חולית (2020)
Dune
שמו העברי של הסרט המצוין כאן אינו השם הרשמי שניתן לו על ידי המפיצים בארץ, וייתכן שהוא יופץ תחת שם אחר.

Walk without rhythm, It Won't Attract The Worm

14 תגובות פתח ספוילרים פתח תגובות ישנות

 1. הרהורי כפירה: בשביל מה הסרט הזה טוב בעצם?

  שאלה מיותרת, על פניו: סרט מד"ב חדש של וילנב מעורר מטבעו ציפיות גבוהות, הקאסט משובח, לפחות תסריטאי אחד, אריק רות', כבר כתב קלאסיקה או שתיים (מצד שני, כשהוא הלך לכיוונים ספקולטיביים יותר יצא לו "פוסטמן" או "המקרה המשמים של בנג'מין באטן" אז אולי דווקא פה צריך להזהר).
  ועדיין, למה אנחנו צריכים כרגע עיבוד של "חולית"? נכון, עיבוד טוב של הספר, בקולנוע לפחות, עוד לא ראינו, אבל את "חולית" כן ראינו בהרבה סרטים אחרים. "מלחמת הכוכבים", "נאוסיקה מעמק הרוח" וממש בשנים האחרונות "מקס הזועם: כביש הזעם", כולם לקחו דברים על ימין ועל שמאל מהמקור הספרותי, וזה עוד לפני שבודקים את ההשפעה החזותית שהיתה לעיבוד של לינץ' או לזה הלא-מופק של חודורובסקי על סרטים אחרים. סרט חדש על פי "חולית" יכול להיראות משומש להפליא.
  לא חסרות דוגמאות מהשנים האחרונות – זוכרים את "ג'ון קרטר"? קלאסיקת מד"ב שהשפיעה גם היא על "מלחמת הכוכבים" ופחות או יותר על כל ז'אנר גיבורי העל כמו שאנחנו מכירים אותו כיום. עשרות שנים (בלי צחוק) ניסו להרים עיבוד של הספר, וכשהעיבוד הזה קרה, גילו שאין לו יותר מדי מה להגיד לקהל שראה קולנוע בחמישים השנים האחרונות. דוגמה נוספת, קרובה יותר – "ואלריאן". קלאסיקת קומיקס שיצאה נפסדת לא רק מזה שהסרטים שהושפעו ממנה התחילו לצאת יותר משלושים שנה לפני העיבוד הקולנועי (שוב "מלחמת הכוכבים") אלא מהעובדה שאפילו הבמאי של אותו עיבוד כבר ביים את אחד מאותם סרטים – עם האנשים שעבדו על הפאקינג קומיקס בתור מעצבים – קראו לו "האלמנט החמישי".
  האם "חולית" עדיין רלבנטי? ברמה הרעיונית, בוודאי. ברמה העלילתית/חזותית אני אל בטוח עד כמה עיבוד עכשווי של הרמה הרעיונית יעורר עניין. פשוט כבר עשו את זה קודם.

  5
  הראשון מהסוף, יהונתן צוריה, Morin, the_wolf, Wonderwall ?
  • יש גם את הרוח במעטפת

   הראשון מהסוף

   אותו סיפור פחות או יותר

  • אמנם ההיבט הויזואלי ושתיים שלש רעיונות טכנולוגיים

   davdsb

   נלקחו אין ספור פעמים מחולית, אבל התוכן העיקרי של הספר עדיין לא נוצל לטובת סרט: הרעיון של עולם העובד הפוך מהעולם שלנו כך שמשאבים היקרים הם דבר נפוץ אבל מים הם המצרך היקר מכל. ההיבט הפילוסופי של היצירה, איך דתות ייתפתחו עם הטכנולגיות החדשות שסותרות את אמונתן, מי מהן ייכחד ומי מהן ישנה כיוון לחלוטין, או אפילו דתות חדשות שמבוססות על האירועים שבספר. בכלל, האקוסיסטם של הכוכב "חולית" לבד מספיק מעניין ובלעדי כדי שהסרט יהיה ייחודי ומסקרן (כמובן שצריך שהסרט ייתייחס אליו).
   גם בלי לחפש היבטים יחודיים, חולית הוא יצירה מרתקת שמקומה בקולנוע, רוב הדמויות מעניינות, אף אחת מהן לא גנרית (מלבד ה"רשע" אולי) והסיפור מבטיח מינון מספק של סצנות אקשן אפיות בנופים מעניינים.
   בניגוד לג'ון קארטר, חולית הוא הרבה יותר ממדע בדיוני מעולה, הוא יצירה עם עשרות רבדים של קריאה, ספר שאפשר לחקור אותו לעומקים ותמיד למצוא בוא עוד ועוד דברים חדשים.
   דניס וילנאב הוכיח עם בלאדרנר 2049 שהוא מסוגל להביא למסך עולמות מרהיבים שלא נראו עד כה, הוא הוכיח עם שאר הפילמוגרפיה שלו שהוא מסוגל להתמודד עם רעיונות אבסטרקטים מורכבים מבלי לאבד את הקהל שלו (arrival, enemy).
   אני חושב שזה בהחלט פרויקט קולנועי שצריך לחכות לו.

   2
   אדם קלין אורון, Zeev123 ?
   • זה לא מה שקורה במקס הזועם?

    שדלק הוא יחסית נפוץ אבל מים הם נדירים ויקרי ערך?

    אני לא מכירה את חולית, אבל אני מקווה שיש עוד דברים שמייחדים את הסיפור חוץ מהקטע הזה.

