שעון חורף: משחקי הכס, עונה 8, פרק ראשון

הצפון מציג: פגישת מחזור

ברוכים הבאים ל"שעון חורף", הסקירה השבועית של "עין הדג" של מה שנשאר לנו מ"משחקי הכס". אני לא דורון פישלר, אבל מי שרוצה את הסקירה שלו יכול למצוא אותה בטמקא. זהו לא ניסיון להכנס לנעליו של דורון – מהסיבה הפשוטה שאיני יכול לעשות זאת, מטאפורית או מילולית – אלא פשוט מקום שבו אוכל להביע את דעתי על הפרקים החדשים, ואתם תוכלו להביע את דעתכם. אזכיר את זה בכל שבוע, אבל מן הסתם הסקירות האלה יכללו ספוילרים. אם נכנסתם אליהן, אני מניח שזה כי ראיתם את הפרק. אז אחרי הפסקה מאוד ארוכה, בואו נחזור לווסטרוס. כאמור:

***ספוילרים לפרק מכאן והלאה***

הרבה סדרות נעשות נוסטלגיות לקראת הסוף, ו"משחקי הכס" אינה שונה. אם בפרק הראשון של הסדרה אריה סטארק הקטנה שניסתה להשיג נקודת תצפית טובה על השיירה של המלך רוברט, הפעם אריה צופה מהצד על ילד שמנסה לעשות אותו דבר עם הגעת השיירה של ג'ון ודאנריס. למעשה, אם שכחתם כיצד אתם אמורים להרגיש כלפי חלק מהדמויות, הבעות הפנים של אריה בסצנה הזאת בהחלט שימושיות.

אוקיי, היה להם הרבה מאוד זמן לעבוד על העונה הזאת, שזה אומר גם לשכתב כל פרק עד כדי שלמות. אנחנו בישורת האחרונה, לכל משפט יכולה להיות משמעות גורלית, אולי המילה הראשונה שתיאמר תהיה גם המילה האחרונה בסדרה, כבר לא יכול לחכות לראו- זאת בדיחה על אשכים. הדבר הראשון שנאמר בעונה האחרונה של "משחקי הכס" זאת בדיחה על אשכים. לא שהסדרה הייתה ריקה מבדיחות כאלה עד כה, אבל השם ישמור, אולי אל תפתחו את העונה האחרונה ככה. וזאת אפילו לא בדיחת האשכים היחידה בפרק!

האיחוד הראשון שאנחנו מקבלים הוא בין ג'ון שלג (הידוע גם בשמו אאיגון טארגאריין, ג'ון סנואו וג'ון צנון) לבראן, שלא התראו מאז העונה הראשונה. זה איחוד שמטרתו להזכיר לנו שמה שבראן עושה עכשיו זה להיות קריפי ולהגיד לאנשים דברים שגורמים להם להצטער על כך שהם פתחו איתו בשיחה. ג'ון גם מתאחד עם סאנסה, אחרי שנפרדו לא כזה מזמן בסדרה, אבל וואו, זה מרגיש כמו כמעט שנתיים. ברקע אפשר לראות את בריאן ופוד, שלמרבה הצער להיות ברקע זה כל מה שהם יעשו הפעם. עובדים עכשיו על איזה שלושה ספין-אופים לסדרה הזאת, לא יכלו לתת להם אחד? חוץ מאיחודים יש פה גם פגישות ראשונות, כמו זאת של דאנריס וסאנסה, שעושה רושם שיהיו ה-Frienemies הכי טובות. מוזר שדאנריס נותנת לג'ון להציג אותה בלי כל 803 התארים שלה. אולי זה כי כמו שבראן אומר: "אין לנו זמן לכל זה!"

אחרי עורבים וזאבים, הפעם בראן מתעל חלק מהצופים של הפרק ומזכיר לכולם שאיחודים זה נחמד והכל אבל יש צבא של זומבים שמתקרב ויש רק שישה פרקים לטפל בהם ועל הדרך לסגור לפחות שלושים קווי עלילה. מצד שני, בראן פלוס מינוס יודע הכל עכשיו, הוא לא יכול פשוט לספר לכולם איך זה נגמר ונתקתק את זה בשעתיים במקום שבע שעות? לא? נו, טוב.

