חומריו האפלים
His Dark Materials

עיבוד לסדרת הספרים של פיליפ פולמן, אחרי שהסרט ההוא ב-2007 לא ממש הצליח.

תאריך הפצה בארה"ב: 04/11/2019
תאריך הפצה בישראל: 05/11/2019

8 תגובות פתח ספוילרים פתח תגובות ישנות

 1. פרק ראשון מאכזב.

  אסף

  כנראה שאלה ספרים קשים מאוד לעיבוד, ואני מקווה שהניסיון הנוכחי לא יהיה האחרון (גם שר הטבעות נחשבה פעם ליצירה בלתי-ניתנת להסרטה).

  נכון שסדרות רבות וטובות הצליחו להתרומם מפרקים ראשונים לא מוצלחים, אבל כאן נראה שהפגמים הם מאוד אינהרנטיים. הפגם הבולט ביותר הוא הנימה הילדותית – אף אחד לא ציפה שהסדרה תהיה חומר למבוגרים בלבד בסגנון 'משחקי הכס', אבל בהחלט התאכזבתי לגלות אופי שמזכיר יותר את הסגנון של סרטי הארי פוטר המוקדמים. הילדותיות לא באה לידי ביטוי רק בסגנון של הסדרה עצמה, אלא אפילו בהיגיון ובחוקים הפנימיים של היקום של ליירה – בספרים, הילדים ביקום האחר נתפסו כמטרד חביב (במקרה הטוב מאוד), ככוח עבודה זול (במקרה השכיח) או כאלמנטים נוחים לניצול והתעללות מזוויעים (במקרה הרע). בסדרה, לעומת זאת, אחת הסצנות החלשות ביותר בפרק הראשון מראה ויכוח (!!) בין לורד עזריאל ובין רוג'ר, נער המטבח – סצנה שאת חוסר סבירותה במקור הספרותי קשה לתאר.

  לגבי הליהוק אני חצוי. דפני קין בתור ליירה היא בלי ספק נקודת אור, ג'יימס מקאבוי הוא שחקן מצוין ויכול להיות לורד עזריאל מוצלח מאוד, לו רק התסריטאים ישימו בפיו את השורות הנכונות. השמועות אומרות שרות' וילסון היא שחקנית טובה, אבל מבחינה חיצונית הליהוק שלה כגברת קולטר הוא גרוע מאוד. קולטר היא כנראה הדמות המרתקת ביותר בספרים, וחלק גדול מזה הוא הפער שבין הנראות והאישיות שלה, והאופן בו היא עושה שימוש במראה החיצוני. הבחירה ללהק שחקנית בעלת לוק 'מרושע' כל כך מיושן (גבות דרמטיות, שפתיים מעוקלות, קרייזי אייז, כל הווג'ראס) היא בעיני דוגמה נוספת ליחס מזלזל ושגוי לספרים.

 2. התחיל לא טוב

  esh

  לא קראתי את הספרים ואני לא זוכר כלום מהסרט חוץ מזה שיש חיות מתרוצצות.
  התאכזבתי קשות כבר מהשניות הראשונות: התחילו במספר משפטי אקספוזיציה רשומים על המסך. קראתי אותם ולא האמנתי שעשו זאת ב 2019. אני לא מחשיב עצמי כאדם מאוד יצירתי ואם אני חשבתי איך לשזור את *כל* המשפטים הללו כחלק אינטגרלי מטקסט של הדמויות במהלך הפרק הראשון, זה מראה על בעיה.
  יש הרגשה שהסדרה ילדותית מדי. חבל. אצפה בעוד פרק לפני שאפרוש, ליתר ביטחון.

  • כיף לי לראות את הספרים עוברים למסך

   אבל משפטי האקספוזיציה הם נוראיים ומיותרים.

  • אז צפיתי בעוד פרק. מיציתי.

   esh

   כל הפרק הייתה הרגשה של מריחה של זמן בכדי למלא את המכסה.
   צפיתי וחשבתי על כל סוגי המעברים המעצבנים הללו: שוטים של תמונות נוף או של הרכב נוסע ממקום למקום. אין פה הרבה כאלה, אבל זו ההרגשה הכללית.

   • כרגע עוד לא ראיתי מעבר לפרק הראשון,

    שלמקו GRAS

    וזה מכיוון שבעוד בווצ'מן זה אחד הדברים הראשונים שאני רואה כשהוא זמין (גם בגלל הסרטונים של דורון, אבל גם בגלל שפשוט כיף לי לראות את הפרק), לגבי חומריו האפלים אני לא מרגיש שום דחיפות לראות. ככה שבינתיים HBO הצליחו באחד ופספסו באחד בתחליפים למשחכס.

 3. פרק 4 היווה שיפור משמעותי

  הסדרה בבת אחת קיבלה איזושהי דחיפה והתחילה אשכרה לסחוף. הקרדיט לכאורה לבמאי הפרק, אוטו בת'ראסט, שעשה את 'רובין הוד' המושמץ מהשנה שעברה; ללין מנואל מירנדה שהצטרף לקאסט ונהנה מכל רגע; וכמו כן, גם לכך שהתסריט התחיל סוף סוף להזיז דברים. אולי אני עוד ממש יאהב את הסדרה הזו, שעד כה התנהלה באיטיות מעצבנת. המשכתי רק בגלל הפוטנציאל שניכר לעין, וכעת אני מקווה שאקבל את הגמול על סבלנותי.

 4. אני מצטער אבל הסדרה לא משכנעת אותי בינתיים במשהו שונה

  שנאוצר

  מהמסקנה שהגעתי אליה מהסרט ומהניסיון שלי לקרוא את הספר הראשון: זה אחד מעולמות הפנטזיה הכי מטומטמים שאי פעם נוצרו ברמה שזה לא מאפשר ליהנות ממנו באמת. אני מדבר על רמת "מפוצלים" של טמטום.

  • נו אבל תסביר

   Abe

   סקרנת

   1
   esh ?
 

כתיבת תגובה

(חובה)