עידן הקרח

במקור: Ice Age
במוי: כריס וודג', קרלוס
סוואלדנה

תסריט: מייקל ג'. ווילסון,
מייקל ברג, פיטר אקרמן

קולות: ריי רומאנו, ג'ון
לגוזיאמו, דניס לירי

"זה הולך להיות גדול!" הבטיח כל פיקסל ופיקסל של הטריילר. "זה הולך להיות מרהיב, מותח, מעוצב ומצחיק! הכיני את ארנקך", אמר לי הטריילר, "למחיר המופקע של כרטיס קולנוע + פופקורן ושתיה קלה".

בטריילר המושקע של 'עידן הקרח' (מה, לתאר אותו עכשיו? אתם רוצים להגיד לי שלא ראיתם?) מופיע מין סנאי או סוג כלשהו של מכרסם קטן, חסר-מזל ומעורר סימפטיה, שכל רכושו בחיים – בלוט גדול. על הבלוט הנ"ל הוא מתעקש לשמור בעוד שהאדמה מנסה לבלוע אותו והרים מאיימים למחוץ אותו למוות.

לא אספיילר לכם את הסוף (של הטריילר) – זה ממילא החלק הטוב ביותר בסרט. מיד בתום הדקות הראשונות של הסרט, שהן בעצם זהות לאותו טריילר מפורסם, הפרוטו-סנאי נעלם מהשטח. אז אנחנו זוכים להכיר את הכוכבים האמיתיים, והסימפטיים הרבה פחות, של הסרט: סיד העצלן (או ליתר דיוק ת'יד העת'לן – יש לו בעיה קלה בהגיית האות ס') ומאנפרד הממותה. שניהם שייכים למינים נכחדים ושניהם איחרו להגירה ההמונית העונתית דרומה משפחתו של סיד נמנעה מלהעירו וברחה דרומה בלעדיו, ומאנפרד האינדיוידואל החליט שאינו רוצה לנדוד עם העדר.

סיד, אשר מוצא עצמו מסובך בצרות עם זוג קרנפים כועסים (והומוסקסואליים יותר מאריק ובנץ) נדבק אל מאנפרד הגדול והחזק כדי שיספק לו הגנה. מאנפרד לא מאושר מזה. סיד מלהג, מקשקש ומספר בדיחות. מאנפרד רוטן. סיד עדיין לא סותם את הפה. מאנפרד רוטן עוד יותר. לבסוף מאנפרד מסכים בעל כורחו לסבול את חברתו של סיד, והם ממשיכים בדרך. נשמע מוכר קמעה, הזוג הזה של החזק הלא-ידידותי והקטנצ'יק הנודניק? אולי מ'שרק'? או אולי מאלף סרטים אחרים?

בהמשך הדרך מצטרף אליהם, גם כן בעל כורחו, נמר שנחרב מרושע בשם דייגו – דמות שלקוחה היישר מהספר המפורסם 'הטוב, הרע והצפוי נורא: סיכום תולדות הנבל בסרטי דיסני'.

כאן אנחנו מגיעים לבעיה הגדולה של הסרט: הסירוב של היוצרים לנקוט בקווי עלילה פחות נדושים. העניין המפתיע, שמתחוור די מוקדם בתחילת הסרט, הוא שהסרט לא עוסק בעידן הקרח. זה היה יכול להיות סרט מעניין, לא? משהו לגבי אבולוציה? מה עושות הממותות בלילות? אולי מאבקם של פרוטו-סנאים חמודים העומדים להיכחד? במלים אחרות, תנו לי משהו, משהו קטן, שאני לא יכולה לראות בסרטים שהם לא על עידן הקרח. אבל לא. העידן נשאר בסרט ברמה של רקע, ומקבל מדי פעם את אור הזרקורים באמצעות בדיחות אבולוציה ו/או חיות נכחדות. הבדיחות אמנם לא רעות, אבל עיקר העלילה מוקדש לסיפור פושר על ידידות שהיה יכול להתרחש בדיוק באותה דרך בסנטרל פארק, על מאדים או בארץ התיכונה.

כנ"ל לגבי גיבורי הסרט עצמם. סיד ומאנפרד החביבים הם לא עצלן וממותה. הם לא חיים כמו עצלן וממותה. הם לא רוצים דברים שעצלן וממותה רוצים. גם נמרי השנחרב מתנהגים בתככנות ונקמנות שלא מזכירות חיות טרף ולו במעט. תארו לעצמכם 'שרק' שבו העובדה ששרק הוא עוג לא משחקת שום תפקיד? 'מפלצות בע"מ' שבו לעיר המפלצות אין שום תיאור ושום אופי? סיד ומאנפרד הם שני ה"בחורים הטובים" של הסרט. הנמרים הם "הרעים". לא תקבלו מאף אחד מהם הרבה יותר מזה. הסטנדרטיות והשטאנציות ש'עידן הקרח' סובל מהן מכסחות בו כל חלקה טובה.

ועוד לא הגענו לקיטש. הו, הקיטש. תינוק חסר אונים יש? יש. עבר של איבה שהגיבורים חייבים להתגבר עליו יש? יש. אהבה שממיסה גם את הלבבות הקשוחים ביותר יש? יש. אם הפרוטו-סנאי הכובש לא היה קופץ לביקור מספר פעמים, ומאיר את סביבותיו בנוכחות הקומית המרהיבה שלו (כוכב נולד, רבותי!), יש לשער שהמבוכה שחשתי בסצינות לא מעטות בסרט לנוכח הקיטשיות היתה גוברת.

אבל אל תתנו לביקורתיות שלי להטעות אתכם: לא סבלתי בסרט הזה. הבדיחות טובות, פה ושם אפילו מגלגלות מצחוק, התבניתיות והקיטש לא מעליבים כפי שהם בכל כך הרבה סרטי מתח או קומדיות רומנטיות מתוצרת הוליווד, והאנימציה – מותק. לא כל רגע מרהיב, ובהחלט חסרה המורכבות וההשקעה בכל פרט שיש בסרטים אחרים ('מפלצות בע"מ'!), אבל יש לסרט את סצינות ה"וואו" שלו. גם סיד מונפש בצורה מקסימה. נהדר רק לראות אותו מנסה למצוא תנוחה נוחה על סלע.

הבעיה שלי היא שאני מפונקת. ראיתי בחיי מספיק סרטי אנימציה שעניינו אותי והקסימו אותי, כאלה שלא דרשו שאעשה להם הנחה כי הם מצוירים והם לילדים. אני לא מוכנה להסתפק בסרט סתם, כזה שאפשר לראות, ואפשר גם לא. אני רוצה יותר. נופים חדשים. אווירה של עולם אחר. דמויות עם אופי, מעניינות, מעוררות סימפטיה. התפתחות שלא כולה צפויה מראש.

בקיצור, אני רוצה את הסרט שהבטיחו לי בטריילר. בכיכובו של הסנאי שלי. Ee!