סרט השנה 2019: הגמר

טרנטינו. סקורסזה. לנטימוס. ג'ונסון. ג'ון-הו. פיקסאר. מארוול. ג'וקר. המוסד. 

הייתה שנה מטורפת ומעוררת מחלוקת, זה הרושם. אגדות קולנוע הוציאו סרטים שפיצלו את הצופים (בזמן שאת החדשות האמיתיות הם עשו על ידי מעלליהם בחיים הפרטיים), סרטי קומיקס בגוון גיבורי על שלטו הן בקופות והן בפסטיבלים, דיסני שלטו ביד רמה, היה, בקיצור, מטורף. ובתוך כל הטירוף הזה נשארה השאלה הגדולה – מבין עשרת הסרטים הבאים, שאתם בחרתם כמצטיינים של השנה – מי הוא הטוב ביותר?

סרט השנה של עין הדג לשנת 2019:

מס' מצביעים: 1,005

Loading ... Loading ...

אלה הם עשרת הסרטים שהגיעו למקומות הראשונים בדירוג בסקר המקדים. בהמשך הדירוג נמצאים:

11. הספר הירוק
12. ספיידרמן: רחוק מהבית
13. כאב ותהילה
14. פורד נגד פרארי
15. דיוקן של נערה עולה באש
16. אנחנו
17. סיפורו של רחוב ביל
18. שהאזאם!
19. סגן הנשיא
20. לשבור את הקרח 2
21. הזמיר
22. תל אביב על האש
23. חורשות את הלילה
24. רוקטמן
25. המגדלור
26. מי שעומד מאחורי
27. מלון מומבאי
28. אהבה בימים קרים
29. מה הסיכוי?
30. לזרו השמח

מתוך 263 סרטים שנמצאים ברשימה, 246 נצפו על ידי אדם אחד לפחות; 129 סרטים קיבלו מעל 10 הצבעות ו-18 סרטים קיבלו מעל 100 הצבעות. הסרט שדורג הכי הרבה פעמים (לטוב ולרע) הוא "הנוקמים: סוף המשחק". אחריו נמצאים "קפטן מארוול", "ג'וקר", "ספיידרמן: רחוק מהבית" ו-"צעצוע של סיפור 4". 91 סרטים דורגו בחמישיה הנבחרת של אדם אחד לפחות.

שני סרטים בעשירייה הגיעו להשיג המרשים והוא שאף אחד לא הצביע "לא אהבתי" עליהם: "רצח כתוב היטב" ו"סיפור נישואים". מהצד השני, "היו זמנים בהוליווד" זוכה בתואר המעניין שהוא סרט שגם מופיע בעשירייה אבל גם מופיע בעשרת הסרטים עם הכי הרבה הצבעות "לא אהבתי".

ארבעה במאים חוזרים פעם נוספת לעשיריית הסרטים של עין הדג: טרנטינו חוזר בפעם השישית, סקורסזה בפעם החמישית והאחים רוסו וריאן ג'ונסון חוזרים בפעם השלישית. לכל שאר הבמאים זאת הפעם הראשונה בטבלה. כל זה טוב ויפה, אבל אף אחד לא מתקרב למלך הסקרים שהוא אולפן האנימציה פיקסאר, שעם "צעצוע של סיפור 4" מכניס את סרטו העשירי. מארוול, רגע אחריהם, מכניסים את הסרט השמיני שלהם מהיקום הקולנועי שלהם.

מה שכן, לראשונה בעשיריית עין הדג יש נוכחות (כפולה) לנטפליקס. אומנם מדובר בסרטים שהם הפיצו בבתי הקולנוע, ולא אלה שממש קיימים רק בממשק, אבל בכל זאת מדובר בפעם הראשונה שדבר שכזה קרה. בגזרת הסרטים הלא מופצים (שלא הופצו גם בנטפליקס), השנה שלושה סרטים שלא הופצו נכנסו ל-30 הסרטים של עין הדג: "סיפורו של רחוב ביל", "המגדלור" ו"הזמיר". שניים מהם ("רחוב ביל ו"הזמיר") היו ניתנים לצפייה בפסטיבל ירושלים. השלישי ("המגדלור) היה בפסטיבל חיפה, ועכשיו עושה סבב הקרנות בסינמטקים.

