שחק את המשחק / אושן 11

שם רשמי
אושן 11
שם לועזי
Ocean's Eleven
סרט מס' 1 בסדרת אושן

במקור: Ocean's Eleven
במאי: סטיבן סודרברג
עדכון תסריט: טד גריפין
שחקנים: ג'ורג' קלוני, בראד
פיט, מאט דיימון, ג'וליה רוברטס,

אנדי גרסיה, אליוט גולד

מתכון מספר 11: צלי פשע הוליוודי עשיר

המצרכים:
1 פושע יפה תואר, עדיף קלו(נ)י.
1 פיט/ה עם פלאפל, נאצ'וס, או שווארמה (מומלץ לשמור בקירור).
3 בתי קזינו בגודל בינוני, שייכים כולם ל'רע' חסר רחמים אך אלגנטי מתוצרת 'אנדי גרסיה' ("גריסי גרסיה – הטעם המושלם שכבש את העולם!").
160 מיליון דולר המוגנים במערכת שאי-אפשר לפצח אותה בלי לעשות מזה סרט.
1 ג'וליה רוברטס, מוקרמת, עם סטייליסטית צמודה.
3 בני-מיעוטים (מומלץ להשתמש בסיני, כושי וגיק-מחשבים), מעוצבים בכשרון רב אך חסרי אישיות במיל.
3 קומיקאים (אחד שחור ושניים לבנים, עדיף שיהיו אחים) לשיפור הטעם.
1 כייס צעיר ומבוהל (אם אין בבית 'אדוארד נורטון', תמיד אפשר להוסיף מעט 'דיימון', לערבב טוב, ולקוות).
קמצוץ כוכבי עבר (נסו להימנע מ'דה נירו' ו'ברנדו' הנוטים להשאיר טעם רע).

אופן ההכנה:
הוציאו את ה'קלוני' במהירות מהכלא והפגישו עם ה'פיט' (אין צורך להפשיר לפני השימוש). החזיקו את הצופים על אש קטנה בעוד שניים אלו מספחים אליהם את כוכבי המשנה. הוסיפו את כוכבי העבר, אחד בתוספת תמצית 'חזרה-מפרישה-לפריצה-אחרונה-בהחלט', ושני טבול עמוק בכסף מזומן, עם קורט שיער חזה, ומקושט בסיגר (זכרו להשתמש בכוכבי 'גולד' בלבד, ולא ב'זאב רווח', למרות העטיפה הדומה). שלבו במתכון רעיונות ככל העולה על רוחכם, אבל אל תשכחו להוסיף חיתוכים חדים, מוזיקה קצבית וכמויות גדולות של הומור.

כאשר תערובת הטסטוסטרון מאיימת לגלוש וצופים גברים מאיימים לנטוש, הוסיפו לתבשיל את 'גריסי גרסיה' ביחד עם ה'רוברטס'. עם זאת, כדי שטעמה של ה'רוברטס' לא ישתלט על התבשיל כולו, דאגו להשאיר אותה מחוץ לסיר העיקרי ולהשתמש בה רק כקישוט לחבורת הגברים המהווה את הבשר העיקרי.

מיזגו לתוך הסיר אקשן במידה וכמה טיפות רוטב סויה סיני – אך אל תגזימו: אחרי הכל, אין מדובר כאן במתכון סושי בנוסח עדות הקונג-פו, אלא בצלי הוליוודי רציני, כמו בימים הטובים. פילוסופיה עמוקה מומלץ להשאיר במקומה הראוי על המדף, לא רחוק ממוחם של הצופים, ובמקומה קפלו לקערה בתנועות עדינות סיפור אהבה מפולפל (אך יבש כנקניק סלאמי). השאירו את הסרט על האש עד שישחים, כאשר אתם מקפידים להפוך אותו מדי פעם ולהשאיר את התערובת תוססת במתח מדומה. בסיום ניתן להזליף מלמעלה קצת הפתעות עם שבבי "טוויסט", אבל בעדינות: אסור שהמוצר יצא חריף מדי לטעמו של הקהל. הגישו חם, בלוויית מסע פרסום אימתני, והתפללו שהמפיצים הישראלים לא יקפיאו לכם את הסרט עם שם מטומטם כמו 'שחק את המשחק'.

הערות:
מדובר במתכון מסורתי, שזכה להצלחה מרובה כבר בשנות השישים. עם זאת, השיפור באיכות המצרכים שאנו נחשפים אליהם בשנים האחרונות הוביל להחלפת מוצרים עתיקים כגון 'פרנק סינטרה' ו'דין מרטין' במוצרים חדשים בעלי תדמית חושנית יותר, אשר מובטח כי יקפיצו את הדור הצעיר אל השולחן. שיטות הבישול המודרניות עושות שימוש בווידאו, מחשבים, ופיזיקה מופרכת בעליל וזאת כדי לעדכן מאכל קלאסי זה, מבלי לאבד את הטעם ההוליוודי האופייני כל-כך (המזכיר לרבים מונוסודיום גלוטומט).

יש לציין כי המתכון הוא עממי ולא יערב, כנראה, לחיכם של אלה הרגילים למטבח המעודן של צרפת או של המזרח הרחוק (לנועזים שביניהם מומלץ לרכוש את הספר "אמנות הבישול השניצ(ק)לאהרוני"), אבל אין זה אומר כי מדובר בעוד 'שניצל ופירה' אקשני ותפל: זהו שיא המטבח ההוליוודי, תערובת מושלמת מכל בחינה של תחכום, מתח והומור, שיכולה לגרום לכל גבר ממוצע להתרגש משילוב הטעמים המפוצץ ולכל בחורה ממוצעת להזיל ריר, בעיקר כששיניה ננעצות בחתיכות 'פיט' או 'קלוני' עסיסיות. אם אתם אוהבים לאכול כמו שצריך, הרבה וטעים, קחו את המחבת והכינו לעצמכם 'Ocean's Eleven', או שתזמינו את המנה בבית-הקולנוע הקרוב אליכם: ב-80 ש"ח לזוג, כולל פופקורן (אך ללא צורך בתוספת דמי שירות!), זו מציאה אמיתית.