    • זה קצת מה שקורה במקס הזועם

     davdsb

     אבל לא באותם מימדים. בחולית מדובר במחסור טבעי של ממש, פשוט אין מים, בזמן שבמקס הזועם ה"עשירים" מחזיקים בו ומחלקים אותו כאוות נפשם. זה יותר מטפורה לכלכלה שלנו בו הטענה הרווחת היא שאוכלוסיה מסויימת עשירה מאוד מחזיקה את המשאבים אצלה בשביל לצבור כוח. בנוסף לזה בחולית זה גם המניע הראשי למלחמות ענק, בניגוד למקס הזועם בו זה חלק מהרקע הדיסטופי של הסיפור.
     וכן, יש בו עוד הרבה (מאוד) דברים שמייחדים אותו, ראי את שאר הפוסט שלי.

  • וכמובן, ברשימת היצירות שהושפעו מ-"חולית" שכחתי לגמרי את המובנת מאליה

   "משחקי הכס" ועוד לפניה "שיר של אש ושל קרח"…

   1
   barnash ?
 2. אני דווקא הייתי בוחר ציטוט יותר מתאים

  nir

  A beginning is a very delicate time
  (כן אני אוהב את הגירסה של לינץ', Sue me)

 3. שאלה למי שקראו את הספר

  Nadav98

  האם כדאי לדעתכם לקרוא את הספר לפני שרואים את הסרט?
  מצד אחד אני חושש שאם לא יהיו דברים בסרט שאני לא אבין, מצד שני אני חושש שאם אקרא את הספר אני אדע יותר מדי מה יקרה בסרט.

  • כדאי לקרוא את הספר.

   אדם קלין אורון

   לא לחינם זה ספר כל-כך מפורסם: הוא נפלא. חווית הקריאה הראשונה שלו היא עדיין אחת מחוויות הקריאה החזקות ביותר שהיו לי בחיי (זה בטח עוזר שהייתי צעיר, אבל בכל זאת). מה איכות הסרט אנחנו עדיין לא יודעים, אבל על הספר אסור לוותר, והסיכוי הגדול הוא שעדיף להגיע אליו קודם.

   2
   שופל, trilliane ?
   • אני מתכנן לקרוא מתישהו

    Nate

    כרגע אני מחכה לסרט בייחוד בגלל הבמאי והקאסט…
    שים לב גם שוורנר הביאו לו תאריך יוקרתי של סוף שנה. אותו תאריך שבו יוצא בדרך כלל "הסרט פנטזיה / מדע בדיוני הגדול" שזה בדרך כלל מלחמת הכוכבים / שר הטבעות, אם כי שנה שעברה זה היה אקוואמן.
    במילים אחרות, הם מנסים לכוון אותו כאירוע הפנטזיה הגדול של סוף 2020. נראה אם זה יילך…

   • בהחלט מומלץ לקריאה, עם הסתייגות די רצינית

    barnash

    הדבר שבאמת אהבתי בספר הזה הוא את בניית העולם. מדובר באחד העולמות המקוריים והמעניינים ביותר שראיתי בספר כלשהו, הוא באמת מרגיש מקורי ושונה אבל נטוע באיזו מציאות מסוימת ולא פנטזיה מוחלטת, מה שמשווה לו אמינות של סיפור שיכול באופן תאורטי לקרות. רמת הפירוט בכל נושא אפשרי – שפה, דת, פוליטיקה, אקולוגיה – היא לא נורמלית. גם העלילה הכללית היא לא רעה. אבל יש לי בעיה שדי הרסה לי את הספר- הדמויות. רוב הדמויות חסרות רגש לחלוטין, בעיקר הגיבור. מעבר לזה שהוא סוג של מרי סו, אני לא מסוגל להתחבר אליו כי הוא לא מרגיש לי כמו אדם אמיתי עם רגשות. גם שאר הדמויות הן כאלה ברמה מסוימת (הדוכס לטו היה הדמות האהובה עליי בספר כי הוא היה הכי אנושי). כשאתה לא מתחבר לדמויות קשה להרגיש את הקונפליקט, מה שגורם לשיעמום. הספר הזה באמת דורש עיבוד קולנועי, וזאת יכולה גם להיות הזדמנות לתקן את מה שלא עבד בספר. השאלה היא אם וילנב ייקח את זה יותר לכיוון המפגש או יותר לכיוון בלייד ראנר.

    3
    שופל, lazarobbie, חתול ?
    • אני דווקא זוכרת לא מעט רגשות

     של רוב הדמויות הראשיות, גם אם הן צריכות להדחיק אותן כדי להפגין שליטה ואיפוק. הסיפור מסופר דרך "מספר כל יודע" והוא תיאר לא מעט את הנעשה במוחן (ובליבן).

     אין ספק שהחינוך של פול ניסה להפוך אותו לעל-אנושי, אבל אני לא הרגשתי שהוא לא אדם אמיתי. הוא היה אדם מיוחד שקיבל הכשרה מיוחדת כל חייו, בעיניי זה דווקא הפך אותו לדמות מעניינת יותר.

  • כדאי לקרוא את הספר, נקודה.

   זו קלאסיקת מד"ב "חובה". אני לא יודעת איך יהיה הסרט ואם הוא יהיה שווה צפייה, אבל ספק רב אם סרט יחיד יצליח להקיף ולהעביר היטב ספר של 600 עמודים (לא כולל נספחים, כמדומני). גם אם העיבוד הזה יהיה טוב מקודמו, זה לא יהיה אותו הדבר. להביא בחשבון שיש לספר אקספוזיציה ארוכה למדי (כמאתיים עמודים…) וצריך להתאזר בסבלנות בקריאה הראשונה.

   • 2 סרטים

    Nate

    לפי ויקיפדיה, הספר מועבד ל-2 סרטים.
    כמו מה שעשו עם IT.

 

כתיבת תגובה

(חובה)