סרט השנה 2022: הגמר

מסרטים קטנטנים ועד שוברי קופות, מהודו ועד נורבגיה - אלו הם עשרת סרטי השנה.

מישל יאו ניצחה בפער שאין אפילו טעם לקרוא למישהו אחר מהתחרות מתמודד מולה. אם כי, כן, קי הוי קוואן זכה במקום השני מה שאומר שלראשונה סרט אחד ניכס לעצמו את שני המקומות הראשונים בסקר הופעת השנה. את ההיסטוריה של סקרי השנה ניתן לראות כאן.

ועכשיו, אלה הם עשרת הסרטים שהגיעו למקומות הראשונים בדירוג בסקר המקדים. רק אחד יכול להיות סרט השנה:

סרט השנה של עין הדג לשנת 2022:

מס' מצביעים: 500

Loading ... Loading ...

הנה הסרטים שנמצאים בהמשך הדירוג:

11. מוזר: הסיפור של אל ינקוביק
12. ליקריץ פיצה
13. רכבת הקליע
14. הטרף
15. מלך הצפון
16. סינמה סבאיא
17. במערב אין כל חדש
18. החליפה
19. הנהגת של מר יוסוקה
20. קריוקי
21. בת האמן
22. משולש העצבות
23. מרסל הקונכייה עם הנעליים
24. דיוויד בואי: Moonage Daydream
25. התפריט
26. משקלו הבלתי נסבל של כישרון ענק
27. בחורים טובים
28. טיל אדום
29. לא רעים בכלל
30. ברברי

מתוך 320 סרטים שנמצאים ברשימה, 265 נצפו על ידי אדם אחד לפחות; 148 סרטים קיבלו מעל 10 הצבעות ותשעה סרטים קיבלו מעל 100 הצבעות. הסרט שדורג הכי הרבה פעמים (לטוב ולרע) הוא "הכל בכל מקום בבת אחת". אחריו נמצאים "דוקטור סטריינג' בממדי הטירוף", "רצח כתוב היטב: תעלומה יוונית", "תור: אהבה ורעם", "באטמן", "אדומה אש" ו"ליקריץ פיצה". 123 סרטים דורגו בחמישיה הנבחרת של אדם אחד לפחות.

די מהר היה ברור מה הם תשעת הסרטים הראשונים בעשירייה, אך המקום העשירי התגלה כחמקמק ונתפס על ידי מספר סרטים עד שהגענו לעשירייה שלפניכם.

השנה הרשימה מכילה שילוב של כל טוב:  סרט המשך שריסק קופות, סרט בלוקבאסטר אחר שהוא יותר אימתי וניסיוני, סרט מד"ב מולטיוורסי קומי-דרמטי, תעלומת רצח (שכנראה הייתה נהפכת לשובר קופות אם היו נותנים לה צ'אנס), סרט גיבורי על, אפוס אקשן מרסק קופות (…מהודו), סרט אנימציה בתלת, סרט אנימציה בסטופ מושן, דרמה אוסקרית שהצליחה בישראל (אבל בעולם פחות) וסרט נורווגי פצפון. נראה שהשנה יותר מכל הוסכם שקולנוע מגיע בכל הסוגים, הגדלים, והטעמים.

הסרטים שמרכיבים את העשירייה מראים שבכל תקופה בשנה יש מה לראות בקולנוע – 6 מהם מגיעים מהחצי הראשון של 2022 ו-4 מהם מגיעים מהחצי השני. הסרט הכי מוקדם ברשימה הוא סרט אנימציה שיצא במרץ ("אדומה אש") והסרט הכי מאוחר הוא סרט אנימציה שיצא בדצמבר ("גיירמו דל טורו מציג: פינוקיו").

הסרטים הלא מופצים ממשיכים להראות את כוחם – ארבעה מהם מקשטים את 30 סרטי השנה של עין הדג. "מוזר" היה גם הכי קרוב להיכנס. גם הסרטים הישראליים הפציצו עם רביעיית סרטי שכולם במקומות 11 עד 30. "סינמה סבאיא", הסרט במקום הכי גבוה, גם זוכה בכבוד שהוא "הסרט שהכי הרבה אנשים ראו ואף אחד לא סימן ב"לא אהבתי"".

זאת גם הייתה שנה טובה מאוד לסרטים שלא דוברים אנגלית או עברית – שני סרטים (סרט הודי לראשונה וכן סרט נורווגי לראשונה) נמצאים בעשירייה וב-30 ישנם גם סרט גרמני וסרט יפני.

