סרט השנה 2014: הגמר

עשרת הסרטים הגדולים של השנה על פי בחירתכם, מחכים שתחליטו איזה מהם היה הגדול מכולם

אז זה הסוף, שוב. קצת יותר מ-250 סרטים עמדו לבחירתכם – כל הסרטים שהופצו השנה מסחרית בארץ, ועוד סרטים מובחרים שלא הופצו. 736 אנשים שלחו דירוגים בסקר המקדים. ובשיקלול כללי של הכל, הגענו לעשיריה. עשיריה מובהקת למדי השנה, יש לומר: קיים הפרש משמעותי בין המקום העשירי לבין המקום ה-11. כלומר, יש הסכמה רחבה למדי בין גולשי עין הדג שאלה הם אכן עשרת הסרטים הטובים של השנה. השאלה עכשיו היא רק איזה מהם הוא סרט השנה. אז תגידו אתם.
כל עוד לא הצבעתם, המועמדים מוצגים כאן על פי סדר הקרנתם בארץ (ולא על פי הדירוג שזכו לו בסקר המקדים).

סרט השנה של עין הדג לשנת 2014:

  • שומרי הגלקסיה (23%, 373 קולות)
  • אפס ביחסי אנוש (16%, 255 קולות)
  • וויפלאש (13%, 208 קולות)
  • היא (9%, 151 קולות)
  • בין כוכבים (9%, 141 קולות)
  • הזאב מוול סטריט (8%, 132 קולות)
  • מלון גרנד בודפסט (5%, 86 קולות)
  • התבגרות (5%, 85 קולות)
  • קצה המחר (5%, 83 קולות)
  • נעלמת (5%, 79 קולות)

מס' מצביעים: 1,593

Loading ... Loading ...

הסרטים המדורגים אחריהם ברשימה הם:

11. בתוך לואין דייויס
12. קפטן אמריקה: חייל החורף
13. סרט לגו
14. כוכב הקופים: השחר
15. טווח קצר 12 (או "בית זמני")
16. אקס-מן: העתיד שהיה
17. רכבת הקרח
18. מועדון הלקוחות של דאלאס
19. רחוב ג'אמפ 22
20. הפשיטה 2
21. 6 גיבורים
22. חיית הלילה
23. נברסקה
24. 12 שנים של עבדות
25. גט
26. מיתה טובה
27. חולית של חודורובסקי
28. הקופסונים
29. משחקי הרעב: עורבני חקיין, חלק ראשון
30. לוק

ועכשיו לסטטיסטיקה:

זוהי הפעם הראשונה ב-14 שנות הסקר שבה העשיריה הגדולה אינה כוללת אף סרט המשך.

הסרטים שהכי הרבה אנשים העניקו להם דירוג כלשהו – כלומר, כנראה, הסרטים שהכי הרבה אנשים מבין גולשי האתר ראו – הם, בסדר יורד: "שומרי הגלקסיה", "אקס-מן: העתיד שהיה", "אפס ביחסי אנוש", "סרט לגו" ו"הזאב מוול סטריט". לעומת זאת, יש שני סרטים ("מרקו מקאקו" ו"חברים טובים") שהוקרנו בארץ אבל לא דורגו על ידי אף אחד. 60 סרטים שונים דורגו על ידי לפחות 100 אנשים כל אחד. 132 סרטים נכללו בחמישיה הנבחרת של מדרג אחד לפחות.

ארבעה מבמאי סרטי העשיריה חדשים לעשיריות השנתיות של עין הדג: טליה לביא, ג'יימס גאן, דמיאן שאזל ודאג ליימן. ששת הסרטים האחרים מגיעים מבמאים שזו לא הפעם הראשונה שלהם בעשיריה. ספייק ג'ונז ("היא"), דייויד פינצ'ר ("נעלמת") וריצ'רד לינקלייטר ("התבגרות") נכנסו לעשיריה בפעם השניה; ווס אנדרסון ("מלון גרנד בודפסט") ומרטין סקורסזה ("הזאב מוול סטריט") – נמצאים כאן בפעם הרביעית. אבל כמובן, זה עוד כלום לעומת כריסטופר נולאן, השיאן של דירוגי עין הדג, שרק מגדיל עוד יותר את ההפרש כשהוא מכניס לעשיריה גם את "בין כוכבים" – הסרט השביעי שלו בעשיריות בתוך 14 שנות הסקר.

המתחרה העיקרי של נולאן על התואר היה פיטר ג'קסון. זה כבר לא המצב. אחרי שכל סרטי "שר הטבעות" זכו בתואר סרט השנה, "ההוביט" הראשון נכנס לעשיריה אך לא זכה, "ההוביט 2" דורג במקום ה-12, ו"ההוביט: קרב חמשת הצבאות" – בפעם הראשונה בתולדות סרטי טולקין של פיטר ג'קסון – לא דורג אפילו בין 30 הראשונים. כך חולפת תהילת עולם.

ואם מדברים על תהילת העבר שחלפה במהירות: "עיר החטאים" נבחר לסרט השנה של עין הדג ב-2005. סרט ההמשך, שיצא השנה – "עיר החטאים. עלמה להרוג" – לא הגיע לשום מקום. הוא קבור אי שם, עמוק באמצע הטבלה.

"טווח קצר 12" הוא הסרט שקיבל את הדירוג הגבוה ביותר למרות שלא הוקרן בארץ מסחרית. אחריו "הפשיטה 2" ו"חולית של חודורובסקי", שהוא גם הסרט התיעודי היחיד שהגיע למקום משמעותי השנה.

נתונים פחות מחמיאים: הסרט שקיבל הכי הרבה דירוגי "לא אהבתי" הוא "גודזילה"; אחריו "לוסי" ו"ספיידרמן המופלא 2". הסרט הבינוני של השנה, זה שקיבל הכי הרבה דירוגי "ככה-ככה", הוא "אקס-מן: העתיד שהיה", ואחריו "ספיידרמן המופלא 2" ו"חלום אמריקאי". אם מפחיתים את הדירוגים השליליים מהחיוביים, הסרט שזוכה לציון הנמוך ביותר הוא "רובוטריקים 4", ואחריו ברשימת הבושה מדורגים "אני, פרנקנשטיין", "גוזילה" ו"צבי הנינג'ה". הסרט שהכי הרבה אנשים דירגו, אבל אף אחד לא בחר בו לחמישיה הגדולה שלו, הוא "מיליון דרכים להתפגר".

כדי להשוות את השנה לשנים קודמות ולהתעמק עוד יותר בסטטיסטיקה: תולדות סקרי השנה של עין הדג

אתם יכולים להצביע בסקר עד ליום חמישי, 8.1.2015. ולאחר מכן – סקר הופעת השנה!