סרט העשור על עין הדג: הגמר

מ-2010 ועד 2019: אלה הם סרטי העשור של עין הדג.

ככה קבעתם: ג'יי. קיי. סימונס הוא הופעת העשור. לא ששאר ההופעות לא טובות בדרכן ומוצלחות, אבל רק אחד מהם טרח וזרק כיסאות על מיילס טלר, ולכן הוא הטוב מכולם. אז עכשיו, אחרי שבחרנו את הופעת העשור, והסתכלנו על הסרטים שכמעט נכנסו לסרט סרט העשור, הגיע הזמן לבחור – מי הוא סרט העשור?

סרט העשור על עין הדג:

מס' מצביעים: 742

Loading ... Loading ...

316 סרטים היו בסקר העשור, ומכיוון שהיה מדובר בסקירה של עשור, המצב היה קצת שונה – אין אף סרט שאף אחד לא ראה, ולעומת זאת הסרט שקיבל הכי הרבה קולות "לא אהבתי" הוא ממש לא (ככל הנראה) הסרט הגרוע של העשור. אז בוא נצלול לסטטיסטיקה, מפרספקטיבה קצת יותר רחבה וקצת שונה:

"החיים בזמן מלחמה" הוא הסרט שהכי פחות אנשים ראו בסקר – 11 אנשים דירגו אותו בסך הכל (לא כולל דירוגי "לא ראיתי" ו"רוצה לראות"). לעומת זאת, "התחלה" הוא הסרט שהכי הרבה אנשים כן ראו, עם 341 אנשים שדירגו אותו לכאן ולכאן.

בסקר העשור השנה נוספה אופציית ה"רוצה לראות". כמו שהיה אפשר לנחש, רוב האנשים השתמשו בה כדי לסמן סרטים מ-2019, ולכן "האירי", "רצח כתוב היטב", "פרזיטים", "לשבור את הקרח 2", ו"המגדלור" הם המובילים במדד הזה. אם מנפים את שנת 2019, חמשת הסרטים שאנשים הכי רוצים לראות הם "12 שנים של עבדות", "אוקג'ה", "בלייד ראנר 2049", "אור ירח" ו-"סטאלין מת!". אף אחד לא סימן שהוא רוצה לראות את "הנוקמים".

שישה סרטים לא קיבלו הצבעת "לא אהבתי" אחת. והם, על פי סדר המדרגים שלהם, מהגבוה לנמוך: "רצח כתוב היטב", "פרידה", "המצוד אחרי אנשי הבר", "בליינדספוטינג", "ממלכת החיות" ו"דטרויט". בקצה השני, 26 סרטים לא השתתפו באף חמישייה של אף אחד. כל הסרטים דורגו "ככה-ככה" או "אהבתי", לפחות על ידי אדם אחד.

הסרט שהכי הרבה אנשים סימנו "לא אהבתי" (מבין סרטי העשור, אני אציין בשנית) הוא "תור: העולם האפל" ואחריו צמד סרטי "ההוביט" הראשונים. הסרט שהכי הרבה אנשים סימנו "ככה-ככה" הוא "אנטמן", ואחריו "הנוקמים: עידן אולטרון" ואז "אמיצה".

השנה הכי גרועה בעשור האחרון, כך מסתבר, היא 2011. רק סרט אחד נכנס לרשימת 55 הסרטים ("הערת שוליים"), למרות ש"ברבור שחור" טכנית שוחרר בארץ ב-2011, אז אפשר אולי להתגמש על שניים. השנה הכי טובה היא 2014, עם 11 סרטים ב-55 הסרטים של עין הדג.

כפי שניתן היה לצפות, הזמן עושה את שלו – הרבה סרטים שזכו בפרס סרט השנה בזמן אמת זכו למקומות נמוכים יותר מסרטים אחרים באותה שנה. "וויפלאש" ו"אפס ביחסי אנוש" עקפו את "שומרי הגלקסיה", שזכה ב-2014; "ממלכת אור הירח", "הנוקמים", ו"הפשיטה" עקפו את "עלייתו של האביר האפל"; ו-"תברח", "בלייד ראנר 2049", ו"לוגאן" עקפו את "דנקרק" שזכה ב-2017.

בשאלת במאי העשור, שוב אנחנו נתקלים בסוגיה איך סופרים. אני חושב שבלתי אפשרי לערער על ההישג של דמיאן שאזל שהצליח להכניס שני סרטים לעשיריית עין הדג, אבל מבחינה מספרית, 3 במאים עוקפים אותו עם 3 סרטים ברשימה היותר גדולה: האחים רוסו, אדגר רייט וכריסטופר נולאן שניהם נמצאים עם סרט אחד בעשירייה ושניים בחוץ. אז מי במאי העשור? תחליטו אתם.

הרבה צמדים יש בעשירייה: צמד סרטים מ-2019, צמד סרטים מ-2010, צמד סרטים מ-2015, צמד סרטים מ-2014, צמד סרטים של דמיאן שאזל, צמד סרטי אנימציה (ששניהם זכו בפרס האוסקר לסרט המצוייר הטוב ביותר), צמד סרטים בכיכוב ספיידרמן, צמד סרטי גיבורי על (שהם בעצם אותו צמד), צמד סרטים עם טום הארדי, צמד סרטים עם ג'יי. קיי סימונס, צמד סרטים עם כריס אוונס וברי לארסון, צמד סרטים שלא דוברים אנגלית, צמד סרטים שהופיעו גם בסקר הופעת העשור וגם בסקר סרט העשור (שניהם של דמיאן שאזל, אגב) וצמד סרטים שזכו במספר הגדול ביותר של האוסקרים בטקס שלהם (אבל לא בפרס הסרט הטוב ביותר). בשביל להרוס את תימת הצמדים, יש שלושה סרטים מוזיקליים ברשימה: צמד סרטי דמיאן שאזל, ו"סקוט פילגרים".

נפקדים בצורה מרשימה הם סרטי "מלחמת הכוכבים". שני הסרטים הראשונים בטרילוגיה היו בעשירייה, אבל אף אחד לא התקרב ל-55 המקומות הראשונים). סרטים שלא הופצו בארץ זכו לנציגות חביבה, אם כי לא בעשירייה, ואף אחד מהסרטים שהוכנסו במיוחד לצורך הסקר לא התברגו גבוה מדי. הכי גבוה היה "המצוד אחרי אנשי הבר", במקום 78.

הסקר ייסגר ביום ראשון הבא, ה-8.3, ואז נסכם את סיכום העשור והאתר יחזור למתכונת רגילה, אם יש דבר כזה בכלל.