חולית (2020)
Dune
שמו העברי של הסרט המצוין כאן אינו השם הרשמי שניתן לו על ידי המפיצים בארץ, וייתכן שהוא יופץ תחת שם אחר.

Walk without rhythm, It Won't Attract The Worm

7 תגובות פתח ספוילרים פתח תגובות ישנות

 1. הרהורי כפירה: בשביל מה הסרט הזה טוב בעצם?

  שאלה מיותרת, על פניו: סרט מד"ב חדש של וילנב מעורר מטבעו ציפיות גבוהות, הקאסט משובח, לפחות תסריטאי אחד, אריק רות', כבר כתב קלאסיקה או שתיים (מצד שני, כשהוא הלך לכיוונים ספקולטיביים יותר יצא לו "פוסטמן" או "המקרה המשמים של בנג'מין באטן" אז אולי דווקא פה צריך להזהר).
  ועדיין, למה אנחנו צריכים כרגע עיבוד של "חולית"? נכון, עיבוד טוב של הספר, בקולנוע לפחות, עוד לא ראינו, אבל את "חולית" כן ראינו בהרבה סרטים אחרים. "מלחמת הכוכבים", "נאוסיקה מעמק הרוח" וממש בשנים האחרונות "מקס הזועם: כביש הזעם", כולם לקחו דברים על ימין ועל שמאל מהמקור הספרותי, וזה עוד לפני שבודקים את ההשפעה החזותית שהיתה לעיבוד של לינץ' או לזה הלא-מופק של חודורובסקי על סרטים אחרים. סרט חדש על פי "חולית" יכול להיראות משומש להפליא.
  לא חסרות דוגמאות מהשנים האחרונות – זוכרים את "ג'ון קרטר"? קלאסיקת מד"ב שהשפיעה גם היא על "מלחמת הכוכבים" ופחות או יותר על כל ז'אנר גיבורי העל כמו שאנחנו מכירים אותו כיום. עשרות שנים (בלי צחוק) ניסו להרים עיבוד של הספר, וכשהעיבוד הזה קרה, גילו שאין לו יותר מדי מה להגיד לקהל שראה קולנוע בחמישים השנים האחרונות. דוגמה נוספת, קרובה יותר – "ואלריאן". קלאסיקת קומיקס שיצאה נפסדת לא רק מזה שהסרטים שהושפעו ממנה התחילו לצאת יותר משלושים שנה לפני העיבוד הקולנועי (שוב "מלחמת הכוכבים") אלא מהעובדה שאפילו הבמאי של אותו עיבוד כבר ביים את אחד מאותם סרטים – עם האנשים שעבדו על הפאקינג קומיקס בתור מעצבים – קראו לו "האלמנט החמישי".
  האם "חולית" עדיין רלבנטי? ברמה הרעיונית, בוודאי. ברמה העלילתית/חזותית אני אל בטוח עד כמה עיבוד עכשווי של הרמה הרעיונית יעורר עניין. פשוט כבר עשו את זה קודם.

  3
  הראשון מהסוף, יהונתן צוריה, Morin ?
  • יש גם את הרוח במעטפת

   הראשון מהסוף

   אותו סיפור פחות או יותר

  • אמנם ההיבט הויזואלי ושתיים שלש רעיונות טכנולוגיים

   davdsb

   נלקחו אין ספור פעמים מחולית, אבל התוכן העיקרי של הספר עדיין לא נוצל לטובת סרט: הרעיון של עולם העובד הפוך מהעולם שלנו כך שמשאבים היקרים הם דבר נפוץ אבל מים הם המצרך היקר מכל. ההיבט הפילוסופי של היצירה, איך דתות ייתפתחו עם הטכנולגיות החדשות שסותרות את אמונתן, מי מהן ייכחד ומי מהן ישנה כיוון לחלוטין, או אפילו דתות חדשות שמבוססות על האירועים שבספר. בכלל, האקוסיסטם של הכוכב "חולית" לבד מספיק מעניין ובלעדי כדי שהסרט יהיה ייחודי ומסקרן (כמובן שצריך שהסרט ייתייחס אליו).
   גם בלי לחפש היבטים יחודיים, חולית הוא יצירה מרתקת שמקומה בקולנוע, רוב הדמויות מעניינות, אף אחת מהן לא גנרית (מלבד ה"רשע" אולי) והסיפור מבטיח מינון מספק של סצנות אקשן אפיות בנופים מעניינים.
   בניגוד לג'ון קארטר, חולית הוא הרבה יותר ממדע בדיוני מעולה, הוא יצירה עם עשרות רבדים של קריאה, ספר שאפשר לחקור אותו לעומקים ותמיד למצוא בוא עוד ועוד דברים חדשים.
   דניס וילנאב הוכיח עם בלאדרנר 2049 שהוא מסוגל להביא למסך עולמות מרהיבים שלא נראו עד כה, הוא הוכיח עם שאר הפילמוגרפיה שלו שהוא מסוגל להתמודד עם רעיונות אבסטרקטים מורכבים מבלי לאבד את הקהל שלו (arrival, enemy).
   אני חושב שזה בהחלט פרויקט קולנועי שצריך לחכות לו.

   2
   אדם קלין אורון, Zeev123 ?
   • זה לא מה שקורה במקס הזועם?

    שדלק הוא יחסית נפוץ אבל מים הם נדירים ויקרי ערך?

    אני לא מכירה את חולית, אבל אני מקווה שיש עוד דברים שמייחדים את הסיפור חוץ מהקטע הזה.

    • זה קצת מה שקורה במקס הזועם

     davdsb

     אבל לא באותם מימדים. בחולית מדובר במחסור טבעי של ממש, פשוט אין מים, בזמן שבמקס הזועם ה"עשירים" מחזיקים בו ומחלקים אותו כאוות נפשם. זה יותר מטפורה לכלכלה שלנו בו הטענה הרווחת היא שאוכלוסיה מסויימת עשירה מאוד מחזיקה את המשאבים אצלה בשביל לצבור כוח. בנוסף לזה בחולית זה גם המניע הראשי למלחמות ענק, בניגוד למקס הזועם בו זה חלק מהרקע הדיסטופי של הסיפור.
     וכן, יש בו עוד הרבה (מאוד) דברים שמייחדים אותו, ראי את שאר הפוסט שלי.

  • וכמובן, ברשימת היצירות שהושפעו מ-"חולית" שכחתי לגמרי את המובנת מאליה

   "משחקי הכס" ועוד לפניה "שיר של אש ושל קרח"…

   1
   barnash ?
 2. אני דווקא הייתי בוחר ציטוט יותר מתאים

  nir

  A beginning is a very delicate time
  (כן אני אוהב את הגירסה של לינץ', Sue me)

 

כתיבת תגובה

(חובה)