סרט השנה 2023: הגמר

סקר אחרון לסיכום השנה.

הפעם שעברה שסקר היה כל כך צמוד הייתה אי אז ב-2011, כש"ברבור שחור" עקף ב-3 קולות את "אקס-מן: ההתחלה". הפעם זה התרחש בסקר הופעת השנה, ולא בסרט, אבל עדיין השורה התחתונה היא שקולין פארל עקף את ריאן גוסלינג בקול אחד (ואם סופרים קולות כפולים – אז ב-3 קולות). זה ניצחון דחוק מאוד, אבל ניצחון, כאשר יש להגיד שזה אמנם היה קרב עיקש אך לאורך רובו המכריע פארל הוביל או שהיה בתיקו מול גוסלינג. כך או כך, שניהם (וגם קיליאן מרפי לא כזה מאחור) יכולים להיות גאים בעצמם. את ההיסטוריה של סקרי השנה ניתן לראות כאן.

ועכשיו, אלה הם עשרת הסרטים שהגיעו למקומות הראשונים בדירוג בסקר המקדים. רק אחד יכול להיות סרט השנה:

סרט השנה של עין הדג לשנת 2023:

מס' מצביעים: 528

Loading ... Loading ...

הנה הסרטים שנמצאים בהמשך הדירוג:

11. מבוכים ודרקונים: כבוד בין גנבים
12. אסטרואיד סיטי
13. המנצחת
14. אחרי השמש
15. נימונה
16. ג'ון וויק 4
17. החלטה לעזוב
18. משימה בלתי אפשרית: נקמת מוות – חלק ראשון
19. הצצה ליחסים
20. בבילון
21. הלוויתן
22. אלוהים אתה שם? זאת אני, מרגרט
23. טטריס
24. קאט!
25. קירבה
26. וונקה
27. האחים סופר מריו: הסרט
28. המזח
29. צבי הנינג'ה: טירוף המוטנטים
30. תחתונות

מתוך 315 סרטים שנמצאים ברשימה, 263 נצפו על ידי אדם אחד לפחות; 118 סרטים קיבלו מעל 10 הצבעות ושבעה סרטים קיבלו מעל 100 הצבעות. הסרט שדורג הכי הרבה פעמים (לטוב ולרע) הוא "ברבי". אחריו נמצאים "אופנהיימר", "ספיידרמן: ברחבי ממדי העכביש", "שומרי הגלקסיה: חלק 3" ו"רוחות אינישרין". 85 סרטים דורגו בחמישיה הנבחרת של אדם אחד לפחות.

כמדי שנה, גם הפעם היה קרב די איתן על המקומות התחתונים – ארבעה סרטים נאבקו על כניסה לרשימה, וברגע האחרון "מבוכים ודרקונים" פינה את מקומו לסרטים אחרים.

אפשר לראות את עשרת סרטי השנה בצמדים: צמד סרטי אנימציה, צמד סרטי המשך לסרטי גיבורי על אהובים, צמד סרטים ישראליים, צמד סרטים על אישה שנאלצת לצאת למסע כדי להציל את עולמה דרך מעבר לעולם אחר, ברבנהיימר ועוד צמדים שאני בטוח שתחשבו עליהם בתגובות.

הסרטים שמרכיבים את העשירייה מראים שבכל תקופה בשנה יש מה לראות בקולנוע: ארבעה מהם מגיעים מהחצי הראשון של 2023 ושישה מהם מגיעים מהחצי השני. כמו בסקר ההופעות, גם כאן הסרט הכי מוקדם ברשימה יצא בפברואר והכי מאוחר בנובמבר. וגם כאן, כאמור – החודש הבולט הוא יולי עם שלושה נציגים. חוץ ממנו יש נציגות לאפריל, מאי, יוני, אוגוסט וספטמבר.

הסרטים הלא-מופצים היו פחות חזקים השנה – רק שניים, "מרגרט" ו"תחתונות", נכנסו אל 30 סרטי השנה של עין הדג – ושניהם בעשירייה התחתונה. לעומת זאת, מדובר בשנה מאוד טובה לקולנוע הישראלי עם שלושה סרטים – מתוכם שניים ישראליים, ברשימת סרטי השנה של עין הדג. "סוזומה" זוכה בתואר "הסרט שהכי הרבה אנשים ראו ואף אחד לא סימן ב"לא אהבתי"".

זאת גם הייתה שנה טובה מאוד לסרטים שלא דוברים אנגלית או עברית: סרט יפני נמצא בעשירייה וב-30 ישנם גם סרט קוריאני, צרפתי ובלגי. וזאת הייתה שנה מצוינת לסרטים בבימוי נשים, כי שלושה מהם הגיעו לעשירייה, ולא רק זה, גם לראשונה יש לנו במאית שמחזירה סרט לעשירייה, דבר שעד כה רק במאים עשו.

אפרופו להחזיר סרטים לעשירייה: מרטין סקורסזה בא לבקר שוב בפעם השישית, כריסטופר נולאן – מלך סקרי עין הדג – בפעם העשירית, ג'יימס גאן חוזר בפעם השלישית, קמפ פאוורס חוזר בפעם השנייה (אם כי אף אחת מהן לא הייתה לבד), גרוויג כאמור חוזרת בפעם השנייה ומרטין מקדונה חוזר בפעם השלישית.

אחרי שנה שעברה שבה נראה שקרב האולפנים עבד לרעת מארוול ולטובת נטפליקס ופיקסאר, השנה מארוול חוזרים ומכניסים את הסרט העשירי שלהם (כאמור, אנחנו סופרים רק את היקום הקולנועי ולא כל סרט עם דמויות של מארוול). נטפליקס, לעומת זאת, לראשונה מאז 2019, לא מכניסים אף סרט לעשירייה. גם די נדיר שפיקסאר לא מכניסים סרט מקורי לעשירייה, אבל בהתחשב בכך שהפעם האחרונה שזה קרה הייתה 2020, זה לא משהו שלא שמענו עליו. אם תהיתם איפה פיקסאר אגב, הם בתואר "הסרט הככה-ככה ביותר של השנה" שבו זכה "אלמנטלי" עקב גריפת מספר קולות ה"ככה-ככה" הגבוה ביותר, יחד איתו בקטגוריית ה"ככה-ככה" נמצא "שהאזאם! 2: זעם האלים" שהיה הסרט שהיה הכי קרוב להגיע לאיזון בין הצבעות "לא אהבתי" ו"אהבתי".

מצד שני, מארוול גם צריכים להתבייש כי לראשונה הם גם קוטפים את תואר הסרט הגרוע של השנה, שניתן ל"אנטמן והצרעה: קוונטומאניה" שזכה במספר ההצבעות השליליות הרבות ביותר. "אקוומן 2: הממלכה האבודה" מייצג את גיבורי העל במקצה של "הסרט שלא קיבל הצבעה חיובית אחת".

שישה סרטים חופפים עם סקר ההופעה הטובה ביותר – אם כי זה יוצא תשע הופעות, מה שאומר שיש חפיפה כמעט מושלמת בין סרטי השנה והופעות השנה, עם קייט בלנשט כנציגה הבודדת של "הופעות נהדרות מסרטים שפחות התחברנו אליהם".

רק שחקנית אחת מופיעה בשני סרטים ברשימה, מה שדי מרשים כי אצל כל אחד יש מה שנראה כמו חצי הוליווד: איסה ריי, שמופיעה גם ב"ספיידרמן" וגם ב"ברבי".

הסקר ייסגר ביום שישי ה-21.1.