ביקורת: ג'קאס לנצח

אוהבים לראות אנשים חוטפים מכות בביצים? לא? אז אולי בעצם אין לכם למה לראות את "ג'קאס לנצח".
שם רשמי
ג'קאס לנצח
שם לועזי
Jackass Forever
סרט מס' 4 בסדרת ג'קאס

האמת, אני לא בטוח אם משהו כמו "ג'קאס לנצח" בכלל צריך ביקורת. אני מניח שקהל חובבי ג'קאס מסמן לעצמו מהן העליות והמורדות של החבורה, אבל בגדול הרושם הוא שהסרטים טובים למי שההומור הזה (קרי: הומור מאוד גס ובטעם רע למדי) טוב לו ורעים למי שזה רע לו. 

אלא שקבלת הפנים ל"ג'קאס" החדש הייתה שונה: הביקורות – לא רק אלה של חובבי הסדרה – היללו, וכך הפרק החדש בסדרת סרטי המתיחות/פעלולים הגיע לאקרנים לא בתור "טוב למי שטוב לו" אלא כ"טוב, נקודה". וכך לא רק שחובבי ג'קאס לדורותיהם יצאו בדרישה לכבד את המורשת של ג'וני נוקסוויל וצוותו, גם אנשים חדשים נקראו לדגל כדי להעיד ש"ג'קאס לנצח" הוא קומדיה משובחת לעילא ולעילא. 

מעולם לא הייתי חלק ממעריצי הסדרה, אבל ההילולה המחודשת סיקרנה אותי ונמלאתי בעניין; עניין ששלח אותי לסרטונים ישנים של החבורה והבהיר לי – אה, לא, זה ממש לא בשבילי. ולא נפלתי על משהו אקראי – הלכתי לסרטונים ולמתיחות שנחשבו לטובים ביותר ומצאתי הומור שברובו מורכב מ"חחחחח ביצים" ו"חחחחח עבדתי עליכם", והכי גרוע – במקום שהיחס יהיה 90% ביצים ו-10% חחחחח, הסרטונים האלה (שהיו גם באיכות די נמוכה מבחינת הפקה, לאורך כל השנים) היו לרוב משהו כמו 20% ביצים ו-80% חחחחח. זה לא שאני מתלהב מהומור "קיבלתי מכה מצחיקה", אבל אני כבר ממש נרתע מלראות אנשים נקרעים על הרצפה למשך שתי דקות בגלל שתי שניות שבהן מישהו קיבל מכה. ובכל זאת, הסקרנות ניקרה לי בראש בנוגע לשאלה "אולי יש משהו בסרט הזה שאין בסרטונים הקצרים", אז הבטתי למצלמה, אמרתי "היי, אני יהונתן וזה "ג'קאס לנצח"", והלכתי לצפות בסרט.  

למזלי, הוא היה פחות גרוע משחששתי: כמות ה"חחחחח" בסרט הצטמצמה פלאים, ומה שנשאר זה בעיקר הבדיחות, אותן אני אחלק לשלושה סוגים: אלה שאהבתי, אלה שאני אדיש כלפיהן, ואלה שעשו לי רע. 

נתחיל מאלה שאני אדיש כלפיהן, כי נראה לי שאלה הבדיחות שמהוות את נקודת השבירה (או המכירה) של רוב האנשים – תקריבים של בולבולים חבולים, אנשים ששותים זרע, פלוצים וכל אלה פשוט לא מרשימים אותי במיוחד. אני לא יודע אם זאת תחושת הביטחון הכללית שלא היו מראים לי משהו חמור מדי, אדישות של הורה חדש שראה, נגע, והתעסק עם יותר פיפי, קקי, נזלת וקיא משהייתי רוצה, או סתם שאחרי דיאטה של "סאות' פארק" ו"דירת המצויירים" בילדות צריך משהו באמת מיוחד בשביל לגרום לי לחוות דעה לכאן או לכאן, אבל השורה התחתונה היא שזה פשוט לא מרשים במיוחד. נשפך על מישהו כמות ליטרים מכובדת של זרע חזירים? בסדר, נו, שיילך לעשות מקלחת. 

