מיתה טובה
The Farewell Party

קבוצת קשישים בדיור מוגן בירושלים בונה מכשיר להמתת חסד עבור חברם. כשהשמועה בנוגע להמצאה מתפשטת, הם מקבלים בקשות נוספות לשימוש במכשיר.

תאריך הפצה בישראל: 09/10/2014

83 תגובות פתח ספוילרים פתח תגובות ישנות

 1. אהבתי את הטריילר

  באטמן

  אני לא יודע למה, אבל הוא זיעזע וריגש אותי בו זמנית.

 2. פשוט לא.

  אי אפשר לעשות קומדיה על המתות חסד.

  • אפשר לעשות קומדיה על הכל.

   תלוי באיזה דרך אתה מתייחס לנושא ועל מה אתה בדיוק אתה מתבדח אבל כבר הוכח שאפילו על השואה אפשר לעשות קומדיה שלא פוגעת ברגשות של רוב האנשים.

   7
   זוהר אורבך, ארט ונדלאיי, trilliane, yanabu, Iter Impius, Grey Thingy, דארת' צ'דר ?
  • לא מדויק

   סטיץ' - ההוא מוול סטריט

   אחרי שצפיתי בסרט אני יכול לומר שזה סרט דרמה ברובו, שנעזר בבדיחות שחורות קלילות על מנת להקל על הנושא הכבד. אבל שוב הקומדיה זה ממש לא העיקר בסרט, למרות שכך זה נראה מהטריילר.

   3
   trilliane, yanabu, Horican ?
  • ממש לא קומדיה, סרט מעולה שמכבד את הנושא שלו

   Ronnie

   יצא לי לראות היום, במסגרת יום הקולנוע הישראלי. באמת סרט מרשים.

   5
   trilliane, yanabu, טל, אור (זה עם התוכי), Horican ?
 3. ראיתי אותו היום

  netta

  פשוט נפלא. רוב הסרט לא הצלחתי להחליט אם לצחוק או לבכות. מה שמדהים שלמרות הנושא הלא עליז בעליל, מתחת הדמעות הוא סוג של Feel good movie.
  כמו כן, לא היה לי מושג שזאב רווח הוא שחקן טוב כל כך, ייתכן שהגיע הזמן למצוא אלטרנטיבה לאופציית הזאב רווח בסקרים.
  כמו כן 2: סצנת העירום המוצדקת ביותר שראיתי בשנים האחרונות :-)

  4
  trilliane, שי, yanabu, טל ?
  • תגובה שמכילה ספוילר למיתה טובה מאת סטיץ' - ההוא מוול סטריט
   • תגובה שמכילה ספוילר מאת trilliane
   • תגובה שמכילה ספוילר למיתה טובה מאת netta
    • אגב אהבה של זקנים

     אמא שלי אמרה משהו מעניין שלה הפריע ולי לא ומעניין אותי לשמוע עוד קולות.

     היא אמרה שבשבילה לראות בעצם את כל הזוגות בסרט כל כך אוהבים וחמודים אחרי כל כך הרבה שנים היה פשוט לא ריאליסטי לטעמה. אני לא יודע אם הטענה שזוגות זקנים לא מאושרים נכונה או לא כי אני לא נוטה להסתובב בבתי אבות, אבל אני כן מסכים שמיתה טובה מציג רק זוגות זקנים חמודים ואוהבים מעבר לכל מידה שאנחנו מכירים כאשר המערכת יחסים היחידה שכנראה לא מלאה באהבה היא המערכת יחסים של השוטר לשעבר ואישתו אבל לא מראים לנו אותם ביחד אף פעם (עם דיאלוגים. יש איזה שוט שלה מתישהו.)

     1
     yanabu ?
     • תגובה שמכילה ספוילר מאת trilliane
     • אני בן 23 אמנם,

      פנטלימון

      אבל גם לי העובדה שיחזקאל ואשתו ישנים מחובקים כל לילה נראתה מגוחכת ממש.

      1
      yanabu ?
      • לא מבינה מה מגוחך בזה

       יש גם זוגות כאלה בעולם. יש גם הרבה שלא. הסרט מספר את סיפורו של הזוג הזה, הוא לא ניסה להציג אותם כמייצגים את כלל הזוגות בגילם.

       2
       טל, Horican ?
    • אני מתנצלת אבל שכחתי לסמן ספויילר בתגובה שמעלי.

     netta

     (ל"ת)

   • מה?

    מיכאל גינזבורג

    "הסצנה השלישית הייתה חסרת כל היגיון. אז לחבורת הזקנים הזאת יש חברה אם קצת בעיות, אז מה הם יעשו כדי שתרגיש טוב עם עצמה, הם גם יהיו בעירום. כאילו אין להם כבר כבוד עצמי שיש לבין אדם ממוצע. ואין להם שום בעיה להיות זה ליד זה בעירום.. ממש לא שייך, לא בוגר, ולא מתאים לדמויות ולרוח הסרט." אז אתה לא מכיר בני אדם. זו הייתה סצינה מדויקת ונוגעת ללב. חברים שמכירים אחד את השני עשרות שנים יעשו ה-כ-ל אחד עבור השני, בטח כשהם על סף קריסה טוטאלית של הגוף והנפש.

