יום הקולנוע הישראלי 2019

יום הקולנוע הישראלי חוזר, והוא מביא איתו 29 סרטים, שחלק מהם אפילו מופצים באמת בכל הארץ.

יום הקולנוע הישראלי, זה שבו בתי הקולנוע מקרינים רק סרטים ישראלים (חוץ מבאולמות האיימקס) ב-10 שקלים (אלא אם אתה קונה באינטרנט ואז יש עמלות), שב אלינו ביום רביעי הבא, ה-25 לספטמבר, כפי שמי שעקב בתגובות או בקבוצת הפייסבוק שלנו היה יכול לדעת.

הפעם, היום יוצא בעיתוי קצת מוזר: היום עצמו יוצא אחרי טקס פרסי אופיר, ולכן תוכלו לראות חם מהתנור את הזוכה בפרס (כנראה "ימים נוראים", עוד נגיע אליו), אבל ההודעה לעיתונות יצאה עכשיו, שזה, לפחות בציר הזמן הזה, לפני חלוקת הפרסים.

יום הקולנוע ממשיך לתת אות הוקרה לדמות בולטת בקולנוע הישראלי, אבל הפעם לא תשמעו אותי מתלונן על "למה לא מקרינים סרטים ישנים שלו" כי, ובכן, אין. במהלך כשר אבל מסריח ובעיקר יח"צני לסרט החדש בכיכובו, בחרו הפעם באיציק כהן, שכיכב בכל ה-6 סרטים בקולנוע הישראלי במהלך הקריירה שלו. טוב, כיכב זאת מילה חזקה – "היה בהם" זאת מילה מתאימה יותר, אבל מכיוון שאחד מהסרטים שהוא בחר לעצמו היה "מכתוב", שמכר טונות של כרטיסים, וגם "סיפור גדול" (שדווקא כן בכיכובו) ו"ישמח חתני" (שממש ממש לא) הוא הצליח להגיע לסף המיליון כרטיסים האקראים שקבעו לעצמם מארגני היום. כל זה, כאמור, נועד בשביל שתוכלו לשמוע על הסרט החדש בכיכובו שיוצא במקרה באותו היום ואז תרצו ללכת לראות אותו או משהו. אם זה נשמע שאני שורף אנרגיה על אותות הוקרה שהם בבירור אירוע יח"צני, אז ובכן, כן – אבל זה מעצבן כי בהחלט היה אפשר להפוך את אות ההוקרה הזה למשהו שהוא יותר, ונראה שהמארגנים של היום הזה ממש מתעקשים לא לעשות זאת. כל זה לא משהו נגד איציק כהן, שנראה בסך הכל אחלה בחור והוא בהחלט שחקן טוב מאוד.

אבל עזבו את זה, יום קולנוע ישראלי, מביא אותו סרטים ישראלים. הפעם, גם עקב כך שראיתי כמות נכבדת מהם, וגם כי בא לי, ננסה לעשות סדר בבלגן ולהגיד למה כדאי ללכת לכם לסרט כלשהו ולמה לא. אם יש לכם רושם אחר על חלק מהסרטים, מוזמנים לתקן בתגובות. לסרטים שהספקנו לכתוב ביקורת בצורה כלשהי, נקשר, ואת כל תיק התקשורת של פרטי העלילה אעתיק ואדביק בתגובה למטה. שימו לב שלא באמת כל הסרטים ייצאו בהפצה רחבה, וחלקם יוקרנו באיזה הקרנה אחת בסינמה סיטי גלילות, מה שמעלה את השאלה למה טרחו בכלל להוציא אותם. בכל מקרה, הנה הרשימה:

אול אין (למה כן: כי ראיתם את שלומי קוריאט וצחי הלוי וחשבתם שזה "המוסד". והטריילר נראה חמוד, אני מניח. כמו כן, יש, על פי התקציר "סוס ערבי!" בסרט, שזה כנראה נקודת מכירה חשובה. למה לא: הידעתם? אי אפשר ליצור סרטים טובים על פוקר)

