אייקון 2010: טריילרים

טריילרים מסקרנים עד ביזאריים לכמה מהסרטים שיוקרנו בפסטיבל אייקון (או שמא פסטיבל אייקון השני) למד"ב ופנטזיה בסוכות.

כמו שרובכם בוודאי יודעים, השנה מתרחשת מלחמת אזרחים בממלכת אייקון. הגופים המארגנים את הפסטיבל נכנסו לסכסוך (כלומר, יותר מהרגיל. הגופים המארגנים את פסטיבל אייקון תמיד מסוכסכים זה עם זה במידה זו או אחרת) ובמקום שבחוה"מ סוכות ייערך פסטיבל למד"ב ופנטזיה בשם אייקון בסינמטק ת"א ובאשכול פיס, ייערכו בחוה"מ סוכות שני פסטיבלים שונים לחלוטין למד"ב ופנטזיה שלשניהם קוראים אייקון, אחד בסינמטק ת"א ואחד באשכול פיס.

אני לא לוקח צד בסכסוך המשונה הזה. מבחינתי אייקון נערך באותו מקום כמו בכל שנה, ייערכו בו אותם ארועים בערך וישתתפו בו אותם אנשים בערך, והם יריבו בינהם את אותם הריבים בערך. אז לא ממש אכפת לי אם הארוע שאליו אני הולך שייך לאייקון א' או לאייקון ב'. ובכל זאת הפוסט הזה מתייחס רק לאייקון שבסינמטק (או בשמו הרשמי, "אייקון TLV". אני מניח שמאוחר מדי לכנות את שני הארועים "אייקון OMG" ו-"אייקון WTF"?). זה לא מצביע על העדפת אייקון אחד על אחר, רק שאייקון-סינמטק הוא בין השאר פסטיבל סרטים, ואייקון-פיס – לא.

פסטיבל הסרטים של אייקון מעניין אותי בדרך כלל הרבה יותר מהפסטיבלים המעונבים בירושלים ובת"א, כי אני רדוד וילדותי ומעדיף סרטים קוריאניים מוזרים עם סייבורגים על שוטים סטטיים באורך עשר דקות של שבשבת מסתובבת. סרט הפתיחה של הפסטיבל יהיה "סקוט פילגרים נגד העולם" (או בשמו הרשמי, "האקסים של החברה שלי – סקוט פילגרים נגד העולם"), בחירה מוצדקת מאוד בלי ספק, אבל הסרט יוקרן גם מסחרית בארץ ולכן לא חייבים להגיע דווקא לאייקון בשבילו. אלה כמה מהסרטים הנוספים שיוקרנו שם. התגובה שלי לטריילרים של רובם יכולה להסתכם ב"נראה… מעניין". אין פה אף סרט שמסתמן אצלי מיידית כ"את זה אני חייב לראות", ולגבי רובם אפשר לזהות סיבות טובות לכך שהם לא הגיעו להקרנות סדירות. אבל זה בדיוק התפקיד של פסטיבל, להציג סרטים מוזרים ומפוקפקים, ועד היום כמעט בכל אייקון מצאתי לפחות סרט אחד מצוין שספק אם הייתי מגלה בדרך אחרת.

מר נובודי

סרט הנעילה של הפסטיבל. תיאור העלילה: "דרמה נוגעת ללב אודות בחירותיו של האדם האחרון עלי אדמות, בכיכובם של ג'ארד ליטו ושרה פולי". נראה מעניין, אם כי לא מד"בי במיוחד: הדבר היחיד שנראה עתידניבטריילר הוא שוט אחד של עיר-עתיד לא משכנעת. כמו כן: אני לא חושב שהתסריטאים עשו בחירה נכונה כשקראו לדמות הראשית "נימו". קצת קשה לצפות בטריילר בלי לחשוב על דגים אדומים קטנים.

צמא

סרט הערפדים של צ'אן-ווק פארק, שעשה את טרילוגית הנקמה המהוללת (הכוללת את "אולדבוי" הידוע גם בכינוי "שבעה צעדים", "Sympathy for Mr. Vengeance" ו-"Lady Vengeance"), וגם את "אני סייבורגית ואין לי בעיה עם זה", שהיה בעיקר מוזר.

Splice

הסרט של וינצנזו נטלי ("קיוב") יצא בתחילת הקיץ בארה"ב ונכשל מסחרית לחלוטין. הסיכוי לראות אותו מוקרן מסחרית בארץ אפסי. גם בשביל סרטים כאלה, טוב שיש אייקון. מבקרים בארה"ב מבטיחים שהעלילה של הסרט לא צפויה כמו שהיא נראית מהטריילר – כלומר, זו לא סתם עוד מפלצת שהורגת את הטובים אחד אחד.

סמל

אין לי מושג מה זה הדבר היפני הזה, אבל יש לו את אחד הטיזרים הכי ביזאריים שנוצרו אי פעם. אפילו בסטנדרטים יפניים.

דאי-ניפונג'ין (Big Man Japan)

אותו כנ"ל, בעצם.

מטרופיה

סוג של דיסטופיה 1984ית, שמתרחש עמוק בתוך ה-Uncanny Valley. בתוך שניות עברתי מ"איזו אנימציה מדהימה" ל"איזו אנימציה גרועה" וחזרה.

אינק
לשם שינוי, סרט שכבר ראיתי: סרט פנטזיה על הקרב בין "אנשי החלומות הטובים" ל"אנשי החלומות הרעים", ועל יצור שבינהם שחוטף ילדה. למרות הפקה מתחתרתית ובתקציב זעיר, הסרט מצליח להיראות נהדר, ואני בהחלט חושב שהבמאי, ג'יימין וויאנס, יכול להיות הסופרסטאר הבא. אני באמת רוצה לראות מה הוא יוכל לעשות עם תקציב רציני.

דפנדור

קומדיה עם וודי הארלסון בתור אדם שחושב בטעות שהוא גיבור-על. שזה נחמד, חוץ מזה שהרעיון קצת שחוק.