    2
    trilliane, assafTV ?
  • זאב רווח

   טל

   צפיתי בו בשני סרטים ברצף ביום הקולנוע הישראלי (גט ומיתה טובה), ובשניהם הוא שיחק טוב באופן מפתיע (ושיחק דמויות שונות למדי זו מזו). בשקט בשקט, בלי שהרגשתי, הוא הפך להיות שחקן ממש מוצלח. כנראה שזה מה שקורה אחרי שנים של אימונים.

   1
   Horican ?
   • אני חושבת שהוא תמיד היה שחקן מוצלח, אולי בחירות החומרים היו פחות מוצלחות

    (לפחות מבחינת ההזדמנות להציג את יכולותיו כשחקן אופי).

    1
    Horican ?
 4. נהדר.

  אין לי המון מה להוסיף על מה שנטע אמרה אבל בין יונה,אפס ביחסי אנוש ומיתה טובה- אני מחזיק אצבעות למיתה טובה. משחק מעולה, תסריט נהדר ומדכא וגם משעשע. אולי זה הציפיות המעט נמוכות שבאתי איתן, אבל באמת סרט נהדר.

  לגבי ההערה על "קומדיה על המתות חסד" – בשום פנים ואופן לא היית מגדיר את הסרט קומדיה. הסרט הוא דרמה מדכאת ביותר שעל מנת שהקהל לא לחלוטין יתרסק מבכי על הרצפה הכניסו לו בדיחות ורגעים קומיים. אבל בבירור הרגעים הדרמטים עולים על הקומיים ובשום שלב לא צוחקים על המתות החסד עצמן. אין איזה שהיא סצנה שבה זאב רווח מחבר את המכשיר לחולה אחר ואז אומר " יא ווארדי" או משהו.

  נהדר. נהדר נהדר. ומדכא. מדכא מדכא. ונהדר. ומדכא.
  והסוף הזה.

  2
  trilliane, Horican ?
  • תגובה שמכילה ספוילר למיתה טובה מאוד מאת קרקר כפול
   • התייחסות להערות

    1. אכן… התחיל טוב והמשיך מוזר וקריפי, היה תלוש ולא ממש התחבר. באמת התאים יותר כסיכום לסרט ולא כמעבר. גם לא ממש ברור הקשר של השיר לסרט, מלבד האווירה והלחן הדרמטי אין קשר מילולי ישיר. בסה"כ רעיון מעניין, אבל החיבורים תלושים וקלושים מדי. גם לי זה לא קלקל את הסרט, אלמלא האישה שישבה לידי שהתעקשה לזמזם לאורך כל השיר. :-/

    2. אני לא חושבת שזה היה דחוק; זה השתלב עם האופי שלו. הוא כל הזמן לא כ"כ רצה להיות איתם וטען שהם מסתכנים לחינם… אז הוא לא הסתכן בחינם. זה התאים גם לאופי הקצת יותר אגואיסטי שלו; בן זוגו הגיע במיוחד אליו כדי להיות איתו והוא לא עומד בהבטחותיו ומאכזב אותו שוב ושוב. זה פשוט היה הקש ששבר את גב הגמל, וכפי שהוא אמר, הוא לא ידע אך לא הופתע כשגילה.

    3. הפתיחה אכן נהדרת, וגם לבנה פינקלשטיין. שחקנית ותיקה שתמיד כיף לראות על המסך.

    4. זה תלוי בהגדרה שלך ל"נחוץ"; בעיקרון שום דבר לא באמת "נחוץ" בקולנוע, אתה תמיד יכול לבחור להראות רק מה שאתה רוצה להראות, זה כל הרעיון ביצירה… אבל העירום בהחלט שירת כאן תפקיד ולא היה סתמי או בחזקת "תראו, ציצים" ולכן בעיניי הוא היה מוצדק.

    1
    netta ?
    • המשפט שלך לגבי החינם-לא חינם

     שיכנע אותי שיש בזה באמת קצת יותר הגיון.

     4. כמו שאמרתי, אני מסכים שזה לא היה כאן מקרה של משחקי הכס. ואני אישית נורא נהניתי מהסצינה ונורא אהבתי שהסרט הראה סוג אחר של עירום שלא נוטים לראות לקולנוע (בטח כאשר הוא לא משמש בדיחה או פאנצ'ליין אלא בצורה מכובדת)

     • לא צופה ב"משחקי הכס", אבל באופן כללי בסדרות של HBO

      (בהיותם חברת כבלים, למה לבזבז את ההזדמנות) שומרים על השילוש הקדוש אלימות – גסויות – עירום ואם אפשר שלושתם בו"ז הרי זה משובח (והבנתי שב"משחקי הכס" יש הכול מהכול ובשפע).

      • כן, אני חושב שגיליתי שחוץ מג'ון אוליבר

       אין באמת שום דבר שאני אוהב כרגע בHBO, והמון נובע מהאלימות, המין, והאלימות המינית שיש בסדרות המהוללות שלה. (עם קללות אין לי בעיה עדיין.)

       2
       Morin, Grey Thingy ?
    • תגובה שמכילה ספוילר מאת טל
     • לא זכור לי דבר כזה...

      (ל"ת)

     • תגובה שמכילה ספוילר למיתה טובה מאת netta
      • תודה, זה מסביר את העניין

       טל

       אני צריכה כנראה לצפות בו שוב מתישהו

    • תגובה שמכילה ספוילר למיתה טובה מאת ירדן ניר-בוכבינדר
     • הכול נכון, ועדיין משהו לא התחבר לגמרי, זה היה רק "כמעט"

      התחושה שלי הייתה שזה איזשהו רעיון שלא בושל עד הסוף אבל (בשל כל הסיבות האלה) לא רצו לוותר עליו.

