חולית (2021)
Dune

Walk without rhythm, It Won't Attract The Worm

סרט מס' 1 בסדרת חולית
תאריך הפצה בארה"ב: 22/10/2021
תאריך הפצה בישראל: 21/10/2021

35 תגובות פתח ספוילרים פתח תגובות ישנות

 1. הרהורי כפירה: בשביל מה הסרט הזה טוב בעצם?

  שאלה מיותרת, על פניו: סרט מד"ב חדש של וילנב מעורר מטבעו ציפיות גבוהות, הקאסט משובח, לפחות תסריטאי אחד, אריק רות', כבר כתב קלאסיקה או שתיים (מצד שני, כשהוא הלך לכיוונים ספקולטיביים יותר יצא לו "פוסטמן" או "המקרה המשמים של בנג'מין באטן" אז אולי דווקא פה צריך להזהר).
  ועדיין, למה אנחנו צריכים כרגע עיבוד של "חולית"? נכון, עיבוד טוב של הספר, בקולנוע לפחות, עוד לא ראינו, אבל את "חולית" כן ראינו בהרבה סרטים אחרים. "מלחמת הכוכבים", "נאוסיקה מעמק הרוח" וממש בשנים האחרונות "מקס הזועם: כביש הזעם", כולם לקחו דברים על ימין ועל שמאל מהמקור הספרותי, וזה עוד לפני שבודקים את ההשפעה החזותית שהיתה לעיבוד של לינץ' או לזה הלא-מופק של חודורובסקי על סרטים אחרים. סרט חדש על פי "חולית" יכול להיראות משומש להפליא.
  לא חסרות דוגמאות מהשנים האחרונות – זוכרים את "ג'ון קרטר"? קלאסיקת מד"ב שהשפיעה גם היא על "מלחמת הכוכבים" ופחות או יותר על כל ז'אנר גיבורי העל כמו שאנחנו מכירים אותו כיום. עשרות שנים (בלי צחוק) ניסו להרים עיבוד של הספר, וכשהעיבוד הזה קרה, גילו שאין לו יותר מדי מה להגיד לקהל שראה קולנוע בחמישים השנים האחרונות. דוגמה נוספת, קרובה יותר – "ואלריאן". קלאסיקת קומיקס שיצאה נפסדת לא רק מזה שהסרטים שהושפעו ממנה התחילו לצאת יותר משלושים שנה לפני העיבוד הקולנועי (שוב "מלחמת הכוכבים") אלא מהעובדה שאפילו הבמאי של אותו עיבוד כבר ביים את אחד מאותם סרטים – עם האנשים שעבדו על הפאקינג קומיקס בתור מעצבים – קראו לו "האלמנט החמישי".
  האם "חולית" עדיין רלבנטי? ברמה הרעיונית, בוודאי. ברמה העלילתית/חזותית אני אל בטוח עד כמה עיבוד עכשווי של הרמה הרעיונית יעורר עניין. פשוט כבר עשו את זה קודם.

  5
  הראשון מהסוף, יהונתן צוריה, Morin, the_wolf, Wonderwall ?
  • יש גם את הרוח במעטפת

