ואולי לא הכל סגור? "נאום המלך" זכה ב-PGA

אחרי שהיה נדמה שהאוסקר כבר בכיס של "הרשת החברתית", איגוד המפיקים פותח את המרוץ מחדש

היה נדמה כבר שהמרוץ לאוסקר סגור: "הרשת החברתית" לקח כל פרס אפשרי, ולא הראה סימנים שהוא הולך להפסיק עם זה. גם את גלובוס הזהב, שבו לכאורה יש יתרון לסרט מנומס ומעונב כמו "נאום המלך" – הרשת החברתית לקח.

אבל עכשיו מתברר שהתחרות עדיין פתוחה. גילדת המפיקים, ה-PGA, חילקה הבוקר (או אתמול בלילה, לפי שעון לוס אנג'לס) את הפרסים שלה, והזוכה בפרס המפיק הטוב ביותר – כלומר, מעשית, פרס הסרט הטוב ביותר – הוא "נאום המלך".

הזכיה הזאת משנה את מצב המירוץ משום שפרס ה-PGA הוא לא סתם עוד פרס של איגוד מבקרים. יש חפיפה גבוהה מאוד בינו לבין האוסקר. בשלוש השנים האחרונות, הסרט שזכה ב-PGA זכה גם באוסקר, ובשנה שעברה הזכיה של "מטען הכאב" – בזמן שרוב ההימורים עדיין נטו לטובת "אווטאר" – בישרה את תחילת שינוי הכיוון של עונת הפרסים לטובתו. גם שיטת ההצבעה ב-PGA דומה לזו של האוסקר, ולפרס הגדול מועמדים עשרה סרטים – כמו באוסקר, בשנתיים הארונות – ולא חמישה. בקיצור: "הרשת החברתית" עדיין מוביל, אבל "נאום המלך" צמצם זה עתה את הפער במידה משמעותית.

"צעצוע של סיפור 3" זכה בפרס סרט האנימציה הטוב ביותר, ו"מחכים לסופרמן" קיבל את הפרס לסרט התיעודי. שניהם נחשבים למובילים גם לאוסקר בקטגוריות שלהם. "מאד מן", "משפחה מודרנית", "הפסיפיק" וסטיבן קולבר זכו בפרסים בתחום הטלויזיה.

[ THR ]