התפוז המכני
A Clockwork Orange

על פי ספרו של אנתוני בורג'ס. בבריטניה העתידנית, מנהיגה של חבורת נערים אלימה נשפט ונאסר. הוא מסכים לעבור טיפול "אנטי אלימות" חדשני – אך לא לוקח בחשבון שיש לכך השלכות.

עמוד הסרט בחסות צחי גברעם
אורך: 2:16
תאריך הפצה בארה"ב: 1971

23 תגובות פתח ספוילרים פתח תגובות ישנות

 1. סרט הבר מצווה שלי

  קרקר כפול

  הרבה לפני שחיבבתי סרטים בצורה האובססיבית והלא בריאה שלי כיום, הייתה לי מסיבת בר מצווה בבית. כחלק מהדברים שקרו, חלק מהאנשים החליטו לראות סרט והסרט שהם בחרו היה "התפוז המכני". אני הגעתי רק באמצע (והשלמתי את השאר ביום למחרת) וזה היה מדהים. מעבר לאספקטים הויזואלים והקולנועיים הנהדרים שיש בסרט אבל לא ממש הבנתי בגיל 13, הוא היה אחד הסרטים הראשונים שראיתי שאמרו במפורש העולם מקום מזוויע. אני לא בטוח אם אני מסכים עם האמירה הזאת או לא, אבל העולם של התפוז המכני הוא העולם הכי ציני ומגעיל והעתיד הכי עגום שראיתי בסרט כלשהו (למיטב זכרוני). בניגוד למועדון קרב או נהג מונית או עוד סרטים אנרכיסטים האנטי-גיבור כאן הוא בהחלט אנטי גיבור, וככה גם שאר העולם שנמצא מסביבו.

  כמה מילים לגבי הסוף:
  לאחרונה קראתי את הספר, ולמרות שהאפקט שלו נחלש בגלל צפייה בסרט הדבר שהכי עניין אותי בהשוואה בין שני המקורות הוא הסוף.
  למי שלא יודע: הסוף של הסרט הוא בעצם הגרסה האמריקאית של הספר שחתכה את הפרק אחרון של הספר, שבו אלכס פוגש חבר ישן שלו שהתברגן, וגם הוא מתחיל להרגיש את הרצון לאלימות עוזב אותו ושהוא בעצם רוצה להקים משפחה, והוא מבין שהאלימות תעבור גם לבנו ושהיא מעגל בלתי נגמר . הסוף הוכרז כסוף "שמח מדי" ע"י מפיצי הספר האמריקאים וקובריק. אני כמובן שמח על האפשרות לבחור שני סופים ( או בעצם סוף והמשך סוף) אבל מוצא את ההעדפה שלי לאחד הסופים משתנה מדי יום.
  למישהו יש דעה יותר מוצקה על סוגיית הסוף?

  2
  lennie james, nngnna ?
 2. את דעתי על הסרט הנפלא והנורא הזה הבעתי כבר במקום אחר

  רצוּץ וּמצוּץ

  (הנה, ממש כאן), אז אני אסתפק בהתקטננות ואומר שלמיטב הבנתי, שמו של הסרט צריך להיות "תפוז מכני", בלי ה' הידיעה.

  • הוא אולי צריך להיות, אבל הוא (כנראה) לא.

   ככל הידוע לי, הסרט הופץ בארץ בשם "התפוז המכני" ולכן זה השם העברי הרשמי והמקובל. זה אמנם לא תרגום מדויק לגמרי, אבל זה רחוק מאוד מלהיות התרגום השגוי או הגרוע ביותר של שם סרט לעברית, כידוע. אבל במקרה הזה השם הוא לא חד משמעי: ישנם מקומות שמתייחסים לסרט בשם בלי ה' הידיעה (אולי בעקבות ההתרעמות של הנרי אונגר על הנושא), וקיימת הוצאת DVD של הסרט שבה השם העברי המצוין על העטיפה הוא "תפוז מכני". עדיין, "התפוז המכני" הוא (שוב, ככל הידוע לי) השם הרשמי והמקובל יותר, ולכן, מה לעשות, זה השם שבו צריך להשתמש. עלה לי יותר בבריאות לקרוא לגלקסי קווסט "כיבוש הגלקסיה".

   1
   אוריה בר-מאיר ?
 3. בורג'ס, לא בורגס.

  אדם קלין אורון

  (ל"ת)

  • תודה, תוקן.

   (ל"ת)

   • תודה! אבל גם בכותבי התסריט יש את אותה הטעות.

    אדם קלין אורון

    אגב, כדי לא לכתוב רצף הודעות שאינן אלא ניטפוק: לא חשבתי שזה אפשרי כשראיתי את הסרט, אבל הספר אפילו טוב ממנו. אני ממליץ עליו בחום.

    • גרר. חשבתי שתיקנתי.

     (ל"ת)

 4. לא עובר את מבחן הזמן

  שלומי

  משחק גרוע, עיצוב בומבסטי, טקסטים מביכים, עלילה פשטנית. היום רק ילדים יומרניים חסרי השכלה קולנועית יתלהבו מהסרט הזה.

