סרט השנה 2017: הגמר

מתוך הרבה סרטים שיצאו השנה, עשרה סרטים התבלטו מעל כל השאר. עכשיו רק נותר לבחור מי הכי טוב.

שנת 2017 היא לא שנה אהודה במיוחד. בין אם פה בתגובות או בסיכומי שנה אחרים, נראה שהשנה לא תזכה בסקר "השנים הטובות שהיו לאנושות", לפחות אם ההצבעה היא על פי פופולאריות. ובכל זאת, 456 אנשים בחרו את עשרת סרטי השנה של עין הדג. סרטים שאולי עכשיו קל לקחת כמובן מאליו או להמעיט בערכם, אבל כשלוקחים מבט לאחור זה מטורף שהסרטים כאן הגיעו לאן שהם הגיעו: בלוקבאסטר של אדגר רייט? סרט אימה של קומיקאי שסוחף את העולם? סרט טוב מהיקום של DC? המשך ל"בלייד ראנר"? סרט "וולברין" מדמם ומלא בכאב וזקנה?

אז אפילו אם 2017 לא תיזכר לטובה, אין ספק שהיא הייתה מלאה בכמה הפתעות נעימות ביותר. עכשיו רק נותר לבחור מיהו הסרט הטוב ביותר:

סרט השנה של עין הדג לשנת 2017:

מס' מצביעים: 1,003

Loading ... Loading ...

אלה הם עשרת הסרטים שהגיעו למקומות הראשונים בדירוג בסקר המקדים. בהמשך הדירוג נמצאים:

11. שומרי הגלקסיה: חלק 2
12. אור ירח
13. לא פה, לא שם
14. קולוסאל
15. רוחות קרות
16. השם שלך.
17. חולי אהבה
18. כוכב הקופים: מלחמה
19. פיגומים
20. אוקג'ה
21. זה
22. דטרויט
23. פטרסון
24. לגו באטמן
25. יצורים ליליים
26. סיפור רוחות
27. אמא!
28. פוקסטרוט
29. נשות המאה ה-20
30. קינגסמן: מעגל הזהב

מתוך 272 הסרטים שנכללו בטופס (כל הסרטים שהופצו מסחרית בארץ השנה, פלוס סרטים נבחרים שלא הופצו), 264 נצפו על ידי לפחות אדם אחד מהמדרגים; 165 דורגו על ידי לפחות 10 אנשים; ו-34 סרטים דורגו על ידי 100 אנשים או יותר. הסרט שדורג (לטוב או לרע) יותר מכל סרט אחר הוא "לוגאן", ואחריו "שומרי הגלקסיה: חלק 2" ו"וונדר וומן". 128 סרטים דורגו בחמישיה הנבחרת של אדם אחד לפחות.

השנה לא היתה שאלה לגבי מה תהיה העשיריה: יום אחרי שהסקר יצא לפועל העשיריה שאתם רואים לפניכם התגבשה, ומאז היא רק צברה פער הולך וגדל מהמקום ה-11. נראה שיש הסכמה רוחבית בין מצביעי האתר שאלה הם עשרת סרטי השנה.

העשיריה כוללת מספר שיא של גיבורי על: ארבעה. תוסיפו לזה עוד שני סרטי מדע בדיוני, סרט אקשן-מכוניות וסרט אנימציה, ותקבלו רשימה בלוקבאסטרית להפליא. זה לא רק הז'אנרים, כמובן: לרוב, נכנסים לרשימה גם כמה סרטים בפרופיל נמוך יחסית, כאלה שלא מככבים בטבלאות שוברי הקופות. השנה הרשימה היא על טהרת הכסף: הסכום הנמוך ביותר שאחד מהסרטים ברשימה עשה הוא 226 מיליון דולר ברחבי העולם. עוד תוצאה של אינפלציית הבלוקבאסטרים היא שמדובר ברשימת סרטים ארוכים – 6 מהסרטים ברשימה אורכים 130 דקות או יותר (אם כי באופן מפתיע, הסרט של כריסטופר נולאן ברשימה הוא דווקא אחד הקצרים ביותר).

אמנם השנה אף סרט שלא הופץ מסחרית בארץ לא הצליח להיכנס לעשיריה, אבל בכל זאת מדובר בשנה טובה לסרטים לא-מופצים עם ארבעה סרטים שנכנסו אל 30 המקומות הראשונים. בינהם נמצא "השם שלך.", שהוא סרט האנימה הראשון שהגיע אל הרשימה שלא בוים על ידי מיאזאקי, וגם הסרט היחיד ברשימה שמדבר כולו בשפה שאינה אנגלית או עברית. אחריו נמצאים "אוקג'ה", "דטרויט" ו"סיפור רוחות".

