ג'יימס גאן פוטר מ"שומרי הגלקסיה 3"

שומרי הגלקסיה מאבדים חבר חשוב מהצוות.

בעקבות מספר ציוצים ישנים של גאן ש"לא תואמים את רוח החברה", דיסני פיטרו את ג'יימס גאן מ"שומרי הגלקסיה 3".

הכרונולוגיה של האירועים היא בערך כזאת: בזמנו הפנוי, גאן נהנה להילחם בטוויטר עם רפובליקנים תומכי טראמפ. ולכן, קבוצת רפובליקנים גילו (מחדש) כל מיני ציוצים של גאן בטעם רע והעלו אותם למודעות מחדש. בתגובה, דיסני פיטרו את גאן (וסוני ביטלו את השתתפותו בפאנל בקומיק-קון אליו היה מתוכנן להגיע) והוא שיחרר הודעת התנצלות. אגב, זאת לא הפעם הראשונה שג'יימס גאן נאלץ להתמודד עם בדיחות העבר בטעם רע שלו. ב-2012 הבמאי התנצל על פוסט עם בדיחות הומופוביות וסקסיסטיות שהיה, לטענתו, אמור להיות ניסיון להיות סאטירי, אבל גם הוא הסכים שהוא לא היה מוצלח במיוחד.

הציוצים עצמם, למי שתוהה, הם בעיקר הרבה בדיחות על אונס ופדופיליה. מסוג ההומור שכולו נבנה על כמה מזעזע אפשר להיות כמו "כמה תינוקות מתים צריך בשביל להבריג נורה" וכדומה, רק שאיפשהו בבדיחה אתה גם משלב אונס. גאן לא לבד בנושא הזה – בין אם בגלל חוסר מודעות או בגלל שהרגישויות היו שונות, אפשר למצוא לא מעט אנשים בקהל ה"נכון" שאמרו, ציירו או הנפישו דברים שהם "לא נכון" רק לפני מספר שנים. לעזאזל, יש כאן באתר תגובות וכתבות שהיו גורמות לאנשים בימינו לזוז לא בנוח בכיסא (למרות ששום דבר שמתקרב לרמת הציוצים של גאן).

ונו, אולי לא כדאי לפטר אנשים בגלל זה.

עכשיו, "לא כדאי" לא אומר ש"אסור", וכמו שלגאן מותר להגיד מה שבא לו, לדיסני מותר ממש לעשות מה שבא לה. ואם אין להם כוח לגאן מכל סיבה שהיא (יו"ר דיסני הוא בעצם חובב טראמפ וחיפש סיבה לפטר את גאן; רצון להצטייר כסופר נכונים ונקיים הן בפני קהל "כל המשפחה" והן בפני קהל הפוליטיקלי קורקט; כך ציווה חתולהו וכן יעשה; עוד סיבות שיצוצו בהמשך), אז, נו, כל עוד זה לא על בסיס אפליה כלשהי, וכל עוד הוא מקבל פיצויים הולמים – מותר להם. אין חוק שמחייב מישהו להעסיק מישהו.

ובכל זאת, זה לא צעד בכיוון הרצוי. סדרת התבטאויות מביכה ופוגענית היא עילה להתנצלות, לא לפיטורים – בטח אם מדובר בהתבטאויות בנות כמה וכמה שנים, ובטח, כפי שגאן הדגים, אם הוא מתחרט עליהן. אז למה להגיע למקום הזה בכלל?  בטח הייתה דרך אחרת לפתור את העניין, ואני לא רואה תועלת רבה שיוצאת מהפיטורים הללו. מה הלקח שגאן אמור ללמוד מהנושא? לא לספר בדיחות אונס מלפני עשור שהוא בכל מקרה הפסיק לספר?

מה שאנחנו בעיקר למדים מזה זה שלסערות בכוס טוויטר מתחילות להיות יותר ויותר השפעה, והתגובה ההוליוודית לכל נושא שם היא לא דיון בעל ניואנסים אלא פיטורים מהירים של מי שצריך כדי שנצא הכי בסדר בעולם, ואחר כך נחשוב מה נעשה. וזה, כמו שאמרתי, צעד לכיוון לא רצוי.

בכל מקרה, "שומרי הגלקסיה 3" צפוי לצאת ב-2020 (למרות שאין לו עדיין תאריך יציאה רשמי), וההפקה שלו הייתה אמורה להתחיל בסתיו הקרוב, ועכשיו, כל זה יקרה בלי ג'יימס גאן.