   הראשון מהסוף

   אותו סיפור פחות או יותר

  • אמנם ההיבט הויזואלי ושתיים שלש רעיונות טכנולוגיים

   davdsb

   נלקחו אין ספור פעמים מחולית, אבל התוכן העיקרי של הספר עדיין לא נוצל לטובת סרט: הרעיון של עולם העובד הפוך מהעולם שלנו כך שמשאבים היקרים הם דבר נפוץ אבל מים הם המצרך היקר מכל. ההיבט הפילוסופי של היצירה, איך דתות ייתפתחו עם הטכנולגיות החדשות שסותרות את אמונתן, מי מהן ייכחד ומי מהן ישנה כיוון לחלוטין, או אפילו דתות חדשות שמבוססות על האירועים שבספר. בכלל, האקוסיסטם של הכוכב "חולית" לבד מספיק מעניין ובלעדי כדי שהסרט יהיה ייחודי ומסקרן (כמובן שצריך שהסרט ייתייחס אליו).
   גם בלי לחפש היבטים יחודיים, חולית הוא יצירה מרתקת שמקומה בקולנוע, רוב הדמויות מעניינות, אף אחת מהן לא גנרית (מלבד ה"רשע" אולי) והסיפור מבטיח מינון מספק של סצנות אקשן אפיות בנופים מעניינים.
   בניגוד לג'ון קארטר, חולית הוא הרבה יותר ממדע בדיוני מעולה, הוא יצירה עם עשרות רבדים של קריאה, ספר שאפשר לחקור אותו לעומקים ותמיד למצוא בוא עוד ועוד דברים חדשים.
   דניס וילנאב הוכיח עם בלאדרנר 2049 שהוא מסוגל להביא למסך עולמות מרהיבים שלא נראו עד כה, הוא הוכיח עם שאר הפילמוגרפיה שלו שהוא מסוגל להתמודד עם רעיונות אבסטרקטים מורכבים מבלי לאבד את הקהל שלו (arrival, enemy).
   אני חושב שזה בהחלט פרויקט קולנועי שצריך לחכות לו.

   2
   אדם קלין אורון, זאב אימבר ?
   • זה לא מה שקורה במקס הזועם?

    שדלק הוא יחסית נפוץ אבל מים הם נדירים ויקרי ערך?

    אני לא מכירה את חולית, אבל אני מקווה שיש עוד דברים שמייחדים את הסיפור חוץ מהקטע הזה.

    • זה קצת מה שקורה במקס הזועם

     davdsb

     אבל לא באותם מימדים. בחולית מדובר במחסור טבעי של ממש, פשוט אין מים, בזמן שבמקס הזועם ה"עשירים" מחזיקים בו ומחלקים אותו כאוות נפשם. זה יותר מטפורה לכלכלה שלנו בו הטענה הרווחת היא שאוכלוסיה מסויימת עשירה מאוד מחזיקה את המשאבים אצלה בשביל לצבור כוח. בנוסף לזה בחולית זה גם המניע הראשי למלחמות ענק, בניגוד למקס הזועם בו זה חלק מהרקע הדיסטופי של הסיפור.
     וכן, יש בו עוד הרבה (מאוד) דברים שמייחדים אותו, ראי את שאר הפוסט שלי.

  • וכמובן, ברשימת היצירות שהושפעו מ-"חולית" שכחתי לגמרי את המובנת מאליה

   "משחקי הכס" ועוד לפניה "שיר של אש ושל קרח"…

   2
   barnash, שפן הלוח ?
  • הפרה הלא קדושה

   👍🏻

 2. אני דווקא הייתי בוחר ציטוט יותר מתאים

  nir

  A beginning is a very delicate time
  (כן אני אוהב את הגירסה של לינץ', Sue me)

 3. שאלה למי שקראו את הספר

  Nadav98

  האם כדאי לדעתכם לקרוא את הספר לפני שרואים את הסרט?
  מצד אחד אני חושש שאם לא יהיו דברים בסרט שאני לא אבין, מצד שני אני חושש שאם אקרא את הספר אני אדע יותר מדי מה יקרה בסרט.

  • כדאי לקרוא את הספר.

   אדם קלין אורון

   לא לחינם זה ספר כל-כך מפורסם: הוא נפלא. חווית הקריאה הראשונה שלו היא עדיין אחת מחוויות הקריאה החזקות ביותר שהיו לי בחיי (זה בטח עוזר שהייתי צעיר, אבל בכל זאת). מה איכות הסרט אנחנו עדיין לא יודעים, אבל על הספר אסור לוותר, והסיכוי הגדול הוא שעדיף להגיע אליו קודם.