אישה עובדת (למה כן: כי בואו לראות את זוכה פרס השחקנית בפרסי אופיר 2019, וכי מדובר בסרט הנכון לזמן הנכון. למה לא: יש, אולי, דרכים יותר מהנות להעביר שעה וחצי מסרט על הטרדות מיניות. כמו כן, מדובר בסרט שלם שהופק, צולם, נערך, ולכל אורך התהליך הזה אף אחד לא אמר "מי לעזאזל חשב שאושרי כהן יכול לגלם אבא לשלושה ילדים הוא בקושי מתנהג כאילו הוא יצא מהצבא")

אל תשכחי אותי (למה כן: היו לו ביקורות די חיוביות עד שהוא נשכח [חה חה] ונעלם מהקולנוע. למה לא: אולי יש דרך יותר מהנה להעביר שעה וחצי מסרט על הפרעות אכילה)

אלוהי הפסנתר (למה כן: יש לזה שם מגניב. למה לא: יש לזה טריילר קצת פחות)

בוקר טוב ילד (למה כן: אתם.. נורא אוהבים את קרן מור? למה לא: לא שמעתי על הסרט הזה שום דבר חיובי)

בזמק (למה כן: אתם ממש נואשים לקומדית סטלנים טובה ומוכנים להתפשר. למה לא: במידה ואתם לא מוכנים להתפשר. לא קשור לכלום: בתיק עיתונות הם קוראים לו בזמ"ק עם ראשי תיבות, אבל כשהוא יצא לארץ סתם קראו לו בזמק. אנא שמישהו יסגר על עצמו)

בלי דם (למה כן: המותחן הזה יצא במאי מתישהו והיה נראה מאוד מגניב. למה לא: ואז הוא התפוגג כאילו לא היה. מצד שני, זה קורה לא מעט לסרטים מגניבים)

ברזיל אהובתי (למה כן: כי אתם נורא אוהבים דרמות אינדי על משפחות במסע. למה לא: אם לצטט את נעמה, "האם אי פעם היה סרט באמת טוב עם המילה "אהובתי"?" [הירושימה אהובתי לא נחשב לצרכי פאנץ' זה])

בשורות טובות (למה כן: כי עברתם טיפולי פוריות ואתם רוצים לראות משהו מזה משוקף על המסך הגדול, וכי נלי תגר ממש טובה פה. למה לא: כי, כזה, תקשיבו, "חיים פרטיים" קיים בנטפליקס ולא לוקח עמלה אם מזמינים אותו באינטרנט, וכי יצא כבר משהו אחד טוב השנה שקוראים לו "בשורות טובות" ולכן ממש לא סביר שייצאו שניים שכאלה)

הבלתי רשמיים (למה כן: כי אם לא הספקתם לראות את אחד הסרטים הכיפיים שיצאו פה בשנתיים האחרונות, עדיף מאוחר על פני אף פעם. למה לא: כי אחרי מערכת בחירות שנייה בשנה, אולי מה שצריך עכשיו זה לא עוד פוליטיקה)

הגולם (למה כן: אני לא אשקר, הורגים שם מישהו עם שופר וזה די אפי.  למה לא: כי למרות איכות ההפקה המרשימה, הסרט מתחיל להתרומם רק בחצי השעה האחרונה שלו)

המוסד (למה כן: כי מצחיק. ממש. למה לא: כי אתם אור רייכרט)

הצלילה (למה כן: כי יש בו שלל סצנות יפות שדורשות מסך גדול. למה לא: תראו, אחרי שבזבזתי כמה ימים בלריב עם יח"צ בתגובות, אפשר להגיד שיש לי קצת כעס על הסרט, אז אני לא בטוח שאני אהיה הכי הוגן בטיפול בסעיף הזה. בוא פשוט נעבור לסרט הבא, בסדר?)

ימים נוראים (למה כן: הסרט שכולם מהמרים עליו שיזכה בפרס הגדול ביום הראשון, וגם בלעדיו כבר התחיל לצבור באזז ניכר. למה לא: כי יש יום רבין אחד בשנה, ולא צריך עוד אחד)

כאן ועכשיו (למה כן: כי גם לנו מגיע סרטי "שכונה" על ראפרים ופשע. למה לא: כי הסרט חיכה על המדף שנה וקצת על מדף ההפצה, מה שאומר שכנראה שההפצה לא הכי מאמינה בו, מה שנכון גם לגבי יום הקולנוע הנ"ל, איפה שעדיין לא ראיתי לו הקרנות)

מאמי (למה כן: אתם ממש מתקשים לישון בלילות האחרונים, ואתם רוצים לישון בעודכם תומכים ביוצרת ישראלית עצמאית. למה לא: אלף ואחת סיבות)

מוריס (למה כן: אתם ממש רוצים לראות איך נראה היום הגיבור של "אלכס חולה אהבה". למה לא: לא שרדתי דקה של הטריילר, מודה.)

