מיטב הסרטים הישראלים – עכשיו בצפייה ישירה

'אפס ביחסי אנוש', 'ביקור התזמורת', 'הערת שוליים' ועוד מאתיים ומשהו סרטים - כולם במקום אחד.

אחת הבעיות הגדולות של הקולנוע הישראלי היא שפשוט אי אפשר לראות אותו. סרטים חיים, כמו שאמרתי, בצפייה שנייה, אבל לצופה הממוצע יש קושי עצום בלצפות בסרטים הישראליים האהובים עליו פעם שנייה. זה בגלל שפשוט אין מקום מסודר ונוח לצפות בסרטים. כן, יש חלק מהם ב-VOD של יס או של הוט – אבל הם יוצאים ונכנסים ומשתנים, וחיפוש במאגר VOD זה עונש בפני עצמו. אבל עכשיו, יש מצב שזה הולך להשתנות.

זה בגלל שקרן הקולנוע הישראלי פתחה את האתר שלה, ועכשיו כל צופה שיש לו 15 שקל (וכרטיס אשראי) יכול לצפות בחלק מהסרטים הגדולים של השנים האחרונות. התשלום, נכון לעכשיו, הוא לא כמו נטפליקס (שאתה משלם בו תשלום חודשי וסיימת) אלא על בסיס סרט (כלומר, על כל סרט אתה משלם 15 שקלים) כאשר הקרן טוענת ש"הכסף הולך ליוצרים". מדובר במאגר הצפייה בסרטים הישראלים הגדול שיש בארץ כרגע, עם 250 סרטים (המתחרה שלו, וואלה! VOD הוא בעל 120 סרטים ישראלים נכון להיום. מצד שני – הוא בחינם).

אז אם פספסתם את "אפס ביחסי אנוש", "אבוללה", "בית לחם", "כנפיים שבורות", "ביקור התזמורת", "היורד למעלה", "הערת שוליים", "ואלס עם באשיר", "יוסי וג'אגר", "לבנון", "ללכת על המים", "ימים קפואים", "מדוזות", "מיתה טובה" או "עג'מי" ומאז שוברים את הראש איפה לראות אותם – עכשיו אתם יודעים איפה. אם ניסיתם למצוא קלאסיקות כמו "אוונטי פופולו", "החיים על פי אגפא", "נועה בת 17", "מסע אלונקות", "מאחורי הסורגים", "חמסין", "זעם ותהילה", "כרוניקה של היעלמות" או "אחד משלנו" – עכשיו יש לכם אתר אחד לכל ההשלמות הללו (למרות שהאתר מזהיר שאיכות התמונה של סרטים ישנים "אינה גבוהה"). או אם אתם סתם רוצים לגלות כמה מהסרטים הישראליים הטובים של השנים האחרונות שאף אחד לא מדבר עליהם כמו "הדיבוק", "מנפאואר", "מסווג חריג", "מסעות ג'יימס בארץ הקודש", "יונה" או "עלים אדומים" (או עוד סרטים ישראלים שלא ראיתי ואני אשמח שמישהו יבוא וימליץ גם עליהם), עכשיו יש מקום לעשות את זה ברשת.

עוד קצת מוקדם מדי להכריז על חגיגה, אבל בהחלט נעשה כאן צעד משמעותי לשימור וטיפוח מסורת הקולנוע הישראלית, ואני מקווה שאכן היוזמה תתפוס ואנשים ישתמשו בה. אני עוד לא צפיתי בסרט באתר (אבל כן הזמנתי לעצמי צפייה למועד מאוחר יותר), אז אם מישהו כבר צפה באתר ויש לו תובנות כלשהן – נשמח לשמוע.

ותודה לאדם קלין אורון על ההפניה.