ג'ון וסאנסה מכנסים ישיבה שבה אנחנו פוגשים שוב את נד אומבר. הוא הופיע בעונה שעברה יחד עם אליס קרסטארק (שגם תגיח ברקע בהמשך), כששניהם נשבעו אמונים לג'ון לאחר שאבותיהם – שלחמו לצד ראמזי בולטון – מתו ב"קרב הממזרים". ליאנה מורמונט – שאם מישהו צריך לשבת על כס הברזל בסוף הסדרה, בחיי שזאת היא – מטילה ספק בנאמנות של ג'ון. בינתיים, סאנסה מעלה תהיה לגיטימית של מה לעזאזל הצבא הסופר-דופר-גדול הזה אמור לאכול בזמן שכולם בצפון הלא-בדיוק-פורה ומה הם בכלל אוכלים, הדרקונים האלה? כנראה שלא טופו.

במעלה המלך, סרסיי מקבלת את החדשות על צבא הזומבים ברוגע מחשיד. היא הרבה יותר מצוברחת מכך שהצבא ששכרה הגיע בלי פילים. נאמר לה שזה כי פילים "לא מותאמים למסעות ארוכים בים", אבל האנשים האלה בבירור לא מכירים את סיפור תיבת נח (ברצינות, חפשו "תיבת נח" בגוגל תמונות, אין לי מושג על מה הם מדברים, נראה שפילים לגמרי סבבה עם לשוט בים). יורון גרייג'וי מראה שהוא לא מאמין בלשמור מחשבות לעצמו ומצהיר בפני כל מי שנמצא באיזור שהוא מעוניין להיות האבא של הילד הבא של סרסיי, אבל הוא נראה לי פחות כמו טיפוס אבהי ויותר כמו הדוד הזה שמגיע לארוחות משפחתיות ומשתכר וגורם לכולם להרגיש לא בנוח. אפרופו, האחיינים שלו, תיאון ויארה, מתאחדים גם הם אבל לא להרבה זמן: היא רוצה להשתלט מחדש על איי הברזל והוא רוצה להמשיך צפונה ולעזור עם עניין הזומבים. הם נפרדים בלבביות:

"מה שמת לעולם לא ימות."
– "מה שמת לעולם לא ימות."
"אבל תהרוג את הממזרים בכל זאת."
הסצינה נגמרת רגע לפני שתיאון כנראה שואל אותה "אוקיי, אבל רק כדי שנהיה ברורים, את לא מדברת על ג'ון, נכון?"

בינתיים, נראה שברון מקבל מסע משלו בעונה הזאת: להיות זה שהורג את ג'יימי וטיריון במקרה שהזומבים לא יצליחו. וזה כנראה הדבר הכי תמוה בכל הפרק הזה. להזכירכם, בעונה הקודמת שני האחים של סרסיי התעמתו איתה בנפרד ובשתי הפעמים היא יכלה לחסל אותם בקלות אך נתנה להם ללכת. מה פשר ההתחרטות הזאת פתאום? כמו כן, ברון נלחם לצד טיריון כמה פעמים ובעונה שעברה הציל את חייו של ג'יימי. כמו כן 2, טיריון הציע במפורש לברון שאם מישהו יבוא להרוג אותו הוא יכפיל את ההצעה על מנת שלא יעשה זאת. אני מקווה שהתסריטאים לא חושבים שהצופים כל-כך טיפשים בשביל להיות במתח של "האם הוא יעשה זאת או לא?" ושנראה איזה טוויסט בסיפור הזה בעוד פרק או שניים.

ג'ון ודאנריס מטיילים להם בווינטרפל כשפתאום דאני פולטת "אחותך לא אוהבת אותי", בשביל הצופים קשיי-התפיסה שלא הבינו את מה שעד עכשיו הועבר יפה מאוד דרך מבטים. הם יוצאים לרכיבת דרקונים משותפת, והולי שיט, זה נראה כל-כך מזוייף. אל תטעו, אין לי ספק שהשקיעו הרבה כסף בסצינה הזאת, ובכל זאת, כשדאני וג'ון עולים על הדרקונים אני בעיקר מדמיין את הכסא שלהם מול מסך ירוק. בזמן שהוא ודאני מתמזמזים אחר כך, ג'ון קולט את הדרקון נותן לו מבט שהוא או "וואי, איזה מדליק זה" או "אם תשבור לה את הלב אני הופך אותך מג'ון שלג לג'ון שלולית".