      1
      טל ?
 5. סרט רגיש ועשוי היטב על נקודה חשובה וכאובה

  מצד אחד נוגע בעצבים חשופים, בנושאים טעונים ולא קלים ובכל זאת מצליח לעשות זאת בלי להיות דרמה כבדה / מסחטת דמעות, תוך שימוש מושכל בהומור (בעיקר שחור, אכן). כתיבה איכותית, בימוי נכון, שחקנים מצוינים… הדבר היחיד שטיפונת הציק לי היה הקצב – הוא מעט איטי. זה ממש לא נורא, אבל היו רגעים שחיכיתי שיזוז קצת יותר מהר ויתכנס כבר לסופו (למען הסר הספק, לא השתעממתי). כל הכבוד לעושים במלאכה, אהבתי מאוד.

  עד עכשיו הייתי בעד "אפס ביחסי אנוש" לאופיר (אם כי לא צפיתי במתמודדים האחרים) אבל עכשיו אני נוטה יותר לכיוון "מיתה טובה". שניהם טובים מאוד, אבל נראה לי של"מיתה טובה" יש סיכוי חזק יותר באוסקר; אמנם התברר שגם מי שלא שירת בצה"ל מתחבר היטב ל"אפס", ועדיין, "מיתה" נוגע בנושא בינ"ל שבאמת נוגע בכ-ו-ל-ם (במוקדם או במאוחר) ובסוגיה מוסרית לא פשוטה שמעסיקה את הציבור ונציגיו במדינות רבות.

  הכי מוזר היה לראות את הכניסה לדיור המוגן ולחשוב לעצמי "רגע, זו לא הכניסה לבניין של האקדמיה ללשון?" (בקמפוס העברית גבעת רם). חשבתי שאני הוזה ושזה פשוט סגנון בנייה כזה שיש בעוד מוסדות ציבור, כי מה ההיגיון לצלם דווקא את הכניסה שם (מה, חסרות כניסות למבנים שהם באמת דיור מוגן או משהו דומה?) אבל כשהיא הופיעה שוב זה כבר היה לא סביר… ולפי רשימת התודות בסוף נראה שלא טעיתי. !:)!

  אגב, אחריו צפיתי ב"זינוק בעלייה" (פחות טוב) ופתאום שוב עידית טפרסון (סחתיקה), ירושלים (העיר מצטלמת טוב, אין מה לדבר) וכמובן, ציצים. !:-P!

  1
  Horican ?
  • עידית טפרסון אמא של מלי לוי כשי-ם ברקע זה ה"נבו קמחי משחק סקווש" של 2014

   mook

   כי כמו שציין עופר בסריטה גם ב"התאבדות" (אוטוטו באוטופיה) טפרסון היא ירושלמית (כמו ב"מיתה טובה" ו"זינוק בעלייה") ואמא של מלי לוי (כמו ב"זינוק").

 6. אני מבין אותך ולא מבין אותך במקביל

  מצד אחד אני מסכים שבהחלט לא כל סרט צריך סצינות עירום בתוכו, ושבכלליות אם נוכל לצמצמם את העירום הכללי שיש בסרטים אני חושב שארגיש יותר נוח בהם. אני לא חושב שסרט שיש בו עירום יותר מציאותי, אמיץ או כל דבר שהוא מסרטים שאין בהם עירום וזה מדי פעם נהיה ההיפך שעירום מראה על איזה שהיא ילדותיות של סדרה או סרט שרוצים להראות שדיים כי שדיים.

  אבל למרות שהסרט הזה לא שודר כסרט עם עירום או על מיניות, מתוך כל הסרטים עם עירום שראיתי, הוא אחד היחידים שלא הייתי מוציא בו את העירום – גם בגלל שכמעט ולא רואים כלום, אבל בעיקר בגלל שהעירום משחק פה כמה וכמה תפקידים וגם בגלל שהוא מראה שאפשר להציג עוד אנשים ערומים חוץ משחקניות בנות 20. וגם, וזה אולי הכי חשוב, העירום כאן קצר והמצלמה לא מתעכבת בצורה מציצנית עליו.

  מה שכן, בכלליות, בסרטים ישראלים? אני לוקח בחשבון שיהיה עירום ושהוא לא יהיה מוצדק בשום צורה. עד עכשיו, האזהרה הזאת בראש שלי לא איכזבה אותי אף פעם כשהגיעה סצינת מין מיותרת שלא מוסיפה כלום לסרט. ( האשם האחרון: יונה.)

  2
  Morin, פיטר גבריאל ?
  • אני לא מדבר לעצמי!

   אני נשבע! הייתה שם תגובה!
   I'M NOT CRAZY!
   THERE'S A STORM COMING!!

   6
   trilliane, מתן בכר, netta, ישראלי, שומר שאבעס, Grey Thingy ?
 7. עכשיו כבר מניסיון אישי: משהו רע קורה כאן להיררכיה במערכת התגובות...

  (ל"ת)

  • בדיקה...

   mook

   (ל"ת)

 8. טוב, אז אני ואתה כנראה לא רואים עין בעין את המונח "סרט ילדים"

  ישראלי

  עד כמה שאני יודע, נראה לי שמרבית הילדים יעדיפו ללכת לסרט אנימציה של פיקסאר או דרימוורקס מאשר לסרט דרמה. ואגב, סתם שאלה, כמה ילדים הולכים לפסטיבלי סירטי ילדים ונוער בסינימטקים? יש מהם הרבה ילדים מתחת לגיל 10?

