מה יהיה בפסטיבל ירושלים

פסטיבל ירושלים או-טו-טו יוצא לדרך, אז בוא נראה מה הוא מביא איתו הפעם.

היי, אז, יש פסטיבל ירושלים שוב פעם מיום חמישי הבא ה-26.7 ועד ליום ראשון ה-5.8. הקטע הוא שאני אישית לא ראיתי כמעט אף סרט ממנו, אז מי שרוצה המלצות יותר מבוססות מומלץ לפנות לכאן או לכאן (ואני מניח שיהיו עוד כמה המלצות שיצוצו בשבוע וחצי הקרובים). אבל למרות שלא ראיתי את כל הסרטים, הנה כמה דברים שמהתקציר, פרטי הצוות או הטריילר נראו מעניינים:

הבלתי רשמיים

הסרט הראשון של יוצר "שבאבניקים" הוא סרט הפתיחה של הפסטיבל. הסרט מספר על הקמתה של מפלגת ש"ס בשנות השמונים, נושא שנראה רלוונטי במיוחד לאור הבחירות המונציפליות המתקרבות. הסרט יוצא לקולנוע ממש במקביל לאירוע הפתיחה של הפסטיבל, ב-26.7.

אי הכלבים

ואם הזכרנו את הסרט שפותח את הפסטיבל, שווה גם להזכיר את הסרט שסוגר אותו -"אי הכלבים", סרט האנימציה של ווס אנדרסון, רגע לפני שהוא יוצא לאקרנים. (ולמי שלא הספיק להירשם להגרלה להקרנת טרום הבכורה: אלה בהחלט הרגעים האחרונים)

משודרג

השנה אין הרבה יצירות ז'אנר בפסטיבל, אבל בכל זאת יש את "משודרג": סרט על אדם שסובל משיתוק מכף רגל ועד ראש ולכן משתתף בניסוי שאמור להשיב לו את השליטה באיבריו, הניסוי מצליח – אבל משם הדברים משתבשים. על פי סצנות מהסרט, נראה שמדובר בסרט אקשן-מד"ב מגניב לאללה, ולמי שלא יכול לראות אותו בפסטיבל ירושלים – אל דאגה, תהיה לכם עוד הזדמנות לפני שהוא ייצא בקולנוע בסוף אוגוסט.

מיראי

"סרטו החדש של מאמורו הוסודה" זה לחלוטין כל מה שאני צריך לדעת על "מיראי" לפני שאני קונה לו כרטיסים. אחרי "Wolf Children", "הנערה שדילגה בזמן" ו"The Boy and The Beast", אני סומך על הבמאי בעיניים עצומות וסופר את השניות עד שאני אגיע להקרנה שלו. למי שכן צריך יותר מידע, הסרט מספר את סיפורו של ילד בן ארבע שחייו משתנים לאחר שנולדת לו אחות קטנה. אה, ולאחר שהוא מגלה שער קסום שמאפשר לו לטייל בזמן.

שחור על לבן

סרטו החדש של ספייק לי בא לעשות סיבוב בפסטיבל גם הוא, רגע לפני שהוא יוצא לקולנוע ב-9.8. הסרט, שזכה לשבחים בפסטיבל קאן ואף בפרס ה"גרנד פרי" של הפסטיבל, מספר את הסיפור האמיתי של שוטר שחור שהצליח להסתנן לשורות ה-KKK. צוות השחקנים כולל את בנו של דנזל וושינגטון, את אדם דרייבר ואת טופר גרייס בתפקיד מנהיג ה-KKK דייוויד דיוק.

2001: אודיסאה בחלל

היישר מפסטיבל קאן,  השחזור של "אודיסאה בחלל" מגיע ארצה. כן, לא ב70 מ"מ, אבל בוא לא נתחשבן. מי שרוצה לראות את הקלאסיקה במסך גדול, באיכות הטובה ביותר שהוא יצליח לארגן לעצמו בזמן הקרוב (וכנראה בכלל) – זאת ההזדמנות. עוד קלאסיקות מעניינות שקיבלו שחזור, על הדרך: "העגורים עפים" זוכה קאן הסובייטי ו"החיים על פי אגפא" זוכה פרס האופיר של אסי דיין.

 

ועוד כמה סרטים מעניינים: "החינוך הרע של קמרון פוסט" זוכה פסטיבל סאנדנס בהשתתפות קלואי גרייס מורץ; "עץ האגס הפראי" של נורי בילגה ג'יילאן ("היו זמנים באנטוליה"); "דוג-מן" שזכה בפסטיבל קאן בפרס השחקן הטוב ביותר; "ג'ולייט הגרסה העירומה" שמבוסס על ספרו (המוצלח ביותר) של ניק הורנבי (שספריו היו הבסיס ל"רווק פלוס ילד" ו"נאמנות גבוהה", למרות שגם לכמה סרטים פחות מוצלחים שיצאו לאחרונה); "אל דאגה, הוא לא יגיע רחוק ברגל" בכיכובם של חואקין פיניקס, ג'ק בלאק וג'ונה היל ובבימויו של גאס ואן סאנט; וסרט הביכורים של פול דאנו כבמאי, "תמונה משפחתית", בכיכובם של ג'ייק גילנהול וקארי מוליגן.

בנוסף, למי שרוצה לראות שלל קלאסיקות בתוך בריכה ענקית –  פסטיבל ירושלים מציג השנה את "פארקולנוע": מתחם של הופעות היפ-הופ, משאיות אוכל והקרנה של קלאסיקות (בין היתר: "גריז", "הצעקה", "שודדי התיבה האבודה", "סטימבוט ביל הצעיר" ועוד) חלקן בתוך בריכה, וחלקן במסך ענק מתחת לכיפת השמיים.

למי שרוצה לשטט באתר הפסטיבל ולגלות עוד דברים, ניתן לעשות זאת כאן.

מוזמנים לשתף בתגובות עוד המלצות, אזהרות ולשתף חוויות במהלך הפסטיבל.