סרט השנה 2011 של עין הדג: סקר הגמר

עשרת הסרטים הטובים של השנה לפי בחירת גולשי "עין הדג" מחכים להכרעה הסופית

עבדנו, סיכמנו, ערכנו קדם-קדם סקר וקדם-סקר, עם השתתפות שיא – מעל 500 איש השתתפו השנה בסקר המקדים, ודירגו את הסרטים החביבים עליהם מבין כל הסרטים שהוקרנו השנה בארץ, וכמה שלא הוקרנו. כל אחד מהמשתתפים דירג בממוצע 26 סרטים וחצי. ובסופו של דבר, בפעם ה-11, הנה זה: עשרת הסרטים שקיבלו את מרבית הקולות בסקר המקדים, ומועמדים עכשיו לבחירתכם.

סרט השנה של עין הדג לשנת 2011:

מס' מצביעים: 959

Loading ... Loading ...

הסקר ייסגר ביום חמישי בחצות.

הנוכחות של כמה מסרטי העשיריה היתה ברורה כבר מהרגעים הראשונים של ההצבעה, אבל המרוץ על המקומות האחרונים בה היה צמוד בטירוף. חמישה סרטים שונים התחלפו בתפקיד הסרט העשירי ברשימה, וההכרעה בין המקום העשירי וה-11 היתה על חודו של קול אחד. אם הסקר היה נסגר כמה שעות מוקדם יותר (או מאוחר יותר?), הרכב הסרטים בעשיריה היה שונה.

אבל ככה זה בחיים. אחרי העשיריה הגדולה, הסרטים שהגיעו למקומות הבאים הם:

11. קר עד העצם
12. החבובות
13. מלנכוליה
14. טיפש, מטורף, מאוהב
15. בלו ולנטיין
16. פייטר
17. שרלוק הולמס: משחק הצללים
18. 50/50
19. סופר 8
20. העור בו אני חי
21. קוד מקור
22. חצות בפריז
23. מאניבול
24. העזרה
25. לוחם
26. משימה בלתי אפשרית: קוד הצללים
27. האנה
28. ממלכת החיות
29. סאבמרין
30. עץ החיים

ועכשיו הקטע החביב עלי: הערות, פרשנויות וסטטיסטיקות.

רשימת המועמדים, של כ-250 סרטים, כללה את כל הסרטים שהוקרנו מסחרית בארץ, ומספר סרטים נוספים, שלא הוקרנו בארץ (או הוקרנו במסגרת מצומצמת בלבד) שהוצעו על ידי הגולשים בכתבת "הסרטים הכי טובים (שלא הוקרנו בארץ) ב-2011". אבל רק סרט אחד כזה הגיע אל 30 המקומות המובילים: "סאבמרין". מלבדו, הסרט שלא הוקרן בארץ שקיבל את הציון הגבוה ביותר הוא "טאקר ודייל נגד כוחות הרשע". יש לציין ש"127 שעות", שנכנס לעשיריה, היה במשך זמן רב בסטטוס של "לא הוקרן בארץ", וגם כשהוקרן לבסוף זה היה באופן מצומצם.

ראיתם את "הפופינים בממלכת השמש" או את "נגיעה"? זה בסדר, גם אף אחד אחר לא ראה. אלה שני הסרטים היחידים שלא קיבלו אפילו דירוג אחד, לטוב או לרע.

מה היה הסרט הכי פחות אהוב של השנה? תלוי איך מסתכלים על זה. "סאקר פאנץ'" קיבל יותר דירוגי "לא אהבתי" מכל סרט אחר, אבל היו גם רבים (יחסית) שכן אהבו אותו; בשיקלול הדירוגים החיוביים והשליליים, הסרט שקיבל את הציון הנמוך ביותר הוא דווקא "גרין לנטרן". אחריו, לפי הסדר: "אני מספר ארבע", "רובוטריקים 3", "התייר" ו"פלישה עולמית: קרב לוס אנג'לס".

ועוד בעניין סרטים גרועים במיוחד, הסרט "סשן" בכיכובה של בר רפאלי (היה דבר כזה) זכה להישג נדיר: מתשעת האנשים שדירגו אותו, הוא לא קיבל אפילו דירוג אחד הגבוה מ"לא אהבתי". אפילו "ככה-ככה" אחד לרפואה לא היה. נשמע מרשים, אני חייב לראות את זה.

הסרט הבינוני של השנה, זה שזכה לרוב מוחץ של דירוגי "ככה-ככה", הוא "שודדי הקאריביים: זרמים זרים". במקומות השני והשלישי נמצאים שני קרובי משפחה – "תור" ו"קפטן אמריקה". ובכל זאת אנשים מחכים בקוצר רוח ל"הנוקמים".

ואם מדברים על שודדי הקאריביים: "זרמים זרים" היה הסרט הראשון בסדרה שלא נכנס לעשיריה (או לעשרימיה, או לשלושימיה, אם כבר מדברים), אחרי שכל שלושת סרטי הטרילוגיה המקורית הגיעו לגמר בשנים שבהם יצאו. לעומת זאת, "רנגו" – הסרט החדש של גור ורבינסקי, שביים את כל סרטי "שודדי הקאריביים" הקודמים – דווקא נכנס לעשיריה. מכאן שאתם לא באמת אוהבים כל כך את שודדי הקאריביים, אתם פשוט מאוד אוהבים סרטים של גור ורבינסקי.

וזה אומר שגור ורבינסקי הכניס השנה את הסרט הרביעי שלו לעשיריות, כשהוא מיישר קו עם פיטר ג'קסון וסטיבן ספילברג. במאים חוזרים נוספים הם האחים כהן, שנכנסים לעשיריה בפעם השלישית עם "אומץ אמיתי"; מתיו ווהן בפעם השלישית עם "אקס-מן: ההתחלה" (כן, שלישית: היו כבר "אבק כוכבים" ו"קיק-אס"); דארן ארונופסקי בפעם השלישית עם "ברבור שחור". דייויד ייטס מגיע לעשיריה בפעם השניה עם הארי פוטר, ויוסף סידר הופך לבמאי הישראלי הראשון שהכניס שני סרטים שונים לעשיריה, עם "הערת שוליים" השנה ו"בופור" ב-2007.

עכשיו כשהסדרה הסתיימה, אפשר לסכם: מבין שמונת סרטי הארי פוטר, ארבעה נכנסו לעשיריות השנתיות – הסרטים השלישי, הרביעי, השביעי והשמיני.

ארבעה מבין עשרת סרטי השנה היו מועמדים ו/או זכו באוסקר. כרגיל, הסרטים שמתחרים על האוסקר השנה יתמודדו אצלנו רק בסקר של השנה הבאה.

תשעה מבין עשרת הסרטים יצאו באוגוסט או לפני כן.

בעוד שבוע כל העסק מתחיל שוב, עם סקר הופעת השנה.