  וכשאתה מצטט אותי, כדאי שתדייק: לא כתבתי שלאורך כל ההיסטוריה אין יותר מחמישה סרטים ישראלים שמכוונים לילדים. מה שכתבתי זה: "אבל כמה סרטי ילדים ישראלים יצאו עד היום? אפשר לספור אותם על יד אחת." דיברתי בכלליות תוך ששאלתי. לא התיימרתי לקבוע כמה סרטי ילדים יצאו עד היום, כי אין לי מושג. העלתי שאלה ואז הוספתי ש"אפשר לספור אותם על יד אחת" כביטוי שבא לומר שלא נראה לי שיצאו הרבה. לא התכוונתי לנקוב במספר.

  אני לא אכנס לפירוט הסרטים, כי אין לי כוח לוויכוח וזה גם לא היה העיקר מבחינתי בתגובה שלי.
  אני גם לא מבין שיש הבדל תהומי בין מה שאתה מגדיר "סרט ילדים" למה שאני מגדיר סרט ילדים. הסרט "סיפור חצי רוסי" מכיל שפה בוטה, אלימות במידה מסויימת ורמיזות מיניות ברורות ברמה שלטעמי הייתה מעניקה לו דירוג PG-13 לו הוא היה מדורג.

  לדעתי האישית ילדים (לפחות עד גיל 10) יעדיפו סרטים של דיסני / פיקסאר / דרימוורקס מאשר סרטי דרמה.

  אבל עזוב את כל זה בצד, גם אם תגדיר את כל אלה שכתבת כסרטי ילדים, זה עדיין קצת מאוד ביחס לכמות הסרטים הישראליים שיוצאים. זה לתחושתי האישית (שלא תצטט אחר כך שאמרתי עובדות לא נכונות), לא ערכתי מחקר. אם למישהו יש פרטים מדויקים יותר שיכתוב.

 9. אוי. או שאולי צריך לומר "וואו".

  שום דבר לא הכין אותי לסרט הזה. ידעתי שמדובר בסרט טוב, אבל לא היה לי מושג שאני נכנס לסרט הכי טוב שראיתי השנה עד כה. מעבר לזה, לא היה לי מושג שמחכה לי בו החוויה הכי מטלטלת שאני עומד לחוות עם סרט השנה, או לצורך העניין – מזה הרבה, הרבה מאוד זמן.
  כי "מיתה טובה" הוא מעבר לכל דבר אחר סרט מטלטל. הוא מטלטל את הצופים שלו בין סצנות קומיות מבריקות, לפעמים מצחיקות בהיסטריה (הרבה יותר, אגב, מ-"אפס ביחסי אנוש") לסצנות שבהן הסרט מעיף לאותם צופים אגרוף בבטן – וזה חתיכת אגרוף כואב. וככה הסרט מתנהל לכל אורכו, נע בין קומדיה מצחיקה על מצבם העגום של אוכלוסיית גיל הזהב לדרמה קודרת ומדכאת על אותו הנושא בדיוק. זה לא סרט ארוך, אבל כשהוא נגמר הרגשתי שעברתי חתיכת מסע.
  העיסוק של הסרט באוכלוסיית גיל הזהב, אגב, לא מוגבל לישראל. הדמויות ישראליות ודוברות עברית, אבל הסרט נמנע במתכוון מלעסוק בכל הדברים הצפויים שהדמויות האלה – שמבחינת גילן חיו את ההיסטוריה של המדינה – לכאורה אמורות לעסוק בהם: אין שום אזכור לשואה, למלחמות ישראל, לרקע העדתי השונה של הדמויות, לפוליטיקה, כלום. יכול להיות שהיוצרים רצו להתרחק מכל הדברים שהפכו לקלישאות בקולנוע הישראלי, ויכול להיות שהם פשוט רצו להעביר מסר על חוסר החשיבות של כל הדברים האלה אחרי שעוברים גיל מסוים. מהבחינה הזאת, "מיתה טובה" מצייר תמונה הרבה יותר כובשת של קשישים שכבר מתקרבים לסוף הדרך מאשר סרט ישראלי אחר מהתקופה האחרונה שניסה לעשות את זה, "לצוד פילים" (שגם אותו חיבבתי מאוד, אגב).
  אני מניח שאני לא מחדש כאן כלום למי שקרא קצת על הסרט, אבל השחקנים נפלאים אחד-אחד, ולפחות שניים מהם מתכתבים עם תפקידים שהם עשו בעבר – זאב רווח מתחיל את הסרט עם מתיחה משעשעת שהיתה יכולה לבוא מימיו כשחקן בסרטי הבורקס (מסורת שגם "לצוד פילים" התכתב איתה) ואילן דר עושה כאן המשך לתפקיד שהוא עשה ב-"קרובים קרובים" המיתולוגית – אדם שעושה פוזה של תמיד-בשליטה, למרות שלכל מי שרואה אותו ברור שמדובר בנבעך מוחלט. ורוב חברי הקאסט, בלי להכנס לפירוט ספוילרי מיותר, מפגינים יכולת ווקאלית מרשימה באחת הסצנות יוצאות-הדופן של הסרט – סצינה שחורגת מהאופי הריאליסטי והלא-מוסיקלי שלו לאורך רובו.
  בקיצור, הסרט השני שבוודאות נכנס לחמישיית הסרטים הטובים שלי בסקר סוף השנה. הסרט הראשון, במקרה שתהיתם, הוא "הרוח העולה". המממ. קודם סרט על בנאדם שאשתו גוססת משחפת, ועכשיו סרט על קשישים שמבצעים המתות חסד. תמהני מה יבוא הלאה.

