פילומנה
Philomena

עיתונאי מסייע לקשישה מחפשת את בנה, שנלקח ממנה לפני עשרות שנים.

תאריך הפצה בארה"ב: 27/11/2013
תאריך הפצה בישראל: 20/03/2014
צנוע, נעים וסימפטי. ג'ודי דנץ' מלכה כרגיל.

9 תגובות פתח ספוילרים פתח תגובות ישנות

 1. יפה מאוד ומרגש

  Eran

  סיפור קטן אך רב תהפוכות שבבסיסו מאבק בין ספקנות ואתאיזם לבין אמונה וסלחנות. מהתסריטים הטובים שהגיעו למסך השנה. כדאי לראות.

 2. משחק משובח של כל השחקנים

  אורי

  סיפור מרגש ומאוד מאוד אנושי.

 3. סרט טוב מאוד במסווה של סרט זקנים חמוד

  קרקר כפול

  סרטי זקנים זה לא בדיוק ז'אנר אבל אנחנו יודעים במה מדובר: סרט עם לפחות שחקן ראשי אחד מעל גיל 60, ולרוב עם שחקן אחד מתחת לגיל 40 עם סיפור שנוטה להיות סביב התנגשות תרבויות או סוגי אופי שבסופו יש סוף טוב. כולם עוזבים את המסך מאוד מרוצים וככה נבנה לאיטו להיט שאתה מופתע לגלות שממשיך להציג בבתי הקולנוע לאחר כמה חודשים.

  ובמובן הזה פילומינה הוא בדיוק סרט כזה – ג'ודי דנץ' היא אישה זקנה חמודה וקתולית סטיב קוגן הוא צעיר מריר ואתאיסט ושניהם יוצאים למסע חוצה יבשות למצוא את הבן שלה! הם בטח יריבו בסרט אבל אז כל אחד ילמד את השני את היתרונות שבצד שלו! אז זהו שלא.

  בניגוד למצופה מהסרטים האלה, הסרט מספר את הסיפור היחסית מזעזע שלו ומתמקד בסיפור עצמו ולא סוטה ימינה או שמאלה על מנת לגרום לצופים להרגיש טוב. אין קטעים שבהם הגיבורים לפתע נהיים חברים הכי טובים וצוחקים בעקבות איזה אירוע מטורף שקרה להם וחיבר ביניהם. הם יוצאים למצוא את הבן שלה וכל חלק בסיפור ממוקד סביב המטרה הזו והמטרה הזו בלבד אפילו כשזה לא נדמה לנו הצופים. והסיפור מפתיע בצורה שבה הוא מתגלגל. בשלבים מסוימים בדקתי את השעון לא כי הסרט ארוך מדי אלא כי הסרט נראה כאילו הוא הגיע למערכה השלישית בדילוג מהיר כאשר בעצם יש בסרט עוד מסע ארוך ומעניין שהוא מעביר את הדמויות.

  מעבר לכך ההתייחסות של הסרט למוסד הדתי ולאמונה בכלל היא מהיותר מעניינות שנראו על המסך. הסרט בהחלט לא פרופגנדה קתולית אבל הוא גם לא סרט אנטי דתי. הוא אפילו לא יוצא אם איזה שהיא אמירה כללית לגבי האם כדאי או לא כדאי להאמין אלא רק חלקי דיאלוג סתומים. בשום שלב אתה לא מרגיש שהתימה הדתית של הסרט חונקת אותו ומופיעה בכל סצינה וזה נפלא בגלל שזה גם גורם לסרט להיות יותר חופשי, גם גורם לדמויות ולסרט גוון ריאליסטי (כי זה לא שבכל דקה ודקה דיונים כאלה צצים בחיים האמיתיים) וגם נותן לסרט לבחור בקפידה את הדברים שהוא אומר על דת ואמונה בדיאלוגים קטנים, מתומצתים ונהדרים.