נמשיך ממה שהוא מבחינתי נקודת השפל – אני מבין שכל האנשים שם יודעים למה הם נכנסים, אני מבין שזאת הפרנסה שלהם, ועדיין: ג'וני נוקסוויל (וכל מי שמשתף איתו פעולה) הוא חרא של חבר, והמתיחות שפועלות על בסיס "חה חה חה הם לא יודעים מה מצפה להם" לא מצליחות להגיע אף פעם ל"חה חה חה" עבורי כי זה תמיד נתקע ב"איזה שמוק הוא". האם יש בזה משהו טיפשי, כי הרי גם אם לא הכל בדיוק בהסכמה עדיין מדובר בחבורת ליצנים שנותנים אחד לשני כאפות כי זה מה שליצנים עושים? אולי. אבל עדיין הרגעים שבהם הכי התנתקתי מהסרט היו הרגעים בהם נוקסוויל מסתכל על המצלמה, מכריז שהוא הולך לעבוד על מישהו בחיוך שמוקי, ואז עושה את זה. למרבה הפלא, דווקא כשלא ידעתי שמגיעה המתיחה – צחקתי ונהניתי יותר. אולי זה ההפתעה, אבל אולי זה גם כי זה מנטרל את אפקט ה"איזה אפסים החברים שלי שהם בוטחים בי" שמתווסף למתיחות ללא צורך. 

וזה מוביל אותי לבדיחות שממש נהניתי מהן: הבדיחות הלוני טונס-יות. הרגעים שבהם ג'קאס ממש זורחים הם הרגעים שבהם כולם חושבים ביחד על רעיון שכאילו יצא מסרט מצויר, ואז מנסים לגרום לו לעבוד במציאות: רמפות אנושיות, אנשים שנורים מתותחים ענקיים, ועוד. גם האבסורדיות עובדת, אבל זה מצליח בעיקר בזכות הוויזואליה. אחת הבדיחות היותר אפקטיביות היא כאשר החבורה, לבושים בבגדי תזמורת מהלכת, צועדים להם ואז קופצים על הליכון במהירות גבוהה, היישר לתוך קיר. כי סלפטסיק מבוצע היטב, מה לעשות, עובד. וג'קאס, אחרי שנים במקצוע שלהם כ"אנשים שמקבלים מכות ועושים שטויות באופן מקצועי", יודעים לבצע סלפסטיק היטב. 

דבר נוסף שעובד לטובת הצוות הוא הגיל. כשחבורת בני עשרים עושה שטויות זה סבבה, אבל זה גם מובן מאליו באיזשהו מקום: הם בני עשרים, מה עוד יש להם לעשות? כשחבר'ה בני 50 עושים את אותם דברים כבר עשרים שנה – טוב, אולי יש אלמנט של נוסטלגיה עבור המעריצים, אבל מהצד זה בעיקר מחמם את הלב לראות אנשים שמצאו משהו שהם טובים בו, שהם נהנים לעשות ושיכול לפרנס אותם, ושהם לא מתמתנים עכשיו רק בגלל שהם זקנים. יש פשוט משהו מצחיק יותר בלראות אנשים מבוגרים עושים שטויות. 

אז האם "ג'קאס לנצח" מומלץ למי שחושבים שתקריבים על איברי מין זה טיפשי ושבדיחות שמסתכמות ב"ועכשיו הוא מקבל מכה בביצים, אבל ממש חזקה" גורמות להם לגלגל עיניים? לא. זה עדיין הלחם והחמאה של "ג'קאס לנצח", גם אם בין לבין יש פעלולים שהם יפים יותר משהם מרשימים. אבל למי שהתיאור "רימייק לגודזילה, אבל גודזילה הוא בובה ששמו אותה על זין" כן מצליח להעלות חיוך קטן – שווה לנסות. אני לא יכול להתחייב שכל הסרט הוא ברמה הזאת, אבל הרגעים שהם כן בסך הכל שווים את זה.