אתם בוחרים: מהם הסרטים הישראלים הכי טובים בכל הזמנים?

מגבעה 24 אינה עונה ועד מילים נרדפות - בואו לבחור את הסרטים הישראלים הטובים ביותר של כל הזמנים.

היי, לפניכם טקסט ארוך. למי שרוצה להגיע לסקר מהר בלי לקרוא מה הולך פה – הנה הקישור

יש שתי הנחות שאומנם אין עליהן הסכמה מוחלטת, אבל יש הסכמה די רחבה עליהן:

הראשונה היא שקולנוע זה מגניב. כלומר, גם יפה ונוגע ללב ומעניין ומצחיק אבל בעיקר מגניב. זה מגניב שהוא יכול להיות יפה ונוגע ללב ומעניין ומחכים ומצחיק. זה מגניב להתעמק בסיפור של שעה וקצת עד ארבע שעות ועוד. זה מגניב להיבלע למשך זמן קצוב לעולם אחר ואז לעסוק ולדבר עליו אחר כך. היסטורית הקולנוע מלאה ברגעים מגניבים ומעניינים ויפים. אם, במקרה, אתם חושבים שקולנוע זה לא כזה מגניב – אני לא לחלוטין בטוח מה אתם עושים באתר.

השנייה היא שקולנוע ישראלי הוא.. אה, קצת פחות מגניב. בקטע די מתסכל, רוב הסיכויים הם שחובב קולנוע ישראלי לא יהיה חובב של קולנוע ישראלי. וכמובן, זכותו של כל אחד לדעותיו, אבל זה מעצבן מאוד כי קולנוע ישראלי, לעזאזל עם הכול – הוא גם מגניב.

בניגוד לסטיגמות שלו הוא לא רק דרמות משפחתיות, סרטים על הכיבוש, קומדיות טיפשיות והסרט הנדיר הטוב שבא פעם בכמה שנים. יש לנו גם סרטי ניאו-נואר (ציפורי חול), אימה פסיכולוגית (ימים קפואים) או פילוסופית (תיקון), דרמה פסיכולוגית מסוגננת (מצור), קומדיה פילוסופית (היורד למעלה), מחזות זמר שאינם קזבלן (נורית, חמש חמש), סרטי קומדיה ישנים שאינם בורקס או קישון (999… עליזה מזרחי), ביוגרפיות קולנועיות (זוהר, יונה),  קומדיות קלילות (בננות), כבדות (מיתה טובה) או במשקל נוצה (מה כבר יכול לקרות?), סרטי ילדים (אבוללה), סרטי אקשן (בית לחם), סרטי כלא (מאחורי הסורגים), סרטי מתח (האיש שבקיר), סרטי סטלנים (משהו טוטאלי), קומדיות פשע (מרס טורקי), דרמות היסטוריות (הבית ברחוב שלוש), סרטי מתח פוליטיים (הבלתי רשמיים) והיי, למרות השם הרע שיצא להן ראוי להגיד שיש כמה דרמות משפחתיות-סרטי כיבוש-קומדיות טיפשיות ממש טובות שיצאו פה.

וזאת רק רשימה חלקית מאוד של סרטים, כן? היא בכלל לא מתקרבת לכלול את כל הסרטים הישראלים הנהדרים שראיתי, והיא בטח לא כוללת את כל הסרטים הישראלים הנהדרים שלא ראיתי. אבל לצופה הממוצע שרוצה להרחיב את אופקיו יש שתי בעיות: הראשונה היא שקשה מאוד להשלים סרטים ישראלים (למרות שבין וואלה!VOD, המאגר של הקרן הקולנוע וה-VOD של יס, הוט, סטינג וסלקום המצב פחות נורא מבעבר) והשנייה היא שקשה למצוא רשימה של הסרטים הישראלים הכי טובים.

