הארי פוטר השביעי: לא בתלת-מימד, אחרי הכל

"הארי פוטר ואוצרות המוות: חלק ראשון" יגיע למסכים בדו-מימד מרהיב. האם התחילה נפילת ה-3D?

"סרט זה-וזה ייצא לאקרנים… בתלת-מימד!" היא כותרת שהפכה לכל כך נפוצה בשנה וקצת האחרונות, שהיא כבר בקושי חדשות. זה הפך ל"כלב נשך אדם": אם הייתם מספרים לי שסרט שאמור היה לצאת בתלת-מימד יהפוך לדו-מימד – זה היה מעניין. וזה בדיוק מה שקרה עכשיו.

כבר שני טריילרים של "הארי פוטר ואוצרות המוות" יצאו, ושניהם מקדמים את הסרט החצוי לשניים בשורה "השלימו את המסע בתלת-מימד". הסרטים היו אמורים לעבור המרה לתלת-מימד אחרי הצילומים. אבל זה, מתברר, לא יקרה. אולפני האחים וורנר הודיעו היום [מקור: THR] שאדם נשך כלב: "הארי פוטר ואוצרות המוות: חלק ראשון", שייצא בנובמבר, לא יופץ בגירסת תלת-מימד. הוא עדיין יוקרן בבתי קולנוע רגילים ובאיימקס – אבל בהקרנות סטנדרטיות ונטולות משקפיים בלבד. ההודעה לא אומרת שום דבר חד משמעי על החלק השני, שיופץ ביולי 2011. אולי הוא יוקרן בתלת, אולי לא.

אז קודם כל, בנימה אישית: ווהו!

אני לא משונאי התלת-מימד. אני מת על "אווטאר" ואני לא חושב שהמימד השלישי בא על חשבון העומק בעלילה, כמו שכל הטכנופובים אוהבים לדקלם בלי שום נימוק הגיוני. אבל הרעיון להפיץ את "הארי פוטר" בתלת-מימד נשמע לי רע. הסרטים היו אמורים לעבור את ההסבה לתלת אחרי הצילומים (Post-Conversion), שיטה לא טובה שפשוט לא עובדת כמו שצריך – או לפחות, אני עוד לא ראיתי סרט אחד שנוצר בשיטה הזאת ושהתלת-מימד בו היה מוצדק.  גירסת האיימקס של "הארי פוטר ומסדר הפניקס" כללה רבע שעה בתלת-מימד, וגם זה היה תלת עשוי ברשלנות ומיותר. אז לא ציפיתי להרבה מגירסת התלת של "אוצרות המוות" – וחששתי שהמפיצים ישכחו, באופן נח, שאפשר להקרין במקביל גם גירסה שטוחה (כפי שקרה כמה פעמים בעבר) ובכך יסחטו מכל צופה עוד 15 שקל בשביל לראות סרט גרוע יותר. אני שמח שוויתרו על הרעיון.

אבל להכרזה של וורנר יש השלכות הרבה מעבר לשמחה האישית שלי. הניסוח, כפי שהוא מופיע ב-THR, אומר כך: "לא תהיה לנו גירסת 3D שלמה של הסרט בזמן לתאריך ההפצה. למרות המאמצים של כל המעורבים, לא הצלחנו להמיר את הסרט בשלמותו כשהוא עומד בסטנדרטים הגבוהים ביותר. אנחנו לא רוצים לאכזב את המעריצים שחיכו זה זמן רב לסיום המסע המופלא הזה".

זה מה שהם אומרים; מה שאני שומע זה "אנחנו לא רוצים להפיץ את הסרט ב-3D כי הוא נראה חרא".

תבינו: וורנר הם אותו האולפן שהפיץ את "התנגשות הטיטאנים" – סרט התלת-מימד הגרוע ביותר שראיתי, אולי הגרוע ביותר שיצא אי פעם. הסרט צולם באופן סטנדרטי והומר לתלת-מימד בתהליך מזורז שלקח פחות משלושה חודשים, והתוצאה היתה בהתאם. לא רק שהתלת-מימד לא סייע לסרט – הוא פגע בו, ואפילו סצינות אפקטים מרשימות נראו איום ונורא. ובכל זאת, וורנר הרוויחו על ההמרה הזאת כסף. זה היה מעט אחרי "אווטאר", אנשים עדיין התרגשו מהעסק, וכרטיסי תלת עולים יותר. "התנגשות הטיטאנים" הכניס ברחבי העולם 493 מיליון דולר, חלק גדול מהם- בזכות ה-3D. זה שאנשים התלוננו אחר כך שהיה גרוע לא שינה את השורה התחתונה בקופות.

היה יכול להיות לוורנר נורא קל להפיץ את "הארי פוטר" בתלת-מימד, לא משנה כמה רע הוא נראה, ולאסוף את הכסף. הוא בטח לא נראה רע כמו "הטיטאנים", כיוון שהיה להם הרבה יותר זמן לעבוד עליו. אבל, במפגן מפתיע של הגינות, הם לא עשו את זה. הם  יודעים היטב שהם משאירים על השולחן ערימה של ג'ובות: לסרט "הארי פוטר" בתלת-מימד יכול להיות צ'אנס לשבור את שיא הפתיחה הגדולה של כל הזמנים. סרט שטוח יסתפק ב-100 עד 120 מיליון "בלבד". אבל הם לא יעשו את זה להארי פוטר. למה? כנראה כי הם למדו שזה ייראה נורא, ובטווח הרחוק זה יפגע בהם. מי שכווה מתלת-מימד אסוני פעם אחת, לא ישלם יותר על כרטיס משודרג פעם שניה.

זאת נראית כמו תחילתו הרשמית של שלב ה"ונפילתו" בסיפור עלייתו ונפילתו של התלת-מימד הדיגיטלי.

מה אתם חושבים?

"הארי פוטר ואוצרות המוות" לא יופץ בתלת-מימד; זה טוב או רע ליהודים?

  • טוב. מי צריך את התלת מימד הזה בכלל (94%, 67 קולות)
  • רע. כל כך חיכיתי לראות את סנייפ בשלושה מימדים (6%, 4 קולות)

מס' מצביעים: 71

Loading ... Loading ...