  6
  Morin, trilliane, assafTV, קיו, Horican, anilegna ?
  • ולכן אני חושבת שהוא היה צריך לזכור באופיר ולייצג אותנו באוסקר

   אני ממש מרגישה שלו הוא היה נשלח לתחרות הסרט הזר היה לנו סיכוי ממשי לזכות השנה.

   1
   netta ?
 10. מאוד לא שלם לגביו.

  נהוראי

  מצד אחד, הסרט לא היה משעמם לרגע, הוא משוחק נפלא ויש בו כמה קטעים שגרמו לי לגחך. הבעיה היא שהוא מהצד השני היה ממש מדכא, אבל לא מדכא מהסוג שאוהבים בסרטים, אלא מדכא בקטע רע, בקטע שבא לך לצאת מהאולם ולתהות מדוע אתה חי. גם הסרט כולו באיזה שהוא שלב לוקח הפסקה מהסגנון הקליל ונהפך לסרט ממש כבד, עם דיאלוגים יותר מרוחים וסצנות יותר איטיות וממש היה קשה לי להתחבר לסרט שכזה. מה שכן, והדבר הזה בטוח, את סצנת הסיום אני לא אשכח לעולם.

 11. יפהפה.

  מלא חמלה ואהבת אדם, מצולם מרהיב (סרט שרק הזכיר לי כמה שאני אוהב את ירושלים, שאותו ראיתי בקניון שרק הזכיר לי כמה אני שונא את תל אביב), זאב רווח בהופעת חייו, וסצנה אחת שבעקבותיה אני אפר לרגליה של עליזה רוזן מעתה ועד עולם. לא לדבר יותר מדי לפני – לא אם הוא בעצם היה צריך להישלח לאוסקר או אם לבנה פינקלשטיין יותר או פחות מוצלחת מדאנה איבגי, פשוט לרוץ לראות (אבל רק לא לבד). הסרט הכי מרגש שמוקרן עכשיו בקולנוע.

  3
  trilliane, netta, anilegna ?
 12. תגובה שמכילה ספוילר למיתה טובה מאת שירה + אלעזרי
 13. מזעזע, נהדר ומרגש בעת ובעונה אחת

  אמיר ש., מודיעין

  סרט מדהים, לא פחות מזה. סרט שמראה את היופי ואת העליבות שבהזדקנות גם יחד. סרט עצוב ומצחיק, לרוב אפילו באותה הסצינה. סרט אמיץ ונועז שמרשה לעצמו ללכת עד לקצה ולא לפחד לעצבן את צופיו.

  אגב, המסקנה של הסרט מזעזעת בעיניי וחמורה מאוד, אבל מוטב להתעצבן ולקיים דיון בנושא מאשר להתעלם ממנו, כי הזיקנה מחכה לכולנו מעבר לפינה, ובסופו של דבר כולנו נאלץ להתמודד עם המורכבות המוצגת בסרט.

  1
  anilegna ?
 14. אני לא מצליח להבין איך אין הגבלת צפייה בארץ על הסרט הזה

  ישראלי

  כיום למרבית הסרטים למבוגרים יש הגבלת גיל כלשהי (12, 14, 16, 18), אז איך הסרט מיתה טובה, שלפי מה שהבנתי מכיל עירום, לא קיבל שום הגבלה, אפילו לא לגיל 12?
  לחשוב על זה שילדים בני 5 יכולים טכנית ללכת לסרט, זה אבסורד.
  אם היו מעט מאוד סרטים שהיו מקבלים הגבלת צפייה, אולי עוד הייתי מבין. אבל כיום מעטים מאוד הם סרטי המבוגרים שלא מקבלים הגבלת גיל כלשהי, אז למה פה לא הגבילו? תמוה מאוד בעיני.

  • נכון, צריך לעצור את מבול בני ה5 שאני בטוח שרצים לראות את הסרט הזה כרגע

   Horican

   (ל"ת)

   2
   trilliane, Itai ?
   • או את בני החמש עשרה ששמעו שיש שם את עליזה רוזן בעירום.

    קסם

    (ל"ת)

    5
    אור, jokerface24, trilliane, Itai, טל ?
   • זה טיעון מצחיק קצת

    ישראלי

    לפי הטיעון הזה אפשר לבטל את כל הגבלות הצפייה כי גם ככה ילדים לא יבואו לראות אותם.
    אבל אני לא העלתי לדיון את השאלה האם נחוץ הגבלות גיל. אני מדבר על מציאות שבה יש הגבלות גיל על רוב רובם של סרטי המבוגרים. אני שואל מה שונה הסרט הזה מסרטים רבים אחרים שכן זכו להגבלת גיל. מאחר שכיום נפוץ מאוד השימוש בהגבלות גיל כלשהם, הסרטים המעטים שמותרים לכל הגילאים הם בדרך כלל רק כאלה שבאמת לא נמצאו בעייתיים לילדים. לכן תמוה לראות שלא הגבילו את הגיל של הסרט הזה.