נכון לעכשיו, לפי מה שאני מוצא, יש 4 רשימות שאפשר למצוא ואפשר להסתייחס אליהן ברצינות (כלומר, לא איזה שרשור בפורום FXP):

  1. זאת של מעריב שנוצרה לפני 6 שנים, שהיא הרשימה הראשונה שעולה בחיפוש, ונעשתה בדיוק רגע לפני שנות הפלא של 2013-2014. מדובר במשאל של 20 מבקרים ואנשי קולנוע והתוצאה הסופית כוללת 40 סרטים (הקישור הוא דווקא לסינמסקופ ולא למעריב, כי לאינטרנט יש דרכים מסתוריות ועקומות. כפיצוי יש את האחת הקצת יותר מחולטרת משנה שעברה שכוללת רק 21 סרטים);
  2. זאת של סינמטק תל אביב ששאלה מספר מבקרים (ביניהם גם נעמה רק מהאתר) ושכוללת 18 סרטים;
  3. לאורי קליין יש סוג-של שתי רשימות – האחת היא רשימה ל"מיטבי לכת" של מספר סרטים מצומצם (שחלקם קשה עד בלתי אפשרי להשיג לצפייה באיזורים בארץ שאינם תל אביב) והשנייה הם סרטים שנמצאים כחלק אורגני מרשימת "180 הקלאסיקות שכל חובב קולנוע חייב להכיר" (שאם אני סופר נכון, כוללת 34 סרטים ישראלים);
  4. והאחרונה היא של אתר מאקו ויצאה שנה שעברה – "70 הסרטים הכי גדולים של הקולנוע הישראלי" – רשימה עם טעם ייחודי, וכזאת שדורשת בירור כי מי בדיוק חושב ש"נשיקה במצ"ח" הוא סרט "גדול", למען השם.

למקרה ותהיתם – יש בדיוק שבעה סרטים שמופיעים בכל הרשימות: ואלס עם באשיר, תעלת בלאומילך, אוונטי פופולו, מציצים, הלהקה, החיים על פי אגפא וחולה אהבה משיכון ג' (אפס ביחסי אנוש היה כנראה מופיע בכל הרשימות לו זאת של מעריב הייתה נעשית שנתיים לאחר מכן, יש להגיד).

חוץ מהרשימות הללו, יש בעמוד החיפוש השני של גוגל (או בשמו השני "המקום שלא קיים") עוד כמה רשימות מבלבלות ולא ברורות או של בלוגים נורא קטנים או כל מיני דברים שהם בערך רשימת הסרטים הגדולים כמו החידון של טיימאאוט או מצעד הסצנות הגדולות של וואלה! משנה שעברה. (עריכה: או רשימה שמתמקדת ספציפית רק ב-25 השנים האחרונות שאין שום דרך למצוא כי ידיעות אחרונות אף פעם לא העלו אותה  לאתר, אז תודה לבנימין ששלח לי).

ולכן, למרות שיש לציין שכן יש איזה בעיה עם רשימת "הסרטים הכי טובים" (ואפילו אם זאת רשימת יותר מצומצמת של ז'אנר או מדינה) כי יהיו סרטים מעולים שלא יופיעו בה כי אף אחד לא ראה אותם, או כי יש איזה סכנה ביצירת קאנון וקבעון מחשבתי במקום לתת לאנשים לחקור בעצמם – החלטנו לעשות, בעזרתכם, את רשימת הסרטים הישראלים הטובים ביותר (על פי מצביעי עין הדג. בשבוע שהסקר פעל.).

למה? כי מבין כל הרשימות למעלה, ועוד רשימות שהיו במהלך השנים שהיו ונעלמו, היה חסר את הקול הזה שנקרא לו "חובב הקולנוע" – לא המבקר שיש לו קשרים בתעשייה וצפה בכל הסרטים שיש, אבל גם לא אחד שהולך לקולנוע פעם בשנה ועדיין תקוע ב"הלהקה-חלפון-סנוקר". מישהו שיודע לזהות סרט טוב כשהוא רואה כזה, ומחפש עוד סרטים טובים לראות תמיד.