מבחינת סרטים ישראליים, נראה שהשנה היוותה שיפור על השנה שעברה, וישנם שלושה סרטים ברשימת ה30 – "לא פה, לא שם" הוא הסרט הישראלי האהוב ביותר, במקום ה-13, ואחריו "פיגומים" ו"פוקסטרוט"  עם "נורמן" ו"מעבר להרים ולגבעות" מבצבצים לעבר הפינה, מרחק נקודות ספורות מרשימת ה-30. "מכתוב", הלהיט הישראלי הגדול של השנים האחרונות שהביא 500 אלף צופים, לא הגיע לשום מקום משמעותי ודירגו אותו רק 48 אנשים. נשלחה משלחת חיפוש למצוא את כל ה499,950 האחרים.

כריסטופר נולאן ממשיך לצבור פער על פני כל במאי אחר בתולדות הסקר עם הכנסת הסרט השמיני שלו לעשירייה. חוץ ממנו, לי אונקריץ' מכניס את סרטו הרביעי, אדגר רייט מכניס את סרטו השלישי, ריאן ג'ונסון עם את סרטו השני ודני וילנב עם סרט שני ברצף. חוץ מהם, מדובר בכניסות ראשונות לעשיריה לג'ורדן פיל, טאיקה ואטיטי, ג'ון וואטס, ג'יימס מנגולד, אדריאן מונילה ופטי ג'נקינס. אפרופו ג'נקינס – "וונדר וומן" הוא הסרט החמישי בעשיריות שאחת מהבמאיות שלו הייתה אישה (אחרי "שרק", "אבודים בטוקיו","ענן אטלס" ו"אפס ביחסי אנוש"), ורק הסרט השלישי שאותו ביימה אישה לבדה. פיקסאר מכניסים את סרטם התשיעי לסקר, ומארוול זוכים להכניס שני סרטים ובכך להגדיל את מניין הסרטים של האולפן ל-6.

אם סופרים זיכיונות, אגב – עד כה, הארי פוטר, והארץ התיכונה ומארוול היו עד היום בתיקו עם 4 סרטים לכל אחד. עכשיו מארוול צברה פער שיהיה קשה לעקוף (אם כי עבור הארי פוטר זה עוד טכנית אפשרי). אם יש מישהו שאולי יכול לתת להם פייט זה סרטי יקום האקס-מן שעכשיו העלו את מספר הסרטים שלהם בעשיריות השנתיות ל-4 (אם סופרים את דדפול, וסופרים) אבל עכשיו אחרי המיזוג עם דיסני, אולי בעצם האקס-מן הם חלק מהיקום של מארוול, אז מה כל זה אומר בכלל? מלחמת הכוכבים הכניסו סרט שלישי בסדרה, ו"וונדר וומן" הוא הסרט הראשון של היקום הקולנועי של DC להיכנס לסקר, מכיוון שסרטי באטמן של נולאן לא שייכים אליו.

מה היה הסרט הגרוע של השנה? ובכן,הסקר בנוי כך שאפשר רק לדעת מה היה הסרט שהכי הרבה אנשים ראו – אבל לא אהבו. ובהגדרה כזאת, המנצח הוא "אמונת המתנקש" (שגם קיבל את המספר הגדול ביותר של הצבעות "לא אהבתי"). קצת מאחוריו, "המומיה (2017)", ומשלימים את החמישייה "הנוסע השמיני: קובננט", "אימוג'י – הסרט" ו"המגדל האפל". רק שניים מהם זכו לביקורות כאן באתר, כך שאפשר להגיד שהשנה הצלחנו להימנע באתר מלראות סרטים גרועים, ובכך להימנע מלקטול סרטים גרועים. מצטערים.

בתואר הנכסף "הסרט הככה-ככה ביותר של השנה" זוכה בכבוד רב "ליגת הצדק". לא בגלל שהצביעו לו "ככה-ככה" הכי הרבה אנשים (זה דווקא היה "שומרי הגלקסיה 2"  עם "וונדר וומן" כמעט בתיקו איתו ואחריהם "היפה והחיה"). אלא בגלל שלמרות שהצביעו אליו מספר רב של אנשים, הוא כמעט מאוזן בציון המשוקלל שלו. יש קבוצה גדולה של אנשים שחשבו שהוא "ככה ככה" ועל כל קול חיובי שהוא קיבל, יש קול שלילי שאיזן אותו. במקום שני באותה דרך נמצא גם "הרוח במעטפת".

הסקר יישאר פתוח במשך שבוע, עד יום חמישי, ה-11.1, בלילה. ואז – סקר הופעת השנה.

את תולדות סקרי סיכום השנה הקודמים של האתר, ולינקים לכל הסקרים הקודמים, אתם יכולים למצוא פה: ההיסטוריה של סיכומי השנה של עין הדג.