    • אוקי, אז בתור מישהו שראה את הסרט -

     זה סרט שמציג נושא טעון ויכול להיות מאוד קשה גם לקהל בוגר. יחד עם זאת, העירום בסרט הוא בכלל לא כזה שאמור להיות פקטור בשאלה אם להגביל את הסרט מגילאים מסוימים או לא. הוא נמשך, במצטבר, לא יותר מ-40 שניות, והוא לא מוצג בצורה שעשויה לצלק את תפישת המיניות של הרך העולל התיאורטי שעשוי להיחשף לדדיה של עליזה רוזן. אין צורך, מבחינתי, להגביל את "מיתה טובה" מאיזשהו גיל, גם אם יש בו (חלילה!) ציצים, או אזכורים מפורשים ליחסי מין הומוסקסואליים. מדובר בסרט מקסים, מרגש, עם ראיית עולם מאוד ליברלית ככל שזה נוגע למיניות ולזקנה, וגם אם הוא בכלל לא "סרט לכל המשפחה" קלאסי, הוא עדיין סרט שלא הייתי מפחד אם ילדי התיאורטיים היו נחשפים אליו.

     זכור לי (וגם לדפי האתר הכחלחלים הללו) שכשאני הייתי במצב שבו רוב ההגבלות חלו עלי (קרי, כיתה ה'-ו'), ההתנשאות המגוננת הזאת של אנשים שחושבים שעלול להיגרם לי נזק בלתי הפיך אם אני אראה סרט אלים מאוד או מיני מאוד הכעיסה אותי נורא. האם היו סרטים שעקפתי את ההגבלה עליהם והתחרטתי על כך אחר כך? כמובן – "רקוויאם לחלום", לדוגמה, הוא סרט שאני עד היום באמת ובתמים מאמין שזה סרט שאף אחד מתחת לגיל 18 לא צריך להיחשף אליו, ואני מצר על היום שבו ראיתי אותו (מתישהו בכיתה ו'…). יחד עם זאת, לא חסרים סרטים שיש מסביבם קונצנזוס מטופש בעיני שלפיו אסור להראות אותם לילדים בגיל מסוים. זה סובייקטיבי מאוד, אבל כשהייתי ביסודי וראיתי את "כלבי אשמורת", האלימות בו באמת לא הייתה מספיק איומה כדי למנוע אותם מילדים בגיל מסוים. כנ"ל, ד"א, "ספרות זולה".

     3
     assafTV, Horican, טל ?
     • אני דיברתי ביחס למציאות הקיימת

      ישראלי

      לא נכנסתי לשאלה האם נכון להגביל סרטים או לא, אני מדבר על המציאות הקיימת. והמציאות כיום היא שסרטים כאלה מוגבלים לפחות לגיל 12. אתה יכול להתווכח אם המציאות הזאת טובה או לא, אבל זאת המציאות. מה שאני לא מבין זה איך מיתה טובה לא הוגבל בשום הגבלת גיל במציאות כיום שכל סרט עם תכנים כאלה מוגבל. זה עלול ליצור אשליה שמדובר בסרט ידידותי לכל המשפחה. כשהורה רואה שכמעט כל הסרטים בקולנוע מקבלים הגבלת גיל מלבד סרטים ספורים שרובם הם סרטי ילדים מובהקים, הוא מקבל את הרושם שכל סרט שלא קיבל הגבלת גיל הוא ידידותי לכל המשפחה ברמה של סרט פיקסאר.
      לא באתי לפתוח דיון על עצם המציאות של הגבלת סרטים, אלא היעלתי תמיהה איך מיתה טובה לא הוגבל בעוד וסרטים רבים כמותו כן הוגבלו.

      • להתדיין על תמיהות זה לא מעניין,

       פנטלימון

       מה גם שאף משפחה בארץ לא חשבה ללכת בחופש סוכות לקולנוע כדי לראות את 'מיתה טובה' כבילוי משפחתי, אז על מה אתה מתלונן בעצם?

       2
       עידו, trilliane ?
       • הוא לא מתלונן

        הוא מעלה שאלה לגיטימית לחלוטין – למה סרטים כמו אקס מן ההתחלה מקבלים הגבלה (גם אם פיקטיבית משהו) לגיל 14 ומעלה ולא מכילים אלימות יוצאת דופן או עירום, וסרט כמו מיתה טובה שכן מכיל עירום לא מוגבל? זה בהחלט מצב תמוה שהייתי שמח לדעת איך דבר כזה קרה כדי להבין יותר טוב איך עובדת שיטת הצנזורה התמוהה לחלוטין בארץ שלנו.

        5
        Jaguar, subatoi, ישראלי, אדון האופל, אור ?
        • מה שקרקר כפול אמר

         ישראלי

         (ל"ת)

        • כי בני 14 הולכים לאקסמן ולא למיתה טובה...?

         וברצינות, אני לא חושבת שיש משהו בעירום ב"מיתה טובה" שהופך אותו בעייתי לצפייה לגילים צעירים, בפרט שהעירום היה דווקא עניין קליל יחסית בסרט שעוסק בנושא כבד ולא פשוט. אני חושבת שזה סרט שמי שבוחר לראות אותו ומסוגל להתמודד איתו עד אז, יתמודד גם עם העירום, ומי שלא, בלאו הכי לא יצפה.