כי כשהתחלתי לגשש סביב הפרוייקט יותר מדי חובבי קולנוע אמרו לי "לא מבין בקולנוע ישראלי" וזה משגע אותי, כי לעזאזל, זה הקולנוע שלנו. ובדיוק בשביל אותם אנשים הייתי רוצה לתת להם נקודת התחלה שתעורר להם את התאבון ותשלח אותם לחקור עוד קולנוע על מנת שנגיע למצב שאשכרה אכפת לנו מסרטים ישראלים, ברבים, ולא רק מסרט ישראלי אחד בשנה.

אז לכבוד יום העצמאות ההולך ומתקרב, החלטנו להרים לקולנוע הישראלי במשך השבועיים הקרובים. זה יעבוד ככה:

כל מי שייכנס לפה, יוכל לבחור חמישה סרטים ישראלים שאותם הוא מחשיב הטובים ביותר ולשלוח. לאחר שבוע, ביום העצמאות עצמו, יעלה הסקר שיאגד את עשרת הסרטים שקיבלו את מירב הקולות לקרב על התואר "הסרט הישראלי הטוב ביותר".

שימו לב שסרט זה סרט. גם אם הוא חמש דקות, גם אם הוא שעה וגם אם הוא חמש שעות, גם אם הוא תיעודי וגם אם הוא מצוייר. אז "מבצע סבתא" ,"המוסד הסגור" ו"סרט אפס" הם לחלוטין בחירות סבירות, וגם "פרינסס שואו", "יונתן אגסי הציל את חיי", "יומן" או "מקודשת" (היי אמא!), ומי שרוצה להצביע ל"לוף" או "1 באפריל" או סרט ישראלי קצר אחר גם מוזמן (כאשר יש לקחת בחשבון שיכול שזה כנראה יהיה בבחינת "קול מבוזבז" אלא אם הוא מצליח לשכנע אנשים בתגובות בהמוניהם להצביע). מי שלא בטוח לגבי ההבדל בין מערכון אינטרנט אקראי לסרט מוזמן לשאול בתגובות לפני שהוא שולח.

הבחירות הן לא לפי דירוג כלשהו – המקום הראשון זוכה לאותו ניקוד כמו המקום החמישי. מי ששלח ואז התבלבל ורוצה לשלוח בשנית – אפשר, אבל אם אני אריח משהו באזור ההספמה אני פשוט אבטל את כל הקולות של האיש.

חוץ מזה, במהלך השבועיים של שני הסקרים, כותבי האתר יכתבו על הקולנוע הישראלי – בין אם אלה ביקורות על סרטים או הגיגים על הקולנוע הישראלי בכלל.

למי שלא בטוח למי להצביע – אני מזמין אתכם להסתכל בקישורים שנתתי כדי לקבל רעיונות, לרפרף אולי בספר הקולנוע הישראלי להיזכר בסרטים שאולי שכחתם ובעיקר לתת המלצות לסרטים שאולי אנשים שכחו ומגיע להם לפחות רגע של מחשבה בדיוק באותה מידה שיש לחשודים המיידים כשחושבים על "הסרטים הישראלים הכי טובים".

לי, למשל, אם מוציאים את כל הסרטים שנמצאים ברשימות ששמתי למעלה וכל הסרטים שזרקתי למעלה יש פינה חמה בלב גם ל: מסעות ג'יימס בארץ הקודש, מנפאואר, כלבת, מסווג חריג, כרוניקה של היעלמות, לא פה לא שם, אני לא מאמין אני רובוט?!, המשגיחים, הלהקה האחרון בלבנון, ארבינקא ואני בטוח שיש עוד.

אז יאללה. תזיזו את התחת ההיפופוטומי שלכם בקצב אחיד עם כל הלהקה ולכו להצביע  ואז בואו לפה כדי להגיד למה הצבעתם. ושיהיה לתפארת מדינת ישראל.