לא, מטריקס 4 ו-5 לא בדרך.

אל תאמינו לכל מה שאתם קוראים באינטרנט.

מחר מתפרסמות המועמדויות לאוסקר, עוד לא כתבתי את הביקורת על "פייטר", יש לי משטרת הפוטושופ ועוד מיליון דברים לעשות, אבל עכשיו אני צריך להקדיש זמן לכתוב על שטויות. אני לא אוהב שזה קורה.

יכול להיות שקראתם היום באינטרנט שקיאנו ריבס אמר שהוא עומד לככב בשני סרטי "מטריקס" חדשים. אם לא היום, תקראו את זה מחר. זה בטח יופיע בכל העתונים הישראליים. היום הידיעה הופיעה, משום מה, ב"140" (ממתי הם מדווחים על חדשות קולנוע?), שמצטטים את הגארדיאן, שמצטט את Aint It Cool News. ואת מי AICN מצטטים? את אל נינו. מי זה אל נינו? אף אחד לא יודע. מישהו. הוא כתב מייל ל-AICN, ולכן AICN פרסמו אותו, כי הם אתר כזה שמפרסם שמועות מאנשים אלמוניים בלי לבדוק אותן. במילים אחרות, כל העניין מבוסס על דיווח אלמוני שלא נבדק על ידי אף אחד ורמת האמינות שלו כסיפור עיתונאי היא 0 עגול. אבל איפשהו בדרך העסק איבד את סימני השאלה. הכותרת בגארדיאן עוד היתה מסוייגת ("Keanu Reeves sees Matrix 4 and 5 on horizon, website claims"), אבל ב"140" זה כבר הפך לעובדה בשטח. קיאנו אמר.

בואו נראה מה בדיוק הוא אמר, לפי הדיווח ב-AICN, ועד כמה זה אמין.

"אל נינו" טוען שהוא נכח בהרצאה של קיאנו ריבס באוניברסיטת הבית ספר של לונדון לאמנויות הבמה (London school of performing Arts university). קיאנו אמר שהוא נפגש עם הוושאבסקים, שהשלימו עבודה על טריטמנט לשני סרטים שמתרחשים בעולם המטריקס, שבהם הוא יחזור לתפקיד ניאו. אני לא נפגשתי עם קיאנו ריבס ולא עם הוושאבסקים לאחרונה, ואני לא יודע מה הם כותבים בזמנם החופשי, אבל נשמע מאוד מוזר שהם ישקיעו את זמנם בניסיון ליצור פרוייקט כזה. קודם כל – איך ממשיכים את "מטריקס"? האופן שבו הסרט השלישי נגמר גרם לכך שיהיה קשה להמשיך את הסדרה, ועוד יותר קשה להמשיך אותה עם ניאו. ואפילו אם הטריטמנט באמת קיים – הם צריכים לשכנע אולפן כלשהו להשקיע בו, וזה יהיה קשה. כידוע, העולם לא זוכר באהבה רבה את "מטריקס Revolutions".

עוד טוען קיאנו, לטענתו של אל ניניו, שהאחים זה עתה מכרו את התסריט היקר ביותר בהיסטוריה לאולפני האחים וורנר, ב-5 מיליון דולר. זוהי גירסה עתידנית לסיפור רובין הוד, שבה יככב וויל סמית. עד כמה זה נשמע סביר? האחים וושאבסקי כרגע נמצאים בסטטוס של יוצרים כושלים. המשכי "מטריקס" שלהם איכזבו. "ספיד רייסר" היה כישלון ענק. "Ninja Assassin", שהם הפיקו, היה גם הוא כישלון. ואפילו בימים הכי טובים שלהם, תסריט לא היה הצד החזק של האחים. "מטריקס" הוא סרט נהדר, אבל דיאלוגים ברמה של "הרשת החברתית" אין בו. מי הדביל שישלם לוושאבסקים, מכל האנשים בעולם, 5 מיליון דולר על תסריט? ומכל הדברים בעולם – על רובין הוד? רובין הוא הוא מסוג הדמויות שחוזרות לקולנוע בגירסה חדשה כל כמה שנים, אבל השנה כבר יצא סרט אחד שנשא את שמו. וזה לא היה מוצלח. צריך לתת לו כמה שנים להתקרר לפני שמישהו ישקול שוב לעשות סרט שקשור לרובין הוד.

אז הסיפור שקיאנו מספר נשמע מאוד לא סביר, אבל הכל יכול להיות. רק שברגע שנכנסו לתמונה כמה עיתונאים מהסוג שגם עושה את העבודה שלו, כלומר בודק עובדות, העניין נהיה עוד יותר קלוש. קודם כל, אין מקום כזה, "London school of performing Arts university". יש "London International School of Performing Arts"', שזה דומה, רק שקיאנו ריבס לא נכח שם בימים האחרונים או בכלל. ואחרי שמישהו (IndieWIRE) טרח לשאול את הנציגים של קיאנו עצמו, הם הסבירו שקיאנו ריבס אפילו לא היה בלונדון, לא נאם ולא סיפר שום דבר מכל מה שדווח כאן.

דברים כאלה קורים כל הזמן, אבל זה תמיד מעצבן אותי. הסטנדרט ל"עתונות" היום הוא כזה שסיפור מצוץ לחלוטין מהאצבע מדווח בכל העולם כאילו הוא עובדה מוגמרת, רק משום שעיתונאים עצלנים מסרבים להשקיע מאמץ בבדיקה או להפעיל שיקול דעת. יכול להיות שלמרות הכל יש לאחים וושאבסקי תכנית לעשות המשך ל"מטריקס" בשלב כלשהו, אבל לא הייתי בונה על זה.