הטרור ניצח, הראיון בוטל

הצפון קוריאנים(?) איימו בפיגועים, וסוני ביטלה את הפצת הסרט "ראיון סוף". העולם פסיכי

"ראיון סוף" בוטל. זאת החדשה הלא-תאמן מהערב. האקינג ואיומי טרור גרמו לחברת סוני להתקפל ולבטל את הפצת הסרט, שהיה אמור לצאת בשבוע הבא. זה מקרה חסר תקדים.

אבל רגע. הסיפור של חברת סוני ומלחמתה בצפון קוריאה(?) הוא ארוך והזוי, וביטול הפצת הסרט הוא רק השיא הנוכחי שלו. עד עכשיו התעלמתי ממנו, שלא בצדק, אבל עכשיו כשמתברר שזו לא פחון מאחת הפרשות הכי WTFיות בתולדות הוליווד – מהרבה סיבות – הגיע הזמן, למי שלא עוקב, לספק את תקציר הפרקים הקודמים.

ב-22 בנובמבר הגיעו עובדי אולפני סוני (אתם אולי מכירים אותם כ"קולומביה", האולפן עם הגברת עם הלפיד; מעשית האולפן נמצא מזמן בבעלות סוני, ובשם "קולומביה" כמעט שלא נעשה שימוש מחוץ לשניות הראשונות של כל סרט) לעבודה וגילו שהמחשבים שלהם נעולים. מישהו פרץ למחשבי החברה ונעל אותם: הופיעה עליהם הודעה מטעם קבוצה המכנה את עצמה בשם "Guardians of Peace" (וזה מצחיק מהרבה סיבות) שבה היא מאיימת לשחרר מידע סודי של האולפן אם לא ימולאו דרישותיה. מהן דרישותיה – לא היה ברור בשלב הזה, וסוני התייחסה לפריצה הזאת כאל בעיה זמנית שבוודאי תיעלם בקרוב.

אלא שכמה ימים מאוחר יותר ההאקרים קיימו את האיום, ומידע פנימי ממחשבי סוני התחיל להגיע לאינטרנט בכמויות גדולות. זה כלל כמויות עצומות של תכתובות מייל שחשפו סודות חברה וסתם רכילות, מידע פיננסי על החברה, וגם סרטים מלאים, בינהם "אנני" שעוד לא יצא לאקרנים. המידע הזה נתן ארוחת חינם ענקית ועסיסית של עשרות אייטמים לאתרי קולנוע – אלה מהם שלא אכפת להם לפרסם מידע גנוב. זה כלל לכלוכים של בכירים בסוני על שחקנים ובמאים ידועים, והרבה מידע על התכניות (או החוסר בתכניות) של סוני לגבי הסרטים העתיידים שלהם, כולל כל מיני תכניות ביזאריות עבור ספיידרמן ורעיונות כל כך מוזרים לקרוסאוברים וספין-אופים שקשה להאמין שמישהו באולפן שאשכרה מפיק את הסרטים האלה הגה אותם. טוענים שגם התסריט ל"ספקטר", הסרט הבא של ג'יימס בונד, דלף. זה היה מביך, זה היה בעייתי, זה מן הסתם גרם לאולפן הרבה נזק.

כבר אז עלו ספקולציות על כך שמקורה של ההתקפה הוא בצפון קוריאה. סוני עיצבנה את צפון קוריאה לאחרונה, כשהפיקה את "The Interview" ("ראיון סוף") – הקומדיה שבה סת' רוגן וג'יימס פרנקו מנסים לרצוח את קים ג'ונג און. צפון קוריאה כבר מחתה רשמית על קיומו של הסרט הזה, אבל אף אחד לא הקדיש לזה תשומת לב מיוחדת כי היא צפון קוריאה והיא מאיימת במלחמת עולם שלישית פעם בשבוע בממוצע.

החשדות האלה אושרו – כביכול – כשפורסמו מיילים שמיוחסים להאקרים, שבהם הם מאיימים באנגלית עילגת בעוד הדלפות ונזק אם לא תבטל את הפצת "ראיון סוף". סוני אמרה כן, בטח. ואז הגיעו איומים נוספים: הפעם "שומרי השלום", או מי שזה לא יהיה, איימו ברצח, ב"9/11" על כל מקום שיקרין את הסרט הזה, כולל הפרימיירה.

(אגב: למרות כל זה, לא בטוח שההאקרים האלה באמת צפון-קוריאניים. קשה להוכיח שמכתבי האיום אכן הגיעו מאותם האנשים שביצעו את הפריצה למחשבי החברה, וגם אם כן – הגיוני מאוד שהם סתם חלאות חולפות שמנסים להשיג כסף, ומשתמשים בתירוץ הצפון-קוריאני כהסוואה).

האיום הזה, סביר מאוד להניח, חסר כל אחיזה במציאות. אבל כשמאיימים בטרור, אנשים, בעיקר אמריקאים, מתייחסים לזה ברצינות. האיום הגיע אחרי שהפרימיירה הרשמית של הסרט, בלוס אנג'לס, כבר נערכה; אבל אירוע נפרד, שהיה אמור להיערך בניו יורק, בוטל. לאחר מכן, אחת מרשתות הקולנוע הגדולות בארה"ב הודיעה שהיא לא תקרין את הסרט, כי למה לה להסתבך. ואז עוד אחת, ועוד אחת. בשעות האחרונות נהיה ברור יותר ויותר שאם הסרט אכן יופץ, הוא יוקרן במקומות מעטים מאוד. ועכשיו הגיעה ההודעה הרשמית מסוני [וראייטי] על כך שהיא מבטלת לחלוטין את הפצתו של "ראיון סוף" המתוכננת ל-25 בדצמבר. הטרור ניצח.

מה בדיוק יקרה עכשיו לסרט, לגמרי לא ברור. סוני לא הצהירו שהם לא יפיצו אותו בכלל, רק שהם לא יפיצו אותו עכשיו. ייתכן שהם יבחרו להפיץ אותו ישר ל-VOD. ומה בנוגע להפצת הסרט בשאר העולם? הסרט היה אמור להגיע לארץ ב-29.1. האם זה יקרה? לכו תדעו.העולם מטורף בזמן האחרון.