מיכאל האנקה זכה בדקל הזהב

מיכאל האנקה זכה בפרס הגדול בפסטיבל קאן בפעם השניה, על "אהבה". זיכרו את השם

לתת פרס למיכאל האנקה בפסטיבל קאן זה צפוי כמעט כמו לתת פרס לטרנס מאליק בפסטיבל קאן. וזה גם מוצדק, לדעת רוב האנשים שהיו שם.

"אהבה" של האנקה זכה, רבים יגידו כצפוי, בדקל הזהב, הפרס הגדול של הפסטיבל. הסרט שעוסק בזוג קשישים בני שמונים פלוס היה אחד הסרטים הכי אהודים ביקורתית בפסטיבל, וככל הנראה אחד ה"מסחריים" בו. את המילה הזאת צריך להכניס למרכאות, כי ברור שלא מדובר פה בסרט על טיילור קיטש שמציל את העולם מחייזרים, אבל לפי הדיווחים זה בהחלט סרט שאני יכול לראות נרכש על ידי קולנוע לב, מוקרן בהצלחה רבה בארץ, מקבל הפצה מוגבלת אך מכובדת מאוד בארה"ב, ומקבל בסופו של דבר מועמדות לאוסקר בקטגוריות הסרט, ואולי גם הבמאי והשחקן/ית.

דבר דומה למדי קרה בשנה שעברה, עם "עץ החיים" – בהחלט לא מיינסטרים, אבל סרט שהצליח להגיע לרמה של קיום גם מחוץ למעגל הפסטיבלים. עוד סרט שהוקרן לראשונה בפסטיבל קאן הקודם היה "הארטיסט", שיצא ממנו עם פרס השחקן בלבד, אבל אחר כך קיבל כל פרס אפשרי אחר. נראה שהפסטיבל והמיינסטרים קצת מתקרבים זה לזה לאחרונה.

את "הפרס הגדול", או בתכל'ס הפרס השני, קיבל "ריאליטי" של מתאו גארונה, הבמאי של "גומורה" – די מפתיע, בשביל סרט שלא קיבל המון תשומת לב. את הפרס השלישי קיבל קן לואץ' על "The Angel's Share". "חיות הדרום הפראי" עטור השבחים מסאנדנס קיבל את פרס סרט הביכורים (כמה אקטואלי) הטוב ביותר.

רשימת הפרסים המלאה.