   3
   שופל, trilliane, דוד מלכה ?
   • אני מתכנן לקרוא מתישהו

    Nate

    כרגע אני מחכה לסרט בייחוד בגלל הבמאי והקאסט…
    שים לב גם שוורנר הביאו לו תאריך יוקרתי של סוף שנה. אותו תאריך שבו יוצא בדרך כלל "הסרט פנטזיה / מדע בדיוני הגדול" שזה בדרך כלל מלחמת הכוכבים / שר הטבעות, אם כי שנה שעברה זה היה אקוואמן.
    במילים אחרות, הם מנסים לכוון אותו כאירוע הפנטזיה הגדול של סוף 2020. נראה אם זה יילך…

   • בהחלט מומלץ לקריאה, עם הסתייגות די רצינית

    barnash

    הדבר שבאמת אהבתי בספר הזה הוא את בניית העולם. מדובר באחד העולמות המקוריים והמעניינים ביותר שראיתי בספר כלשהו, הוא באמת מרגיש מקורי ושונה אבל נטוע באיזו מציאות מסוימת ולא פנטזיה מוחלטת, מה שמשווה לו אמינות של סיפור שיכול באופן תאורטי לקרות. רמת הפירוט בכל נושא אפשרי – שפה, דת, פוליטיקה, אקולוגיה – היא לא נורמלית. גם העלילה הכללית היא לא רעה. אבל יש לי בעיה שדי הרסה לי את הספר- הדמויות. רוב הדמויות חסרות רגש לחלוטין, בעיקר הגיבור. מעבר לזה שהוא סוג של מרי סו, אני לא מסוגל להתחבר אליו כי הוא לא מרגיש לי כמו אדם אמיתי עם רגשות. גם שאר הדמויות הן כאלה ברמה מסוימת (הדוכס לטו היה הדמות האהובה עליי בספר כי הוא היה הכי אנושי). כשאתה לא מתחבר לדמויות קשה להרגיש את הקונפליקט, מה שגורם לשיעמום. הספר הזה באמת דורש עיבוד קולנועי, וזאת יכולה גם להיות הזדמנות לתקן את מה שלא עבד בספר. השאלה היא אם וילנב ייקח את זה יותר לכיוון המפגש או יותר לכיוון בלייד ראנר.

    3
    שופל, lazarobbie, חתול ?
    • אני דווקא זוכרת לא מעט רגשות

     של רוב הדמויות הראשיות, גם אם הן צריכות להדחיק אותן כדי להפגין שליטה ואיפוק. הסיפור מסופר דרך "מספר כל יודע" והוא תיאר לא מעט את הנעשה במוחן (ובליבן).

     אין ספק שהחינוך של פול ניסה להפוך אותו לעל-אנושי, אבל אני לא הרגשתי שהוא לא אדם אמיתי. הוא היה אדם מיוחד שקיבל הכשרה מיוחדת כל חייו, בעיניי זה דווקא הפך אותו לדמות מעניינת יותר.

  • כדאי לקרוא את הספר, נקודה.

   זו קלאסיקת מד"ב "חובה". אני לא יודעת איך יהיה הסרט ואם הוא יהיה שווה צפייה, אבל ספק רב אם סרט יחיד יצליח להקיף ולהעביר היטב ספר של 600 עמודים (לא כולל נספחים, כמדומני). גם אם העיבוד הזה יהיה טוב מקודמו, זה לא יהיה אותו הדבר. להביא בחשבון שיש לספר אקספוזיציה ארוכה למדי (כמאתיים עמודים…) וצריך להתאזר בסבלנות בקריאה הראשונה.

   1
   דוד מלכה ?
   • 2 סרטים

    Nate

    לפי ויקיפדיה, הספר מועבד ל-2 סרטים.
    כמו מה שעשו עם IT.

 4. תיראו מופתעים: נדחה

  נתראה עוד שנה, דני.

  • אין באמת ברירה

   איתן

   אני אשמח לראות עיבוד של חולית אבל, בין אם הוא טוב או רע, לא הייתי רוצה לראות אותו נידון לכישלון כלכלי בלי קשר לאיכותו כסרט.
   מקווה ששנה זה מספיק זמן לחיסון קורונה.
   מקווה גם שהקורונה לא יעבור מוטציה ל T-virus אבל זה סרט אחר.

