לאון
Léon: The Professional

רוצח שכיר מציל נערה בת 12 שכל משפחתה נרצחה בידי שוטר מושחת. היא מבקשת ממנו ללמד אותה להיות מחסלת.

עמוד הסרט בחסות יונתן לזר
תאריך הפצה בארה"ב: 1994

19 תגובות פתח ספוילרים פתח תגובות ישנות

 1. סביר

  יובל המפוקס

  מתוך כל סרטי האיכות שהשלמתי בחודשיים האחרונים, זה הסרט שהכי אכזב אותי. מערכת היחסים בין לאון למטילדה מורכבת, משעשעת ומעניינת, אבל כל מה שמעבר כל כך תפל ולא מעניין. נבל מטורף שלא הזיז לי את קצה הבוהן ולא נראה שהייתה לו איזושהי מטרה אמיתית, עלילה שלא מתקדמת לשום מקום וכשהיא כן מתקדמת זה למקומות הכי צפויים האפשריים. בתור סצינות בודדות יש בסרט כמה סצנות חזקות אז הוא ממש לא סרט רע, אבל לא הרגשתי שהוא מתחבר לאיזושהי יצירה קוהרנטית.

  • אתה צריך טיפול בשוק חשמלי

   סתמאחת

   אף פעם לא נתקלתי במישהו שלא אהב את הסרט הזה עד עמקי נשמתו.
   אולי זה נובע מהפרשי גיל, באייטיז ותחילת הניינטיז לרעים לא היו מוטיבציות מפורטות לרמת גרגרי הקוקאין בהם סחרו, כמו שנהוג בימינו. הסרט הזה הוא ה'במבי' של גברים מבוגרים, היחיד שמותר להתרגש בו עד כדי לחלוחית קלה בעיניים מבלי להטיל ספק בגבריותו של אף אחד.

 2. מאוד משמח שיש דף לסרט

  אליס

  גם כי הוא אחד האהובים עליי, וגם כי יש לי שאלה וסופסוף יש מקום לשאול אותה.
  יצא לי לשמוע לאחרונה שיש בסרט רמזים למערכת יחסים רומנטית/ארוטית בין לאון למתילדה, שהסרט מעודד פדופיליה וכולי.
  לא זכור לי שום דבר כזה. יכול להיות שבגלל שצפיתי בזה לאחרונה בגיל 16 התמימות השתלטה עליי ופיספסתי רמזים ארוטיים מסוימים, אבל מהזיכרון שלי לא היה דבר כזה. לפי הבנתי רגשותיו של לאון (שלא כל כך ברורים לו עצמו אחרי מי יודע כמה שנות בידוד חברתי) למתילדה הם יותר חבריים/אבהיים. אולי מבחינת מתילדה יש רגשות רומנטים ללאון, אבל זה לא כזה לא הגיוני בגילה.
  אז שאלתי היא האם הייתי נורא נאיבית ופספסתי איזה משהו עמוק יותר, או שלא היה ולא נברא. (או שהרמזים היו בגרסת הבמאי, שלא ראיתי)

  • לא זכור לי משהו ספציפי כזה.

   Matoy

   מה שכן, אני מבין את השוואה ליצירות כמו לוליטה,נניח, כי יש התאמה בגילאים ובמגדרים: ילדה קטנה וגבר מבוגר, וגם כי יש סצינות בהן נטלי פורטמן מנסה "לבגר את עצמה" בצורה סקסית (בסצינת תצוגת התלבושות והניחושים). אבל אני חושב שאנשים הלכו למקום הזה (של פדופיליה) בעיקר בגלל מה שאנחנו רגילים מסרטים אחרים בקולנוע. כשאנחנו רואים סרט, אפילו דרמת משטרה, ויש שם שוטר ושוטרת שעובדים ביחד.. באיזשהו שלב נצפה שיהיה מתח מיני ביניהם ושמשהו יקרה מהבחינה הרומנטית. זה מה שהרגילו אותנו בעשרות או מאות או אלפי סרטים, ובאמת הרבה פעמים זה קורה. פה, יש לנו פושע שלוקחת תחת חסותו ילדה, יש ביניהם אינטרקציה והמאזן בין המגדרים נכון. הבעיה היחידה היא הגיל, אבל זה לא מפריע למוח שלנו להמשיך לעשות את הקונוטציה הזו ולחכות שמשהו רומנטי יקרה בינהם (ולנסות לפרש כל מיני דברים שלא בהכרח מוכיחים זאת, בצורה כזו).

   2
   subatoi, Morin ?
   • וזה ממש נטל על התודעה בצפיה ב(כל)סרט.

    כל פעם שיש גבר ליד ילדים זה מתחיל להראות חשוד.

   • אליס

    כן, אבל בלוליטה יש עניין רומנטי-מיני מצד הגבר, שזה משהו שלא הצלחתי למצוא בלאון (אם כי זו השאלה, האם פספסתי משהו).
    ויש הבדל מסוים בין מתח מיני לשוטר ושוטרת- שהם אנשים בוגרים ולרוב גם יהיו קרובים בגיל- לבין איש מבוגר וילדה. אנחנו באמת נוטים לחבר מיידית דמויות של גבר ואישה ולתפור עליהם רומן (ולפעמים גם גברים, מישהו אמר שרלוק ווטסון?), אבל במקרה של פדופיליה, שזה משהו שמגונה ע"י החברה, הקישור פחות טבעי ואינטואטיבי. אם לא היה רמז למיניות ומשיכה מצד לאון למתילדה, מה באינטרקציה בינהם גורמת לנו לחשוב שהההתאהבות הדדית?

   • אהבתי את הפרשנות

    יהל

    (ל"ת)

  • מתילדה אומרת בשלב מסוים על לאון

   רצוּץ וּמצוּץ

   "he's my lover".

