ביקורת: מדגסקר 3: מקרקסים את אירופה

אף אחד לא רוצה שהסדרה הזאת תיגמר כבר יותר מהאנשים שעושים אותה
שם רשמי
מדגסקר 3: מקרקסים את אירופה
שם לועזי
Madagascar 3: Europe's Most Wanted
סרט מס' 3 בסדרת מדגסקר

אז בסרט השלישי בסדרת "מדגסקר", האריה, הג'ירפה, הזברה וההיפופוטמית מגיעים למונטה קרלו, ו-

סטופ. רגע. עצרו כאן. יש לי שאלה.

איך בדיוק הם מגיעים למונטה קרלו?

זהו, שהסרט לא טורח להסביר את זה. אפילו לא במילה. רגע אחד הדמויות נמצאות אי שם בערבות אפריקה, איפה שהם נשארו בסוף הסרט הקודם, ורגע אחר כך הם מול חופי מונטה-קרלו, יחד עם הלמורים. על מה שקרה בין לבין אני לא יודע יותר מכם. הנוסחה מחייבת להביא את צוות החיות (כולל הפינגווינים. והקופים) למקום חדש, וחבל לבזבז זמן יקר בהסברים איך או למה הם נמצאים שם. עכשיו, לא שכחתי ש"מדגסקר" היא סדרת סרטי אנימציה לילדים, שריאליזם לא נמצא בשום מקום בסולם העדיפויות שלה, ולהצביע על חורים בעלילה זה מטופש כמו להצביע על כך שבמציאות פינגווינים לא מדברים. באגס באני יכול להיות בקוטב הצפוני בסרטון אחד ובאוסטרליה בסרטון הבא, אחרי שפנה שמאלה בטעות באלבקורקי, ואף אחד לא מתלונן על קשיים בסיספונד. בקיצור, זה לא "פרומתאוס" כאן.

ובכל זאת, אנחנו מדברים כאן על סדרה שהציר העלילתי הראשי שלה, עוד מהסרט הראשון, היה בעיה גיאוגרפית: אני כאן, ואני רוצה להיות שם. הם נמצאים במדגסקר, והם רוצים לחזור לניו יורק. אם אפשר לעבור למונטה קרלו במחי "ואז הם שם" חסר הסבר אחד, מה מונע מהם להגיע לניו יורק בדיוק באותה הצורה?

שינוי המקום המסתורי הזה הוא לא חור בלתי נסלח בעלילה, הוא רק מדגים היטב דבר אחד: אף אחד לא הזיע על התסריט הזה. היה צריך לעשות עוד סרט על החיות ממדגסקר, אז שמו אצבע על מקום אקראי בגלובוס. יצא אירופה. זרקו חץ על רשימת התבניות העלילתיות העייפות ביותר בסרטי ילדים. יצא זאת שבה הגיבור ממציא שקר לגבי עצמו כדי להצטרף לאיזו חבורה, ובסופו של דבר זה מתגלה וכולם כועסים עליו. היה צריך דמויות חדשות של חיות. מישהו אמר "קרקס". היה צריך בדיחות, אז נתנו לפינגווינים וללמורים לעשות בדיוק את אותם הדברים שהם עשו בסרטים הקודמים, ובשאר הזמן זרקו חיות באויר. זה תמיד עובד.

במהלך ההקלטה כריס רוק, שמגלם את הזברה, שר (אילתר?) מעין שיר שהולך ככה: "טה טה טדדדדה טה קרקס טה טה טדדדדה טה אפרו קרקס אפרו קרקס אפרו נקודות נקודות אפרו". בהקרנות המבחן התגלה כנראה שילדים,משום מה, נורא צוחקים מזה, אז דחפו את השיר הזה לכל פרסומת לסרט והשתמשו בבדיחה (אם אפשר לקרוא לזה ככה) הזאת בסרט שוב ושוב. ושוב. ובכותרות הסיום. קרקס. אפרו.

הפינגווינים הצבאיים, שהיו הדבר הכי מבריק ב"מדגסקר" הראשון, הופיעו מאז בסרט השני ובסרטון קצר ובסדרת טלויזיה משלהם, וכמובן, בדרך הבדיחה נשחקה עד אפס. את תפקיד הבדיחה הטובה בסרט תופסת קפטן שנטל דובואה, ציידת חיות צרפתיה מרושעת, בקולה של פרנסס מקדורמנד (אם תראו את הסרט בגירסה האנגלית). היא לא נמצא בשום מקום שקרוב למבריק, אבל היא די מצחיקה לפעמים.

הסרט מוקרן בתלת-מימד, כמו כל סרט אנימציה מאז "מדגסקר" הקודם. זה מאוד לא מפתיע. מה שכן מפתיע זה שהסרט משוכנע משום מה שהוא סרט התלת-מימד הראשון אי פעם. אני לא יודע כמה פעמים במהלך הסרט חיה כלשהי נזרקת לכיוון המסך ומוציאה את הראש החוצה (וואו! זה תלת-מימד!) כשהיא עושה פרצוף למצלמה, אבל זה רק משום שהפסקתי לספור בסביבות הפעם ה-50. כנראה שהאנימטורים המסכנים היו כלואים באולפן בארבע השנים האחרונות, לא ראו אף סרט ולא שמו לב שהקטע הזה התיישן עוד בזמן "מפלצות נגד חייזרים" והיום כבר לא מרגש אף אחד.

כל זה לא אומר ש"מדגסקר 3" הוא סרט איום ונורא. הוא נועד להיות משהו שאפשר לבהות בו בחברת ילדים בקיץ, וזה בדיוק מה שהוא. אני בטוח שילדים בעלי סטנדרטים לא גבוהים מדי ייהנו מאוד. יש בו גם רגעים מצחיקים, אם כי לא מספיק. צריך לזכור שסרט של דרימוורקס על טייס אוטומטי עדיין עדיף בהרבה על הרוב המוחלט של סרטי האנימציה הזולים והעלובים שמציפים את בתי הקולנוע כל קיץ. אבל זה לא סרט שיש סיבה כלשהי לראות אם אין לכם ילדים ויש לכם מזגן.

יש חדשות טובות: על פי העלילה, נראה ש"מדגסקר 3" הוא הסרט האחרון בסדרה. ועוד יותר טוב- זה סרט ההמשך האחרון של דרימוורקס למשך הרבה זמן. בשנתיים הקרובות הם יוציאו שורה של סרטים חדשים, שאולי יהיו טובים ואולי לא, אבל לא יהיו שידור חוזר של סרטים שהם כבר עשו. דרימוורקס הוא אולפן אנימציה טוב. נראה שיש שם הרבה אנשים יצירתיים ומוכשרים, שממש רוצים לעשות דברים מעניינים יותר, אבל תקעו אותם ב"מדגסקר 3". אז הם עיגלו פינות, קיפלו אוהלים וסגרו את העסק כמה שיותר מהר ובמינימום השקעה. אני לא מאשים אותם.