שעון חורף: משחקי הכס, עונה 8, פרק שלישי

מאכזב להפליא וחשוך להחריד.

*****כ-ל הספוילרים לפרק*****

לעזאזל, איך לא סיימתי את הסקירה הקודמת בלדבר על מיליארד דולר? או על כרטיסים לחופשה בקאריביים? או על פרק לא מאכזב?

לא עוברות עשר דקות בפרק שכל הסדרה הובילה אליו והמכשפה האדומה שבה אל חיינו כדי לעזור לחיילים להגן על ווסטרוס. הרי זהו ה-לילה, אותו לילה שתמיד דיברה עליו שיהיה אפל ומלא באימה. "אין טעם להוציא אותי להורג, סר דאבוס, אני אמות לפני עלות השחר". וואלה יופי, בן-אדם אקטיבית נמנע מספוילרים במשך יום שלם ובסוף אלו הדמויות עצמן שמפילות פתאום ספוילר משום מקום. נוט קול.

הפרק מתחיל עם עוד קצת מתח לקראת הקרב (חיכינו שמונה עונות, מה זה עוד עשר דקות) ואז סופסוף החיילים מסתערים. נראה לי. העניין הוא שקצת חשוך מדי בשביל שנבין לחלוטין מה קורה שם. נראה שהחבר'ה בווינטרפל לא פירשו נכון או המעיטו בערכה של המילה "אפל" ולא הצטיידו כראוי ועכשיו קצת קשה לראות משהו, גם להם וגם לצופים. אז אחרי שהם משחקים קצת עם הגדרות הבהירות של המסך, מליסנדרה מדליקה את הנשקים של כולם עם כישוף, שיכול לחסוך הרבה זמן בל"ג בעומר או חנוכה. ואז כולם צועקים, הנשקים הבוערים מונפים, כדורי אש מהקטפולטות עפים מעל מעל הראשים, ו……קורה שם משהו.

בהחלטה ויזואלית ובימאית יצירתית ולא צפויה ראשונה בפרק, הבמאי מיגל ספוצ'ניק (שגם ביים את הפרק של "קרב הממזרים") מחליט לא להכנס אל תוך הקרב הראשוני. כנראה שהוא צודק – בכל זאת, הלילה עוד ארוך, צריך קצת משחק מקדים. זה אולי פרק של מלחמה, אבל לפעמים הוא הופך לסרט אימה, כמו ברגע הזה. החיילים שרק לפני רגע צהלו והסתערו בנשקים מונפים משתתקים בזה אחר זה, כשהלהבות שלהם מתות ביחד עם קולם. מה גרם לכך? יש לנו ניחוש מושכל למדי, אבל העובדה שטרם רואים את צבא האויב הופכת את ההתחלה הזאת למלחיצה ביותר.

ואז צבא הזומבים מסתער בשיא עוצמתו, מילולית מתרסק לתוך החיילים, והעריכה מעבירה זאת בהתאם. ספוצ'ניק משחזר בהצלחה את התחושות שהעביר בקרב הגדול האחרון שביים: כאוס, בלאגן, קלסטרופוביה. קשה להבין מי דוקר את מי, והחושך בטח שלא עוזר, אבל זאת בדיוק המטרה. היו שניים-שלושה רגעים שממש העברתי אחורה מתוך חשש שאולי הרגו דמות מוכרת ברגע של מצמצת-פספסת.

הדמות האכזרית ביותר בפרק היא כנראה הענק-זומבי שפורץ לווינטרפל ומרסק את עצמותיה של ליאנה מורמונט כאילו הייתה בקבוק דם לחיץ. אבל כמו הבאד-אס שהיא, היא מוודאת שהענק ימות ביחד איתה, והוא נופל באותו מקום שבו מת ענק אחר בעונה הקודמת, אחרי "קרב הממזרים". הו, ליאנה, את הגיבורה שהסדרה הזאת ראויה לה, וכנראה זאת הסיבה שהלכת מאיתנו בטרם עת.

בשביל הרבה אנשים, רגע השיא של השבוע כנראה היה קשור לסצינה של אריה ומלך הלילה לקראת הסוף. אבל מבחינתי, זאת הייתה סצינה נוספת שבה הפרק הופך פתאום לסרט אימה: זאת שבה אריה מתגנבת ומנסה לחמוק ממהלכים לבנים. הקטע הזה מוצלח כי היה כל כך קל להכניס לשם איזו הבהלה זולה שהייתי בטוח שתגיע בעוד רגע או שניים. אבל לא. ככל הנראה כל במאי אחר כנראה היה עושה את זה, אבל ספוצ'ניק לא מזלזל כך בצופים ועכשיו אני רוצה שיתנו לו לביים את כל סרטי האימה. טוב, כאלה טובים, לא את “פעילות על טבעית 12”.