   1
   שופל ?
   • אני די משוכנע שהסרט הזה הולך להיות כישלון יחסי, עם או בלי קורונה

    אני מאוד מרוצה שדניס וילנב מקבל תקציבים כאלו לידיים, כיוון שהוא אולי הבמאי היחידי בעולם שאני סומך עליו עם מדע בדיוני בתקציב גדול, אבל לשפוך כל כך הרבה כסף (כרגע מדובר על 200 מליון) על עיבוד לספר מד"ב פילוסופי שאיבד את ההייפ שלו ממזמן זאת התאבדות (ואני אשמח להתבדות).

    1
    אדון האופל ?
    • כן, זה מדאיג.

     הטריילר אסף בינתיים 26 מיליון צפיות. לטריילר של בלייד ראנר 2049, לשם השוואה, יש 31 מיליון צפיות (יש לי השערה לא מבוססת שרובם המכריע הוא מלפני יציאת הסרט), והסרט ההוא היה זול יותר ועדיין היה כישלון קופתי.

     • בלייד ראנר זה מותג יותר פופולרי וידוע

      אורן

      באמת שלא שמעתי על "חולית" קודם (ועל בלייד ראנר כמובן שכן) ואני בטוח שיש הרבה יותר כמוני מאשר ההפך.

      בקיצור, ההשוואה של מספר הצפיות בטריילר לא רלוונטית, בטח שאין כזה פער גדול ביניהם

      • גם "חולית" מותג פופולרי וידוע (כמעט) לכל חובב מד"ב

       "חולית" הוא מותג ספרותי (ויש לו גם לא מעט המשכים ופריקוולים) פופולרי בהרבה מהספר ("האם אנדרואידים חולמים על כבשים חשמליות?") שעליו מבוסס (בקווים כלליים מאוד) הסרט "בלייד ראנר". מבחינה קולנועית, שני הסרטים יצאו בערך באותה תקופה בשנות השמונים, אבל "חולית" לא היה סרט מוצלח ו"בלייד ראנר" היה מרהיב, ולכן בקולנוע אין ספק שהוא מותג חזק בהרבה.

       3
       אדם קלין אורון, דוד מלכה, לפרקונית ?
       • מקבל

        אורן

        דיברתי על הציבור הרחב ולא רק על חובבי המד"ב, לפחות בנקודת הזמן הזו.

 5. אני קורא את חולית ומעניין לראות כמה הוא השפיע על מלחמת הכוכבים

  חנמל

  כוכב מדבר (עם moisture farming), מכשפי חלל, שימוש בחרבות, עתיד שמרגיש כמו העבר הרחוק
  גם המחשבים האנושיים – בהיפוך מעניין, במקום אנשים שחושבים כמו מחשב, יש רובוטים שמתנהגים כמו בני אדם.
  התככים הפוליטיים גם מזכירים טיפה את משחקי הכס, למרות שבחולית התמונה הרבה יותר פשוטה לפחות בספר הראשון (את הבאים לא קראתי).
  כן יש בסיפור משהו יבש, נוקשה ואולי מיושן, אפילו לא פוליטיקלי קורקטי.
  נראה קצת כאילו חולית היא מלכודת לקולנוענים, מבחוץ רואים סיפור אפי עם סצנות סינמטיות ודמיות מגניבות שאפשר ללהק להן שחקנים פופולרים, אבל כדי להגיע לסיפור צריך לעבור דרך מד"ב קשה וקשוח ורעיונות פילוסופיים מאתגרים שהוליווד לא יודעת לאכול.

  3
  רז גרינברג, חתול, trilliane ?
  • באייקון האחרון הייתה הרצאה של רז גרינברג בדיוק על זה

   "בוחרים במשיח – חולית בקולנוע ובטלוויזיה":
   לקראת עלייתו הקרבה לאקרנים של סרט הקולנוע על פי ספרו הקלאסי של פרנק הרברט, הגיע הזמן לבחון את המורשת של "חולית" בקולנוע ובטלוויזיה – לא בעיבודים הישירים, אלא דווקא בסרטים ובסדרות שהספר השפיע עליהם: "מלחמת הכוכבים", "נאוסיקה מעמק הרוח", "מקס הזועם: כביש הזעם" וסדרת הטלוויזיה "משחקי הכס". מעבר להתייחסויות הישירות שיש בהן לספר, כל היצירות הללו גם בוחנות ברובד העמוק שלהן את היחס למשיחיות ומגיעות למסקנות מפתיעות.

