סרט השנה 2010: סקר הגמר

עשרה סרטים נכנסים. אחד יוצא. אתם תחליטו.

כל שנה, כבר עשר שנים, אנחנו עושים את זה: סקר סרט השנה של עין הדג. כך זה עובד, למקרה שאתם לא מכירים: אנחנו עורכים סקר מקדים שבו מועמדים כל סרטי השנה; עשרת הסרטים שזוכים במרבית הנקודות עולים לגמר. 360 איש שלחו דירוגים לסקר המקדים השנה, ועל פי הבחירה שלהם הגיעו לגמר עשרת הסרטים האלה, מהם אתם מוזמנים לבחור עכשיו את –

סרט השנה של עין הדג לשנת 2010:

מס' מצביעים: 828

Loading ... Loading ...

כאמור, הסרטים שהגיעו לעשרת המקומות הראשונים בסקר המקדים הגיעו לגמר. הסרטים הבאים אחריהם, בסדר יורד, הם:

11. מופע הפלאים של דוקטור פרנסוס
12. פלונטר
13. תלוי באויר
14. מטען הכאב
15. RED
16. שרלוק הולמס
17. סרט לבן
18. סופר הצללים
19. פעם הייתי
20. אני אוהב אותך, פיליפ מוריס
21. גנוב על הירח
22. פרשס
23. גנב עירוני
24. הדקדוק הפנימי
25. החיים בזמן מלחמה
26. נביא
27. מצ'טה
28. הילדים בסדר
29. אף אחד לא מושלם (Mr. Nobody)
30. מגה-מח

ועוד סטטיסטיקה:

  • 212 סרטים היו ברשימת המועמדים (וכן, אני מודה ומתנצל: היו סרטים בודדים שנשכחו מחוץ לרשימה בטעות, בינהם "סטפ אפ 3", "מה קרה בבאליבו" ו"יום החצאית". כולם זוכים בסלמון של ספק). הרשימה כללה את כל הסרטים (כלומר, כמעט כולם, כאמור) שהוקרנו מסחרית בבתי הקולנוע השנה, ומספר סרטים נוספים, שלא הוקרנו בארץ, שאותם הציעו הגולשים בכתבת "הסרטים הכי טובים (שלא הוקרנו בארץ) השנה". "מר שועל המהולל" הוא הסרט הראשון בתולדותינו שנכנס לעשיריה למרות שלא הוקרן בבתי הקולנוע בארץ באופן סדיר. שני סרטים נוספים כאלה – "אף אחד לא מושלם" ו"מצ'טה" – נכנסו לרשימת ה-30.
  • מבין 212 הסרטים המועמדים היו רק שבעה שלא קיבלו שום דירוג, לא לטוב, לא לרע ולא לככה-ככה. 132 סרטים קיבלו לפחות 10 דירוגים; 23 סרטים קיבלו לפחות 100 דירוגים. 102 סרטים זכו להיכלל בחמישיה הנבחרת של מדרג אחד לפחות.
  • הסרט הבינוני של השנה – זה שקיבל הכי הרבה דירוגי "ככה-ככה" – הוא "איירון מן 2". אחריו "אליס בארץ הפלאות" (שוב), "שרלוק הולמס" ו"הנסיך הפרסי".
  • גם השנה הרשימה היא אמריקאית-הוליוודית לגמרי. הסרט הגבוה ביותר ברשימה שאינו דובר אנגלית הוא "סרט לבן", במקום ה-17. הסרט הישראלי המדורג הכי גבוה הוא "פעם הייתי", במקום ה-19. אחריו מדורגים "הדקדוק הפנימי", "המדריך למהפכה", "התגנבות יחידים" ו-"כלבת".
  • העשיריה המובילה כוללת סרט אחד שלא קיבל אפילו הצבעת "לא אהבתי" אחת. זאת הפעם הראשונה מאז שאנחנו משתמשים בשיטת הדירוג הנוכחית שבה סרט כלשהו מגיע להישג הזה.
  • זו היתה שנה טובה לבמאים חוזרים. חמישה מבין עשרת הסרטים שייכים לבמאים שכבר הכניסו בעבר סרטים לעשיריות השנתיות. עבור מתיו ווהן, מרטין סקורסזה, ווס אנדרסון ולי אונקריץ' זו היתה הפעם השניה. באשר לכריסטופר נולאן, זה כבר סיפור שונה לגמרי: "התחלה" הוא הסרט החמישי שהוא מכניס לעשיריות השנתיות בתוך עשר שנים (אחרי "ממנטו", "באטמן מתחיל", "יוקרה" ו"האביר האפל"), ובכך הוא משאיר מאחור את פיטר ג'קסון וסטיבן ספילברג והופך לבמאי שהכניס הכי הרבה סרטים לעשיריות שלנו.
  • היחידים שההישג שלהם מתעלה על זה של כל במאי בודד הם פיקסאר, שגם השנה הכניסו כהרגלם סרט לעשיריה – השביעי שלהם.
  • מתברר שטעיתי לגמרי בכך שכללתי את "מופע הפלאים של דוקטור פרנסוס" ברשימת הסרטים ש(כנראה) לא ראיתם השנה, כי תוצאות הסקר מוכיחות שרבים מאוד מכם דווקא כן ראו אותו.

בעוד שבוע: סקר הופעות השנה.