יום הקולנוע הישראלי 2021

יום הקולנוע הישראלי חוזר - הנה מה שאפשר לראות, וגם מה שכדאי.

עברו בסך הכל שנתיים מאז יום הקולנוע הישראלי הקודם, ובכל זאת זה מרגיש כמו נצח מאז שכל עם ישראל רץ לקולנוע במטרה לראות סרטים ב-10 שקלים אז בעצם כל עם ישראל ברח מבתי הקולנוע כי הוא לא רצה להיתקע עם כל עם ישראל שבא לקולנוע וחוזר חלילה. זה יקרה ביום רביעי הבא, 27.10, בכל רחבי הארץ.

גם השנה, יום הקולנוע ממשיך עם אות ההוקרה לדמויות בולטות בקולנוע הישראלי שהצליחו להביא לקופות מעל למיליון צופים, והפעם הוא ניתן לשלישיית "מה קשור" בזכות הפלא העל טבעי שהוא מעל המיליון הכרטיסים ש"לשחרר את שולי" מכר, וכנראה שלאחר יום הקולנוע אף ימכור יותר. מודה – לפחות הפעם זה מרגיש באמת כמו פרס שבא לתת הצטיינות על משהו (ייצור מגה-שובר-קופות חדש) ולא סתם תעלול יח"צ או פוטנציאל מפוספס.

השנה מבטיחים לנו 32 סרטים שיוקרנו ברחבי הארץ, אבל ניסיון העבר מלמד שבפועל זה יהיה הרבה פחות, ושחלק מהסרטים מהרשימה הבאה יוקרנו רק באיזה סינמטק אחד או שניים – אם בכלל. ובכל זאת, הנה הם כאן.

סרטים שכבר הוקרנו או מוקרנים בארץ וכתבנו עליהם

"אגדת חורבן" – בבקשה תראו את זה, אם עוד לא ראיתם. סרט השנה, בחיי.

"אחד בלב" – הקומדיה הרומנטית הנהדרת של טליה לביא

"הברך" – קולנוע אומנותי סמי-סאטירי שבו דמות שמייצגת את הבמאי מתמודדת עם מות ההורה שלה, #1

"לשחרר את שולי" – הקומדיה מרסקת הקופות של מה קשור מלפני כמה פסקאות

"נתראה בשמחות" – בבקשה תראו את זה. לא סרט השנה, אבל באמת שסרט נפלא. כמו כן – הראשון מבין שלושה "סרטי ארוחת ערב" שיוקרנו ביום הזה.

סרטים שכבר הוקרנו או מוקרנים בארץ ולא כתבנו עליהם

"עוד סיפור אחד" – קומדיה רומנטית סבבה לגמרי ולא יותר מזה, סרטי הילדים "הרפסודה", "שמלת השבת של חנה'לה" ו"פול ספיד", והסרטים התיעודיים "ענת גוב, על החיים ועל המוות" ו"כנרת – ים של חיים".

סרטים שעוד לא הוקרנו אבל כתבנו עליהם

"מותו של הקולנוע ושל אבא שלי גם" – קולנוע אומנותי סמי-סאטירי שבו דמות שמייצגת את הבמאי מתמודדת עם מות ההורה שלה, #2

"יותר ממה שמגיע לי" – ילד רוצה ללמוד לקרוא תורה לכבוד הבר מצווה שלו, אבל אמא שלו פחות בקטע. (טריילר)

סרטים שעוד לא הוקרנו אבל ראינו אז הנה בקצרה עליהם

"הנה אנחנו" – סרטו החדש של ניר ברגמן, שזכה ב-4 פרסי אופיר בשנה שעברה (שחקן ראשי לשי אביבי, שחקן משני, תסריט ובימוי) עוסק באב שמטפל בבנו האוטיסט ונאלץ להתמודד עם מצב שבו רוצים להעביר את הבן למוסד מיוחד עבורו. מדובר בסרט מומלץ ביותר, מצחיק, חכם, ונוגע ללב.

"שאיפה לחיים" – קומדיה שבה מפה לשם, שלמה בראבא מגלם זקן בבית אבות שמתחיל לסחור סמים. חביב, אבל אף פעם לא ממש הופך למבריק או נוגע ללב.

"קולות רקע" – זוג מבוגר עולה מברית המועצות בשנות ה-90, שהיו מפורסמים שם כמדבבי סרטים, מגלה שקשה למצוא עבודה ונקלע למשבר. אחד הסרטים המקסימים והנפלאים שיצאו כאן בשנים האחרונות, שקיבל את אחד הזובורים הכי לא נעימים אי פעם מהמפיצים פה (הוא כבר הוקרן ביום הקולנוע של 2019).

