הסיפור המוזר על השיר שהיה מועמד לאוסקר אך לא מועמד

בצעד נדיר מאוד, האקדמיה החליטה לפסול את מועמדותו לאוסקר של השיר "לבד אך לא לבד"

האקדמיה קיבלה אתמול החלטה מאוד נדירה: אחד המועמדים לאוסקר, שכבר הוכרזו קבל עם ואינטרנט, נפסל ומועמדותו הוסרה.

מדובר בשיר "Alone Yet Not Alone", מתוך הסרט באותו שם. המועמדות שלו היתה מוזרה מאוד מלכתחילה, משום שנדמה שאף אחד לא שמע על הסרט הזה לפני הכרזת המועמדויות. ככל הידוע לי, לא התפרסמה על הסרט הזה אף ביקורת. בשום מקום. ב-RottenTomatoes יש לו 0 ביקורות, וגם חיפוש בגוגל לא מביא שום עדויות ממבקרים שראו אותו. לא היה לו ערך בויקיפדיה. לפי כל המדדים המקובלים, הסרט הזה לא קיים. IMDb (שבו הסרט קיבל, עד יום הכרזת המועמדויות, 27 הצבעות – קצת פחות מ"חתולים על סירת פדלים") מציין את מועד ההפצה הרשמי שלו כיוני 2014. חוקי האוסקר מחייבים כל סרט מועמד להיות מוצג באזור לוס אנג'לס במשך לפחות שבוע במהלך השנה שאליה מתייחס הפרס, ולעתים קרובות קורה שמפיצים מוציאים סרט להפצה ייצוגית בשניים-שלושה בתי קולנוע רק בשביל הזכאות למועמדות, ומחכים עד לשנה הבאה כדי להפיץ אותו באמת. מתברר ש"לבד אך לא לבד" באמת עמד בקריטריון הזה: נתוני הקופות של BoxOfficeMojo מראים שהוא אכן הוקרן, ואנשים אכן ראו אותו. במשך שבוע אחד בספטמבר הוא הוקרן ב-11 בתי קולנוע, והוא דורג באותו סוף שבוע במקום ה-35 בטבלת ההכנסות. ועדיין, כל העסק נעשה כנראה בחשאיות מרשימה.

ובכל זאת, העובדה שסרט כל כך עלום זוכה למועמדות – על חשבון מועמדים אפשריים כמו קולדפליי, לאנה דל ריי וטיילור סוויפט – הגביהה הרבה גבות. אז באקדמיה ערכו בירור. מלחין הסרט, ברוס בראוטון, הוא, מתברר, אקדמאי עם ותק. בעברו הוא כבר קיבל מועמדות אחת לאוסקר, על הפסקול של "סילברדו", והוא גם שימש כראש ענף המוזיקה באקדמיה בשנים האחרונות (באופן אירוני, הוא ישב בראש הענף בשנה שבה האקדמיה הפגינה את שיא הבררנות לגבי חלוקת מועמדויות לשירים: 2011, שבה היו רק שני שירים מועמדים). בראוטון הודה שהוא הרים טלפונים להרבה חברים כדי לבקש מהם לשים לב לשיר שלו. אפשר להניח שכולם עושים את זה, אבל לבראוטון, בתור בכיר באקדמיה, היה, לפחות למראית עין, יתרון לא הוגן. זה הספיק כדי לגרום לאקדמיה לפסול את "לבד אך לא לבד".

פסילת מועמדות לאוסקר היא דבר נדיר. האקדמיה היא גוף קפדני, ובדרך כלל אפשר לסמוך עליה שתבדוק היטב את כשירות הסרט, האדם או – במקרה הזה – השיר, שבע פעמים ומכל הכיוונים והבחינות האפשריות, לפני הכרזת המועמדויות ולא אחרי. ובכל זאת, היו עד היום בתולדות האוסקר ארבעה מקרים שבהם מועמדות לאוסקר בקטגוריה כלשהי נפסלה אחרי שהוכרזה. EW מנה כאן את כל המקרים הקודמים – כולל מקרה מוזר אחד שבו סרט תיעודי לא רק היה מועמד אלא זכה באוסקר, ואז הפרס נשלל ממנו בדיעבד בגלל סיבה טכנית.

שום שיר אחר לא יחליף את "לבד אך לא לבד" ברשימת המועמדים – יהיו רק ארבעה מועמדים השנה. ואלה חדשות מצוינות בשביל מפיקי האוסקר: הטקס התקצר כרגע בכשלוש דקות, ועכשיו הוא יכלול ארבעה שירים שמבוצעים על ידי אמנים מוכרים פחות או יותר (אידינה מנזל, קרן או, U2 ופארל וויליאמס), בלי שהם ייאלצו לפנות זמן גם עבור שיר שאף אחד לא מכיר. כולם מרוויחים! חוץ מאנשי "לבד אך לא לבד", כמובן. וואו, לקבל במפתיע הזמנה לאוסקר ואז ביטול – זה בטח מאוד מבאס.