הסרט הבא של כריסטופר נולאן: מלחמה

נולאן מצלם סרט על "מבצע דינמו" במלחמת העולם השניה. ככל הנראה לא כולל קווי זמן חלופיים

בשבועות האחרונים כריסטופר נולאן מסתובב בצרפת, והשמועות אמרו שהוא הולך לצלם שם סרט כלשהו על מלחמת העולם השניה. אתמול זה התפרסם רשמית. הסרט הבא של כריסטופר נולאן עומד להיקרא "דנקרק", והוא עוסק ב"מבצע דינמו" – הידוע גם בכינוי "נס דנקרק": הפינוי של מאות אלפי חיילים של בעלות הברית, מחופי דנקרק שבקצה הצפוני של צרפת אל בריטניה. קוראים לזה "נס", אבל זה לא היה ניצחון גדול, אלא להיפך: הנס היה שהכוחות הבריטיים והצרפתיים הצליחו להימלט בשלום.

כריסטופר נולאן, כרגיל, מביים, כותב ומפיק את הסרט, כי כשאתה כריסטופר נולאן אתה יכול לעשות דברים כאלה. בצוות השחקנים נמצאים מארק ריילאנס, קנת בראנה וטום הארדי, אבל הכוכבים הראשיים יהיו צעירים אלמונים שעוד לא לוהקו. כמו כן עדיין לא הוכרז הליהוק של מייקל קיין. הסרט יצולם במצלמות איימקס, כמו שנולאן אוהב. יש לו כבר תאריך הפצה – כבר כמה חודשים שה-21 ביולי 2017 מסומן בתור התאריך של "סרט חדש של כריסטופר נולאן". לארץ הוא יגיע יום קודם, וכן, התאריך הזה קבוע כבר עכשיו.

לגבי נולאן, מוזר כמה שהנושא הזה לא מוזר. הסרטים המקוריים שנולאן עשה עד היום עסקו במסעות בחלל ובזמן בפרשת רצח שהולכת אחורה, בחלומות-בתוך-חלומות-בתוך-חלומות או בסיפורים-בתוך-סיפורים-בתוך-סיפורים. בתוך כל זה, קצת מוזר לקבל ממנו סרט מלחמה היסטורי על מאורע ידוע היטב. רוב ההיסטוריונים מסכימים שבמבצע דינמו לא לקחו חלק ספינות חלל, שהזכרון של רוב המשתתפים בו היה תקין פחות או יותר ושרצף הזמן בו זרם מהעבר אל העתיד ולא להיפך. אבל אלא אם כן לנולאן יש איזה קלף מעניין בשרוול, איזו דרך יוצאת דופן לספר את הסיפור הזה, זה פשוט סרט מלחמה היסטורי.

ובכל זאת, הסרט הזה קיבל כבר משבצת הפצה באמצע הקיץ, עונת הבלוקבאסטרים. עצם העובדה שמדובר בסרט של נולאן מבטיחה לו הכנסות ברמה מסוימת, אבל להכניס סרט מלחמה היסטורי בדיוק בין "שודדי הקאריביים 5" לבין הריבוט החדש לספיידרמן, זה קצת לא שגרתי. יש לזה תקדים, אבל זה היה מזמן: "להציל את טוראי ראיין" יצא בתאריך כמעט זהה – 24 ביולי – ב-1998, ונגד כל הסיכויים הוא הפך לסרט המצליח ביותר של אותו קיץ, כשהוא עוקף את "ארמגדון" בדרך. (כשחושבים על זה, "דנקרק" נשמע קצת כמו סצינת הפתיחה של "טוראי ראיין", רק ברוורס: במקום להסתער מהספינות אל החוף, חיילי בעלות הברית רצים מהחוף לספינות). לעשות להיט ענק מסרט מלחמה ריאליסטי וקשה – דבר כזה רק ספילברג יכול לעשות. השאלה היא האם נולאן הוא הספילברג של היום.

[וראייטי]