         אני לא יודעת מה גורם להגבלת גיל בסרט כמו אקסמן, אבל זה דיון נפרד שבו צריך לבדוק את הסיבה. כפי שציינת, אם אין בהם אלימות יוצאת דופן או עירום, אולי אלה פשוט לא הקריטריונים המהותיים? (לכאן ולכאן).

         • וילדים בני 16 יילכו לזרים על שפת האגם?

          הדיון הוא לא על האם מיתה טובה בעייתי לצפייה לגילאים צעירים (למרות, שוואו, כן, לחלוטין לא צריך להתחיל לחשוב על המתות חסד בגיל 10 אבל זה לא הנושא). יכול להיות שכן, יכול להיות שלא. זה לא השאלה שהועלתה.

          הפסקה השנייה שלך היא איפה שקבור הכלב. אם עירום הוא לא הקריטריון שקובע צנזורה, כפי שנראה ממיתה טובה – אז מה הקריטריונים? איך עובדת השיטה הזאת?

          • רגע רגע רגע

           קסם

           קיים בכלל גוף רציני ורשמי בישראל שצופה בכל הסרטים לפני הפצתם וקובע את הגבלת הגיל או שזה לשיקול דעתו הבלעדי של המפיץ?

           ההרגשה שלי היא שפה בארץ מוסיפים את הגבלת הגיל רק כשנזכרים שצריך, ובמיתה טובה פשוט שכחו ו״נו, פ׳סדר, למי כבר אכפת?״.

          • אין לי מושג, לא מכירה את הסרט

           ואני לא מתיימרת לשפוט וגם לא יודעת מה הקריטריונים; אבל ישראלי אמר שהוא לא מבין איך אין הגבלת גיל על "מיתה טובה" בגלל העירום, וזה דווקא נראה לי סביר, כפי שכתבתי.

           • תגובה לשניכם

            קודם כל, לקסם, כן.

            שנית, נו, אבל זה בדיוק העניין שהוא לא הבין: יש גוף. הגוף הזה מדרג סרטים על פי קריטריונים מסוימים. מוסכם על ידי רוב האנשים שעירום ואלימות הם הקריטריונים ולכן הומצאה הצנזורה. אז כאן עולה השאלה – אם יש גוף שנותן הגבלה לסרטים מסוימים עבור אותם עקרונות או אפילו פחות מזה, איך מיתה טובה לא קיבל הגבלה? מה קרה? האם החליטו להפחית בחשיבות העירום בקטלוג סרטים ומיתה טובה הוא פורץ הדרך? האם קרתה כאן פאשלה? האם היו כאן ידיים מאחורי הקלעים ששיכנעו ולחצו? איך קרה מה שקרה?

            • אלה שאלות שצריך להפנות לאותו גוף

             (ל"ת)

             • נו, בסדר.

              ישראלי שאל את השאלה בתקווה שמישהו אולי יכול לענות עליה, מכיר את התהליך וכו' וכו', ובעיקר בשביל להביע את הפליאה מחוסר ההתאמה המובהק של הגוף הזה.

              • הוא לא ממש שאל שאלה, הוא הביע תמיהה / מורת רוח / ביקורת

               לו היה רוצה לברר באמת מדוע זה כך, היה עליו להפנות את השאלה לגוף האחראי. הוא בחר להעלות אותה בפורום של חובבי קולנוע בצורה שפותחת דיון, ואכן דיון נפתח והתקבלו תגובות, כפי שניתן לצפות מדיון בעין הדג.

               • הוא הביע תמיהה.

                הוא לא רצה לברר מדוע כך כי הוא לא עיתונאי חוקר, אלא מישהו שבחר לשתף את רגשותיו לגבי משהו מוזר שמצא וקשור לקולנוע. הוא לא אמר שהסרט היה צריך להיות מוגבל.
                הוא הביע תמיהה בפומבי על כך שהסרט לא, מכיוון שעל פי המציאות שאנחנו הכרנו עד כה, סרטים עם עירום כן מקבלים הגבלות גיל. לא תמיהה של " איך זה יכול להיות? לערוף את הראשים של האחראים לזה!" אלא תמיהה של " מה? זה.. מוזר.".

                רגע, למה אני מדבר בשמו? אני בטוח שהוא יכול לענות יותר טוב.

                2
                קיו, אדון האופל ?
                • אתה עושה את זה מצויין

                 ישראלי

                 ואני באמת לא מבין את כל הפלספנות הזאת (תסלחו לי) על ההודעה שלי. הבעתי תמיהה, אסור לי? לא פתחתי דיון על "מה צריך להגביל", אלא על "במה שונה הסרט הזה מכל המוני הסרטים שכן מקבלים הגבלת גיל (כמעט כל הסרטים למבוגרים)". זה הכל. אין צורך לקיים דיון שלם בשאלה "למה ישראלי כתב את ההודעה שהוא כתב".

            • זה בהחלט נכון שהמועצה לביקורת לא עקבית.

             אבל מי אמר אי פעם שהם מגבילים לצפיה כל סרט שמכיל עירום? לא ערכתי מחקר, אבל אני בטוח שיש הרבה סרטים שכוללים שניות בודדות של עירום ולא קיבלו שום הגבלה. צריך לזכור שעירום ומין הם לא אותו הדבר; "מיתה טובה" כולל שניות בודדות של עירום, לא בהקשר מיני ולא כזה שנועד לגרות.