   חפש את המילים ביוטיוב ותמצא בקלות את הקטע.

   • זה ידוע

    אליס

    אבל זה מצד מתילדה ללאון. אמרתי גם שיש רמזים להתאהבות של מתילדה בלאון (וגם אמרתי שזה די הגיוני. כמו שזו תופעה נפוצה שתלמידה מתאהבת במורה/מדריך/ווטאבר. ועוד במיוחד התאהבות בגבר שגם הציל אותה מהמאפיה ומבחור קריפי שכל פעם שהוא לוקח כדור הוא נראה כאילו הוא חווה מיני התקף).
    לא ראיתי התאהבות רומנטית של לאון במתילדה. הוא מגונן עליה, אבל שוב (לדעתי), בצורה אבהית-חברית. לא ראיתי סימנים לרומן או פדופיליה.

    4
    NS, SpaceBunn, eclipse, לפרקונית ?
    • האופן שבו אני הבנתי את הרגשות של לאון

     אליס בארץ המראה

     הוא כזה – מבחינה רגשית, גם הוא מאד ילדותי. כך שיש ביניהם מין אהבת ילדים שאין לה מימוש או ביטוי גופני, עבור שניהם. אגב, מבין שניהם ברור שלמתילדה יש יכולת או "אינטלנגציה" רגשית גבוהה יותר (כלומר, תואמת או מעל לגילה ובעלת פוטנציאל להתפתח בעתיד), ולכן סביר יותר שהיא מסוגלת לזהות ולתמלל את הרגשות שלה לליאון.

     • זו אולי גם הסיבה שאנשים מוטרדים מהיחסים ביניהם

      יחמור פרסי

      לדעתי לפחות. בכל פעם שמטילדה "מתחילה" עם ליאון או אומרת לו שהיא אוהבת אותו, הוא נראה המום מדי מלהגיב. הסיבה לדעתי היא העובדה שאין לו ממש את הכלים הרגשיים להגיב, אבל העובדה היא שבכמעט שום שלב הוא לא מנסה להתנגד או להסביר למטילדה שיחסים כאלו אינם נורמלים. זה יכול לתת לצופה תחושה שהוא נותן לכך לגיטימציה. אני לא חושב שזה המקרה, אבל אני בהחלט יכול להבין אנשים שמרגישים חוסר נוחות כשהם צופים במערכת היחסים הזו בין שניהם.

      3
      אליס בארץ המראה, רצוּץ וּמצוּץ, תמר ?
  • קיימת גירסה ארוכה יותר של הסרט

   שכולל יותר רמיזות ליחסים אירוטיים בין לאון ומטילדה, אם כי גם שם לא קורה שום דבר מפורש, כמובן. סצינות מהגירסה הזאת נחשבו למטרידות מדי בהקרנות מבחן ונחתכו מהגירסה הרשמית של הסרט.

   • אז ראיתי את גרסת הבמאי, ועכשיו מבינה (בערך)

    אליס

    תודה על התשובה, בכל אופן (:

  • ליאון

   זאת בדיוק אותה המחשבה שעברה לי בראש כאשר ראיתי את הסרט שוב בתור בוגר. מה שהבמאי מנסה להראות לנו זה את הניגודיות בין 2 הדמויות. ליאון רואה בילדה את הצורך בלהעניק ולתת ואיפושהו הוא רוצה לחזור לילדות לעומת זאת הילדה מנסה להגיע לבגרות כמה שיותר מהר וזה מאופיין ב״אהבה״ שלה כלפי ליאון.

 3. כמו לאון עצמו גם הסרט פשוט ויעיל

  אבל לא כזה יעיל, אלא רק טוב. מקום 28 ב-IMDb זו הערכת יתר לטעמי.

  https://gal015.wordpress.com/2015/03/06/leon-the-professional/

 4. ואוו איזה סרט.. מטריד...

  זה אשכרה על גבול הפדופליה.
  היתה לי תחושת חוסר נוחות במשך כל זמן הצפייה.

  סרט טוב אני מניח. אמשח לשמוע עליו ביקורת שתפרק אותו כי לא בדיוק קלטתי את כולו.
  אבל אין לי מושג איך עושים סרט כזה פדופילי.

  • אני לא חושבת שהוא סרט כזה עמוק

   מישי

   הוא אחד מקומץ הסרטים הטובים של לוק בסון, אלו שהפכו אותו לשם דבר ויצרו ציפיה לסרט הבא שבטח יהיה אפילו טוב יותר, הסרט שלא מגיע לעולם..
   ללוק בסון יש קטע, הסרטים הבלתי אמריקאים בעליל שהוא עושה הם תמיד מאוד יפים ומאוד אלימים, תמיד יש שם גיבורה סקסית מידי שמנוצלת קצת יותר מידי. ותמיד נדמה שיש שם איזשהו רובד עמוק יותר, אבל ככל שמנסים להכנס פנימה מגלים שאין הרבה (וזה במקרה הטוב, למשל לוסי היה פשוט מטומטם).
   אני חושבת שהיופי בלאון טמון בפשטות של הדמויות, לאון ונטלי פורטמן די שווים מבחינה מנטלית, לכל אחד יש יתרון קטן שלאחר אין. והסרט אלים, והוא מציג מערכת יחסים מאוד מעוותת שיש בה צד תמים וחמים וצד בוטה וולגרי ולמעשה בלתי חוקי. וזה עבד מספיק טוב, ולא כלל תאוריית קונספירציה מטומטמת שתגרום לקהל להתבאס אחרי שנים, וזה כל הסיפור.

   1
   Morin ?
 

כתיבת תגובה

(חובה)

Optionally add an image (JPEG only)