ג'יימס קמרון הוא שיאן העולם בצלילה לעומק

לא בסרט. במציאות. ג'יימס קמרון, הבמאי של "אווטאר", צלל לתחתית שקע מריאנה, 11 קילומטר מתחת לפני הים

זה קשור לקולנוע רק באופן עקיף מאוד, אבל זה פשוט מדהים מכדי להתעלם ממנו. ג'יימס קמרון מקבל היום את תואר האיש הכי אדיר בעולם.

רוב האנשים, אחרי שהם מביימים את הסרט המצליח ביותר בהיסטוריה ואז מביימים שוב את הסרט הכי מצליח בהיסטוריה, מנצלים את הכסף שהרוויחו לדברים סטנדרטיים כמו לקנות איים באוקיינוס השקט, לאכול יהלומים טחונים דק רק כדי לבדוק את הטעם, למלא בריכת שחיה בשטרות של דולר ולשחות בה, כאלה דברים. ג'יימס קמרון, הבמאי של "טיטניק" ו"אווטאר", השקיע את הכסף שלו בפיתוח צוללת מחקר, ואז התנדב להיות טייס הניסוי. קמרון היה תמיד חובב צלילה (ע"ע "המצולות"), והוא לקח את זה, מילולית, הכי רחוק שאפשר. קמרון הפך שלשום לאדם השלישי בהיסטוריה שצלל אל תחתית שקע מריאנה, הנקודה העמוקה ביותר על פני כדור הארץ.

עד כמה הוא עמוק? נגיד את זה ככה: קחו את הר האוורסט, על כל 8,800 המטרים שלו. תהפכו אותו. (אם אתם מתקשים, תבקשו מצ'אק נוריס). תפילו אותו לתוך שקע מריאנה. לא רק שההר ייעלם מתחת לפני הים בלי להשאיר עקבות, הוא ישקע לעומק של יותר משני קילומטר. הנה עוד המחשה של העומק של המקום הזה.

אם היו מציעים לי להיכנס לגמרי לבד לתוך צוללת עם מרחב תמרון של תא טלפון, ולשקוע אל נקודה שבה לחץ המים הוא כל כך גדול שכל סדק בצוללת יגרום לכך שאני אמעך לעובי של דף נייר בתוך שתי שניות, אני חושב שהייתי מסרב בנימוס אך בתקיפות.

מכיוון שקמרון הוא קמרון, הוא צייד את הצוללת שלו במצלמות תלת-מימד ובתאורה של איצטדיונים (מאוד חשוך שם למטה), ובילה את שלוש השעות בתחתית של התחתית בצילומים, שכנראה יהפכו לסרט תיעודי בקרוב.

הרבה יותר פירוט, אבל עדיין בלי תמונות מלמטה, בכתבה של הנשיונל ג'אוגרפיק.