 6. אז, באיחור של כמה עשורים צפיתי בחולית של דיוויד לינץ'

  רטקסס

  (הגרסה הקולנועית), ואני רוצה לומר שאסור, בתכלית האיסור, שזה יהיה העיבוד הקולנועי היחיד ליצירת המופת הספרותית הזו.
  הסרט פשוט גרוע. אין לי מילה אחרת – גרוע. לא מבין מה הפואנטה במשחק המוגזם (בייחוד של ההארקוננים למיניהם, אבל גם של פטריק סטיוארט ושל בנות הגשרית) , האפקטים נוראיים, האקשן משעמם, רק להשוות לסרטי הרפתקאות ומד"ב מאותן שנים כמו מלחמת הכוכבים, אינדיאנה ג'ונס.. נו באמת.

  אבל הכי גרוע זה התסריט. אכן, זה בלתי אפשרי לקחת את כל העושר בספר ולשים אותו בסרט. אני מאוד מקבל גם קיצוצים וקיצורים. אבל אין באמת תסריט לסרט. לקחו פשוט התרחשויות עלילה מרכזיות מהספר וצילמו אותן אחת אחרי השניה ברצף. אם לא הייתי קורא את הספר לא היה לי שמץ של מושג מה קורה שם. פשוט עשו היילייט של כל הרגעים הזכירים מהספר ואת כל הסיפור עצמו (!) השאירו בחוץ.

  אז גם הטריילר לחדש לא נראה מבטיח, ובאמת, כמו שהרבה כתבו פה, כנראה שזה ספר שאי אפשר לעבד לקולנוע (אולי לסדרה? ), אבל כל דבר יהיה יותר טוב מחולית של לינץ'..

  2
  אדון האופל, trilliane ?
 7. אז יש ביקורות ראשונות

  ויש מה לפרט על הכל, אבל הנקודה שכולם מסכימים עליה הוא שהסרט מסתיים באמצע, ואוי ואבוי יהיה אם לא נזכה לראות את חולית 2 יוצא לאור, עובדה שתלויה מאד בהצלחתו של הסרט הנוכחי. קצת מדאיג.

  • אכן מטריד

   nir

   חשבתי שהם צולמו ביחד, כמו "שר הטבעות"

  • תוצאות הקופות של בלייד ראנר 2049 לא מבשרות טובות

   ובכלל, העובדה שיש עדיין מי שמוכן עדיין לשפוך את הסכומים שוילנב מקבל כדי להפיק סרטי מדע בדיוני לקהל מבוגר, שלא מנסים אפילו לקרוץ לנוער, היא בגדר נס.

   4
   יצחק בארי, שופל, lazarobbie, רם קיץ ?
   • תאורטית זה יכול היה להצליח הרבה יותר מ"בלייד ראנר"

    Zeev123

    אנחנו עדיין בימי מגפה והסרט עולה במקביל ב-hbo max אז לא סביר, אבל יש לזה הרבה יותר פוטנציאל.
    קודם כל הוא PG-13, בלייד ראנר היה R. בלייד ראנר היה המשך של סרט משנות ה-80, שמפורסם ככל שיהיה להשלים אותו היום זאת לא חוויה הכי "קלילה", זה סרט חדש שלא צריך להשלים בשבילו כלום. יש בחולית הרבה יותר כוכבים מבלייד ראנר, וגם מאמין שבשנים האחרונות טימות'י שלמיי וזנדיאה הביאו יותר קהל מהאריסון פורד. נשמע גם שיש בו הרבה יותר אקשן וקצת הומור, והוא נראה הרבה יותר אפי.
    ברור שסרט שפונה לקהל פחות צעיר ויותר חכם ממה שדיסני עושים לא יגיע למספרים של האוונג'רס, אבל בימים שלפני המגיפה מאמין שהיה מביא קהל כמו נולאן בימים הטובים שלו (האביר האפל, התחלה).

