סרט השנה 2016: הגמר

תגידו מה שתגידו, דווקא היתה שנה טובה בקולנוע. אבל תגידו, מה היה סרט השנה?

אני לא זוכר אף שנה שהסיכומים שלה היו מזועזעים כמו 2016. הרבה אנשים מסכמים אותה, ובצדק, כ"מה זה היה, הדבר הזה. אני רוצה את הכסף בחזרה". אבל האמת היא שקולנועית, לא היה רע. כלומר, היה הרבה רע, אבל היה גם הרבה טוב. ולראיה: גם השנה העשיריה השנתית שלכם, שנבחרה על ידי 447 אנשים במוקדמות לסרט השנה, היא עשיריה משובחת שכל אחד ואחד מהסרטים בה ראוי מאוד לצפיה – מסיבות שונות ומגוונות. אלה סרטים מאוד שונים זה מזה. אחד מהם הוא גם סרט השנה של 2016, ועכשיו הזמן להחליט. אז ללא הקדמות נוספות:

סרט השנה של עין הדג לשנת 2016:

  • לה לה לנד (17%, 242 קולות)
  • דדפול (16%, 223 קולות)
  • המפגש (15%, 210 קולות)
  • זוטרופוליס (11%, 154 קולות)
  • חדר (10%, 135 קולות)
  • קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים (9%, 121 קולות)
  • שמונת השנואים (8%, 106 קולות)
  • קובו: אגדה של סמוראי (7%, 100 קולות)
  • מכונת הכסף (5%, 77 קולות)
  • דרך קלוברפילד 10 (2%, 35 קולות)

מס' מצביעים: 1,403

Loading ... Loading ...

אלה הם עשרת הסרטים שהגיעו למקומות הראשונים בדירוג בסקר המקדים. בהמשך הדירוג נמצאים:

11. דוקטור סטריינג'
12. אנומליסה
13. קפטן פנטסטיק
14. האיש שנולד מחדש
15. מנצ'סטר ליד הים
16. בלשים בע"מ
17. איש האולר
18. מואנה
19. חיות הפלא והיכן למצוא אותן
20. באש ובמים
21. רוג אחת: סיפור מלחמת הכוכבים
22. מסיבת נקניקיות
23. יחי הקיסר!
24. ויקטוריה
25. ספר הג'ונגל
26. ספוטלייט
27. הבן של שאול
28. המשרתת
29. כלבי מלחמה
30. מועדון שנות ה-80

מתוך 247 הסרטים שנכללו בטופס (כל הסרטים שהופצו מסחרית בארץ השנה, פלוס סרטים נבחרים שלא הופצו), 212 נצפו על ידי לפחות אדם אחד מהמדרגים; 160 דורגו על ידי לפחות 10 אנשים; ו-40 סרטים דורגו על ידי 100 אנשים או יותר. הסרט שדורג (לטוב או לרע) יותר מכל סרט אחר הוא "דדפול", ואחריו "זוטרופוליס" ו"קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים". 60 סרטים (בלבד) דורגו בחמישיה הנבחרת של אדם אחד לפחות.

השנה התחילה חזק יותר משהיא המשיכה: מבין עשרת הסרטים הנבחרים, שישה יצאו בשלושת החודשים הראשונים של השנה. העשיריה כוללת שני סרטי אנימציה; שני סרטי גיבורי-על; 1 מערבון; 1 מחזמר; שני סרטים שהיו מועמדים לאוסקר האחרון, ושני סרטים שבכתיבתם השתתף דמיאן שאזל.

בשנה שעברה הרשימה היתה מלאה בסרטים שלא הופצו מסחרית בארץ, השנה – פחות: כל העשיריה הגדולה הופצה בארץ, ובין 30 הגדולים יש שלושה סרטים שלא זכו להפצה סדירה – "איש האולר", "ויקטוריה" ו"המשרתת". "המשרתת" הוא גם אחד משני הסרטים היחידים שאינם דוברי אנגלית שנכללו ברשימה, לצד "הבן של שאול".

קוונטין טרנטינו, מחזיק גביע העולם בקולנוע, הכניס השנה את הסרט החמישי שלו לעשיריות השנתיות של עין הדג ("להרוג את ביל 1", "להרוג את ביל 2", "ממזרים חסרי כבוד", "ג'אנגו ללא מעצורים" ועכשיו "שמונת השנואים"). ובכל זאת, כריסטופר נולאן הוא עדיין השיאן בתחום, עם שבעה סרטים בעשיריה ופוטנציאל לסרט נוסף בשנה הקרובה. שני במאים נכנסו לעשיריה השנה בפעם השניה: דמיאן שאזל ("לה לה לנד" ו"וויפלאש"), וריץ' מור (שהיה אחד הבמאים של "זוטרופוליס" מהשנה, וגם של "ראלף ההורס" שנכלל בעשיריה ב-2012). הופעות ראשונות בעשיריה השנה לדניס וילנב, טים מילר, טראוויס נייט, דן טרכטנברג, אדם מקיי, לני אברמסון בריאן הווארד והאחים רוסו.

אף סרט ישראלי לא נכנס השנה אל 30 הגדולים. הקרוב ביותר היה "לעבור את הקיר", שהגיע מרחק של דירוגים ספורים מהמקום ה-30, ולא רחוק מאחוריו דורגו, סמוך מאוד זה לזה, "סופת חול", "פרינסס שואו", "ישמח חתני", "אבינו" ו"שבוע ויום".

מה היה הסרט הגרוע של השנה? אנחנו לא יודעים. האופן שבו הסקר בנוי מאפשר רק לדעת מה היה הסרט שהכי הרבה אנשים ראו – אבל לא אהבו. ובהגדרה כזאת, לא היה שום ספק מי ינצח בתחרות האי-פופולריות הזאת: "יחידת המתאבדים" ו"באטמן נגד סופרמן" קיבלו את הדירוגים המשוקללים הגרועים ביותר, בהפרש עצום מכל המתחרים. מבין שניהם, קשה לומר מי שנוא יותר: "באטמן נגד סופרמן" קיבל קצת יותר דירוגי "לא אהבתי", אבל גם יותר דירוגי "בחמישיה". בואו נסכם ששניהם הפסידו. הידד, או משהו. רחוק מאחורי הצמד הזה מדורגים בסולם הסרטים השנואים "היום השלישי: התחדשות", "האשליה 2", "מלחמת האלים" ו"אליס מבעד למראה".

בתואר הנכסף "הסרט הככה-ככה ביותר של השנה" זכה "אקס-מן: אפוקליפסה". אחריו, "באטמן נגד סופרמן" ו"החיים הסודיים של חיות המחמד".

הסקר יישאר פתוח במשך שבוע, עד יום חמישי, ה-5.1, בלילה. ואז – סקר הופעת השנה.

את תולדות סקרי סיכום השנה הקודמים של האתר, ולינקים לכל הסקרים הקודמים, אתם יכולים למצוא פה: ההיסטוריה של סיכומי השנה של עין הדג.