למי זאת לא הייתה שנה טובה? טוב, שוברי קופות כן הכניסו כמה סרטים לעשירייה או לשלושים המקומות הראשונים אבל למי שנחשבים כמובילים את המחנה – מארוול ואווטאר, מדובר בשנה שהיא נפילה מוחלטת. מארוול הוציאה שלושה סרטים השנה ואף אחד מהם אפילו התקרב ל-30 המקומות הראשונים. "אווטאר: דרכם של המים" הצליח אפילו פחות מהם, ובהתחשב בכך שהסרט הקודם הגיע למקום השני, אין אלא להכריז עליו כאכזבה בעיני הקהל של האתר. אני בטוח שקמרון יסתדר עם כל המיליונים שלו. או לא, מה אני יודע, יש לו יציאות מוזרות. אל תתפלאו אם הוא מחר יטנף עליכם באיזה כותרת טיפשית בעיתון.

לעומת מארוול, פיקסאר ממשיכים להגדיל את כמות הסרטים שלהם בעשיריות ועולים ל-12. הייתי אומר שמארוול עם ה-9 שלהם יכולים לפחות להתנחם במקום השני, אבל נטפליקס נושפים בקרבם עם 8 סרטים שהם הכניסו לעשיריות – 2 סרטים בכל שנה מאז 2019. זה אמנם פחות חוכמה כשאתה מוציא עשרות סרטים כל שנה, ואני בטוח שבטח יש אולפנים גדולים יותר שיש להם יותר סרטים מהם – ועדיין, מדובר בהישג מרשים למדי.

ארבעה במאים חוזרים אלינו בסקר החדש: גיירמו דל טורו שוב איתנו בפעם השלישית אחרי "פסיפיק רים" ו"המבוך של פאן", ריאן ג'ונסון חוזר בפעם הרביעית (ברצף, יש לציין – כל סרט שלו נכנס לרשימה מאז "לופר"), ג'ורדן פיל חוזר בפעם השנייה וספילברג חוזר בפעם החמישית, מה ששם אותנו בין חמשת הבמאים עם הכי הרבה סרטים בעשיריות, אם כי ההישג האמיתי של ספילברג הוא זה: הוא הבמאי עם הכי הרבה זמן שעבר מאז סרט אחד שהכניס לעשירייה ועד השני – 17 שנים מלאות עברו מאז "מלחמת העולמות" שלו שנכנס לעשירייה. תגידו כן לזקן.

רק 3 סרטים חופפים עם סקר ההופעה הטובה ביותר – אם כי זה כן יוצא 6 הופעות (כמו שנה שעברה) שכן אחד מהם שם בסקר ההופעות 3 סרטים, השני שם שניים והשלישי שם את האחרון.

הסרט הגרוע של השנה היה "מורביוס". כלומר, זה קצת מסובך ואין לנו ממש מדד חד משמעי לבדוק את הנושא הזה אבל בכל מדד שכן יש לנו – הסרט הגיע למקום האחרון, עם מורביליונים של הצבעות, במידה ותהיתם. טוב, יש מדד אחד שבו מובילים עליו ("הסרט שלא קיבל הצבעה חיובית אחת") ושם מנצח דווקא "מים עמוקים". ברכות לזוכים.

בתואר "הסרט הככה-ככה ביותר של השנה" זוכים "דוקטור סטריינג' בממדי הטירוף" שזכה במספר קולות ה"ככה-ככה" הגבוה ביותר, ו"אנצ'רטד" שהיה הסרט שהיה הכי קרוב להגיע לאיזון בין הצבעות "לא אהבתי" ו"אהבתי".

רק שני שחקנים מופיעים בשני סרטים שונים: פול דאנו שעושה דאבל עם "באטמן" ו"הפייבלמנים" וג'יימס הונג שמפציע בתפקידי משנה גם ב"הכל בכל מקום בבת אחת" וגם ב"אדומה אש". עם זאת, התופעה הבולטת ביותר בעשירייה היא סרטים על היחס בין הורים וילדים: "אדומה אש", "הכל בכל מקום בבת אחת", "הפייבלמנים", ו-"פינוקיו" כולם סוחטים דמעות ובדיחות מהנושא, וזה לפני שנכנסים למשהו חמקמק כמו "יחסי ילד ודמות הורה".

הסקר ייסגר ביום שישי ה-20.1.