סרט השנה 2012: סקר הגמר

600 איש הצביעו במוקדמות. עשרה סרטים הגיעו לגמר. רק אחד יהיה סרט השנה (אלא אם כן יהיה תיקו, ואז יהיו שניים)

602 אנשים בחרו ודירגו את הסרטים שראו בסקר המקדים. זו השנה ה-12 שבה הסקר הזה נערך. עשרה סרטים עלו לגמר. וזה הולך להיות אחד מהפוסטים האלה עם הרבה מספרים וססטיסטיקות. אבל קודם כל – לפניכם העשיריה הגדולה של סרטי השנה, כפי שנבחרו על ידי גולשי עין הדג. ביחרו היטב.

סרט השנה של עין הדג לשנת 2012:

  • עלייתו של האביר האפל (23%, 283 קולות)
  • הנוקמים (12%, 151 קולות)
  • לופר (12%, 151 קולות)
  • כרוניקה בזמן אמת (12%, 150 קולות)
  • ממלכת אור הירח (9%, 108 קולות)
  • ההוביט: מסע בלתי צפוי (8%, 100 קולות)
  • בקתת הפחד (7%, 91 קולות)
  • הוגו (6%, 71 קולות)
  • סקייפול (6%, 68 קולות)
  • ראלף ההורס (4%, 46 קולות)

מס' מצביעים: 1,273

Loading ... Loading ...

הסקר ייסגר ביום חמישי, ה-10.1.

אחרי עשרת הגדולים שנכנסו לסקר הגמר, הסרטים הבאים הם:

11. משחקי הרעב
12. רחוב ג'אמפ 21
13. מחוברים לחיים
14. חיי פיי
15. טד
16. חיות הדרום הפראי
17. כמה טוב להיות פרח קיר
18. נערה עם קעקוע דרקון
19. הארטיסט
20. חייבים לדבר על קווין
21. פרידה
22. הפשיטה
23. היו זמנים באנטוליה
24. המאסטר
25. למלא את החלל
26. בושה
27. על אחריותכם בלבד
28. זה בוודאי המקום
29. פארנורמן
30. אמיצה

דברים לא מאוד חשובים שהרשימה מלמדת אותנו:

בדיוק 250 סרטים קיבלו קולות כלשהם בסקר המקדים. חמישה סרטים (שהוקרנו בארץ) לא קיבלו אף קול לטוב או לרע. אתם רוצים להגיד שאף אחד לא ראה את "השקר הגדול"?

כמה סרטים אמנם לא הוקרנו בבתי הקולנוע מסחרית אלא בהקרנות ספורות בלבד (אם בכלל), ובכל זאת הגיעו למקומות מכובדים. הגבוה ביותר מבינהם הוא "הפשיטה" שבמקום ה-22, ואחריו "על אחריותכם בלבד" (27) ו"תקועה" (33). "רובי ספארקס", "מרגרט" ו"מרתה מרסי מיי מרלן" נמצאים כולם במקומות הארבעים ומשהו.

"למלא את החלל" הוא הסרט הישראלי המדורג גבוה ביותר ברשימה, ואחריו "המשגיחים", "העולם מצחיק" ו"ההתחלפות".

הסרט שקיבל יותר דירוגי "לא אהבתי" מכל סרט אחר – כלומר, לא בהכרח הסרט הגרוע של השנה, אבל הסרט הגרוע של השנה שהרבה אנשים ראו – הוא "שלגיה והצייד".לא רחוק מאחוריו נמצא "באטלשיפ", במקום השלישי "פרומתיאוס" – אבל להבדיל משני קודמיו, שנחשבים באופן אוניברסלי כמעט לגרועים (אפילו מדרג אחד לא בחר באף אחד משניהם לחמישיה שלו), "פרומתיאוס" הוא סרט שנוי במחלוקת, וקיבל גם לא מעט "אהבתי" ו"בחמישיה שלי" לצד הקולות השליליים.

הסרט הככה-ככה ביותר של השנה הוא "גברים בשחור 3", אחריו "משחקי הרעב" ו(שוב) "פרומתיאוס". הסרט שהכי הרבה אנשים דירגו באופן כלשהו (טוב, רע, שחור, לבן) הוא (כמובן?) "עלייתו של האביר האפל".

כריסטופר נולאן הכניס, איך לא, את הסרט החדש שלו לעשיריה, והופך את הרקורד המדהים שלו למדהים עוד יותר: לאורך 12 שנות קיום הסקר, שישה סרטים של נולאן (יותר משל כל במאי אחר) נכנסו לעשיריה. ממוצע של סרט בשנתיים. זה היה מדהים אפילו אם היינו שוכחים את העובדה שלפחות שניים מהסרטים האלה גם הגיעו למקום הראשון. פיטר ג'קסון נמצא לא רחוק מאחוריו: "ההוביט: מסע בלתי צפוי" הוא הסרט החמישי שלו שנכנס לעשיריות (והרביעי מבינהם המבוסס על כתבי טולקין). ווס אנדרסון ("ממלכת אור הירח") ומרטין סקורסזה ("הוגו") מכניסים שניהם סרט שלישי מתוצרתם לעשיריות.

עבור יתר הבמאים זאת הפעם הראשונה בעשיריה: ריאן ג'ונסון (אחרי ש"בריק" היה הכי קרוב שיש להיכנס לעשיריה ב-2006 – הוא הגיע למקום ה-11), ג'וש טרנק, דרו גודארד, סם מנדז, ריץ' מור וג'וס ווידון. ווידון, כמובן, הוא תסריטאי השנה, עם שני סרטים פרי עטו בעשיריה המובילה.

לאורך שנות קיומו של הסקר יצאו ארבעה סרטי ג'יימס בונד, אבל "סקייפול" הוא הראשון מבינהם שנכנס לרשימה. "קזינו רויאל" הגיע למקום ה-15 בשנת 2006; שני האחרים אפילו לא התקרבו.

בשנה שעברה, ארבעה סרטים שהיו מועמדים או זכו באוסקר הגיעו לעשיריה המובילה גם בעין הדג. השנה יש רק אחד כזה: "הוגו".

פיקסאר, אורחי כבוד קבועים בעשיריה (והיחידים שיש להם יותר הופעות בעשיריה מכריסטופר נולאן) נעדרים ממנה זו השנה השניה ברציפות. מנגד, "ראלף ההורס" הוא סרט האנימציה של אולפני דיסני (ללא פיקסאר) הראשון שנכנס לעשיריה אי פעם.

בשבוע הבא: סקר הופעות השנה!