סרט השנה של פורום המבקרים הישראלי: מי מפחד מהזאב הרע

גם בארץ יש איגוד מבקרי קולנוע, וגם אנחנו מחלקים פרסים: הזאב הרע, בית לחם, שש פעמים, כח משיכה ועוד

בתקופה הזאת של השנה, תחילת עונת הפרסים, אני בדרך כלל מדווח על פרסי מבקרים – איגוד המבקרים של ניו יורק, התאחדות מבקרי לוס אנג'לס, גילדת מבקרי האינטרנט של דרום קוויבק. מה שלא דיווחתי עליו עד היום היה על פרסי איגוד המבקרים הישראלי, בעיקר משום שלא ממש היה דבר כזה. עכשיו יש, ועכשיו אני מבין למה כל המבקרים האלה בחו"ל אוהבים להיפגש בסוף כל שנה ולהיוועץ ולהכריז על פרסים למיניהם: כי זה כיף!

אז ביום שישי האחרון נערכה, בחדר אפלולי ומלא עשן סיגריות (למעשה, החדר היה מואר היטב והמעשנים יצאו החוצה, אבל אל תהרסו את האווירה) פגישת-ההצבעה השנתית הראשונה של פורום מבקרי הקולנוע הישראלי. הפורום הזה הוא דבר חדש למדי, שהוקם רק השנה, בהרבה דחיפה של פבלו אוטין ורון פוגל – והכוונה היא שלהבדיל מאיגודים אחרים בארץ ובעולם, יעשה עוד דברים חוץ מלחלק פרסים פעם בשנה. בפורום חברים כרגע 22 מבקרי קולנוע, כולל אותי (הרשימה המלאה, למתעניינים, בתחתית הפוסט). ותיקי הביקורת בארץ – המבקרים מדורו של נחמן שניצקליין – לא חברים, לפחות לא כרגע, ולא משום שלא הוזמנו. תהיה מה שתהיה הסיבה, פורום המבקרים כרגע הוא צעיר יחסית, ואני חושב שאפשר לראות את זה בבחירות הזוכים.

מכיוון שמדובר באיגוד ישראלי, ואת רוב הסרטים במירוץ לאוסקר ממילא עוד לא ראינו, הכוונה היא לא להיות עוד אחד מעשרות האיגודים המתלבטים בין "12 שנות עבדות" ל"חלום אמריקאי". הקטגוריות השונות מתייחסות כולן מתייחסות לסרטים הישראליים של השנה – מלבד קטגוריה אחת, "הסרט הזר הטוב ביותר". שלא כמו פרס אופיר, שבו באופן קבוע מקבלים מועמדויות ופרסים גם סרטים שעוד לא יצאו ושספק אם ייצאו אי פעם, הפרס הזה מתייחס רק לסרטים שיצאו להקרנות מסחריות במהלך השנה האחרונה.

והזוכים הם:

הסרט הטוב ביותר: מי מפחד מהזאב הרע

וזה אפילו לא היה מפתיע.

הבמאי הטוב ביותר: יובל אדלר, "בית לחם"; ואהרון קשלס ונבות פפושדו, "מי מפחד מהזאב הרע"

תיקו. וזה לא שלא ניסינו להפריד בינהם: שלושה סבבי הצבעה נערכו, והתיקו נשאר. מגיע להם.

השחקנית הטובה ביותר: סיון לוי, "שש פעמים"

על הזכיה הזאת היתה ההסכמה הרחבה ביותר בין המצביעים, אבל זה אומר יותר על הסרטים הישראליים האחרים מאשר על "שש פעמים". סיון לוי, שזכתה גם באופיר בקטגוריה הזאת, קיבלה את הפרס בזכות – אבל חייבים לציין שפשוט לא היתה לה שום תחרות. הסרטים הישראליים היו כמעט נטולי תפקידים משמעותיים לנשים השנה, באופן מבאס.