לקראת סוף הפרק, נראה שהתסריטאים סופסוף מקשיבים למה שבראן אמר קודם. אם היו לנו עוד עונה או שתיים מלפנינו, יכול להיות שדאני הייתה מתחבטת עכשיו עונה שלמה ב"האם לספר לסאם שהרגתי את המשפחה שלו או לא?", אבל במקום זה, אין זמן, אז היא פשוט מספרת לו. וזה אפילו כואב יותר כי בהתחלה הוא חושב שרק אביו מת אבל לפחות אחיו נשאר בחיים. אה, לא? טוב, לפחות שתגיד לו שהכלב שלו או דג הזהב שלו שרדו. בנוסף, במקום להשאיר את שאלת ה"מתי ג'ון יגלה על ההורים שלו?" תלויה מעל הראשים שלנו, גם זה קורה כבר עכשיו. כאמור, זאת העונה האחרונה ואין לנו זמן לכל זה. דרך מעולה לסיים את הפרק.

רק שהוא לא נגמר! בבית אומבר, מסתבר שטורמונד והחברים שרדו את המתקפה על החומה בסוף העונה הקודמת. הם מגלים….רגע, הכנתי כמה בדיחות: הם מגלים קישוט שמלך הלילה הכין במו ידיו. נראה שהוא השתמש בחומרים יד שניה. נתנו לו יד חופשית מבחינת העיצוב. הא? הא? אוקיי, סיימתי. במרכז התצוגה המטרידה הזאת נמצא נד אומבר, שראינו בתחילת הפרק. לאנשים שקרויים נד אין מזל בסדרה הזאת. ברגע צפוי למדי, גם הוא מתעורר בתור זומבי וישירות משופד שוב, הפעם עם החרב הבוערת של בריק. האש מבעירה גם את הלוגו(?) של מלך הלילה, שמאיר על הדמויות כמו אות אזהרה גדול לסכנה המתקרבת. בום, קרדיטים. מה, עדיין לא? באמת? זה כבר מקום שני שממש טוב לסיים בו! נו טוב, עוד משהו אחרון.

התחלנו עם רפרנס לפרק הראשון של הסדרה וזה רק הולם שגם נסיים עם אחד בצורת איחוד – או יותר נכון, מבט – בין ג'יימי ובראן, שלא נפגשו מאז אותה דחיפה גורלית מהחלון. אני לא יודע מה, אם בכלל, קורה בין ג'יימי ובראן בספרים לאחר מכן. אבל גם אם ג'ורג' ר. ר. מרטין עדיין לא הגיע לפה, זאת מרגישה כמו פגישה שמחכה לקרות כבר הרבה מאוד זמן. וכזאת שלא תיגמר טוב, לפחות בשביל אחד הצדדים, אבל בתקווה שעם פחות גילוי עריות הפעם.

למרות שהזמן קצר והמלאכה מרובה, "משחקי הכס" לא נפתחת עם חיפזון. זה עוד פרק פתיחה מסורתי שמציג לנו איפה כל דמות נמצאת, אילו חשבונות נותרו פתוחים ומה כל אחת מתכננת בפרקים הקרובים. בהתחשב בכך שלמלך הלילה יש דרקון-זומבי הייתם מצפים שהוא יספיק כבר להגיע לווינטרפל בזמן כל האיחודים האלה, אבל ראינו כבר שמרחב הזמן-חלל בווסטרוס לא הכי אחיד. כנראה שהוא מחכה בסבלנות לקרב הגדול של פרק 9. שיט, רגע, אין הפעם פרק 9. אז של פרק 5? אה, ושכחתי להזכיר את גורלה של אחת הדמויות החשובות ביותר: אד "אדי" שירן. מסתבר שאין לו עפעפיים עכשיו. עכשיו אנחנו מוכנים לעונה החדשה. החורף כבר כאן.