עדכון פרסים אחרון: עוד כמה דברים שהארטיסט זכה בהם

פרסי הסיזאר, האינדיפנדנט ספיריט, וגם המועמדויות לפרסי ה"ראזי" לסרטים הגרועים של השנה

יאללה, זה כמעט נגמר. הלילה מחולקים האוסקרים (זה משחק הניחושים שלנו, ואלה ההערכות שלי לסיכויים של… דברים). ויש עוד כמה טקסי פרסים שנערכו ממש ברגע האחרון. וכשאני אומר "נערכו" אני מתכוון "נתנו פרסים ל'הארטיסט'".


די מובן מאליו שהסיזאר, האוסקר הצרפתי, יילך לסרט הצרפתי שהוא סנסציה כלל-עולמית. אז ברור ש"הארטיסט" זכה שם בפרס הסרט הטוב ביותר, וגם בחמישה פרסים אחרים – במאי, שחקנית, צילום, מוזיקה ועיצוב. דווקא את פרס השחקן הטוב ביותר, שיש סיכוי טוב מאוד שז'אן דוז'ארדן ייקח באוסקר, הוא הפסיד במגרש הביתי לעומר סי, מהלהיט הענק "מחוברים לחיים" ("Intouchables"). "פרידה" לקח את פרס הסרט הזר.

רשימת הזוכים המלאה


בינתיים, בצד השני של העולם ובטקס שעוסק כביכול בתחום שונה לחלוטין, התוצאות היו דומות להפליא. גם בפרסי האינדיפנדנט ספיריט לסרטים עצמאיים זכה "הארטיסט". והוא זכה גם בפרסי הבמאי, השחקן והצילום. "פרידה" לקח את פרס הסרט הבינלאומי, שזה כמו סרט זר, רק בלי מגבלת השפה (וזה קצת מוזר, בעצם: למה "הארטיסט" לא היה בין המועמדים לפרס הזה?).

עד היום עוד לא קרה שסרט שזכה באינדי-ספיריט קיבל יום למחרת גם אוסקר. זה כנראה הולך להשתנות בקרוב מאוד.

"הערת שוליים" היה מועמד לפרס התסריט באינדי-ספיריט, אבל באופן לא מפתיע הפסיד אותו ל"היורשים". בקיצור, חלק גדול מהזוכים כאן היו כאלה שעשויים לזכות גם באוסקר, וקשה לומר אם זה מעיד על כוחם העולה של הסרטים העצמאיים, או על כך שהפרס הזה הולך והופך מיותר.

רשימת הזוכים המלאה


עד היום היה נהוג ש"פרסי" הראזי לסרטים הגרועים של השנה מחולקים יום אחד לפני האוסקר. מסיבה לא ברורה, החליטו בארגון "פטל הזהב" לשנות את המנהג הזה, ומהשנה הם רק מכריזים על המועמדים יום לפני האוסקר, ועל הזוכים הם יכריזו באחד באפריל. לחכות לחודש הרביעי של השנה כדי לחלק פרסים, גם אם פרסי-בדיחה, לסרטי השנה שעברה? הא? אם הם ימשיכו ככה, אנשים עלולים לא לקחת את הראזי ברצינות.

לפרס הסרט הגרוע ביותר מועמדים "רובוטריקים 3", "דמדומים 4", "סילבסטר בניו יורק", "ג'ק וג'יל", ומשהו שנקרא "Bucky Larson: Born to be a Star", שלא הוקרן בארץ וטוב שכך. רשימה מכובדת ומייצגת למדי.

ההישג ההיסטורי של השנה בראזי שייך לאדם סנדלר, שקיבל 11 מועמדויות על שלושה סרטים שונים: הוא מועמד לפרס השחקן הגרוע ביותר על "ג'ק וג'יל" ו"לזרום עם זה"; השחקנית הגרועה ביותר על "ג'ק וג'יל" (בקטגוריה זו הוא מתחרה בין השאר מול מרטין לורנס ושרה פיילין); יש לו חלק בשתי מועמדויות בקטגורית "הצמד הגרוע ביותר"; הוא לוקח חלק במועמדות ל"האנסמבל הגרוע ביותר" על "ג'ק וג'יל"; כתסריטאי שותף, הוא מועמד לפרס התסריט הגרוע ביותר על "ג'ק וג'יל" ו"באקי לארסון"; וכמפיק, הוא מועמד בזכות שני הסרטים האלה גם בקטגורית הסרט הגרוע ביותר ו"ההמשך, רימייק או העתקה הגרועים ביותר", שהיא קטגוריה טפשית מאוד, אבל למה אתם מצפים מהראזי.

לרשימת המועמדים המלאה


פיייייייו. נדמה לי שגמרנו, לא? אם לא סופרים את טקס הכרזת הזוכים בראזי, עונת הפרסים – שהתחילה מעניינת, ונגמרה חדגונית לחלוטין ובשחור-לבן – נגמרה. הלילה אוסקרים! אני אעדכן כאן בלייב את הזוכים בעוד הם מוכרזים, כתבת סיכום תעלה מאוחר יותר.