אתגר הקיץ של עין הדג 2024

עוד חוזר האתגר, שזנחת לשווא.

הרבה השתנה מאז הפעם הקודמת, לא באתר כמו שמדינה, ועדיין אין סיבה אמיתית שלא ננסה לאתגר את עצמנו גם השנה לצפות בכמה סרטים חדשים לאורך שישה (או שבעה, למי שרוצה) שבועות, ואז לחזור לפה ולהגיד את דעתכם עליהם.

למי שצריך יותר פירוט: למטה תוכלו לראות את 7 הקטגוריות שבחרנו לאתגר הנוכחי. כל מי שרוצה להשתתף באתגר או לפחות מתעניין יבחר 6 סרטים באורך מלא שהוא עדיין לא ראה ושעונים על הדרישות של כל שבוע, ויפרסם אותם פה, בקבוצת הפייסבוק שלנו (בפוסט ייעודי, לא ככה סתם) או בלטרבוקסד של האתר כרשימה משל עצמכם (או בכולם, זה לא משנה).

בכל שבוע למשך החופש הגדול אנחנו נפרסם בקבוצת הפייסבוק ופה בתגובות תזכורת על הנושא של השבוע. לאחר מכן, תגובות נבחרות יפורסמו כאן כחלק מלקט נבחר של השבוע.

אם יש עוד שאלות בנושא, נשמח לענות. ועכשיו, בואו ניגש לעניין.


שבוע 1 (23 ביוני עד 29 ביוני): ההופעות הטובות ביותר
כמיטב המסורת – פותחים את האתגר במגרש הביתי שלנו. ונחגוג הפעם את הרשימה של "ההופעות הטובות ביותר" של האתר – 200 הופעות מתוך 187 סרטים שנבחרו בעשרים השנים האחרונות כעשרת ההופעות הכי טובות של אותה שנה. מדובר ברשימה עם סנכרון מסוים עם רשימת הסרטים הטובים ביותר אבל לא פעם יש שם הפתעות וטעם יותר "אוסקר"-י מהטעם העין דגי הסטנדרטי יותר. בכל מקרה, בשבוע זה עליכם לראות סרט אחד שלא ראיתם מהרשימה הנ"ל.

שבוע 2 (30 ביוני עד 6 ביולי): זהירות, ספוילר: הטוויסטים הגדולים בתולדות הקולנוע

יש הרבה תפניות והפתעות בסרטים, אבל נשאלת השאלה מה הם אלה הכי טובים? אתר The Playlist בחר לעצמו 50 סרטים עם הטוויסטים הכי טובים, ועליכם לראות סרט אחד משם שלא ראיתם. אם ראיתם פה את כל הסרטים, אז אתם יכולים ללכת לרשימה הזאת או הזאת ואז לחזור ולהגיד איך זה לראות סרט עם טוויסט כשיודעים שאיזשהו טוויסט עומד להגיע.

שבוע 3 (7 ביולי עד 13 ביולי): זה חוקי? סרטים שנמצאים ביוטיוב 

האינטרנט בצורתו החדשה מהווה אתגר מוסרי יומיומי לצרכני סרטים – למשל: אם סרט נמצא ביוטיוב במלואו ובחינם, האם חוקי לצפות בו?

לפני שתמהרו להגיד "לא", תזכרו שיש לא מעט יוצרים שמעלים את הסרטים שלהם חינם שם (או בוימאו), ולפני שתמהרו להגיד "כן", תזכרו שיש גם מי שלא. אנחנו, בכל מקרה, נתחמק מההיבטים החוקיים והמוסריים (כאמור, יש את הקצה החוקי של הנושא) ונבקש מכם לראות בשבוע הזה סרט שלא ראיתם ונמצא במלואו ביוטיוב (או וימאו). אפשר להיעזר ברשימה המועילה הזאת, אם כי לדעתי המספר האמיתי גבוה בהרבה (וזאת רשימה שבעיקר מאגדת סרטים אסייאתים).

שבוע 4 (14 ביולי עד 20 ביולי): זוכי פרס אופיר לסרט הטוב ביותר 

די פשוט: לראות סרט שזכה בפרס הסרט הטוב ביותר בפרסי אופיר שעוד לא ראיתם. ואם ראיתם את כולם, אז סרט שזכה בפרס אחר בפרסי האופיר ולא ראיתם עדיין.

שבוע 5 (21 ביולי עד 27 ביולי): אוי! סרטים יהודים

מה זה "סרט יהודי"? מה זה "סרט"? מה זה "יהודי"? במקום להסתבך בשאלות, תראו סרט שלא ראיתם מהרשימה הזאת. או הרשימה הזאת, שכף רגלה לא תדרוך ברשימה האחרת. לא מספיק מחלוקת בשבילכם? אפשר גם מהרשימה הזאת. אחר כך מוזמנים להתפלסף על כמה יהודי היה כל העסק.

שבוע 6 (28 ביולי עד 3 באוגוסט): טיימי-ויימי

מסע בזמן יכול להתרחש בשלל צורות בקולנוע: מלולאות זמן עד לחזרה שיוצרת צירי זמן מקבילים ועד לכל מיני שטויות מוזרות. חלק מהפעמים המסע בזמן הוא גילוי טוויסט בסוף הסרט, מדי פעם הוא הפרמיס עצמו אבל בכל מקרה האתגר השבוע הוא לראות סרט עם מסע בזמן שלא ראיתם עד כה. רשימה לעזרה למי שאין משהו בשלוף, אבל קחו בחשבון שחלק ממנה כולל ספוילרים בעצם היותם של סרטים שם ושהיא מדברת על "מסע בזמן באופן מטאפיזי" אז יש שם כמה בחירות תמוהות.

שבוע בונוס (4 באוגוסט עד 10 באוגוסט): להוריד את האבק: לראות סרט שיש לכם במדיה פיזית 

למי ש-6 שבועות לא מספיקים, ולמי שיש כל מיני סרטים שהוא מתחמק לראות ובוהים בו באופן מאיים מהמדף, השבוע הזה בשבילכם: הזדמנות לראות סרט שלא ראיתם ויש לכם עותק פיזי שלו. למי שאין בכלל, אפשר אצל ההורים, ולמי שאין גם אצלם אז אפשר סרט ששוכב על המחשב, ולמי שאפילו את זה אין – לא יודע, תראו סרט עם מיקי מאוס או משהו.