למה אין כאן ידיעה על המועמדים לגלובוס הזהב

רשימת המועמדים לגלובוס הזהב התפרסמה היום, והיא מטופשת. אולי פשוט נפסיק לשים לב לפרס הזה?

יום אחד יתאגדו עיתונאי הבידור מכל העולם, באיזו מאורה סודית מתחת להרי הרוקי, ויחליטו, כולם כאיש אחד: מהיום לא מקדישים יותר תשומת לב לגלובוס הזהב. לא למועמדים ולא לזוכים. לא כותרת ולא דיווח ולא תמונה. כלום. כאילו לא היה מעולם. באותו הרגע, חברי תא העיתונאים הזרים בהוליווד יפערו את פיהם בזעקה שלא תשמע – ויתפוגגו לאבק, ככל הנראה באפקט תלת-מימדי נחמד. כי בלי תשומת הלב, הם אינם ולא כלום.

עד שיבוא היום הזה, נאלץ מדי שנה לקרוא דיווחים על גלובוס הזהב. זאת למרות שכמו שכולם יודעים, זה פרס חסר כל משמעות שהיא. הוא מחולק על ידי קבוצה קטנה של אנשים שאין להם שום ידע או סמכות מיוחדת בקולנוע, אבל מאוד אוהבים את ג'וני דפ. הוא נחשב פעם למנבא של האוסקרים, אבל זה כבר מזמן לא נכון. ויש, מלבד האוסקר, לפחות עשרים טקסי פרסים משמעותיים יותר ממנו, שמוענקים על ידי גופים משמעותיים יותר.

רוצים הוכחה? קיבלתם. רק תסתכלו על רשימת המועמדים לפרס שפורסמו היום.

בקטוגרית המיוזיקל או הקומדיה הטובים ביותר מועמדים: "הילדים בסדר", "אליס בארץ הפלאות", "בורלסק", "RED" ו"התייר". אני מודה, לא ראיתי את "התייר", אבל הרבה אנשים אחרים כן ראו. ציון העגבניות שלו הוא 20%. זה, במילים פשוטות, סרט שנחשב למאוד גרוע . אבל עזבו, נגיד שזה עניין של טעם. מה עם הגדרת הקטגוריה? ב-IMDb, "התייר" מקוטלג כ"מותחן, אקשן, דרמה". זו לא קומדיה. גם לא מיוזיקל. גם "אליס בארץ הפלאות" הוא לא קומדיה או מיוזיקל, והוא (וכאן אני כבר מדבר מניסיון אישי) סרט מחורבן. "בורלסק", שנראה כמו "שיקגו" לעניים, קיבל ציון עגבניות של 37%. על "RED" אני לא אומר כלום, כי הוא באמת סרט נחמד ואפשר להגדיר אותו כקומדיה, למרות שזה לא סוג הסרטים שהייתי מצפה לראות בטקס פרסים. אפילו "הילדים בסדר", הזוכה הכמעט ודאי, הוא קומדיה רק בקושי.

בקטגורית השחקן הטוב ביותר במיוזיקל או בקומדיה מועמדים בין השאר ג'וני דפ על "אליס בארץ הפלאות" וג'וני דפ על "התייר". שוב. בחייכם. עם כל הכבוד לג'וני דפ, באמת אי אפשר היה למצוא אפילו שחקן אחד ראוי מכל השנה, שהייתם חייבים להעניק לו מועמדות על שני תפקידים שונים, שניהם בסרטים גרועים שאינם קומדיות או מיוזיקלס?

איך אפשר לקחת ברצינות פרס שאלה המועמדים בו? ברור שגם האוסקר עושה שטויות ולפעמים החלוקה לקטגוריות מוזרה, אבל אני בטוח שאפילו האקדמיה היתה מצליחה למצוא חמש קומדיות טובות שיצאו השנה. רשימת המועמדים של הגלובוס נראית כמו רשימה שערכו אנשים שלא ראו שום סרט השנה. בשאר הקטגוריות, אגב, המועמדים צפויים ונחשבים לראויים. המועמדים בקטגורית הדרמה הטובה ביותר הם "התחלה", "הלוחם", "נאום המלך", "ברבור שחור" ו"הרשת החברתית". אלה הם גם, פחות או יותר, חמשת המתחרים העיקריים על האוסקר השנה, וככל הנראה מועמדים ראויים אחד אחד. רק אל תשלו את עצמכם שהזוכה בגלובוס מבינהם מעיד במידה כלשהי על הזוכה העתידי באוסקר. הוא לא, הוא בסך הכל הבחירה של קבוצה של כמה עשרות אנשים עם טעם לא משהו. אז אולי באמת אפשר כבר להתעלם מהפרס הזה?

רשימת המועמדים המלאה, למעוניינים.