מעניין באותה מידה כמו מה שיש בטבלה זה מה שאין בה: ואין בה מלחמת הכוכבים. מאז שיצא "אחרוני הג'דיי" נשפך לא מעט דלק על המדורה שהיא "אבל מה הקהל באמת חשב?". אז בוא נשפוך עוד קצת: בעוד ש"אחרוני הג'דיי", כמו קודמו בטרילוגיה, הגיע לעשירייה של עין הדג ב-2017, הרי ש"עלייתו של סקייווקר" לא הגיע אפילו ל-50 המקומות הראשונים. אומר משהו חד משמעי? כנראה שלא. אבל במובני המשתמשים באתר, אין ספק מי הסרט האהוב מבין השניים.

אחרי שלוש שנים מלאות באנגלית, העשירייה שבה לדבר בכמה שפות אחרות. "פרזיטים" הוא הסרט הלא ישראלי ו/או דובר אנגלית הראשון מאז "סיפורים פרועים" שנכנס ב-2015, ו"המוסד" הוא הסרט הישראלי הראשון שנכנס לעשירייה מאז 2014, אז נכנס "אפס ביחסי אנוש". זאת הפעם הראשונה מזה עשור וקצת שיש ברשימה סרטים בשלוש שפות שונות, זה מגניב, אבל לא נוגע בשיא של שנת 2007 אז היו סרטים בארבע שפות שונות.

פרט ל"המוסד", ישנו סרט ישראלי נוסף ברשימת 30 הסרטים – "תל אביב על האש", נציג לוקסמבורג לאוסקר (כי הכל מטומטם) והבחירה של פורום מבקרי הקולנוע בישראל לסרט הישראלי הטוב של השנה. חוץ מ"פרזיטים", יש במורד הרשימה סרטים בינלאומיים כמו "כאב ותהילה", "דיוקן של נערה עולה באש", "אהבה בימים קרים" ו-"לזרו השמח". (ראוי לציון "האשמים" שהיה שנייה מלהיכנס לסקר, ובשלב כלשהו אף היה באזורי העשירייה).

השנה הרשימה היא ארוכההההההההה. כלומר, הרשימה עצמה היא עדיין בדיוק 10 סרטים, אבל צפייה בכולם תשרוף לכם יממה שלמה (מינוס 50 דקות להפסקות שירותים). רק שני סרטים ברשימה אורכים פחות משעתיים ("המוסד", הסרט הקצר ביותר, אורך 95 דקות ו"צעצוע של סיפור 4" אורך 100) וכנגדם שני סרטים שאורכים יותר משלוש שעות ("הנוקמים: סוף המשחק" ו"האירי"). נראה שאם רצית לראות סרט טוב השנה, היית צריך להשקיע ולשבת בסבלנות. או לחלופים – שהסרטים נהיים יותר ויותר ארוכים ואי אפשר לעצור את זה.

כמו שנה שעברה, גם השנה 4 סרטים מגיעים מהחצי הראשון של השנה ו-6 מגיעים מסיומה (החל מסוף ינואר ועד לסופ"ש האחרון של נובמבר). אלא שהפעם יש חודש מנצח, ואפילו סופ"ש מנצח – 3 מהסרטים ברשימה יצאו בתוך שבועיים בסוף נובמבר- "האירי", "סיפור נישואים" ו"רצח כתוב היטב" , והשניים האחרונים אף הגדילו לעשות ויצאו באותו סופ"ש ממש. למען האמת, הפרץ הזה של "2 סרטים צמודים" חוזר על עצמו עוד פעמיים – "היו זמנים בהוליווד" ו"פרזיטים" יצאו שניהם באותו סופ"ש, ו"צעצוע של סיפור 4" ו"המוסד" יצאו שבוע אחד אחרי השני.

שוב נראה שהרשימה שלנו מסתנכרנת עם האוסקר, או שמא ההיפך. 7 מהסרטים בעשירייה היו (או יהיו בוודאות כמעט מוחלטת) מועמדים לאוסקר לסרט הטוב ביותר.

הסרט הגרוע של השנה היה "אקס מן: הפניקס האפלה", כך על פי המדדים שלנו. בתואר "הסרט הככה-ככה ביותר של השנה" מתחלקים שניים.  "אקוומן", היה הכי קרוב לאיזון בין האנשים שלא אהבו אותו ושאהבו אותו, אבל זה היה "קפטן מארוול" שקיבל הכי הרבה הצבעות של "ככה-ככה".

הסקר יישאר פתוח במשך שבוע, עד יום ראשון, ה-12.1, בצהריים כזה. ואז – סקר הופעת השנה.

את תולדות סקרי סיכום השנה הקודמים של האתר, ולינקים לכל הסקרים הקודמים, אתם יכולים למצוא פה: ההיסטוריה של סיכומי השנה של עין הדג.