השחקן הטוב ביותר: היית'אם עומארי, "בית לחם"

זאת הבחירה שעוררה הכי הרבה מחלוקת, לפני ואחרי ההצבעה. עומארי ביצע ב"בית לחם" את התפקיד המשני של בדאווי (ומכיוון שבפרס הזה אין חלוקה ל"שחקן ראשי" ו"שחקן משנה" – אין מניעה ששחקן בתפקיד משני יקבל את הפרס). בפרסי אופיר הוא לא היה מועמד באף קטגוריה.

התסריט הטוב ביותר: רונה סגל, "שש פעמים"

המצחיק בנוגע לתסריט הזה (שיש בו מעט מאוד מצחיק) הוא שעל אף שמדובר בתסריט כתוב מראש, האוהדים שלו אומרים שהוא נשמע ממש כאילו השחקנים אילתרו את הטקסט מול המצלמה, בעוד שונאיו טוענים נגדו שהוא נשמע כאילו השחקנים אילתרו את הטקסט מול המצלמה.

תגלית השנה: תום שובל, במאי "הנוער"

"תגלית השנה" הוא פרס ליוצר לא ידוע עד כה שפרץ השנה. זה יכול להיות שחקן, אבל לא בהכרח – כמו במקרה הזה, שבו הזוכה הוא במאי.

ההישג האמנותי של השנה: ארי פולמן, יוני גודמן, דוד פולונסקי וצוותם על האנימציה ב"כנס העתידנים".

"ההישג האמנותי" הוא פרס שנועד לציין לשבח אספקט אחד של סרט שאינו מופיע באחת הקטגוריות האחרות – זה יכול להיות צילום, פסקול, כותרות סיום שנונות במיוחד או כל דבר אחר. ובמקרה הזה – למרות שהצילום והפסקול של "הזאב הרע" ראוים לשבחים רבים בפני עצמם (והגיעו למקומות גבוהים בהצבעה), האנימציה – מהעיצוב והסגנון ועד הביצוע – של "כנס העתידנים" היתה דבר יוצא דופן לא ברמה ישראלית, אלא ברמה בינלאומית. אין עוד סרט שנראה ככה. אגב, אתמול הסרט זכה גם בפרס האקדמיה האירופאית לקולנוע בקטגורית סרט האנימציה הטוב ביותר.

הסרט הזר הטוב ביותר:" כח משיכה"

בהקשר הזה, "הסרט הזר" הוא כל סרט שאינו ישראלי שהופץ בארץ השנה. בקטגוריה הזאת היו, כמובן, הרבה יותר מועמדים ראויים מאשר בכל קטגוריה אחרת – ובכל זאת הזוכה נבחר בפער משמעותי.

חברי הפורום, נכון לכרגע, הם (בקופי-פייסט מההודעה לעתונות שניסח פבלו): אבנר שביט ("וואלה!"), אוהד לנדסמן ("כלכליסט"), אורון שמיר ("עכבר העיר"/"סריטה"), ארז ‏דבורה ("‏YNET‏"), בנימין טוביאס ("ידיעות אחרונות"), דורון פישלר ("עין הדג"/"וואלה!"), חיים קינן ‏‏("קול ישראל"), יאיר רוה ("פנאי פלוס"/"סינמסקופ"), יונתן דורון ("‏EDB‏"), יעל שוב ("טיים אאוט"), ‏ישי קיצ'לס ("ישראל היום"), מתן שירם ("גלובס"), נחום מוכיח ("מעריב"), נטע אלכסנדר ("הארץ"), ‏עדן גוריון ("בידור ובמה"), עידו רוזן ("ד'קמפוס"), פבלו אוטין ("סריטה"/"כתב עת סינמטק"), רון ‏פוגל ("ערב טוב ישראל" – ערוץ 1), ריטה קורן ("קול ישראל"), שי שגב ("מגפון"), שחר עמית (אתר ‏‏"סרט"), שמוליק דובדבני ("‏YNET‏").‏