משימה בלתי אפשרית 3

במקור: Mission: Impossible III
במאי: ג'יי. ג'יי. אברמס
תסריט: ג'יי. ג'יי. אברמס, אלכס קורצמן, רוברטו אורקי
שחקנים: טום קרוז, פיליפ סימור הופמן, מישל מונהאן, קרי ראסל, וינג ראמס, מגי Q, ג'ונתן רייס מיירס, בילי קרדאפ, לורנס פישברן

כמו 'משימה בלתי אפשרית 3', אני אתחיל מהסוף. בדומה לכוכב הסרט בסצינת הפתיחה, גם אני לפות לכיסא, מזיע ומתוח. כשאתם נמצאים במצב כזה, המוח שלכם לא יכול שלא להתרוצץ. להתחיל לחשוב. איך בדיוק הגעתי לכאן?

אית'ן האנט (טום קרוז) הוא כבר לא סוכן שטח. את שעות העבודה שלו בארגון הביון בעל השם הבלתי-אפשרי "כוח משימה בלתי-אפשרית", הוא עושה קרוב לבית. קשה להאמין, אבל אית'ן האנט הפך לג'ובניק: מאמן של סוכני כמב"א עתידיים. יש לכך סיבה טובה. אית'ן רוצה להקים משפחה, עם ארוסתו הטריה ג'וליה (מישל מונהאן, 'קיס קיס בנג בנג'), והחיים הללו לא מסתדרים כל כך טוב עם דילוגים ברחבי הגלובוס, משחק במסכות מגומי וצניחה ממסוקים דרך גגות תוך ירי בנשק אוטומטי.

אבל אז המפעיל של אית'ן, דקלאן, קורא לו למשימה אחת נוספת. מתברר כי הסוכנת הראשונה שאית'ן שלח לפעילות מבצעית נתפסה על ידי אנשיו של סוחר נשק בשם אוון דוויאן (פיליפ סימור הופמן, 'טרומן קפוטה' ו'טוויסטר'. נחשו במה הוא מתגאה יותר). כצפוי, הטיסה לברלין על מנת לחלץ את הסוכנת היא רק יריית הפתיחה במאבק בין אית'ן לאוון. לפני שהסרט יגיעו לקיצו, יבקרו אית'ן וחבריו בשלל נקודות ברחבי הגלובוס, יירו במגוון רחב של כלי נשק, ישתמשו במגוון עוד יותר מרשים של גאדג'טים מגניבים, ויפוצצו דברים כיאה לכוח של סוכנים מיוחדים עם מאגר בלתי מוגבל של חומרי נפץ.

ג'יי. ג'יי. אברמס, הבחור שהמציא את 'זהות בדויה' ו'אבודים', מצליח להפציע כאן בגדול גם בתור במאי של סרטי בלוקבאסטרים. הבעיה היחידה היא שדווקא התחום שבו יש למר אברמס ניסיון מ'זהות בדויה', ההתעסקות בחייהם הכפולים של סוכנים חשאיים, מצליח להאט קצת את הקצב. בסדר, הבנו את הקטע – לסוכנים חשאיים קשה עם כל נושא הזוגיות: בתור סוכנים, זה הופך אותם לפגיעים, ובתור בני זוג, זה מוסיף חוסר אמון הכרחי לקשר. אבל גם אם ההתעסקות בנושא הזה נעשית בצורה טובה (ובסך הכל, בסרט היא נעשית בצורה טובה למדי), הוא פשוט מאוס. אחרי שכבר הופיעה בלפחות בלוקבאסטר אחד בשנה, הזוגיות של סוכנים חשאיים כבר לא מחדשת לנו שום דבר.

אבל פרט לקטעים המתעסקים בחייו האישיים של האנט, הסרט לא עוצר למנוחה לרגע. 'משימה בלתי אפשרית 3' מוסיף לסדרת הסרטים משהו חדש, שאולי היה מרכזי בסדרת הטלוויזיה המקורית, אבל נעדר כמעט לחלוטין מהסרטים הקודמים: הצוות. ההמונים שטורחים להכתיר את אית'ן האנט לג'יימס בונד החדש מפספסים את הנושא הזה: אית'ן האנט לא פועל לבד – יש לו עוד שלושה אנשי צוות (מתוכם שניים ממוצא אתני שונה משלו) וחנון מחשבים אחד לסמוך עליו בבית. ההתנהלות הזו הופכת את הכל למעניין יותר, דינמי יותר, זורם יותר. תקראו לזה איך שתרצו, אבל פשוט כיף יותר להסתכל על המשימות בהן מתמקד הסרט בצוות המתאם את פעולותיו בקפידה, במקום לעקוב בהערצה אחרי גיבור עשוי ללא חת אחד.

וזה מחזיר אותנו לסוף. לתמונה מתחילת הביקורת, של הצופה המזיע הלפות לכיסא הקולנוע, לופת את ידיות הכסא כאילו חייו תלויים בכך. אפשר להתלונן על עוד כל מיני שטויות קטנות ב'משימה בלתי אפשרית 3'. הוא מאוד מופרך, למשל ("נו, באמת! מסוק לא יכול לעשות כזה דבר!"), אם כי לא ברמה שמתקרבת לזו של הסרטים הקודמים בסדרה. הוא גם יותר ממזכיר, במספר מובנים, את פרק הפתיחה של 'זהות כפולה' (ואכן, לא התפלאתי לגלות שלאברמס היתה יד בתסריט) או את העונות האחרונות של '24'. אבל על הדברים האלה חשבתי רק אחרי שיצאתי מאולם הקולנוע. הסרט עצמו הוא שעתיים כל כך מותחות, עד שאם הן היו נמשכות רק עוד קצת, סביר להניח כי הייתי מתמוטט מלחץ דם גבוה.

וכשהעובדה היחידה הזאת מרחפת באוויר, באמת שלא צריך להגיד שום דבר נוסף. השחקנים אולי לא מדהימים, אבל כולם משחקים מספיק טוב בשביל לא לשבור את האשליה, וזה בהחלט מספיק (ונו, טוב, פיליפ סימור הופמן לא יקבל עוד אוסקר על הסרט הזה, אבל הוא עושה נבל נהדר). הסרטים הקודמים בסדרה היו אולי ממוצעים מינוס (עם דגש על ה"מינוס"), אבל לא צריך לראות אותם לפני שמגיעים לראות את הסרט הזה. ולבסוף, האקשן של 'משימה בלתי אפשרית 3' הוא לפרקים קצת קופצני מדי, וקצת קשה להבין מי נלחם נגד מי, ואיפה הוא עומד. אבל רק קצת.

אז אפשר להתלונן, ואני מניח שיהיו כאלה שעוד יעשו את זה, אבל אני לא אנסה אפילו להעמיד פנים שחצי מהתלונות הללו הזיזו לי כשצפיתי בסרט. 'משימה בלתי אפשרית 3' הוא סרט המתח הטוב ביותר שיצא לי לראות בקולנוע מזה זמן רב, והוא מציב רף שלבלוקבאסטרים הבאים שיגיעו לקולנוע בחודשים הקרובים יהיה קשה לעמוד בו.