"מישהו יאהב מישהו" – סרטה החדש של הדס בן ארויה ("אנשים שהם לא אני"), 3 סיפורים על אהבה מסוגים שונים. הסיפורים קשורים דרך הדמויות, אך מנותקים אחד מהשני. קסם ראה בפסטיבל ירושלים ואמר ש"ביחד מתלכדים ליצירה קטנה שמצליחה לנגוע ולרגש". (טריילר)

"תל אביב" – זוג נשוי תל אביבי נקלע לפתע משבר בלתי צפוי בזמן שהם מנסים להביא ילד לעולם. קסם ראה בחיפה הפעם, ואומר ש"בחירות אומנותיות מוזרות יוצרות סרט שקצת קשה לעכל, אבל מומלץ לחוות".

סרטים שעוד לא הוקרנו ולא ראינו, עם כל המידע הרלוונטי שהצלחנו למצוא

"אבו עומאר" – אב פלישתנאי (קייס נאשף, "תל אביב על האש") רוצה לקבור את בנו בביתו שבשטחים, אך מגלה שהוא לא יכול להיכנס בשל עוצר. הוא פוגש ישראלית בהריון שתנסה לעזור לו. (טריילר)

"אל תחכו לי" – "סיפורו של נער בן 16 (עומר חזן) אשר חייו מתהפכים כאשר משפחתו נאלצת לעבור לגור בשכונת עוני". הידיעה היחידה שמצאתי על הסרט זה שטיילור מלכוב מככבת בו, שזה, אני מניח, עניין גדול לכל מי שיודע מיהי.

"בוטיק פריז" – שתי נשים (אחת מהן היא נלי תגר) רוצות להקים מלון בירושלים ואז מתחילות לעקוב אחרי נוצרי ויהודיה שמתכתבים בפתקים מוחבאים בכותל המערבי. סרטו של מרקו כרמל ("פרא אציל"). (טריילר)

"הבית ברחוב פין" – סרטו של עמיר מנור ("חיותה וברל") על אישה המתדרדרת לזנות. (קטע מהסרט)

"הארוחה" – חייהם של זוג עולים מאוקראינה מצטלבים עם זוג במשבר נישואים. דברים מתגלים בארוחת ערב. קרן פלס פה, אם זה משנה עבורכם. (טריילר)

"הסירו דאגה מליבכם" – סרטו החדש של תום שובל ("הנוער") על אלמנה עשירה (ברניס בז'ו, "הארטיסט") אשר מחליטה לפתוח את ביתה לעניי עירה. (טריילר)

"ויהי בוקר" – הזוכה הגדול בפרסי אופיר האחרונים. סרטו החדש של ערן קולירין ("ביקור התזמורת") על פי ספר של סייד קשוע. זוג ערבים מוצאים את עצמם במצור. (טיזר)

"זרים מושלמים" – רימייק ללהיט האיטלקי שזכה כבר למלא רימייקים על ארוחת ערב שמסתבכת לאחר שהחברים משחקים משחק שבו קוראים כל הודעה שנכנסת לפלאפונים של המשתתפים. טריילר:

"לילה בחיפה" – סרטו החדש של עמוס גיתאי שמתרחש, ככל הנראה, במהלך לילה בחיפה.  (טריילר)

"מחברות שחורות – ויויאן" – החלק הראשון של הסרט התיעודי על רונית אלקבץ שבוים על ידי אחיה, שלומי אלקבץ. (טריילר)

"מתחתנת" – רווקה נצחית מחליטה לוותר על החלום להתחתן עם גבר החלומות – ובוחרת להתחתן עם עצמה. (טריילר)

"ארץ השלג" (היח"צ קראו לו "סנולנד", אבל הם התבלבלו בעוד שמות אז אני חושב שזה שם הסרט) – "על רקע עוד מלחמה בישראל, החברות של אמיר (שלומי קוריאט) וג'וני (אורי פפר) עומדת למבחן כשהם יוצאים למסע של גילוי עצמי לקראת יום ההולדת ה-40 שלהם". (טריילר)

"שעתו האחרונה של מר קול" – מבוסס על מחזה של יהושע סובול: לעורך הדין מיקי קול נותרה שעה בטרם יכנס לבית הכלא כשהוא מקבל שיחת טלפון שטורפת את הקלפים ומגלה כי לא הכל אבוד. (טריילר)

"תמונת הנצחון" – סרטו החדש של אבי נשר, שראיתי לכל הפחות 3 גרסאות שונות לשמו ("תמונת ניצחון" ו"תמונת הניצחון", פרט לזו שבחרתי בה). בסוף 1947 מצטרף במאי קולנוע מצרי לכוח מתנדבים, היוצא לסייע לערביי פלשתינה. כאשר פורצת המלחמה, הבמאי נדרש לתעד את תמונת הניצחון אבל התפתחות בלתי צפויה טורפת את הקלפים. (טריילר)