             2
             Morin, trilliane ?
             • לא יודע מי אמר

              אבל זה לא בדיוק נקודת הנחה לא הגיונית. הרי פרט ל"טיסה נעימה" ועוד כמה סרטים שיצאו לפני הרבה זמן בתקופה של בלגן דירוגי, אתה לא תמצא סרטי PG 13 ומטה עם עירום פרונטלי (לא כולל: פסלים וציורים ישנים עם עירום), ואפילו לכמה שניות.

              אבל, המועצה הישראלית היא לא המועצה האמריקאית ולכן סביר שאצלם הדירוג עובד אחרת. השאלה אז היא כמובן, איך ולמה.

              • לא יודע לגבי הנחיות המועצה לביקורת

               אם יש כאלה בכלל, אבל הנחיות המועצה לכבלים ולווין מדברות במפורש שיהיו הגבלות רק לגבי ערום המוצג בהקשר מיני.

               1
               trilliane ?
              • יש בהחלט סרטי PG13 עם עירום

               כל עוד הוא קצר ולא חלק מסצינת מין ממש.

               • כל יום מגלים משהו חדש.

                (ל"ת)

               • וגם PG

                אור (זה עם התוכי)

                הדוקו Babies שמלא בסצינות הנקה.

     • אני דווקא חושב

      Jaguar

      שצריך להכריח ילדים מתחת לגיל 18 לראות רקוויאם לחלום. ובלתי הפיך.

      לא בגיל 12, אבל 15 נשמע טוב מאוד.

      • אני אגיב על זה מחר, כי עכשיו אני בדרך לטיול בצפון הרחוק עם הקומונה,

       אבל זה דיון ששווה לנהל, פשוט כי ״רקוויאם לחלום״ הוא אולי החוויה הקולנועית הטראומטית ביותר שחוויתי עד כה, ו״בלתי הפיך״ פשוט סרט כל כך רע, בכל מובן אפשרי של המילה, שהוא באמת ובתמים סרט שכשאדרש, אכניס אותו לחמישיית הסרטים הגרועים ביותר שראיתי.

       1
       Grey Thingy ?
       • אני לא מנסה להתווכח על טיב הסרטים האלה,

        Jaguar

        רק על ההשפעה הטראומטית שיש להם. אני יכול להעיד ממקור ראשון ששמעתי הרבה אנשים מדברים על אונס בצורה מזלזלת ושונה לחלוטין, ואני לא חושב שאחרי צפייה בסצנה המדוברת יהיו הרבה אנשים שגדלו לחשוב 'אם היא לא הייתה רוצה את זה היא הייתה יכולה להתנגד'. כנ"ל לגבי אנשים שמכורים לסמים.

        ואני מסכים ש' בלתי הפיך' הוא לא סרט טוב במיוחד.

 15. סרט השנה

  סנדי

  אהבתי את התסריט ואת המשחק. נושא הזיקנה אינו נושא נח-לבריות אך הוא פוקד את כולנו, אם אנחנו זוכים לחיים ארוכים. בימינו האוכלוסייה מתבגרת ומאד ראוי שקהל יעד זה יקבל סרט המשקף את המציאות שלהם, את החוויות שהם חווים בזמן הווה. התסריט אינו בא לייפות שום דבר או להתעלם מהיעד הסופי של כל אחד מאיתנו ומקבל, בשביל הצופה, שסופו של כל אחד ללכת לעולמו. הסרט מראה מגוון רחב מאד של מצבים שבו נקלה האזרח הוותיק בסיפורינו – ( לא לפי סדר) – על ערש דווי, על תרופות מקהה תחושה, סבל פיזי שאי אפשר לשאת, אובדן, חולשה…והנורא, דמנציה. מי היה רוצה לצפות בסרט כזה? להעביר ככה שעתיים? רק שהאזרח הוותיק שלנו גם מוצא את עצמו במצבים חיוביים לגמרי, ומשמחי לב, נוגעי לב, מבדרים, מצחיקים. הוא/היא לגמרי עצמאי ובד בבד חלק מתא משפחתי אוהב, זוגיות, וחלק מחברה של בני גילו. יש גם מהשהו סקסי. כן! כיף לראות אצל כולם את הדמות שאוחז באישיותו ובתאוותיו והחיוך הזה… לרגע החבורה שלנו יותר מזכירה חבורה של תיכוניסטים העושים מה שטוב להם ורק שלא ייתפסו על ידי המנהל(ת). עבורי היו כמה רגעי 'וואו' ובמיוחד כשאחד מהדמויות הפגין צד נוכלי אנכי וקפיטליסטי וגם עוקץ ומעליב עמוקות. אז ידעתי שקיבלתי טעימה מכל צבעי הקשת של החברה הישראלית (אך לא רק ישראלית מכיוון שזה יכול לייצג את החברה הכלל אנושית). אגב, מאד אהבתי את הדמות הזו. והנה עוד לא סיימתי… המשחק המשחק המשחק! ! זאב רווח הוא הסיבה שהלכתי לצפות בסרט והוא, יחד עם עמיתיו השחקנים נתנו לי את התמורה באלפי מונים. תודה לכם! לסיום ובחזרה לתסריט, שהתמודד בהצלחה ובאופן מציאותי עם נושא הכאוב מאד של מחלת הדמנציה ובדרך עיניה של הבת – אישה בת 30 עם ילדה בת ה6 לערך – ודרך עיניו של הבעל האוהב.

  1
  מיכל ?
 

כתיבת תגובה

(חובה)