  • אני מבין שאתה משתייך לקבוצת "ילדים יומרניים בעלי השכלה קולנועית".

   טווידלדי

   אמא ואבא מרשים לך לגשת למחשב בשעות כאלה?

   • למה להיות גועלי?

    שלומי

    נראה שנפגעת מהתגובה שלי ואני לא ממש מבין למה. בסך הכל הבעתי את דעתי על הסרט האוברייטד הזה. זכותך לא להסכים איתי אבל לא צריך להגיב ככה.

    • לא, לא.

     להביע את דעתך על הסרט זה סבבה, אתה יכול לומר עליו מה שאתה רוצה וכל דעה היא לגיטימית. מה שאתה עשית זה להביע את דעתך על כל מי שחושב אחרת ממך – ספציפית, לקרוא לו "ילד יומרני בלי השכלה קולנועית" – ולכן אתה לא יכול להיעלב כשמישהו אחר עונה לך באותה הצורה בדיוק. אם הייתי רואה את התגובה שלך לפני שטווידלדי הגיב, היא היתה פשוט נמחקת כדי לחסוך מראש את הויכוח, כי "מי שלא חושב כמוני מטומטם" הוא לא צורת ביטוי מקובלת כאן.

     12
     אור, הגורבצובה, בן בנדו, טווידלדי, Morin, נרקיס, שלמקו GRAS, herenot, רצוּץ וּמצוּץ, לפרקונית, סופר סתם, Ezio Auditure ?
     • בסדר, אני חוזר בי מההערה הזאת

      שלומי

      אבל אני עדיין חושב שהסרט הזה לא עובר את מבחן הזמן.

 5. תגובה שמכילה ספוילר להתפוז המכני מאת אני קלאודיוס
  • סליחה, ניסיתי לעשות טקסט מוסתר

   אני קלאודיוס

   לא הלך לי

  • תגובה שמכילה ספוילר להתפוז המכני מאת ערעא
   • וואו, אופטימי

    אני קלאודיוס

    (ל"ת)

    • זה לא אמור להיות סרט אופטימי

     רון

     (ל"ת)

     1
     סופר סתם ?
    • חחחח זה לא אמור להיות סרט אופטימי

     ערעא

     (ל"ת)

   • תגובה שמכילה ספוילר מאת omer
    • לכולנו יש טיפת רוע

     deed

     לא כולנו רעים מגעילים. אבל לכל אחד יש טיפת רוע בתוכו, אפלו אם בגודל מיקרוסקופי.

 6. סרט ענק של הבמאי העוד יותר ענק סטנלי קובריק

  סרט שמציג באופן מצוין עולם דיסוטופי בו החברה מושחתת מוזרה וזרה מיסודה בעיקר מנקודת המבט של הצופים .
  הסרט מציג את סיפורו של אלכס נער סדיסט חכם ופושע מיסדו. בסרט זה סטנלי קובריק מעביר ביקורת חדה בעלת מסרים חתרניים כלפי החברה וכלפי היחס שלה לפושעים ולשיקומם אשר כולל אינטרסים פולטים מושחתים.
  הפסקול בסרט הוא מדהים והסרט עצמו מרגש מבחינה אומנותית וקולנועית ומראה איך סרט יכול להפוך ליצירת מופת כמו יצירתו של בטהובן הנעימה המושמעת בפסקול הסרט כחלק מעולם אלים וגס.

 7. אז, ראיתי

  רתם הדיקטטור-R

  החדשות הטובות הן שזה סרט מדהים.החדשות העוד יותר טובות הן שזה הסרט הראשון של קובריק שאני יכול להסכים עם כולם באשר לגדולתו.
  החדשות הרעות הן שזה סרט מזעזע,דוחה,קשה,כואב,מדכא.והחדשות העוד יותר רעות הן,שזו ממש טרגדיה איומה,שכה רבות מהיצירות המדהימות ביותר שבני אדם יצרו הן כאלו שמתעדות עד כמה העולם יכול להיות רע לפעמים.
  מה שהסרט מצטיין בו במיוחד, לדעתי,זה שהוא מצליח להעביר את אותה חוויה שבה הוא עוסק.הוא מצליח, ברגעים מסוימים,להביא לידי אקסטזה מדהימה יחד עם ההבנה הנוראה שמה שקורה על המסך אלו הדברים הכי נחותים ורעים.הוא חוויה מפעימה,ומצליח להיות כזה הרבה בגלל שהוא מציג את כל הלכלוך והרוע.הוא מצביע על הדמיון בין החוויה שאלימות ואמנות יכולות להעביר אותנו,בזמן שהוא בעצמו יצירת אמנות שמעבירה את אותה החוויה.

  יחד עם "לה דולצ'ה ויטה",זה אחד השבועות המשובחים שהיו לי כחובב קולנוע מזה זמן רב.

  אגב,מה משמעות השם התפוז המכני?

  1
  בנימין ?
 

כתיבת תגובה

(חובה)

Optionally add an image (JPEG only)