דו"ח קופות שבורות ישראלי: שיא של כל הזמנים למהיר ועצבני

150 אלף צופים בסוף שבוע אחד ל"מהיר ועצבני 7" (וגם בארה"ב מצבו ממש בסדר)

אתמול בערב, בשביל הספורט, ניסיתי לראות מה שלומו של "מהיר ועצבני 7" בבתי הקולנוע בארץ. הסדרה הזאת מצליחה בכל העולם, אבל מצליחה בארץ במיוחד. "מהיר ועצבני 6" היה אחד משני הסרטים המצליחים ביותר בארץ בשנת 2013. צפו בו כאן יותר מחצי מיליון צופים – מספר נדיר מאוד בשביל הארץ. יותר מ"הנוקמים", יותר מ"משחקי הרעב", יותר מכמעט הכל. אני מניח שחלק מהסיבה להצלחה של הסרט היא הגאווה המקומית, גל גדות: סרטים עם קשר ישראלי נוטים להצליח פה יותר. אבל גדות לא מופיעה ב"מהיר ועצבני 7" למשך יותר מ-1.4 שניות, אז אין לסרט קשר כזה. אז איך הולך?

התברר שהולך טוב מאוד. ביום שבת בשעה 19:40, כשבדקתי את לוחות ההקרנות בקומפלקסים הגדולים, נותרו לסרט עוד 16 הקרנות בסינמה סיטי גלילות, ו-28 הקרנות ביס פלאנט ראשל"צ. וההקרנות האלה היו מלאות, שעות מראש. ברור שהסרט מצליח מאוד מאוד. היתה לי הרגשה שמדובר בשיא. אבל לא ידעתי עד כמה.

מבירור עם גלובוס מקס, הבוקר, התברר שכן – זה באמת חסר תקדים. מגלובוס מקס מוסרים ש"מהיר ועצבני 7" מכר במהלך סוף השבוע 150,000 כרטיסים. כמובן, זה הרבה יותר מכפי שרוב הסרטים מוכרים בארץ לאורך כל חייהם. זאת גם עליה לעומת "מהיר ועצבני 6", שמכר בסוף השבוע הראשון שלו 125,000 כרטיסים. כמובן, לכל המספרים האלה צריך להוסיף "כ-"; נתונים רשמיים לא מתפרסמים, והמפיצים לא מפרסמים מספרים מדויקים או בדיקים. אבל מראיה של המצב בבתי הקולנוע אתמול, אין לי כל סיבה לפקפק במספרים האלה. אין לנו בוקס-אופיס-מוג'ו ישראלי, אבל ככל הידוע לי, זאת הפתיחה הגדולה ביותר אי פעם לסרט בארץ. דרך אחרת להסתכל על זה: קצת יותר מאחוז אחד מסך כל הצופים של כל הסרטים בכל בתי הקולנוע בארץ במשך שנה הגיעו לסרט הבודד הזה במהלך סוף שבוע אחד.

מתברר שהמצב בבתי הקולנוע היה עוד יותר מטורף ממה שחשבתי: ביס פלאנט ראשל"צ יש 24 אולמות; אתמול, ברגע מסוים, 22 מבינהם הקרינו את "מהיר ועצבני 7". הצלחה כזאת לא היתה אפשרית טכנית בעבר: כשסרטים הוקרנו מפילם, היה מספר מסוים של עותקים שנשלחו לכל קולנוע – וזהו. היום, כשהעותקים הם דיגיטליים, אם קולנוע נוכח לביקוש יוצא דופן לסרט כלשהו, הוא יכול בקלות לפתוח עוד אולם ועוד הקרנה לאותו סרט. או כמו במקרה הזה, עוד ועוד ועוד ועוד אולמות.

גם בארה"ב מצבו של "עצבני 7" לא רע בכלל, גם אם שם הוא לא שובר את שיאי כל הזמנים. הסדרה נמצאת במגמת עליה עוד מ"מהיר ועצבני 4", כשכל סרט משיג פתיחה גדולה יותר מקודמו. "מהיר ועצבני 6" פתח עם 97 מיליון דולר; היה צפוי שהסרט החדש יגיע אל מעל 100 מיליון, אבל לסרט הזה היה גם את "אפקט הית' לדג'ר" – הסקרנות שמעוררת עובדת מותו של אחד השחקנים הראשייים – וסביר שזה מה שסייע לו לקפוץ הרבה יותר גבוה. ביום שישי לבדו הסרט הכניס 67 מיליון דולר (סכום דומה להכנסות הסופ"ש הראשון כולו של "מהיר ועצבני 4"), וההערכות כרגע, על פי Deadline, היא שהכנסותיו בסופ"ש יהיו בין 142 ו-147 מיליון דולר – מה שיצניח אותו למקום התשיעי ברשימת הפתיחות הגדולות של כל הזמנים.

ובכל זאת, כשמדובר בפתיחות בארה"ב, כדאי לא להתלהב יותר מדי, כי "הנוקמים 2" מגיע עוד פחות מחודש.