  בסרט יש שני דמויות ( למרות שאימא סטארק ממשחקי הכס קופצת לביקור בתפקיד לא מאוד משמעותי ועוד שלל שחקנים משחקים דמויות שזמן המסך הכולל של כולן לא עולה על עשר דקות) ושתיהן משוחקות נפלא: סטיב קוגן בעוד וראיציה מסוימת על הפרסונה שלו רק שהפעם הוא יותר רגיש ויותר עדין במשחק שלו וזה עוזר לסרט פלאים וג'ודי דנץ' מוכיחה שהיא יכולה לגלם גם מדי פעם סתם אישה זקנה. כן כן. לא אישה זקנה חצופה שמפתיעה את כולם באמירות המזעזעות שלה. לא אישה זקנה שמקיימת מופעי עירום בגלל שהיא כל כך מתקדמת בצורה שלא מתאימה לאישה זקנה. לא M. פשוט אישה זקנה שאתה מזהה בה אנשים זקנים אחרים שאתה מכיר עם התגובות המושהות והבחירות התרבותיות המעט הזויות והיחס הכללי המשתאה לנוכח כל מה שקורה. היא נהדרת בתפקיד, אבל אני חושב שהמועמדות היא בעיקר על כמה שזה מפתיע לראות אותה משחקת אישה זקנים בלי שום ייחוד.

  הסרט, כמו המון מהסרטים של פרירס, הוא קטן. אבל בדיוק האלמנט הזה מאפשר לו להיות חד במקומות הנכונים ולשים את הדגש שלו על בניית דמויות אמינות בדברים קטנים במקום בסיפורים גדולים עם סצנות מסובכות. הוא קטן וחד וחכם ומעניין. אז אם כבר סרט של זקנים, אז פילומינה. ( טוב, גם נברסקה אחלה סרט. אפשר ללכת גם אליו.)

  5
  יחמור פרסי, עידו הלמן, קיו, כש, lazarobbie ?
 4. חביב מאוד ומשעשע

  לא ממש שמעתי על 'פילומנה' לפני שהוא קיבל מועמדות בפרס הסרט הטוב באוסקר. כשלקחתי על עצמי את האתגר לראות את כול הסרטים המועמדים התחלתי קצת להתעניין בסרט. לא הבנתי אם הוא קומדיה (כי הפוסטר הדי מכוער שלו עושה רושם כזה) או דרמה (כפי שהתקציר מראה). בסופו של דבר, אחרי שראיתי את הטריילר הבנתי שזו דרמה עם מעט קומדיה. ואחרי שראיתי את הסרט אני יכול לומר שהוא אכן דרמה עם מעט קומדיה ושזה גם סרט חביב מאוד.
  ג'ודי דנץ' וסטיב קוגן נהדרים, העלילה מעניינת, ההומור בסרט משעשע מאוד וכול הסרט מתנהל במעיין חביבות בריטית שכזאת שעושה נעים בגוף. מבין שני סרטי הזקנים שמועמדים לאוסקר השנה (זה ו'נברסקה') אני הכי מעדיף את 'פילומנה'.

 5. סרט חמוד

  מיכאל גינזבורג

  אבל זהיר מדי. אלמלא דנץ', היה אפשר לוותר.

 6. למה הסרט הזה לא מוקרן בשום מקום?

  אדם קלין אורון

  בשבוע הקרוב, למשל, רק מחר, ורק בסינמטק הרצליה.

  • כנראה כי מדובר בהקרנות טרום בכורה,

   mook

   הוא אמור לעלות לאקרנים רק בשבוע הבא.

   • ואני קיוויתי שאף אחד לא קורא את הדף הזה ולא שם לב לפשלה המביכה שלי.

    אדם קלין אורון

    (ל"ת)

 7. תגובה שמכילה ספוילר לפילומנה מאת רחל פרומוביץ

תגובות מקבילות

4
  תגובות נוספות בדף הביקורת של פילומנה
 

כתיבת תגובה

(חובה)

Optionally add an image (JPEG only)