מחילה (למה כן: כי ראיתם "מכתוב", אהבתם מה שיש לו להציע, ועכשיו אתם רוצים עוד. למה לא: כי ראיתם "מכתוב", אבל לא אהבתם מה שיש לו להציע, ועכשיו אתם רוצים כל דבר אחר)

מילים נרדפות (למה כן: אתם נורא אוהבים מעילים צהובים ואיברי מין זכריים מזויפים. לחלופין, נורא חשוב לכם להשלים את רשימת "100 סרטי העשור" של אינדיוייר. למה לא: כי מישהו צריך לעצור את נדב לפיד לפני שייהפך לעמוס גיתאי)

מריונטה (למה כן: אתם… נורא אוהבים את דנה ברגר? למה לא: כי התחלתי לראות את הטריילר, ראיתי את הלוגו של החברה, וברחתי. כמו כן, זה עוד אחד מהסרטים האלה שלא באמת מופצים)

נולדתי בירושלים ואני עדיין חי (למה כן: כי הסרט מתעסק באינתיפידה השנייה בצורה מעניינת ומגניבה… למה לא: שעליה הולבשו שתי עלילות משנה שלא מוסיפות דבר)

עיניים שלי ( למה כן: זוכה פרס הסרט הטוב ביותר בפסטיבל ירושלים האחרון + זוכה פרס חביב הקהל. למה לא: כי נורא לא אהבתם את "עג'מי"?)

עכביש ברשת (למה כן: כי מתישהו גל סרטי המוסד שמתדפק על דלתינו בטח יוליד סרט [רציני] טוב. ובשביל להתלהב מזה שבן קינגסלי ומוניקה בלוצ'י בסרט ישראלי. למה לא: כי אולי בעצם זה לעולם לא יקרה וסרט שעוסק במוסד לעד יהיה תמרור אזהרה ל"סרט בינוני במקרה הטוב לפנייך").

עכו חלומות (למה כן: כי אם עליית הקולנוע התיעודי בארץ, אתם חושבים שראוי לראות לפחות איזה סרט אחד שהוא.. תיעודי? מוקומנטרי? משהו באמצע? למה לא: כי מה זה משנה, זה לא שהסרט באמת מוקרן איפשהו)

קולות רקע (למה כן: כי יבגני רומן לאט לאט צובר פילמוגרפיה מרשימה, הטריילר נראה חמוד ממש, ויש שם פוסטר של "טרול 2"! למה לא: פרסי אופיר פחות התלהבו מהסרט, אז מה אני יודע, אולי הייתה להם סיבה טובה)

קצפת ודובדבנים (למה כן: כי יש מעט מאוד קומדיות על תעשיית הקולנוע בארץ, ובטח שמעט מאוד קומדיות מוצלחות. למה לא: כי למרות ההייפ, לסרט יש כמה בעיות רציניות)

תל אביב על האש (למה כן: כי מדובר בסאטירה מוצלחת וחכמה על הסכסוך ישראלי-פלשתיני. למה לא: כי תל אביב בכלל לא עולה על האש מה זה השטויות האלההההה)

בנוסף לכל אלה יוקרנו גם "הרפתקה בשחקים" ו"פול גז", אבל הם זכו לקטגוריה מיוחדת ששמה הוא "סרטי ילדים ונוער" מה שכנראה קורץ לכך ש"עזבו, לא משנה, זה סתם מלכודת להורים שרוצים להוציא את הילדים שלהם", למרות שאני לא בטוח שזה המקרה ב"הרפתקה בשחקים", שנראה לפחות שהוא באמת מתאמץ.

ושיהיה לכולם יום קולנוע ישראלי שמח.