    1
    bubhh ?
    • אני מסכים שיש פה פוטנציאל יותר גבוע מבלייד ראנר

     בטח יותר מ"המפגש", סרט שהפרמיס שלו מתחיל במילה "בלשנית", אבל לוילנב אין את המוניטין והפרסום של נולאן (למרות שהוא במאי טוב יותר בעיני), ו"האביר האפל", בתור סרט של אחד מפרנצ'ייזי הקומיקס המצליחים ביותר בעולם, לא יכול להיכנס להשוואה הזו.

     2
     זאב אימבר, אדון האופל ?
     • ברור לגמרי, עדיין חושב שאתה פסימי מדי

      Zeev123

      קודם כל ברור שהסרט הזה לא ירוויח באמת בקולנוע, גם אם ירוויח כמו "האלמנה השחורה" שכרגע הרוויח הכי הרבה במגפה (370 מיליון בכל העולם, בערך חצי באמריקה, והסרט בסטרימינג היה בתשלום ולא כחלק מהמנוי כמו ב-hbo max), זה כנראה לא יכסה את זה ("חולית" עלה 165 מיליון). יש מצב שיהיו פה יותר רווחים מחוץ לאמריקה כי ברוב העולם הסרט עולה יותר מחודש קודם, אבל עדיין, נראה שההמשך יהיה תלוי רק ברצון המשקיעים של וורנר.
      בחזרה לתאוריות כאילו אין מגפה, לווילנב אין שם כמו לנולאן, אבל נולאן בנה לעצמו את השם במיינסטרים עם "באטמן מתחיל", "האביר האפל" ו"התחלה". לפני זה הוא עשה סרטי מתח ודרמה איטיים. אני לא חושב שהשם של נולאן ב"האביר האפל" היה הרבה יותר חזק משל דני היום (ואני אומר את זה כמעריץ שהתלהב מנולאן מאז "באטמן מתחיל" והלך לכל הסרטים שלו מאז), אולי אפילו להפך. הפרנצ'ייז של באטמן יותר חזק מ"חולית", אבל גם ל"חולית" יש שם, בעיקר אצל מבוגרים יותר, ובאטמן היה פרנצ'ייז מת עד נולאן. גם להגיע למיליארד כמו "האביר האפל" בשנים האחרונות (לא כולל מה שקורה עכשיו עם הקורונה) זה פחות וואו מב-2008. אני עדיין חושב שבלי קורונה וסטרימינג, "חולית" היה מגיע לזה.

 8. אז מסתבר שהסרט מוקרן בצרפת מוקדם יחסית

  רון לוינשטיין

  הסרט עשה לי נעים בעיניים ולדימום באוזניים.
  האנס זימר על סטרואידים. זה היה בלתי נסבל.
  חוץ מזה לא התרגשתי יותר מדי. אני מאוד אהבתי את הספר אבל גם כשקראתי אותו וגם בסרט הנ"ל לא הרגשתי חיבור לדמויות

 9. חובה קולנוע, ואם אפשר אז איימקס

  מיכל

  עיבוד נפלא לחצי הראשון של הספר – מוזיקה משוגעת של זימר, שחקנים מדהימים (אוסקר אייזק מושלם!) ואי אפשר להשוות בכלל לגרסה של לינץ׳.
  ברור לי שאם לא הייתה מגפה אף אחד לא היה מטיל ספק ביכולת של הסרט להצליח.
  שמחה שהתמזל מזלי להיות במדינה שבה הסרט כבר יצא – לגמרי מוכן לעונת הפרסים ולהפוך לפרנצ׳ייז.

  1
  זאב אימבר ?
 10. שווה לראות באיימקס?

  יואב

  אף פעם לא ראיתי סרט באיימקס ואני תוהה עם כדי לנסות את העניין עם חולית. יש המלצות? דיס-המלצות?

  • בהחלט שווה

   אדם קלין אורון

   זה סרט מאוד אסתטי, ומגיע לו מסך גדול וסאונד טוב.

   1
   יואב ?

תגובות מקבילות

202
  תגובות נוספות בדף הביקורת של חולית (2021)
 

כתיבת תגובה

(חובה)

Optionally add an image (JPEG only)