בינתיים, בתוכנית הלא ברורה של "בוא נעשה פתיון למלך הלילה עם בראן" ת'יאון והאנשים שלו מגנים על בראן עם..חץ וקשת? בחירה קצת תמוהה כשהם בשטח קטן למדי, אבל אוקיי. הם גם לא מאוד מוצלחים והרבה מהם מתים עוד לפני שמגיע מלך הלילה בכבודו ובעצמו, כמו שבראן ניבא, כדי להרוג את בראן כי…אה… סיבות. ומכיוון שגרייג'וי הצעיר סיים את המסע של הדמות שלו פרק קודם לכן, ברור שגם הוא בדרכו החוצה. אבל רגע לפני שת'יאון עושה את ההקרבה האולטימטיבית בשביל בראן, האחרון מחליט לא להיות קריפ לשם שינוי ונפרד ממנו עם האימרה ש“אתה איש טוב”. ראיתי בעיקר תגובות חיוביות לקטע הזה, אבל ממני הוא הוציא גלגול עיניים. ליווינו את ת'יאון במשך כל הדרך הזאת, אנחנו יודעים מה הוא עבר ומה הוא עשה. כל כך הרבה בסדרה הזאת – ספציפית בפרקים האחרונים – הועבר דרך מבטים, דברים שלא נאמרים בקול אבל אנשים מצליחים לומר אחד לשני עם הבעה בלבד. האישור הורבלי הזה לטיבו של ת'יאון הרגיש קצת מאולץ.

כמה תחזיות ציפו למספר הרוגים גבוה בפרק הזה. כולם חשבו שאולי רגע לפני הישורת האחרונה בהחלט, “משחקי הכס” הישנה תצוץ לפתע ותחסל חצי מהקאסט הראשי שלה, ואם לא חצי אז לפחות שליש. ואם לא שליש אז לפחות מישהו שלצופים באמת אכפת ממנו. אבל מסדרה שהרגה שניים ממשפחת סטארק באמצע חתונה משום מקום, הסדרה הפכה להיות רצף של דאוס אקס מכינות מעצבנות. מתישהו בפרק הפסקתי לספור את מצבי ה“אוי לא, זה לגמרי הסוף שלנו” רק כדי שהדמויות ינצלו באורח פלא. ההפתעה הגדולה של הפרק הייתה כמה בטוח הוא היה. עברנו קרב בסקאלה ענקית ואפשר לספור על יד וקצת את הקורבנות שאנחנו יודעים את השמות שלהם. פרט לליאנה, קורבנות נוספים היו ת'יאון וג'ורה, כל אחד מהם מלווה אותנו עוד מתחילתה של הסדרה, כששניהם מתים כשהם מגנים על אנשים שחשובים להם. כצפוי, נראה שהמוות של ג'ורה בהחלט השפיע על דאני. לעומתה, בראן…היה בראן.

ועכשיו בואו נדבר על מלך הלילה ז"ל, זה שבמשך שמונה עונות בנו לנו כאיום סופר-דופר גדול ומסוכן. יש לי הרבה שאלות: מה הוא בכלל רצה? אפשר להניח שלהפוך את כולם למהלכים לבנים, אבל אנחנו לא יודעים את זה. מה היה קורה אם היה מצליח להרוג את בראן? סאם אמר איזה משהו על זכרונות בפרק הקודם אבל זה נשמע כמו איזה תירוץ עצלני של התסריטאים. בנוסף, זה שאריה הורגת אותו זה אולי 'רגע' מגניב, אבל גם אנטי-קליימטי ולא ממש קשור. אין לאריה היסטוריה מיוחדת מול מלך הלילה. כל עניין המתים המהלכים הוא בכלל לא הסיפור שלה, אלא של ג'ון. אז כן, כל הכבוד לה שהיא עזרה לנצח את המלחמה, וזה ממש מגניב אבל זה גם קצת אקראי. אה, וזוכרים שלהרוג אותו אוטומטית הורג גם את כל הצבא שלו? איזה מזל, הא? ממש כאילו הם כתבו את עצמם למבוי סתום עם צבא המתים הזה אז בואו ניתן להם לוגיקה של רעים במשחקי וידאו. אולי זה הגיוני, בהתחשב בכך שמלך הלילה נראה פה כאילו יצא מתוך משחק בעצמו. מלך הלילה – אל-מת ברמה 88 – התקפות: הפיכה לזומבי, מבטים סתומים, לדקור עם חרב. חסין לאש דרקונית. חולשה: ילדות בנות 15 עם סכינים.

זה היה פרק מאוד אפל, במובן הכי מילולי של המילה. הוא היה מרשים בטירוף מבחינת עשייה – לא תראו הפקה כזאת בשום סדרה אחרת כרגע בטלוויזיה וגם בסדרה עצמה כנראה שלא תראו, בגלל ההחלטה למקם את הכל בלילה, אבל מילא – כשכבר ראו משהו, זה היה הרבה יותר ממרשים. אבל התוכן שלו, איך לומר, היה הרבה פחות מספק. אנשים שמוקפים זומבים מכל עבר ואמורים בשלב הזה לגמרי להיות זומבים למהדרין ניצלים רק בגלל שריון עלילה כי יש ליוצרי הסדרה סוף יותר מגניב מ"סתם נהרגו על ידי זומבים". בנוסף, כל שורה שלישית בערך הייתה רפרנס למשהו מהעונה הראשונה, וזה היה נחמד בהתחלה אבל בהחלט נראה לי שמיצינו את העניין ואפשר לחזור לדיאלוג רגיל.

כעת כש(ככל הנראה) נפטרנו מהמהלכים, נראה שסרסיי היא הנבלית האחרונה שנותרה. כמו שקיוותה, הצבא בצפון טיפל בשבילה בבעיית הזומבים וספג הרבה אבידות (אבל לא של דמויות ראשיות). ואולי לסרסיי יש צבא, אבל להם יש דרקונים.

תגיות: