הזוכים בפסטיבל ירושלים

"בוקר טוב אדון פידלמן" זכה בפרס חג'ג'' בפסטיבל שכמעט ולא הוזכר פה, וחבל

השבוע התקיים פסטיבל ירושלים ולא כתבתי עליו כלום. אנחנו היינו עסוקים בפסטיבל הארי פוטר. לא שהיתה אפשרות אחרת, אף אחד לא התלונן על זה, ואני לגמרי לא בטוח שבימינו ל"פסטיבל קולנוע" יש הרבה משמעות. עדיין, הייתי שמח אם אפשר היה להתייחס אליו יותר. ראוי שבאתר קולנוע יתייחסו לפסטיבל הקולנוע הגדול במדינה.

בכל מקרה, הערב הוכרזו הזוכים בתחרות הסרטים הישראליים – זאת שפעם קראו לה "פרס וולג'ין" והיום "פרס חג'ג'". לא ראיתי אף אחד מהמתמודדים, אבל נראה לי שהתחרות שינתה גם אופי, ולא רק שם: מספר גדול יחסית של סרטים נכלל בה השנה, ולפי התגובות – חלקם לא היו ממש ראויים. כאילו הפסטיבל מקבל עכשיו כל סרט ישראלי, בלי סינון. בעבר הפסטיבל היה גם תחנה חשובה בדרך לפרס אופיר, והזוכה בו בדרך כלל המשיך וזכה גם בפרס האקדמיה הישראלית. יכול להיות שזה עדיין המצב, אבל בתחרות על פרס אופיר כבר יש מוביל ברור – "הערת שוליים" – ולזוכים מירושלים לא יהיה פשוט להתמודד נגדו.

בכל מקרה, אלה הזוכים. אם הייתם בפסטיבל וראיתם אחד/כמה מהם, אתם מוזמנים להביע את דעתכם כאן.

פרס חג'ג': "בוקר טוב אדון פידלמן", של הבמאי יוסי מדמוני, עם ששון גבאי ושרה אדלר. "אדון פידלמן" כבר קיבל את פרס התסריט בפסטיבל סאנדנס האחרון, ובשבוע שעבר זכה בפרס בפסטיבל בצ'כיה: רשימת הישגים מכובדת מאוד, שהופכת אותו מן הסתם למתחרה הגדול של "הערת שוליים" באופירים.

פרס הבמאי(ת): הגר בן אשר, על "הנותנת", שהוצג גם בפסטיבל קאן. בחירה מוזרה קצת. התגובות ל"הנותנת" היו פושרות, והעניין העיקרי שהוא עורר היה בזכות הפרובוקציה הברורה שלו – הבמאית ביימה את עצמה בסצינות סקס על-באמת.

"בוקר טוב אדון פידלמן" קיבל גם את פרסי המוזיקה (אבי בללי) והעריכה (אילה בנגד). "השוטר" של נדב לפיד קיבל את פרסי התסריט והצילום (שי גולדמן).

גור בנטביץ' קיבל את פרס השחקן על "אורחים לרגע"; נטלי עטיה ומורן רוזנבלט קיבלו במשותף את פרס השחקנית על "אודם". "שלטון החוק" של רענן אלכסנדרוביץ' קיבל את פרס הסרט התעודי. "אוסטרליה שלי" קיבל את פרס חביב הקהל, ואלא אם כן הקהל התייעץ עם השופטים והסכים איתם לחלק את הפרסים באופן שיוויוני, זה די מוזר שהוא בחר לתת את הפרס הזה לסרט שלא קיבל שום פרס אחר.