מדבבת ילדה בת 7) ובחוויות שהיא וילדים אחרים חווים, וזאת כאשר ברקע תופי מלחמה: הסרט מתרחש ביפן של מלחמת העולם השנייה.


11. בתי הקולנוע אולי סגורים אבל רשת קולנוע לב פתחה את ה-VOD שלה לצפייה חינמית. בין שלל סרטי הילדים והסרטים לכל המשפחה תוכלו לראות את שני סרטי "פדינגטון", "הנסיך הקטן" (לא סרט רע, מוכרח להודות) והיענו-ג'יבלי-רק-לא-באמת "קוסמים ליום אחד: הפרח המכושף", לצד סרטי מבוגרים כמו "חיבור פשוט", זוכה האוסקר "הספר הירוק", הגרסה הצרפתית המקורית של זוכה האוסקר "קודה" "משפחת בלייה", ועוד קומץ סרטים שיעבירו לכם את הזמן.

נוסף על כך, יס והוט הודיעו שהם פותחים את כל הערוצים שלהם ללא תשלום, ואם אתם רוצים להרגיש קצת תרבות גבוהה תוכלו לצפות אונליין בהצגות ילדים הודות לתיאטרון חיפה ותיאטרון אורנה פורת.


12. בספטמבר האחרון סיפר השחקן מייקל קיין (סליחה, סר מייקל קיין) שהוא כבר לא מצליח ללכת וכנראה קריירת הקולנוע שלו בסיומה. כעת זה רשמי: השחקן בן ה-90 זוכה האוסקר (פעמיים!) הודיע על פרישה מעולם המשחק, ו"The Great Escaper" (שיצא לאקרנים בבריטניה לפני כשבוע) הוא ככל הנראה סרטו האחרון.

הסרט, למי שתוהה, עוסק בחייל וטרן של מלחמת העולם השנייה שבורח מבית האבות שבו הוא שוהה כדי להגיע לצרפת לציון 70 שנה לפלישה לנורמנדי. זה גם הסרט האחרון בהשתתפותה של גלנדה ג'קסון שנפטרה ביוני האחרון.

כמו כן, בהמשך השנה צפוי לצאת סרט בשם "The Last Rifleman" עם פירס ברוסנן, סרט שעוסק בחייל וטרן של מלחמת העולם השנייה שבורח מבית האבות בו הוא שוהה כדי להגיע לצרפת לציון 75 שנה לפלישה לנורמנדי. צירוף מקרים? לצערי לא, זה בהחלט יכול היה להיות משעשע. שני הסרטים מבוססים על אוטוביוגרפיה שכתב ברנרד ג'קסון על סיפור הבריחה האמיתי שלו מבית האבות ב-2014. זה בטח סיפור ממש מסעיר אם שני סרטים שונים אודותיו עולים באותה שנה.


13. והנה משהו נחמד: סרט דוקומנטרי בשחור-לבן משנת 1918 בשם "האמזונס: הנהר הארוך בעולם" אותר אחרי קרוב למאה שנים. הדוקומנטרי, שאותו צילם סילבינו סנטוס, נגנב מעט אחרי שצולם ועותקים ממנו לא שרדו, מה שהפך את הסרט לגביע הקדוש של הקולנוע הבריזלאי השקט.

"הנהר הארוך בעולם" צולם לאורך 3 שנים והוא מתאר את החיים לאורך האמזונס והטבע הפראי שסביבו, והוא אחד התיעודים הראשונים בווידאו של ילידי שבט הוויטוטו. ומכל המקומות בעולם, פיסת ההיסטוריה הקולנועית הזו אותרה בארכיון בצ'כיה מוקדם יותר השנה. מומחים מברזיל ומאיטליה אישרו שזה אכן הסרט האבוד.


14. ולסיום, רגע של זן: טריילר מופלא לעונה השלישית של "עולם מופלא" מבית ה-BBC, עם הקריינות המופלאה של דיוויד אטנבורו (סליחה, סר דיוויד אטנבורו) בן ה-97 ופסקול מופלא של האנס זימר. עוד אין תאריך יציאה מדויק אבל מבטיחים שזה יצא כבר השנה.

אולי, למרות הכל, העולם לא תמיד כזה נורא.